04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kiedy stosuje się stawkę (26-01-2010)


  Kiedy stosuje się stawkę podatkową 15 % od dochodów osób fizycznych – nierezydentów?

Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 1.20.2 pkt. 1.20 art. 1 Ustawy Ukrainy Nr 889-IV „O podatku od dochodów osób fizycznych” z dnia 22.05.2003 wraz ze zmianami oraz uzupełnianiami (dalej– Ustawa Nr 889-IV) osoba fizyczna– nierezydent– to osoba fizyczna która nie jest rezydentem Ukrainy.

W art. 8 Kodeksu Ustaw o pracy Ukrainy z dnia 10.12.1971 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami) określono że stosunki pracy cudzoziemców, którzy pracują w przedsiębiorstwach, w instytucjach i organizacjach na Ukrainie, są regulowane prawem państwa w którym są oni zatrudnieni, oraz umowami międzynarodowymi Ukrainy.

Zgodnie z Nakazem Państwowej Administracji Podatkowej Ukrainy Nr 581 „O zatwierdzeniu wzorów Wniosków osoby fizycznej– cudzoziemca o samodzielnym określeniu statusu rezydenta oraz Zawiadomienia pracodawcy o samodzielnym określeniu przez osobę fizyczną– cudzoziemca statusu rezydenta” z dnia 05.10.2004, zatwierdzono wzory Wniosków osoby fizycznej– cudzoziemca o samodzielnym określeniu statusu rezydenta oraz Zawiadomienia pracodawcy o samodzielnym określeniu statusu rezydenta przez osobę fizyczną– cudzoziemca.

Po otrzymaniu przez pracodawcę zawiadomienia z organu podatkowego cudzoziemiec nabywa statusu rezydenta podatkowego Ukrainy i dochody, uzyskane przez niego od pracodawcy za wykonaną pracę (wynagrodzenie) są opodatkowane w trybie ogólnym określonym Ustawą Nr 889-IV wg stawki, określonej w pkt. 7.1 art. 7 niniejszej Ustawy (15%).

Państwowa Administracja Podatkowa miasta Kijów

 

 



Powrót Wszystkie Aktualności