20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie kary przewiduje nowy (04-02-2011)


Jakie kary przewiduje nowy Kodeks Podatkowy Ukrainy?

Odpowiedź: Nowy Kodeks Podatkowy Ukrainy to ponad 800 stron tekstu zawierającego istotne regulacje  praktycznie całości prawa podatkowego.

Na Państwa prośbę prezentujemy wyciąg dotyczący odpowiedzialności osób prawnych  i fizycznych za nieprzestrzeganie prawa podatkowego.

Mamy nadzieję, że prezentacja wybranych rozdziałów pomoże Państwu  w prowadzeniu działalności na Ukrainie, a planującym inwestycje do przygotowania odpowiednich założeń finansowych w  projektach inwestycyjnych.

Osoby zainteresowane całym Kodeksem Podatkowym proszone są o składanie zamówień na adres email: info@iei.org.pl,  biuro@iei.org.pl, iei@iei.org.pl

 

Kodeks Podatkowy Ukrainy ( wyciąg) stan prawny na dzień: 1 .01.2011

 

TYTUŁ 11. ODPOWIEDZIALNOŚĆ

109.1. Podatkowym naruszeniem prawa jest bezprawne działanie (czynność, bądź bezczynność) płatników podatków, agentów podatkowych i/lub ich osób funkcyjnych, a także funkcjonariuszy organów kontroli , które doprowadziły do niewykonania lub nienależytego wykonania regulacji określonych w niniejszym Kodeksie oraz w innych przepisach prawa, których kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli.

109.2. Popełnienie przez płatników podatków, ich osób funkcyjnych oraz funkcjonariuszy organów kontroli naruszenia prawa w sprawach opodatkowania i naruszeń wymogów określonych w innym prawie, których kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli, skutkuje odpowiedzialnością przewidzianą w niniejszym Kodeksie oraz w innych przepisach prawa.

art.110. Osoby ponoszące odpowiedzialność za naruszenie prawa

110.1. Płatnicy podatków, agenci podatkowi i/lub osoby funkcyjne ponoszą odpowiedzialność w razie popełnienia naruszeń określonych prawem w sprawach opodatkowania oraz w innym prawie, których kontrolę nałożono na organy kontroli.

 

art.111. Rodzaje odpowiedzialności za naruszenie prawa w sprawach opodatkowania oraz innego prawa, których kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli

 

111.1. Za naruszenie prawa w sprawach opodatkowania oraz innego prawa, którego kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontrolne stosowane są następujące rodzaje odpowiedzialności prawnej:

 

111.1.1. finansowa;

 

111.1.2. administracyjna;

 

111.1.3. karna.

 

111.2. Odpowiedzialność finansowa za naruszenie prawa w sprawach opodatkowania oraz innego prawa wprowadza się stosuje zgodnie z niniejszym Kodeksem oraz innym prawem.

 

Odpowiedzialność finansową stosuje się w formie sankcji karnych (finansowych ) i/lub grzywny.

 

art.112. Ogólne warunki pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej

 

112.1. Pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej płatników podatków za naruszenie prawa w sprawach opodatkowania, innego prawa, którego kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli nie zwalnia ich osoby funkcyjne za powstanie odpowiednich podstaw od pociągnięcia do odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.

 

art.113. Sankcje (finansowe) grzywny

 

113.1. Terminy zastosowania, spłata, egzekucja i zaskarżanie kwot sankcji karnych odbywa się wg trybu określonego w niniejszym Kodeksie dla spłaty, egzekucji i zaskarżania kwot zobowiązań podatkowych.

 

Kwoty sankcji karnych (finansowych) zalicza się do budżetów do których zgodnie z prawem zaliczane są odpowiednie podatki i opłaty.

 

113.2. Zastosowanie sankcji karnych (finansowych) przewidzianych w niniejszym Tytule, nie zwalnia płatników podatków od obowiązku spłaty do budżetu należnych kwot podatków oraz opłat, kontrolę za pobór których powierzono organom kontroli, a także od zastosowania wobec nich innych środków przewidzianych w niniejszym Kodeksie.

 

113.3. Sankcje karne (finansowe) za naruszenie regulacji prawa w sprawach opodatkowania lub innego prawa, którego kontrolę przestrzegania powierzono organom państwowej służby podatkowej stosowane są wg trybu oraz w wysokości określonej w niniejszym Kodeksie oraz w innych przepisach Ukrainy.

 

Nie zezwala się na stosowanie za naruszenie regulacji prawa w sprawach opodatkowania lub innego prawa, którego kontrolę przestrzegania powierzono organom państwowej służby podatkowej, sankcji karnych (finansowych) nie przewidzianych w niniejszym Kodeksie oraz w innych przepisach prawa Ukrainy.

 

art.114. Terminy przedawnienia dla zastosowania sankcji karnych (finansowych)

 

art.114.1. Graniczne terminy zastosowania sankcji karnych (finansowych) wobec płatników podatków odpowiadają terminom przedawnienia dla naliczania zobowiązań podatkowych określonych w art.102 niniejszego Kodeksu.

 

art.115. Zastosowanie sankcji karnych (finansowych) w przypadku popełnienia kilku naruszeń

 

115.1. W razie popełnienia przez płatnika podatków dwóch lub więcej naruszeń prawa w sprawach opodatkowania oraz innego prawa, których kontrolę przestrzegania powierzono  organom kontroli, sankcje karne (finansowe) stosuje się za każde jednorazowe oraz trwające naruszenie odrębnie.

 

art.116. Decyzja o zastosowanie sankcji karnych (finansowych)

 

116.1. W razie zastosowania przez organy kontroli wobec płatnika podatków sankcji karnych (finansowych) za naruszenie prawa w sprawach opodatkowania oraz innego prawa, którego kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli, do takiego płatnika podatków przesyłane jest (wręczane) zawiadomienie podatkowe - decyzja.

 

116.2. Za jedno naruszenie prawa podatkowego organ kontroli może zastosować tylko jeden rodzaj sankcji karnych (finansowych) przewidzianych w niniejszym Kodeksie oraz w innych przepisach prawa Ukrainy.

 

art.117. Naruszenie określonego porządku ujęcia w ewidencji (rejestracji) w organach państwowej służby podatkowej

 

117.1. Niezłożenie w terminach oraz w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie wniosków lub dokumentów w celu ujęcia w ewidencji w odpowiednim państwowym organie państwowej służby, rejestracji zmian siedziby, bądź wniesienia innych własnych danych ewidencyjnych, niezłożenie poprawionych dokumentów w celu ujęcia w ewidencji, bądź wniesienie zmian, złożenie z pomyłkami, bądź w niepełnym zakresie, niezłożenie informacji dotyczących osób odpowiedzialnych za prowadzenie ewidencji księgowej i/lub sporządzania sprawozdań podatkowych zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w niniejszym Kodeksie

 

- podlega karze - na samozatrudniające się osoby - w wysokości 170 hrywien, osoby prawne , odrębne jednostki osoby prawnej, bądź osobę prawną odpowiedzialną za naliczenie i spłatę podatków do budżetu w czasie wykonywania umowy o wspólnej działalności - 510 hrywien.

 

W razie nieusunięcia takich naruszeń lub za te same czyny dokonane w przeciągu roku przez osobę wobec której stosowane były sankcje za takie naruszenia

 

- podlega karze nałożenia grzywny na samozatrudniające się osoby w wysokości 340 hrywien, na osoby prawne, odrębne jednostki osoby prawnej, bądź osobę prawną odpowiedzialną za naliczenie i spłatę podatków do budżetu w czasie wykonywania umowy o wspólnej działalności - 1020 hrywien.

 

117.2. Naruszenie przez płatnika podatków produkujących spirytus etylowy ( koniak), napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe obowiązkowej rejestracji w charakterze płatnika podatku akcyzowego przez organy państwowej służby podatkowe, w miejscu państwowej rejestracji takich podmiotów, w terminie 5-ciu dni od dnia otrzymania licencji na produkcję

 

- podlega karze grzywny w wysokości 1700 hrywien.

 

art.118. Naruszenie terminu oraz zasad przekazywania informacji o otwarciu lub zamknięciu rachunków bankowych

 

118.1. Niezłożenie przez bank lub inną instytucję finansową do odpowiednich organów państwowej służby podatkowej, w terminie określonym w art.69 niniejszego Kodeksu zawiadomienia o otwarciu lub zamknięciu rachunków dla płatników podatków

 

- podlega karze grzywny w wysokości 340 hrywien za każdy przypadek niezłożenia lub złożenia po terminie.

 

118.2. Dokonanie transakcji kosztowych z rachunku płatnika podatków przed otrzymaniem zawiadomienia z odpowiedniego organu państwowej służby podatkowej o ujęciu rachunku w ewidencji w organach państwowej służby podatkowej

 

- bank lub inna instytucja finansowa podlega karze w wysokości 10% od kwoty wszystkich transakcji za cały okres do chwili otrzymania takiego zawiadomienia, dokonanych z wykorzystaniem z takich rachunków (poza transakcjami przekazania środków do budżetów lub państwowych funduszy celowych), lecz nie mniej niż 850 hrywien.

 

118.3. Nie powiadomienie o własnym statusie banku lub innej instytucji finansowej przy otwarciu rachunku przez osoby fizyczne - przedsiębiorców oraz osoby prowadzące niezależną działalność zawodową

 

- podlega karze grzywny w wysokości 340 hrywien za każdy przypadek nie powiadomienia.

 

art.119. Naruszenie zasad składania informacji o osobach fizycznych - płatnikach podatków przez płatnika podatków

 

119.1. Niezłożenie lub naruszenie zasad składania informacji dla tworzenia i prowadzenia Rejestru państwowego osób fizycznych - płatników podatków przewidzianego w niniejszym Kodeksie przez płatnika podatków

 

- podlega karze grzywny w wysokości 85 hrywien.

 

Te same czyny popełnione przez płatnika podatków wobec którego w przeciągu roku zastosowano grzywnę za takie samo naruszenie

 

- podlega karze grzywny w wysokości 170 hrywien.

 

119.2. Niezłożenie, złożenie z naruszeniem określonych terminów, niezłożenie w całości, z nieprawdziwymi informacjami lub z błędami sprawozdawczości podatkowej o kwotach dochodów naliczonych (zapłaconych) na rzecz płatnika podatków , kwot pobranych od nich podatku

 

- podlega karze grzywny w wysokości 510 hrywien.

 

Te same czyny popełnione przez płatnika podatków wobec którego w przeciągu roku zastosowano grzywnę za takie same naruszenia

 

- podlega karze grzywny w wysokości 1020 hrywien.

 

119.2. Sporządzenie dokumentów zawierających informację o przedmiotach opodatkowania osób fizycznych lub o spłacie podatków bez zaznaczenia numeru rejestracyjnego karty ewidencyjnej płatnika podatków lub z wykorzystaniem nieprawdziwego numeru rejestracyjnego karty ewidencyjnej płatnika podatków , poza przypadkami przewidzianymi w pkt. 119.2 niniejszego art.

 

- podlega karze grzywny w wysokości 170 hrywien.

 

art.120. Niezłożenie lub złożenie po terminie sprawozdawczości podatkowej lub niewykonanie wymogów dotyczących wnoszenia zmian do sprawozdawczości podatkowej

 

120.1. Niezłożenie lub złożenie po terminie przez płatnika podatków lub inne osoby zobowiązane do naliczenia i zapłaty podatków, opłat deklaracji podatkowych (rozliczeń)

 

- podlega karze grzywny w wysokości 170 hrywien za każde niezłożenie lub złożenie po terminie.

 

Te sam czyny dokonane przez płatnika podatków wobec którego w przeciągu roku zastosowano grzywnę za takie naruszenie

 

- podlega karze grzywny w wysokości 1020 hrywien za każde takie niezłożenie lub złożenie po terminie.

 

120.1.1. Niezłożenie przez płatnika podatków - osobę fizyczną deklaracji, bądź wskazanie w niej nieprawdziwych danych o kwotach otrzymanych dochodów, poniesionych kosztów oraz w przypadku, gdy takie czyny płatnika spowodowały zaniżenie kwoty opodatkowanego dochodu

 

- podlega karze grzywny nałożonej na płatnika podatków - osobę fizyczną w wysokości 25% od różnicy między zaniżoną kwotą zobowiązania podatkowego i kwotą określoną przez organ podatkowy.

 

120.2. Niewykonanie przez płatnika podatków regulacji przewidzianych w ust. 2 pkt. 50.1 art.50 niniejszego Kodeksu dotyczących warunków samodzielnego wnoszenia zmian do sprawozdawczości podatkowej

 

- podlega karze grzywny w wysokości 5% od kwoty samodzielnie naliczonego zaniżenia zobowiązania podatkowego ( niedopłaty).

 

Przy samodzielnym doliczeniu kwot zobowiązań podatkowych nie są stosowane inne grzywny przewidziane w niniejszym Tytule Kodeksu.

 

art.121. Naruszenie określonych prawem terminów przechowywania dokumentów w sprawach naliczania i spłat podatków oraz opłat, a także dokumentów związanych z wykonywaniem regulacji innego prawa, których kontrolę przestrzegania nałożono na organy kontroli

 

121.1. Niezabezpieczenie przez płatnika podatków przechowywania pierwotnych dokumentów ewidencyjnych oraz innych rejestrów, sprawozdań księgowych i statystycznych, innych dokumentów w sprawach obliczania i spłaty podatków oraz opłat, w terminach ich przechowywania  określonych w art. 44 niniejszego Kodeksu i/lub nie przekazanie przez płatnika podatków do organu kontroli oryginałów dokumentów, bądź ich kopii przy kontroli podatkowej w przypadkach przewidzianych w niniejszym Kodeksie

 

- podlega karze grzywny w wysokości 510 hrywien.

 

Te same czyny dokonane przez płatnika podatków wobec w przeciągu roku zastosowano grzywnę za takie samo naruszenie

 

- podlega karze grzywny w wysokości 1020 hrywien.

 

art.122. Naruszenie zasad zastosowania uproszczonego systemu opodatkowania przez osobę fizyczną - przedsiębiorcę

 

122.1. Brak zapłaty (przekazania) przez płatnika podatków - osobę fizyczną kwoty podatku wg zasad oraz w terminach określonych aktem prawnym

 

- podlega karze grzywny w wysokości 50% stawek podatku przewidzianego dla osób fizycznych - płatników podatku określonych aktem prawnym.

 

art.123. Sankcje finansowe (grzywny) w razie określenia przez organ kontroli kwoty zobowiązania podatkowego

 

123.1. W przypadku, gdy organ kontroli samodzielnie określa kwotę zobowiązania podatkowego, zmniejszenia zwrotu z budżetu i/lub zmniejszenia ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty VAT płatnika podatków na podstawie przewidzianej w ppkt. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 pkt.54.3 art.54 niniejszego Kodeksu

 

- podlega karze grzywy w wysokości 25% kwoty naliczonego zobowiązania podatkowego, nieprawdziwie zgłoszonej do zwrotu z budżetu i/lub nieprawdziwej zgłoszonej kwoty ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty podatku VAT;

 

przy ponownym, w przeciągu 1095 dni określeniu przez organ kontroli kwoty zobowiązania podatkowego, zmniejszenia kwoty zwrotu z budżetu  i/lub zmniejszenia ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty podatku VAT

 

- podlega karze grzywny w wysokości 50% kwoty naliczonego zobowiązania podatkowego, nieprawdziwie zgłoszonej do zwrotu z budżetu i/lub nieprawdziwie zgłoszonej kwoty ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty podatku VAT;

 

przy określeniu przez organ kontroli kwoty zobowiązania podatkowego, zmniejszenia kwoty zwrotu z budżetu i/lub zmniejszenia ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty podatku VAT w przeciągu 1095 dni po raz trzeci i więcej

 

- podlega karze grzywny w wysokości 75% kwoty naliczonego zobowiązania podatkowego, nieprawdziwie zgłoszonej do zwrotu kwoty z budżetu i/lub nieprawdziwie zgłoszonej kwoty ujemnego znaczenia przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym lub ujemnego znaczenia kwoty podatku VAT.

 

123.2. Wykorzystanie przez płatnika podatków (osoby funkcyjne płatnika podatków) kwot nie zapłaconych do budżetu w związku z otrzymaniem (zastosowaniem) ulgi podatkowej niezgodnie z przeznaczeniem i/lub z warunkami, bądź celami jej udzielenia zgodnie z prawem w sprawach odpowiedniego podatku, opłaty (obowiązkowej płatności) dodatkowo do grzywny przewidzianej w pkt. 123.1 niniejszego art.

 

- podlegają zwrotowi do budżetu kwoty podatków, opłat (obowiązkowych płatności) podlegających naliczeniu bez zastosowania ulgi podatkowej.

 

Zapłata grzywny nie zwalnia takie osoby z odpowiedzialności za umyślne uchylanie się od opodatkowania.

 

art.124. Sprzedaż majątku znajdującego się zastawie podatkowym bez zgody organu państwowej służby podatkowej

 

124.1. Sprzedaż przez płatnika podatku majątku znajdującego się w zastawie podatkowym bez wcześniejszej zgody organu państwowej służby podatkowej w przypadku, gdy otrzymanie takiej zgody zgodnie z niniejszym Kodeksem jest obowiązkowe

 

- podlega karze grzywny w wysokości wartości sprzedanego majątku.

 

art.125. Naruszenie zasad otrzymania i wykorzystywania patentu handlowego

&

Powrót Wszystkie Aktualności