20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jaka jest treść art.368 Kodeksu (23-11-2011)


art. 368. Przyjęcie łapówki

1. Przyjęcie przez osobę służbową w dowolnej formie łapówki za wykonanie, bądź niewykonanie w interesach tego kto wręcza łapówkę, bądź w interesach osoby trzeciej dowolnej czynności z wykorzystaniem przekazanej władzy, bądź służbowego stanowiska

- podlega karze grzywny od 500 do 750 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub prac naprawczych do 1 roku lub aresztu do 6 miesięcy z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.

2. Przyjęcie łapówki w wielkim rozmiarze

- podlega karze grzywny od 750 do 1500 nieopodatkowanych dochodów obywateli lub pozbawienia wolności od lat 2 do 5 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.

3. Przyjęcie łapówki w szczególnie wielkim rozmiarze lub przez funkcjonariusza zajmującego odpowiedzialne stanowisko lub w zmowie grupy osób lub ponownie lub połączone z żądaniem łapówki

- podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 10 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

4. Przyjęcie łapówki w szczególnie wielkim rozmiarze lub przez funkcjonariusza zajmującego szczególnie odpowiedzialne stanowisko

- podlega karze pozbawienia wolności od lat 8 do 12 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

UWAGA.

1. Łapówkę w znacznym rozmiarze uważa się taką, która 5 i więcej razy przewyższa nieopodatkowany minimalny dochód obywateli; w wielkim rozmiarze uważa się taką, która 200 i więcej razy przewyższa nieopodatkowany minimalny dochód obywateli, w szczególnie wielkim - taką, która 500 i więcej razy przewyższa minimalny nieopodatkowany dochód obywateli.

2. Funkcjonariuszem zajmującym odpowiedzialne stanowisko jest osoba wymieniona w pkt. 1 Uwagi do art. 364, których stanowiska zgodnie z art. 25 Ustawy "O służbie państwowej" (3723-12) zaliczone do kategorii 3, 4, 5 i 6, a także sędziowie, prokuratorzy i śledczy, kierownicy, zastępcy kierowników organów władzy państwowej i zarządzania, organów miejscowego samorządu, ich jednostek i wydziałów strukturalnych.

Funkcjonariusz zajmuje szczególnie odpowiedzialne stanowisko, to osoba wymieniona w ust. 1 art. 9 Ustawy Ukrainy "O służbie państwowej" (3723-12) i osoby, których stanowiska zgodnie z art. 25 niniejszej Ustawy zaliczono do kategorii 1 i 2.

3. Za ponowne w art. 368 niniejszego Kodeksu uważa się przestępstwo popełnione przez osobę, która wcześniej dokonała dowolne z przestępstw przewidzianych niniejszymi art., bądź przestępstw przewidzianych w art. 368-3, 368-4, 369 niniejszego Kodeksu.

4. Za żądanie łapówki uważa się żądanie przez funkcjonariusza łapówki z groźbą dokonania lub niewykonania z wykorzystaniem władzy, bądź stanowiska służbowego czynów, które mogą wyrządzić szkodę prawom, bądź prawnym interesom tj. kto daje łapówkę lub umyślne tworzenie przez funkcjonariusza warunków na podstawie których osoba zmuszona jest do wręczenia łapówki w celu zapobieżenia szkodliwym skutkom dotyczących własnych praw i prawnych interesów.

(art. 368 wraz ze zmianami na podstawie Ustaw Nr 1508-VI (1508-17), z dnia 11.06.2009, Nr 2808-VI (2808-17), z dnia 21.12.2010; w redakcji Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)

(art. 368-1 utracił moc prawną na podstawie Ustawy Nr 2808-VI (2808-17), z dnia 21.12.2010)

art. 368-2. Bezprawne wzbogacenie

1. Przyjęcie przez osobę służbową bezprawnej korzyści w znacznym rozmiarze lub przekazanie przez nią takiej korzyści bliskim krewnym w przypadku braku cech łapówkarstwa (bezprawne wzbogacenie)
- podlega karze grzywny od 500 do 1000 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 2 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.
2. Bezprawne wzbogacenie w przypadku, gdy jego przedmiotem była bezprawna korzyść w wielkich rozmiarach
- podlega karze ograniczenia wolności od 2 do 5 lat lub pozbawienia wolności od 3 do 5 lat z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.
3. Bezprawne wzbogacenie w przypadku, gdy jego przedmiotem była bezprawna korzyść w szczególnie wielkich rozmiarach
- podlega karze pozbawienia wolności od 5 do 10 lat z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.
UWAGA

Za bezprawną korzyść w znacznym rozmiarze uważa się środki pieniężne lub inny majątek, korzyści, ulgi, usługi, aktywa niematerialne, które są obiecane, proponowane, przekazywane lub otrzymane bez podstaw prawnych bezpłatnie lub w cenie niższej niż minimalna rynkowa, której wartość 100 razy przewyższa nieopodatkowany minimalny dochód obywateli; w wielkim rozmiarze - która 200 razy przewyższa nieopodatkowany minimalny dochód obywateli, w szczególnie wielkim - taką, która 500 i więcej razy przewyższa minimalny nieopodatkowany dochód obywateli

(Kodeks uzupełniono o art. 368-2 na podstawie Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)

art. 368-3. Przekupstwo komercyjne osoby służbowej osoby prawnej prawa prywatnego niezależnie od formy organizacyjno-prawnej

1. Propozycja, udzielenie lub przekazanie osobie służbowej osoby prawnej prawa prywatnego niezależnie od formy organizacyjno-prawnej bezprawnej korzyści za dokonanie czynności lub bezczynność z wykorzystaniem udzielonych jej uprawnień w interesach osoby udzielającej lub przekazującej taką korzyść, bądź w interesach osób trzecich
- podlega karze grzywny od 100 do 250 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 2.
2. Te same czyny dokonane ponownie lub w zmowie przez grupę osób lub zorganizowaną grupę
- podlega karze grzywny od 350 do 700 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 4 lub pozbawienia wolności do lat 4.
3. Otrzymanie przez osobę służbową (funkcyjną) osoby prawnej prawa prywatnego niezależnie od formy organizacyjno-prawnej bezprawnej korzyści za dokonanie czynności lub bezczynność z wykorzystaniem udzielonych jej uprawnień w interesach osoby przekazującej taką wygodę, bądź w interesach osób trzecich
- podlega karze grzywny od 500 do 1000 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 5 lub pozbawienia wolności do lat 3 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 2.

4. Czyny przewidziane w ust. 3 niniejszego art., dokonane ponownie lub w  zmowie przez grupę osób lub połączone z żądaniem bezprawnej korzyści

- podlega karze pozbawienia wolności od 3 do 7 lat z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

5. Osoba, która proponowała, udzieliła lub przekazała bezprawną wygodę, zwalnia się od odpowiedzialności karnej, w przypadku, gdy wobec niej miało miejsce żądanie bezprawnej korzyści lub w przypadku, gdy po propozycji, udzieleniu lub przekazaniu bezprawnej korzyści dobrowolnie zgłosiła o tym co się stało przed wszczęciem sprawy karnej do organu uprawomocnionego prawem do wszczęcia sprawy karnej.
UWAGA

1. Za ponowne w art. 368-3 i 368-4 uważa się przestępstwo popełnione przez osobę, która wcześniej popełniła dowolne z przestępstw przewidzianych w niniejszych art., jak również w art. 368 i 369 niniejszego Kodeksu.

2. Za żądanie zgodnie z ust. 4 art. 368-3 i 368-4 niniejszego Kodeksu uważa się żądanie udzielenia, przekazania bezprawnej korzyści z groźbą dokonania czynności lub bezczynności z wykorzystaniem własnego stanowiska służbowego wobec osoby, która udziela, przekazuje bezprawną korzyść, bądź umyślne stworzenie przez osobę, która pełni funkcję zarządzania w osobie prawnej prawa prywatnego warunków przy których osoba jest zmuszona do udzielenia, przekazania bezprawnej korzyści w celu zapobiegania szkodliwym skutkom dotyczących praw i interesów prawnych.

(Kodeks uzupełniono o art. 368-3 na podstawie Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)

art. 368-4. Przekupstwo osoby świadczącej usługi publiczne

1. Propozycja, udzielenie lub przekazanie audytorowi, notariuszu, ekspertowi, rzeczoznawcy, innej osobie niebędącej pracownikiem państwowym, osobie funkcyjnej miejscowego samorządu, lecz prowadzącej działalność zawodową związaną ze świadczeniem usług publicznych, w tym usług eksperta, kierującego arbitrażem, niezależnego pośrednika, członka arbitrażu pracowniczego, sędziego polubownego (podczas pełnienia tych funkcji), bezprawnej korzyści za dokonanie czynności lub bezczynność z wykorzystaniem udzielonych im uprawnień w interesach osoby udzielającej lub przekazującej taką korzyść, bądź w interesach osób trzecich

- podlega karze grzywny od 100 do 250 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 2.
2. Te same czynności dokonane ponownie lub w zmowie grupy osób lub zorganizowaną grupę
- podlega karze grzywny od 350 do 700 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 5 lub pozbawienia wolności do lat 3.
3. Otrzymanie przez audytora, notariusza, eksperta, rzeczoznawcę, sędziego polubownego, bądź inną osobę prowadzącą działalność zawodową związaną ze świadczeniem usług publicznych, a także niezależnego pośrednika, czy arbitra podczas rozpoznania zespołowych sporów pracowniczych bezprawnej wygody za dokonanie czynności lub bezczynność z wykorzystaniem udzielonych im uprawnień w interesach osoby przekazującej taką korzyść
- podlega karze grzywny od 750 do 1500 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub pozbawienia wolności od 2 do 5 lat z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.

4. Czyny przewidziane w ust. 3 niniejszego art., dokonane ponownie lub w  zmowie grupy osób lub połączone z żądaniem bezprawnej korzyści

- podlega karze pozbawienia wolności od 4 do 8 lat z pozbawieniem prawa zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

5. Osobę, która proponowała, udzieliła lub przekazała bezprawną korzyść, zwalnia się z odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy wobec niej miało miejsce żądanie bezprawnej korzyści lub w przypadku, gdy po propozycji, udzieleniu lub przekazaniu bezprawnej korzyści dobrowolnie zgłosiła o tym co się stało przed wszczęciem sprawy karnej do organu uprawomocnionego prawem do wszczęcia sprawy karnej.
(Kodeks uzupełniono o art. 368-4 na podstawie Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)

art. 369. Propozycja lub wręczanie łapówki

1. Propozycja łapówki

- podlega karze grzywny od 100 do 250 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności do lat 2.

2.Wręczenie łapówki

- podlega karze grzywny od 250 do 700 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności od lat 2 do 5.

3. Wręczenie łapówki popełnione ponownie

- podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 6 z grzywną od 500 do 1000 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli z konfiskatą majątku lub bez takiej.

4. Wręczanie łapówki osobie służbowej zajmującej odpowiedzialne stanowisko lub w zmowie grupy osób

- podlega karze pozbawienia wolności od lat 4 do 8 z konfiskatą majątku lub bez takiej.

5. Wręczanie łapówki osobie służbowej zajmującej szczególnie odpowiedzialne stanowisko lub przez zorganizowaną grupę osób, bądź jej uczestnikiem

- podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 10 z konfiskatą majątku lub bez takiej.

6. Osobę, która proponowała lub dała łapówkę zwalnia się z odpowiedzialności karnej, w przypadku, gdy wobec niej miało miejsce żądanie łapówki lub w przypadku, gdy po daniu łapówki dobrowolnie zgłosiła o tym co się stało przed wszczęciem sprawy karnej do organu, który zgodnie z prawem powierzono wszczęcie sprawy karnej.

UWAGA.

1. Za popełnione ponowne w art. 369 uważa się przestępstwo popełnione przez osobę, która wcześniej popełniła takie przestępstwo lub dowolnie inne przestępstwo z przestępstw przewidzianych w art. 368, 368-3, 368-4 niniejszego Kodeksu.

(art. 369 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 1508-VI (1508-17), z dnia 11.06.2009 – zmiany straciły moc prawną na podstawie Ustawy Nr 2808-VI (2808-17), z dnia 21.12.2010; w redakcji Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)

(art. 369-1 utracił moc prawną na podstawie Ustawy Nr 2808-VI (2808-17), z dnia 21.12.2010)

art. 369-2. Nadużywanie wpływów

1. Propozycja lub udzielenie bezprawnej korzyści osobie, która proponuje lub obiecuje (uzgadnia) za taką korzyść wpływ na podjęcie decyzji przez osobę uprawnioną do wykonania zadań państwa

- podlega karze grzywny od 200 do 500 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności od 2 do 5 lat.
2. Otrzymanie bezprawnej korzyści za wpływ na podjęcie decyzji przez osobę uprawnioną do wykonania zadań państwa lub propozycja dokonania wpływu za udzielenie takiej korzyści
- podlega karze grzywny od 750 do 1500 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub pozbawienia wolności od 2 do 5 lat.
3. Otrzymanie bezprawnej korzyści za wpływ na podjęcie decyzji przez osobę uprawnioną do wykonania funkcji państwa połączone z żądaniem takiej korzyści
- podlega karze pozbawienia wolności od 3 do 8 lat  z konfiskatą majątku.
UWAGA
Osobami upoważnionymi do pełnienia zadań państwa są osoby określone w pkt. 1 – 3 ust. 1 art. 4 Ustawy Ukrainy „O zasadach zapobiegania i przeciwdziałania korupcji” (3206-17).

(Kodeks uzupełniono o art. 369-2 na podstawie Ustawy Nr 3207-VI (3207-17), z dnia 07.04.2011)



Powrót Wszystkie Aktualności