20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jak zaznaczyć w deklaracji podatkowej z podatku VAT (19-02-2010)


Jak zaznaczyć w deklaracji podatkowej z podatku VAT zwrot towarów lub zaliczki za niedostarczone towary (usługi), operacje dostawy, które są opodatkowane podatkiem VAT wg stawki ) 0 % (wiersz 2.2 deklaracji podatkowej podatku z VAT)?

 

Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 4.5 art. 4 Ustawy w przypadku, gdy po dostawie towarów (usług) dokonywana jest dowolna zmiana kwot rekompensaty ich wartości, łącznie z kolejną dostawą oraz zmianą cen, przeliczeń w przypadku zwrotu towarów osobie przekazującej, kwoty zobowiązań podatkowych oraz kredytu podatkowego dostawcy oraz otrzymującego, podlegają odpowiedniej korekcie.

Zgodnie z pkt. 5.6 oraz 5.8 Zasad Nr 166 korekta zobowiązań podatkowych powinna być zaznaczona w wierszu 8, a korekta kredytu podatkowego– w wierszu 16, przy wypełnianiu których (poza wierszem 16.5) obowiązkowym jest dołączenie załącznika 1 do deklaracji podatkowej z podatku VAT, który jest wypełniany w zakresie kontrahentów oraz specyfikacji podatkowej.
Obowiązująca forma rozliczenia korekty zezwala porównać dane ewidencji podatkowej sprzedawcy oraz nabywcy, a w szczególności określić wskaźniki w przypadku przeprowadzenia korekty na podstawie pkt. 4.5 art. 4 Ustawy.
Uwzględniając w/w płatnik podatku w przypadku zwrotu mu towarów lub zaliczki za niedostarczone towary (usługi), operacje dostawy które zostały opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 0% oraz zaznaczone w wierszu 2.2 deklaracji podatkowej z podatku VAT, powinien wypisać rozliczenie korekty (załącznik 1) oraz zaznaczyć w kolumnie A wiersza 8.3 deklaracji podatkowej z podatku VAT zmniejszenie wielkości sprzedanych towarów oraz zakreślić kolumnę B wiersza 8.3 deklaracji podatkowej z podatku VAT, jak również złożyć rozliczenie korekty (załącznik 1) w którym powinien wypełnić kolumny 2-7, 9 rozdziału I.
Do deklaracji płatnik podatku powinien dołączyć zaświadczenie w dowolnej formie, potwierdzone podpisem kierownika bądź głównego księgowego oraz pieczątką (bądź podpisem płatnika w przypadku osoby fizycznej) z dołączeniem wyjaśnienia treści korekty.
Przy tym w przypadku gdy płatnik podatku w okresie podatkowym, w którym dokonał operacji dostawy towarów (usług), które są opodatkowane podatkiem VAT wg stawki 0%, dokonał operacji zwolnionych od opodatkowania i/lub operacji, które nie są przedmiotem opodatkowania, to podczas zwrotu mu towarów (usług), które są opodatkowane wg stawki 0% taki płatnik powinien sprawdzić część wykorzystania nabytych towarów (usług) w operacjach podatkowych.
To znaczy, że gdy płatnik podatku dokonuje korekty poprzednich okresów to w celu korekty kredytu podatkowego, część wykorzystanych nabytych towarów (usług) trzeba uwzględnić w operacjach opodatkowanych tego okresu sprawozdawczego, w którym dane podlegają korekcie (a nie tego, w którym taka korekta odbywa się).

 

Państwowa Administracja Podatkowa m. Kijów



Powrót Wszystkie Aktualności