20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Jakie są zasady obliczania podatku VAT (11-05-2010)


Jakie są zasady obliczania podatku VAT przy przeprowadzaniu rozliczeń za pomocą weksli?

Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 3.2.1. pkt. 3.2 art. 3 Ustawy Ukrainy „O podatku od wartości dodanej” nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT operacje związane z wypuszczeniem (emisją), rozmieszczeniem oraz sprzedażą (wykupem, pokryciem) środków pochodzących z papierów wartościowych wypuszczonych (emitowanych) przez podmioty działalności przedsiębiorczej, Narodowy Bank Ukrainy, Ministerstwo Finansów Ukrainy, organy samorządu terytorialnego. Postanowienia niniejszego ppkt. nie dotyczą operacji sprzedaży formularzy drogowych, czeków bankowych i personalnych, papierów wartościowych, dokumentów rozliczeniowych i płatniczych, oraz kart plastikowych (rozliczeniowych).

Przy czym zgodnie z pkt. 4.8 art. 4 Ustawy, w przypadku, gdy przedsiębiorstwo przeprowadza operacje w zakresie dostaw towarów (usług) stanowiących przedmiot opodatkowania, pod zabezpieczenie zobowiązań długu kupującego, udzielone w formie weksla prostego lub trasowanego (przekazywanego) lub innych instrumentów dłużnych, to podstawą opodatkowania jest umowna wartość takich towarów (usług), lecz nie mniejsza niż cena zwyczajna, bez uwzględnienia dyskonta lub innych zniżek od nominału takiego weksla, a przy wekslach procentowych - wartość umowna takich towarów (usług), lecz nie mniej niż cena zwyczajna zwiększona o naliczony % lub które będą naliczone od wartości nominalnej takiego weksla.

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo- wystawca weksla dokonuje za zgodą posiadacza weksla wzajemnej dostawy towarów (usług) w zamian za pokrycie gotówką wartości długu określonego w wekslu, podstawą do opodatkowania jest wartość umowna takich towarów (usług), lecz nie mniejsza niż cena zwyczajna, bez uwzględnienia dyskontów lub innych zniżek od nominału takiego weksla, a z weksla %– umowna wartość takich towarów (usług), lecz nie mniejsza niż cena zwyczajna zwiększona o wartość naliczonych % lub które zostaną naliczone od wartości nominalnej takiego weksla.

Do celów opodatkowania podatkiem VAT weksli (poza wekslami podatkowymi) wydanych lub otrzymanych nie uważa się za środek płatniczy oraz nie zmniejszają one kwoty kredytu podatkowego lub zobowiązania podatkowego tego podatku, poza wekslami podatkowymi.

 

Państwowa Administracja Podatkowa m. Kijów

 



Powrót Wszystkie Aktualności