20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kolejne ograniczenia rozliczeń (11-12-2014)


Kolejne ograniczenia  rozliczeń w walucie obcej wprowadzone z dniem 10 grudnia 2014 roku przez Narodowy Bank Ukrainy  i obowiązujących do 3 marca 2015 roku

O uregulowaniu sytuacji na rynkach pieniężno – kredytowych i walutowych na Ukrainie

Postanowienie Nr 758, z dnia 01.12.2014

Zarządu Narodowego Banku Ukrainy

(wraz ze zmianami wniesionymi na podstawie Postanowienia NBU Nr 799, z dnia 08.12.2014)

 

„1. Przyjąć, że rozliczenia z tytułu transakcji eksportu i importu towarów przewidzianych w art. 1 i 2 Ustawy Ukrainy „O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej” odbywają się w terminie nieprzekraczającym 90 dni kalendarzowych.  

2. Wprowadzić wymóg obowiązkowej sprzedaży na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy wpływów w walucie obcej z zagranicy na rzecz osób prawnych, które nie są upoważnionymi bankami, osób fizycznych – przedsiębiorców, przedstawicielstw zagranicznych (poza oficjalnymi przedstawicielstwami) na rachunki otwarte w upoważnionych bankach w celu prowadzenia wspólnej działalności bez tworzenia osoby prawnej, a także wpływów w walucie obcej na rachunki rezydentów otwartych poza granicami Ukrainy na podstawie indywidualnych licencji Narodowego Banku Ukrainy.

Wpływy w walucie obcej wymienione w ust.1 niniejszego pkt. podlegają obowiązkowej sprzedaży na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy, w tym również bezpośrednio w Narodowym Banku Ukrainy, w wysokości 75% .

Pozostałe wpływy w walucie obcej pozostają do dyspozycji rezydentów i nierezydentów i mogą być wykorzystane przez nich wg zasad regulowania walutowego.

Nie podlegają obowiązkowej sprzedaży na międzynarodowym rynku walutowym Ukrainy wpływy w walucie obcej:

- na rzecz państwa lub pod gwarancje państwowe;

- z kredytów, pożyczek uzyskanych na podstawie umów międzynarodowych Ukrainy, ratyfikowanych przez Najwyższą Radę Ukrainy lub od międzynarodowych organizacji finansowych ,których członkiem jest Ukraina lub od międzynarodowych organizacji z umów gdzie Ukraina zobowiązuje się do zabezpieczenia procedur prawnych obowiązujących w innych międzynarodowych organizacjach finansowych;

- z projektów (programów) zarejestrowanej międzynarodowej pomocy technicznej;

- na rachunkach korespondencyjnych banków – nierezydentów w walucie obcej otwartych w upoważnionych bankach;

- z transakcji rozmieszczenia depozytów przez banki –nierezydentów na rachunkach w upoważnionych bankach;

- na rzecz rezydentów – pośredników z umów komisu, pełnomocnictwa, konsygnacji lub umów agencyjnych podlegających przekazaniu właścicielom środków.

Upoważnione banki obsługujące właścicieli tych środków dokonują obowiązkowej sprzedaży wpływów w walucie obcej zgodnie z wymogami niniejszego pkt.;

- z transakcji wymiany waluty obcej na rachunkach rezydentów otwartych poza granicami Ukrainy na podstawie indywidualnych licencji wydanych przez Narodowy Bank Ukrainy;

- wpływających w formie pomocy humanitarnej na rzecz jej nabywców;

- wpływających jako przekaz pomyłkowy.

Wymóg dotyczący obowiązkowej sprzedaży dotyczy wypływów w walucie obcej I Grupy Klasyfikatora walut obcych i metali bankowych, zatwierdzonego postanowieniem Zarządu NBU, Nr 34 , z dnia 4 lutego 1998 ( w redakcji postanowienia NBU Nr 378, z dnia 2 października 2002) wraz z późniejszymi zmianami i uzupełnieniami i w rosyjskich rublach.

Upoważniony bank zobowiązany jest wcześniej zaliczyć wpływy w walucie obcej, które zgodnie z ust. 1 niniejszego pkt. podlegają obowiązkowej sprzedaży na odrębny rachunek analityczny rachunku bilansowego 2603 „Podzielone rozliczenia podmiotów gospodarowania” ( dalej – podzielony rachunek).

Upoważniony bank zobowiązany jest dokonać obowiązkowej sprzedaży wpływów w walucie obcej w oparciu o wymogi niniejszego pkt.:

- bez pełnomocnictw klienta;

- wyłącznie następnego dnia roboczego po dniu zaliczenia takich wpływów na podzielony rachunek.

3. Narodowy Bank Ukrainy monitoruje pracę upoważnionego banku w celu kontroli płatności z transakcji klientów.

Narodowy Bank Ukrainy posiada prawo żądania od banków zawieszenia transakcji posiadających podwyższone ryzyko ich wykorzystania w bezprawnym celu i otrzymywania dokumentów potwierdzających prawny charakter dokonania takich transakcji.

4. W związku z wprowadzeniem wymogu obowiązku sprzedaży na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy wpływów w walucie obcej z zagranicy upoważnione banki nie mogą zdjąć z kontroli transakcji eksportowych klientów na podstawie dokumentów o zawieszeniu zobowiązań rozliczeniem wzajemnych jednorodnych roszczeń.

Wpływy w walucie obcej z transakcji eksportowych klientów banku mogą być sprzedane w trybie przewidzianym w pkt.2 niniejszego Postanowienia.

5. Po zakończeniu funkcjonowania Systemu potwierdzania umów na międzynarodowym rynku walutowym Ukrainy Narodowego Banku Ukrainy, bank w kolejnych dwóch godzinach bieżącego dnia zgłasza wniosek dotyczący ogólnej wielkości obowiązkowej sprzedaży waluty obcej zaplanowanej na kolejny dzień roboczy.

Zgłoszenie zawiera informację o ogólnej wielkości wpływów i ogólnej wielkości obowiązkowej sprzedaży wg kodów waluty obcej, informację o rodzaju wpływów i poszerzoną informację dla transakcji, których suma wynosi więcej niż 50 000 USD w równowartości wg oficjalnego kursu hrywny określonego przez NBU na bieżący dzień roboczy.

W poszerzonej informacji bank zaznacza kod identyfikacyjny osoby prawnej/ numer rejestracyjny karty ewidencyjnej płatnika podatków lub serię i numer paszportu wniesionego do Państwowego Rejestru Osób Prawnych i Fizycznych – Przedsiębiorców, skróconą nazwę osoby prawnej lub nazwisko, imię, imię ojca osoby fizycznej – przedsiębiorcy, kod waluty, wielkość obowiązkowej sprzedaży.

6. Wprowadzić następujące środki dotyczące działalności banków i instytucji finansowych:

1) zezwolić rezydentom dokonywania zwrotu kredytów, pożyczek (w tym również pomocy finansowej) w walucie obcej z umów z nierezydentami, w tym również w razie zawarcia dodatkowych umów do umów kredytowych,  nie wcześniej niż w terminie przewidzianym w umowach.

Zaznaczony wymóg dotyczy przedterminowego wykonania przez rezydenta – pożyczkobiorcę zobowiązań zarówno podstawowej sumy kredytów/ pożyczki, jak i innych płatności przewidzianych w umowie kredytowej (pożyczki).

Narodowy Bank Ukrainy nie rejestruje zmian do umów zawartych przez rezydentów – pożyczkobiorców kredytów, pożyczek w walucie obcej od nierezydentów, dotyczących skrócenia terminów wykonania przez rezydentów – pożyczkobiorców zobowiązań z takich umów lub przedterminowego ich wykonania."

 

"3) zezwolić na sprzedaż gotówki w walucie obcej lub matali bankowych jednej osobie w jeden dzień operacyjny (roboczy) w sumie nie wyższej niż równowartość  3000 hrywien w dzień w granicach jednej placówki bankowej."...>



Powrót Wszystkie Aktualności