04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy można zaliczyć wartość materałów i usług (29-01-2012)


Czy można zaliczyć wartość materałów i usług uzyskanych od nierezydenta na pokrycie zobowiązań nierezydenta wobec rezydenta za wykonane przez rezydenta usługi (prace)?

Odpowiedź: Zaliczenie wartości materiałów, usług na rzecz pokrycia zobowiązań nierezydenta wobec rezydenta możliwe jest w przypadku, gdy zaznaczone operacje można powązać z regulacjami Ustawy Ukrainy "O zasadach dokonywana rozliczeń w walucie obcej" i przy spełnieniu warunków zawartych w pkt. 1.10 Instrukcji o zasadach kontroli operacji eksportowych, importowych, zatwierdzonej Postanowieniem Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Nr 136, z dnia 24.03.1999.

W przypadku, gdy operacje związane z eksportem usług spełniają regulacje Ustawy Nr 185/94-BP, z dnia 23.09.1994 O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej (wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnianiami), to zgodnie z art.1 wpływ rezydentów w walucie obcej za świadczone usługi, wykonane prace podlega zaliczeniu na ich rachunki walutowe w upoważnionych bankach, w terminach wypłat należności, zaznaczonych w kontraktach, lecz nie później niż 180 dni kalendarzowych od chwili podpisania aktu lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac, usług.

Również w pkt. 2.3 Instrukcji o zasadach kontroli operacji eksport, import , zatwierdzonej postanowieniem Zarządu Narodowego Banku Ukrainy Nr 136, z dnia 24.03.1999, zarejestrowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy Nr 338/3631, z dnia 28.05.99 przewidziano zdjęcie przez bank operacji eksportowej rezydenta z kontroli po zaliczeniu wpływu za tą operację na bieżący rachunek  ostatniego.

Przy czym, należy podkreślić, że wpływ rezydenta w walucie obcej określa się wychodząc z warunków umowy i wskazanej wartości eksportowanych towarów, robót (usług) w dokumentach pierwotnych, które potwierdzają faktyczne wykonanie operacji zagranicznej.

Uwzględniając jak wyżej, wpływ rezydenta Ukrainy za wykonane roboty wykonane dla nierezydenta podlega zaliczeniu na jego rachunek w upoważnionym banku w całości i w terminach wypłat zobowiązań wskazanych w kontrakcie, lecz nie później niż 180 dni kalendarzowych od dnia podpisania aktu lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie eksportowych prac (usług).


Państwowa Administracja Podatkowa



Powrót Wszystkie Aktualności