20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jaki jest zakres ewidencji w przedsiębiorstwie waluty roboczej (02-10-2009)


Jaki jest zakres ewidencji w przedsiębiorstwie waluty roboczej nabytej na międzybankowym rynku walutowym?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 5 Ustawy Ukrainy Nr 185/94-RN z dnia 23.09.94 “O zakresie rozliczeń w walucie obcej” (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami) w razie naruszenia przez rezydenta terminów, ustalonych przez Narodowy Bank Ukrainy zgodnie z art. 3 niniejszej Ustawy, walutę nabytą na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy sprzedaje się w upoważnionych bankach w ciągu 5 dni roboczych. Przy tym dodatnia róznica kursowa, która może powstać przy takiej operacji, kierowana jest do Państwowego Budżetu Ukrainy, a ujemna wliczana w wyniki działalności gospodarczej rezydenta.

Zgodnie z pkt. 11.2.3 pkt.11.2 art. 11 Ustawy Ukrainy Nr 334/94-RN z dnia 28.12.94 “O opodatkowaniu dochodu przedsiebiorstwa” (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami, dalej- Ustawa Nr 334) za datę zwiększenia kosztów całkowitych płatnika podatku przy prowadzeniu przez niego operacji z osobami, które są nierezydentami, uważa się datę otrzymania przez płatnika podatku towarów (a przy ich imporcie— również robót (usług), związanych bądź pomocniczych przy imporcie), a dla robót (usług),- datę ich faktycznego otrzymania od takich osób, niezależnie od wniesionej przez nich opłaty (w tym częściowej bądź zaliczkowej).

Opodatkowanie operacji z rozliczeniami w walucie obcej reguluje pkt. 7.3 art. 7 Ustawy Nr 334.

Zgodnie z ppkt. 7.3.4— 7.3.5 pkt. 7.3 art. 7 Ustawy Nr 334 w przypadku nabycia waluty obcej za hrywnie koszty całkwite bądż dochód całkowity płatnika podatku nie zmieniają się. Suma hrywni, zapłacona przez płatnika podatku w związku z takim nabyciem (bez uwzględnienia opłat komisijnych bądź wartości usług osób, które dokonują wymiany na zlecenia płatnika podatku), uważa się za wartość bilansową takiej waluty obcej.

W przypadku wymiany jednej waluty obcej na inną walutę obcą wartość bilansową nabywanej waluty obcej wyznacza się na poziomie wartości bilansowej waluty obcej, która została sprzedana.

W przypadku sprzedaży obcej waluty za hrywnie dochody całkowite płatnika podatku zwiększają się o sumę hrywien, otrzymanych od nabywcy w związku z taką sprzedażą, a koszty całkowite takiego płatnika podatku zwiększają się o sumę wartości bilansowej takiej waluty obcej

 



Powrót Wszystkie Aktualności