20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kapitał statutowy w spółce z o.o (01-07-2011)


Kapitał statutowy w spółce z o.o

Walne zgromadzenie spółki z o.o w dowolnym czasie może podjąć uchwałę o zwiększeniu (zmniejszeniu) kapitału statutowego.

 

1. Wartość wkładów założycieli i udziałowców spółki gospodarczej stanowi kapitał statutowy spółki. (art.87 Kodeksu Gospodarczego )

2. Spółka posiada prawo dokonywania zmian (zwiększania lub zmniejszania) wysokości kapitału statutowego, w trybie określonym w niniejszym Kodeksie i przyjętymi na podstawie Kodeksu przepisami prawa.

3. Uchwała spółki o zmianie wysokości kapitału statutowego obowiązuje od dnia wniesienia zmiany do rejestru państwowego.

Zgodnie z art.9 Ustawy Ukrainy "O ewidencji księgowej i sprawozdawczości finansowej na Ukrainie" Nr 996-XIV (wraz ze zmianami i uzupełnieniami) zapisy w rejestrach ewidencji księgowej dokonywane są na podstawie dokumentów potwierdzających fakt przeprowadzenia transakcji gospodarczej. Jednakże podstawą do zapisu zmian jest dzień wniesienia ich do rejestru państwowego.

Zgodnie z Instrukcją stosowania Planu rachunków ewidencji księgowej aktywów , kapitału, zobowiązań i transakcji przedsiębiorstw i organizacji, zatwierdzonej nakazem Ministerstwa Finansów Ukrainy Nr 291, z dnia 30.11.99 do zapisów stanu i zmian w statucie stosuje się rachunek 40 " Kapitał statutowy".

 

Zgodnie z pkt. 136.1.3 art.136 Kodeksu Podatkowego Ukrainy do dochodów nie zalicza się środków lub wartości majątku w formie bezpośrednich inwestycji lub reinwestycji w prawa korporacyjne, emitowane przez takiego płatnika podatku w tym również wkłady pieniężne lub majątkowe wnoszone na podstawie umów o wspólnej działalności na terytorium Ukrainy bez tworzenia osoby prawnej.

Mając na uwadze jak wyżej, wkłady wnoszone przez założycieli do kapitału statutowego spółki z o.o nie zalicza się do składników dochodów zarówno w ewidencji księgowej jak i zgodnie z prawem podatkowym.



Powrót Wszystkie Aktualności