20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie kary przewidziane są za (02-06-2011)


art.368. Otrzymanie łapówki

1.Otrzymanie przez osobę służbową w dowolnej formie łapówki za wykonanie, bądź niewykonanie w interesach tego kto wręcza łapówkę, bądź w interesach osoby trzeciej dowolnej czynności z wykorzystaniem przekazanej władzy, bądź służbowego stanowiska

 

-podlega karze grzywny od 750 do 1000 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub pozbawienia wolności od lat 2 do 5 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3.

 

2. Otrzymanie łapówki w wielkim rozmiarze lub przez funkcjonariusza zajmującego odpowiedzialne stanowisko lub w zmowie grupy osób lub połączone z żądaniem łapówki

 

-podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 10 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

 

3. Otrzymanie łapówki w szczególnie wielkim rozmiarze lub przez funkcjonariusza zajmującego szczególnie odpowiedzialne stanowisko

 

-podlega karze pozbawienia wolności od lat 8 do 12 z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk, bądź prowadzenia określonej działalności do lat 3 z konfiskatą majątku.

 

UWAGA.

1. Za łapówkę w wielkim rozmiarze uważa się taką, która 200 i więcej razy przewyższa nieopodatkowany minimalny dochód obywateli w szczególnie wielkim - taki, który 500 i więcej razy przewyższa minimalny nieopodatkowany dochód obywateli.

 

2.Funkcjonariuszem zajmującym odpowiedzialne stanowisko jest osoba wymieniona w pkt.1 Uwagi do art.364 , których stanowiska zgodnie z art.25 Ustawy " O służbie państwowej" (3723-12) zaliczone do kategorii 3, 4, 5 i 6, a także sędziowie, prokuratorzy i śledczy, kierownicy, zastępcy organów władzy państwowej i zarządzania, organów miejscowego samorządu, ich jednostek i wydziałów strukturalnych. Funkcjonariusz zajmuje szczególnie odpowiedzialne stanowisko, to osoba wymieniona w ust.1 art.9 Ustawy Ukrainy "O służbie państwowej" i osoby, których stanowiska zgodnie z art.25 niniejszej Ustawy zaliczono do kategorii 1 i 2.

 

3.Za ponowne w art. 368 i 369 niniejszego Kodeksu uważa się przestępstwo popełnione przez osobę, która wcześniej dokonała dowolne z przestępstw przewidzianych niniejszymi art.

 

4.Żądanie łapówki uważa się żądanie przez funkcjonariusza łapówki z groźbą dokonania lub niewykonania z wykorzystaniem władzy, bądź stanowiska służbowego czynów który mogą wyrządzić szkodę , bądź prawnym interesom tj. kto daje łapówkę lub umyślne tworzenie przez funkcjonariusza warunków na podstawie których osoba zmuszona jest do wręczenia łapówki w celu zapobieżenia szkodliwym skutkom dotyczących własnych praw i prawnych interesów.

 

art.369. Wręczanie łapówki

1.Wręczenie łapówki

 

-podlega karze grzywny od 200 do 500 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli lub ograniczenia wolności od lat 2 do 5.

 

2.Wręczenie łapówki popełnione ponownie

 

-podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 8 z konfiskatą majątku lub bez takiej.

 

3.Osobę, która dała łapówkę zwalnia się z odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy wobec niej miało miejsce żądanie łapówki lub w przypadku, gdy po daniu łapówki dobrowolnie zgłosiła o tym co się stało przed wszczęciem sprawy karnej do organu który zgodnie z prawem powierzono wszczęcie sprawy karnej.

 

art.370. Prowokacja łapówki

1.Prowokacja łapówki tj. świadome stworzenie przez funkcjonariusza okoliczności i warunków które powodują oferowanie lub otrzymanie łapówki, aby później ujawnić tego kto dał lub wziął łapówkę

 

-podlega karze ograniczenia wolności do lat  5  lub pozbawienia wolności od lat 2 do 5.

 

2.Te same czyny dokonane przez funkcjonariusza organu sprawiedliwości

 

-podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 7.



Powrót Wszystkie Aktualności