20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Komornik na Ukrainie (12-12-2012)


Komornik na Ukrainie czyli państwowy wykonawca

Przywrócenie do pracy bezprawnie zwolnionego lub przeniesionego pracownika

Czynności wykonawcze

Wykonanie decyzji sądu o przywrócenie do pracy odbywa się zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 76 Ustawy Ukrainy " O postępowaniu wykonawczym".

Zgodnie z art. 30 Ustawy decyzja o przywrócenie do pracy bezprawnie zwolnionego lub przeniesionego pracownika podlega bezzwłocznemu wykonaniu (otwarcia postępowania wykonawczego) w terminie nieprzekraczającym następnego dnia roboczego po wpływie dokumentu wykonawczego.  

Od dnia wydania odpowiedniego nakazu lub rozporządzenia przez właściciela przedsiębiorstwa , instytucji, organizacji lub upoważniony przez niego organ, osobę fizyczną, osobę fizyczną -przedsiębiorcę, podejmującego bezprawną decyzję o zwolnieniu lub przeniesieniu pracownika, decyzję uważa się za wykonaną.

Po czym, państwowy wykonawca podejmuje postanowienie o zakończeniu postępowania wykonawczego zgodnie z Ustawą O postępowaniu wykonawczym.

W razie niewykonania przez właściciela przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważniony przez niego organ, osobę fizyczną, osobę fizyczną - przedsiębiorcę decyzji o przywróceniu do pracy bezprawnie zwolnionego lub przeniesionego pracownika, wobec w/w stosuje się grzywnę oraz inne środki przewidziane prawem.

W szczególności państwowy wykonawca składa wniosek o pociągnięcie winnych niewykonania decyzji sądu do odpowiedzialności karnej (art. 382 Kodeksu Karnego Ukrainy).

Przymusowe wykonanie decyzji sądów oraz innych organów (osób funkcyjnych) dotyczących zajęcia majątku dłużnika.

Czy państwowy wykonawca posiada prawo zajęcia całości majątku dłużnika?

Zgodnie z obowiązującym prawem, państwowy wykonawca obejmuje egzekucją (dokonuje opisu, zajmuje i przymusowo sprzedaje) majątek dłużnika w wysokości i zakresie nieodzownym do pokrycia zobowiązań wynikających z dokumentu wykonawczego, z uwzględnieniem opłaty wykonawczej, kosztów na przeprowadzenie czynności wykonawczych oraz kar nałożonych przez państwowego wykonawcę na dłużnika w czasie wykonywania decyzji.

Prawem Ukrainy wprowadzono szczegółowy wykaz majątku, który nie może być objęty egzekucją , a mianowicie.

- rzeczy i przedmioty nieodzowne dłużnikowi i osobom na jego utrzymaniu ( odzież, obuwie, pościel, bielizna, nieodzowne naczynie, jedna lodówka na rodzinę, meble i wszystkie rzeczy dziecięce);

- produkty spożywcze nieodzowne do spożycia (w rozliczeniu na 3 miesiące);

- paliwo do przygotowania jedzenia i ogrzania pomieszczenia przez 6 miesięcy;

- instrumenty nieodzowne do osobistych zawodowych zajęć ( maszyny do szycia, instrumenty muzyczne itp.).

W przypadku osób zajmujących gospodarstwem rolnym:

- jedna krowa, w razie jej braku - jedno ciele, gdy brak jest krowy czy cielęcia - jedna koza, owca ,bądź świnia.

- karma dla zwierząt nie podlegająca odebraniu w ilości niezbędnej do rozpoczęcia wypasu zwierząt na pastwiskach lub do zbioru nowej;

-nasiona potrzebne do kolejnych siewów (jesiennych i wiosennych) oraz niezebrane zbiory (poza działkami objętymi egzekucją).

Państwowy wykonawca nie obejmuje zajęciem zaznaczone rodzaje majątku i przedmioty , które należą do dłużnika lub stanowią współwłasność, lecz są nieodzowne dla niego, członków jego rodziny oraz osób znajdujących się na jego utrzymaniu.

Określenie i wysokość opłaty wykonawczej pobieranej podczas wykonywania decyzji

Opłata wykonawcza - środki, pobierane z dłużnika w przypadku, gdy samodzielnie nie wykona decyzji w terminie określonym przez państwowego wykonawcę.

W postanowieniu o wszczęciu postępowania, państwowy wykonawca zgodnie z Ustawą " O postępowaniu wykonawczym" wskazuje dłużnikowi termin do samodzielnego wykonania decyzji do 7 dni, a w przypadku wykonania decyzji o wysiedleniu - 15 dni.

Po zakończeniu zaznaczonych terminów, państwowy wykonawca rozpoczyna przymusowe wykonanie decyzji i podejmuje postanowienie o ściągnięciu z dłużnika opłaty wykonawczej, stanowiącej 10% kwoty podlegającej ściągnięciu lub wartości majątku dłużnika, w przypadku, gdy w dokumencie wykonawczym przewidziano jego przekazanie wierzycielowi.

W razie niewykonania przez dłużnika w tym terminie decyzji o charakterze niemajątkowym (decyzja zobowiązująca dłużnika do wykonania określonych czynności lub wstrzymania się od ich wykonania) opłata wykonawcza pobierana jest w wysokości: 40 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli - dla osoby fizycznej oraz 80 nieopodatkowanych minimalnych dochodów obywateli - w przypadku osób prawnych.

Opłata wykonawcza pobierana jest w przypadku, gdy wierzyciel (tj. osoba na rzecz której wydany jest dokument wykonawczy) złożył pisemny wniosek o zwrot dokumentu wykonawczego oraz w razie samodzielnego wykonania decyzji przez dłużnika po rozpoczęciu przymusowego wykonania takiej decyzji, w szczególności, gdy dłużnik przekazał środki na pokrycie zobowiązania bezpośrednio na rachunek wierzyciela.

Prawo przewiduje inne kategorie decyzji zwolnionych z poboru opłaty wykonawczej.

np. dokumenty wykonawcze o konfiskacie majątku, ściągnięcie systematycznych opłat, opłaty wykonawczej, nałożenie zajęcia na majątek w celu zabezpieczenia roszczeń z pozwu, pokrycia kosztów związanych z organizacją i przeprowadzeniem czynności wykonawczych i ściągnięcie mandatów (grzywny).



Powrót Wszystkie Aktualności