20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Dodatkowy wkład do funduszu statutowego (07-03-2013)


Dodatkowy wkład do funduszu statutowego może być uznany za pomoc finansową podlegającą opodatkowaniu

Walne zgromadzenie podjęło uchwałę o zwiększeniu funduszu statutowego. Środki zostały wniesione na rachunek bankowy natomiast nie zarejestrowano zmian do statutu.

W wyniku przeprowadzonej kontroli przez państwową służbę podatkową wniesione na podwyższenie funduszu statutowego środki bez rejestracji zmian, zostały uznane za bezpośrednią inwestycję finansową w prawa korporacyjne, a taka inwestycja podlega opodatkowaniu.

 

W powyższej sprawie sąd wyjaśnia:

Stanowisko 1. Otrzymanie środków skierowanych na zwiększenie funduszu statutowego wymaga podjęcia przez walne zgromadzenie spółki uchwały o zwiększeniu funduszu statutowego, sporządzonej w formie protokołu;

 

Środki takie stanowią bezpośrednią inwestycją w rozumieniu ust. 2 ppkt. 1.28 .2 Ustawy i spółka prawidłowo nie zaliczyła ich do składników dochodu ogółem.

Stanowisko 2. Środki wniesione przez uczestników do czasu wejścia w życie uchwały o wniesieniu zmian do statutu, nie można traktować jako bezpośrednią inwestycję w prawa korporacyjne płatnika podatku.

Środki zgodnie z ppkt. 4.1.6 Ustawy o podatku dochodowym miały być wniesione do dochodu ogółem jako bezwrotna pomoc finansowa otrzymana przez płatnika w okresie sprawozdawczym.

Ostatecznie Wyższy Sąd Ukrainy stwierdził że: uchwała spółki o zmianie wysokości funduszu statutowego wchodzi w życie z dniem wniesienia jej do rejestru państwowego. 

Ustawa zobowiązuje spółkę do dokonania rejestracji uchwały o zmianie wysokości funduszu statutowego. Wyłącznie od tego czasu, a nie od faktycznej zmiany ( zwiększenia) funduszu statktowego uchwała wchodzi w życie i stanowi podstawę do wskazania jej w ewidencji księgowej jako operacje gospodarcze.

O takim stanowisku świadczą zasady  państwowej rejestracji zmian do dokumentów założycielskich osoby prawnej, przewidziane w Ustawie Nr 755-IV, z dnia 15.03.2003 "O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych-przedsiębiorców":. Ustawa nie zawiera wymogu przekazania jakichkolwiek informacji o wniesieniu przez uczestników wkładów do funduszu statutowego  przy rejestracji zmian w dokumentach założycielskich. 

Analiza w/w regulacji daje podstawę do stwierdzenia, że środki otrzymane przez przedsiębiorstwo od udziałowców jako dodatkowe wkłady - do czasu rejestracji państwowej zmian w dokumentach założycielskich (statutu) nie mogą być uznane za bezpośrednią inwestycję w emitowane prawa korporacyjne. Prawa takie nie mogą powstać do czasu wejścia w życie zmian w dokumentach zalozycielskich.

Reasumując: do dnia rejestracji państwowej zmian w  funduszu statutowym (zwiększenie jego wysokości), kwota przekazanych przez założycieli (udziałowców) środków zgodnie z protokołem walnego zgromadzenia stanowi bezzwrotną pomoc finansową.

Podstawa: Postanowienie Izby Sądowej w sprawach administracyjnych Sprawa Nr 21-942во10, z dnia 21.02.2012

 



Powrót Wszystkie Aktualności