20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czynności notarialne (23-05-2011)


Umowy sprzedaży budynków mieszkalnych, budowli (art.120 KZU i art.377 KCU)

Potwierdzając umowy sprzedaży budynków mieszkalnych, budowli, nieruchomości, działek ziemskich (części w prawie wspólnej własności do działki ziemskiej) notariusze powinny kierować się zmianami wprowadzonymi w ustawie Nr 1702 -VI, z dnia 5 listopada 2009 (obowiązujących od 10 grudnia 2009) dotyczących uproszczenia zasad nabycia praw do ziemi".

Zgodnie z niniejszą Ustawą art.377 KC przyjęty został w nowej redakcji obowiązującej od 1 stycznia 2010.

W ust.2 wymienionego art. przewidziano, że wielkość i numer katastru działki w związku z przejściem praw własności do budynku mieszkalnego, budowli lub nieruchomości stanowi istotny warunek umowy przewidującej nabycie prawa własności na te obiekty (poza budynkami wielorodzinnymi).

W ust. 1 art. 628 KCU przewidziano, że treść umowy stanowią warunki (pkt.) określane wg uznania stron i uzgodnione między stronami oraz warunki, które są obowiązkowe do zawierania w umowach przewidziane w prawie cywilnym.

Zgodnie z regulacjami art.638 KCU umowę uważa się za zawartą w przypadku, gdy strony w należytej formie osiągnęły zgodę we wszystkich istotnych warunkach umowy.

Za istotne warunki umowy uważa się warunki przedmiotu umowy, warunki określone za istotne ustawą lub są niezbędne dla umów tego rodzaju , a także wszystkie te warunki wobec których na wniosek chociażby jednej ze stron ma być osiągnięta zgoda.

Mając na uwadze jak wyżej w umowie sprzedaży budynków mieszkalnych, budowli lub nieruchomości obowiązkiem jest zaznaczenie wielkości i numeru katastrowego działki ziemskiej na których się znajdują.

Umowy sprzedaży udziału w prawie wspólnej częściowej własności do majątku nieruchomego i pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, budowlach

W art. 377 KCU i art.120 KZ Ukrainy przewidziano wykaz obiektów majątku nieruchomego, w ich przypadku sprzedaży istotnym warunkiem umowy jest wielkość i numer katastrowy działki ziemskiej.

Takimi obiektami są budynki mieszkalne ( poza wielorodzinnymi), budowle i nieruchomości.

Do wykazu nie zaliczono takiego  przedmiotu jak udział w prawie wspólnej częściowej własności.

Zgodnie z pkt. 5 art.5 Ustawy " O państwowej rejestracji praw rzeczowych do majątku nieruchomego i jego obciążeń" Nr 1952-IV, z dnia 1 lipca 2004 pomieszczenia jako część wewnętrznego wielkości budynków mieszkalnych, budowli ograniczone elementami budowlanymi są samodzielnym obiektem majątku nieruchomego i prawo własności do których podlega rejestracji państwowej.

Jednakże regulacje art. 377 KCU i art.120 KZU przewidują, że przy potwierdzaniu umów sprzedaży udziału we wspólnej częściowej własności do majątku nieruchomego ,pomieszczeń w budynkach mieszkalnych w budynkach, budowli nie jest stosowane, poza przypadkami przejścia prawa własności na część budynku na podstawie umowy dożywotnego utrzymania ( ust.3 art. 120 KZU).


Umowa spadkowa

Zgodnie z art.1302 KCU na podstawie umowy nabywca w razie śmierci przekazującego nabywa prawo do jego majątku.

Zgodnie z regulacjami ust.2 art. 377 KCU wielkość i numer katastrowy działki ziemskiej jest istotnym warunkiem umowy która przewiduje nabycie praw własności do budynku mieszkalnego, budowli lub nieruchomości.

W przypadku, gdy przedmiotem umowy spadkowej jest budynek mieszkalny, budowla lub nieruchomość jej istotnym warunkiem jest wielkość i numer katastrowy działki ziemskiej na którą przechodzi prawo własności.


Umowa sprzedaży niezakończonych budynków

W ust.3 art.331 KCU przewidziano, że do czasu zakończenia budowy (stworzenia majątku) osobę uważa się za właściciela materiałów, wyposażenia itp. które wykorzystywane są w budowie ( stworzenia majątku).

W razie konieczności osoba zaznaczona w ust.1 niniejszej części może zawrzeć umowę dotyczącą niezakończonej bodowy , na którą prawo własności podlega rejestracji przez organ dokonujący rejestracji państwowej praw do majątku nieruchomego na podstawie dokumentów potwierdzających prawo własności lub użytkowania działki ziemskiej do stworzenia obiektu majątku nieruchomego, dokumentacji projektowo - kosztorysowej, a także dokumentów zawierających opis niezakończonej budowy.

Jednakże z chwilą rejestracji państwowej praw własności do obiektu niezakończonej budowy, majątek nabywa statusu , który pozwala jego wykorzystywanie jako obiekt obrotu cywilnego zgodnie z prawem .

O ile podstawą do rejestracji praw własności na obiekt niezakończenia budowy są dokumenty potwierdzające prawo własności lub użytkowania działką ziemską dla stworzenia obiektu majątku nieruchomego, zastosowanie regulacji art.377 KCU i art.120 KZU w przypadku potwierdzenia umów przekazania obiektów niezakończonej  budowy jest obowiązkowe.



Powrót Wszystkie Aktualności