20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Filia, posiadająca 100 procent (08-02-2010)


Filia, posiadająca 100 procent kapitału statutowego zostanie zprzekształcona w Spółkę z o.o. Do jej założycieli oprócz osoby prawnej–nierezydenta, wejdzie osoba fizyczna–rezydent. Czy uczestnik Spólki z o.o. posiada prawo wyjść z tej Spółki i całkowicie przekazać swój udział osobie fizycznej–rezydentowi– uczestnikowi danej Spółki? Jakie podatki powinny zostać zapłacone w takim przypadku?

Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 1.8 Ustawy Ukrainy Nr 334/94-NR „O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” z dnia 28.12.1994 (w redakcji Ustawy Ukrainy Nr 283/97-NR z dnia 22.05.97 wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami, dalej– Ustawa o dochodzie) prawo korporacyjne– to prawo własności do funduszy (kapitału) statutowego osoby prawnej lub jego części (udziału) wliczając prawo do zarządzania, otrzymania odpowiedniej części zysku takiej osoby prawnej, jak również aktywów w przypadku jej likwidacji zgodnie z obowiązującym prawem, bez względu na to czy dana osoba prawna jest stworzona w formie spółki gospodarczej, przedsiębiorstwa założonego na podstawie własności jednej osoby prawnej bądź fizycznej, lub w innych formach organizacyjno- prawnych.

Prawo do wyjścia uczestnika ze Spółki jest przewidziane częścią 1 art. 148 Kodeksu Cywilnego Ukrainy Nr 435-IV z dnia 16.01.2003, zgodnie z którą uczestnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada prawo wyjść z spółki, zawiadamiając spółkę o tym fakcie nie później niż 3 miesiące przed wyjściem, w przypadku gdy innego terminu nie przewidziano w statucie. Zgodnie z częścią 1 art. 147 Kodeksu Cywilnego Ukrainy uczestnik Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada prawo sprzedać lub w inny sposób oddać swój udział (jego część) w kapitale statutowym jednemu lub wszystkim uczestnikom tej spółki.

Opodatkowanie operacji z papierami wartościowymi oraz derywatywami jest regulowane pkt. 7.6 art. 7 Ustawy o dochodzie. W przypadku gdy dochód uzyskany przez nierezydenta ze sprzedaży części w kapitale statutowym spółki przekracza wydatki, poniesione przez niego na nabycie wymienionych praw korporacyjnych, koniecznym jest uwzględnienie, że wszelkie dochody uzyskane przez nierezydenta z prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie (w tym na rachunki nierezydenta prowadzone w hrywniach) są opodatkowywane w trybie oraz wg stawek określonych art. 13 Ustawy o dochodzie.

Przy tym zgodnie z pkt. 1.21 Ustawy o dochodzie, za dochody z źródeł ich pochodzenia na Ukrainie uchodzą jakiekolwiek dochody, otrzymane przez rezydentów lub nierezydentów z jakiegokolwiek rodzaju ich działalności na terytorium Ukrainy wliczając %, dywidendy, opłaty licencyjne oraz wszelkie inne rodzaje dochodów pasywnych, zapłacone przez rezydentów Ukrainy, dochody z przekazania rezydentom oraz nierezydentom w dzierżawę (korzystanie) majątku, rozmieszczonego na Ukrainę, wliczając w skład ruchomy transportu, który przynależy do portów, rozmieszczonych na Ukrainie; dochody od sprzedaży majątku nieruchomego, rozmieszczonego na Ukrainie; dochody otrzymane w formie wkładów i premii na ubezpieczenie oraz reasekurowanie ryzyka na terytorium Ukrainy, jak również dochody ubezpieczycieli- rezydentów z ubezpieczenia ryzyka ubezpieczonych- rezydentów poza granicami Ukrainy; inne dochody od działalności gospodarczej na terytorium celnym Ukrainy lub na terytoriach znajdujących się pod kontrolą służb celnych Ukrainy (w strefach kontroli celnej, na specjalizowanych licencjonowanych składach celnych itp.).

W celu opodatkowania zgodnie z art. 13 Ustawy o dochodzie w pkt. 13.1 wymieniona została lista rodzajów dochodów, które są dochodami ze źródłem ich pochodzenia na Ukrainie. Do celów niniejszego art. za dochody, otrzymane przez nierezydentów z źródeł ich pochodzenia na Ukrainie zaliczają się dochody otrzymane z operacji z handlu papierami wartościowymi lub innymi prawami korporacyjnymi, określone zgodnie z przepisami niniejszej Ustawy (ppkt „f”).

Opodatkowanie dochodów nierezydenta jest dokonywane zgodnie z wymaganiami pkt. 13.2 Ustawy o dochodzie. To znaczy, że rezydent lub stałe przedstawicielstwo nierezydenta, w danym przypadku osoba prawna, której prawa korporacyjne są sprzedawane, która dokonuje na rzecz nierezydenta lub uprawnionej przez niego osoby wypłaty z dochodów (wymienionych w ppkt. „f” art. 13 Ustawy o dochodzie), otrzymane przez takiego nierezydenta na prowadzenie działalności gospodarczej (w tym na rachunek nierezydenta prowadzony w hrywniach) jest zobowiązana zapłacić podatek od takich dochodów wg stawki 15 % od ich sumy oraz na ich koszt, który płaci do budżetu podczas takiej wypłaty, w przypadku gdy inaczej nie przewidziano przepisami obowiązujących umów międzynarodowych.

W celu skorzystania z przepisów umów międzynarodowych nierezydent powinien złożyć osobie, od której otrzymuje wynagrodzenie, zaświadczenie (notarialnie potwierdzoną kopie) które potwierdza, że nierezydent jest rezydentem państwa z którym jest zawarta umowa międzynarodowa. Takie zaświadczenie wydają właściwe organy państw, które zawarły umowę międzynarodową z Ukrainą, wg formy podanej w załączniku Nr 1 „Zasad zwolnienia (zmniejszenia) od opodatkowania dochodów z źródeł ich pochodzenia na Ukrainie zgodnie z umowami międzynarodowymi o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów” zatwierdzonego Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 470 z dnia 06.05.2001.

 Państwowa Administracja Podatkowa miasta Kijów



Powrót Wszystkie Aktualności