20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jak odejść ze spółki (05-06-2014)


Jak odejść ze spółki

- Wspólnik może odejść z ukraińskiej spółki z o.o. na dwa sposoby: poprzez zbycie udziału oraz poprzez wystąpienie ze spółki.

- Większości inwestorów błędnie się wydaje, że ewentualne zbycie udziału nie powinno przedstawiać żadnego problemu. Jednakże uczestnik spółki ma prawo sprzedać, bądź w inny sposób odstąpić swój udział (jego część) przede wszystkim innym uczestnikom. Sprzedaż na rzecz osób trzecich jest co prawda dopuszczalna (chyba, że w statucie spółki przyjęto inaczej), jednakże pozostali wspólnicy korzystają z prawa pierwszeństwa do zakupu udziału. Prawo to co do zasady przysługuje im proporcjonalnie do wysokości posiadanych już udziałów. Sprzedaż udziału na rzecz osób trzecich musi więc zostać poprzedzona zawiadomieniem innych uczestników, którzy mogą skorzystać z prawa pierwszeństwa w ciągu miesiąca. Dopiero po upływie tego terminu możliwa jest sprzedaż osobie trzeciej. W praktyce notariusze sporządzający umowę sprzedaży udziału nagminnie żądają uchwały ogólnego zgromadzenia zezwalającej na tę sprzedaż – mimo że nie ma to poparcia w obowiązujących przepisach.

- Uczestnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma również prawo odejść ze spółki, powiadamiając ją o tym z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Dokumenty założycielskie mogą zawierać całkiem odmienne rozwiązanie tej kwestii. Odchodzący uczestnik teoretycznie ma prawo do otrzymania wartości udziału majątku proporcjonalnego do posiadanego udziału w kapitale statutowym spółki oraz wypłaty przysługującej mu części zysku spółki w danym roku do chwili jego odejścia.

- Każda zmiana składu wspólników oznacza konieczność zmiany statutu i dokonanie państwowej rejestracji.

- Odrębnym tematem jest sposób rozliczeń spółki z odchodzącym udziałowcem (często brak jest szczegółowych zapisów na ten temat w statucie), jak również zasady przekazywania udziału samej spółce. Przekazanie udziałów samej spółce stanowi doskonały sposób na ucieczkę od wierzycieli.



Powrót Wszystkie Aktualności