20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Ból głowy czyli udziały (20-12-2013)


Ból głowy czyli udziały w spółce z o.o podzielono równo  50 %  :  50 %

Przy rejestracji spółki z o.o należy dokładnie zapoznać się z obowiązującym prawem !

Podejmowanie uchwał walnego zgromadzenia w spółce z o.o

w przypadku, gdy kapitał statutowy podzielono 50:50

 

Państwowy Komitet Ukrainy ds. Polityki Regulacyjnej i Przedsiębiorczości

Pismo Nr 724, z dnia 27.01.2011

 

W odpowiedzi na pismo Komitet udziela wyjaśnień dotyczących prawomocności podejmowania uchwał oraz rejestracji zmian w dokumentach założycielskich spółki z o.o w związku ze zmianą składu udziałowców w przypadku śmierci jednego z założycieli.

Przejście praw i obowiązków (spadku) ze zmarłej osoby fizycznej (spadkodawcy) na inne osoby (spadkobierców) jest dziedziczeniem. Stosunku dziedziczenia regulowane są w Księdze 6 Kodeksu Cywilnego Ukrainy "Prawo spadkowe".

W skład spadku wchodzą wszystkie prawa i obowiązki należące do spadkodawcy w chwili otwarcia spadku i nie są zawieszane z chwilą jego śmierci.

Dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu lub z mocy prawa, przy czym, z mocy prawa występuje wyłącznie w przypadku, gdy nie zostało zmienione testamentem spadkodawcy.

 

Zgodnie z art. 1268 Kodeksu Cywilnego spadkobierca z testamentu posiada prawo przyjęcia spadku lub go odrzucić. Szczegóły dotyczące praw do spadku regulowane są w Tytule 87 Kodeksu Cywilnego Ukrainy .

Do przyjęcia spadku wprowadzony jest sześciomiesięczny termin, który obliczany jest od czasu otwarcia spadku (art. 1220 KCU).

Zgodnie z ust. 3 art. 1268 KCU spadkobierca , który stale zamieszkiwał ze spadkodawcą w czasie otwarcia spadku, uważa się za takiego który przyjął spadek w przypadku, gdy w przeciągu sześciu miesięcy nie zgłosił jego odrzucenia.

Przy czym, należy podkreślić, że niezależnie od czasu przyjęcia spadku , spadek przysługuje spadkobiercy od dnia otwarcia spadku (ust.5 art.1268 KCU).

Spadkobierca, pragnący przyjąć spadek , lecz w czasie otwarcia spadku nie zamieszkiwał stale ze spadkobiercą składa do notariusza wniosek o przyjęcie spadku.

Spadkobierca przyjmujący spadek może otrzymać świadectwo prawa do spadku (art. 1296 KCU). Zasady wydawania świadectwa prawa do spadku określa Tytuł 7 Ustawy O notariacie.

Art. 55 Ustawy Ukrainy " O spółkach gospodarczych" przewiduje, że przy reorganizacji osoby prawnej uczestnika spółki lub w związku ze śmiercią osoby fizycznej uczestnika spółki, następcy prawni (spadkobiercy) posiadają prawo pierwszeństwa wstąpienia do tej spółki.

Zgodnie z ust. 5 art. 147 Kodeksu Cywilnego Ukrainy udział w kapitale statutowym spółki z o.o przechodzi na spadkobiercę osoby fizycznej lub następcę prawnego osoby prawnej - uczestnika spółki, w przypadku, gdy w statucie spółki nie przewidziano, że takie przejście dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody pozostałych uczestników spółki. Rozliczenia ze spadkobiercą (spadkobiercami - następcami prawnymi) uczestnika, którzy nie wstąpili do spółki odbywa się zgodnie z art. 148 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.  

Najwyższym organem spółki z o.o jest walne zgromadzenie (art. 145 KCU).

Do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia uczestników spółki z o.o należy m.in. wnoszenie zmian do statutu spółki oraz wyłączenie uczestnika ze spółki.

Zgodnie z art. 59 oraz art.60 Ustawy o spółkach gospodarczych uchwała o wniesienie zmian do statutu uważa się za przyjętą w przypadku, gdy za nią glosowali uczestnicy posiadający łącznie więcej niż 50% ogólnej ilości głosów uczestników spółki.

Walne uważa się za prawomocne w przypadku, gdy uczestniczący w walnym uczestnicy (przedstawiciele uczestników) posiadają łącznie więcej niż 60% głosów.

Jednakże, w przypadku, gdy podział kapitału statutowego wynosił 50:50, to spółka nie może przeprowadzić prawomocnego walnego zgromadzenia i podjąć uchwały w trybie zgodnym z prawem i jako skutek protokół walnego zgromadzenia nie można uważać za zgodny z prawem.

Zgodnie z regulacjami art. 83 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy zmiany do statutu spółki związane ze zmianą składu uczestników obowiązują od dnia wniesienia zmian do Jedynego rejestru osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców.

Zasady rejestracji zmian w dokumentach założycielskich spółki oraz pakiet dokumentów składanych do rejestratora państwowego określa  art. 29 Ustawy Ukrainy "O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców". W pakiecie przewidziano złożenie egz. oryginału lub notarialnie potwierdzonej kopii uchwały wniesienia zmian do dokumentów założycielskich, dokument potwierdzający prawomocność podjęcia uchwały o wniesieniu zmian do dokumentów założycielskich.

Zgodnie z ust.11 zaznaczonego art. rejestrator państwowy posiada prawo pozostawienia bez rozpatrzenia dokumentów złożonych do rejestracji zmian w przypadku, gdy nie dokumenty nie zostały złożone w komplecie.

Pismo Komitetu nie są aktem normatywno - prawnym i posiadają wyłącznie charakter informacyjny.

Zastępca przewodniczącego

O.T. Sochar



Powrót Wszystkie Aktualności