20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Kto może być założycielem spółki (04-11-2011)


Kto może być założycielem spółki?

Założyciele i uczestnicy (udziałowcy) spółki

Założycielami oraz uczestnikami (udziałowcami) spółki mogą być przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje, a także obywatele, poza przypadkami przewidzianymi aktami prawnymi Ukrainy.

Przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje będące uczestnikami spółki, nie podlegają likwidacji w trybie przewidzianym dla osób prawnych.

Obcokrajowcy, osoby bez obywatelstwa (bezpaństwowcy), zagraniczne osoby prawne, a także międzynarodowe organizacje mogą być założycielami oraz uczestnikami (udziałowcami) spółek gospodarczych na równi z obywatelami i osobami prawnymi Ukrainy, poza przypadkami przewidzianymi w aktach prawnych Ukrainy.

Spółka gospodarcza, poza spółką pełną i spółką komandytową, może być utworzona przez jedną osobę, która staje się jej jedynym uczestnikiem (udziałowcem).

Dokumenty założycielskie spółki

Spółka akcyjna, spółka z ograniczoną i spółka z dodatkową odpowiedzialnością tworzone są i prowadzą działalność na podstawie statutu, a spółka pełna i komandytowa – umowy założycielskiej. 
Dokumenty założycielskie spółki w przypadkach przewidzianych prawem uzgadnia się z Antymonopolowym Komitetem Ukrainy.

Dokumenty założycielskie powinny zawierać informacje o rodzaju spółki, przedmiocie i celu jej działalności, listę założycieli i uczestników (udziałowców), nazwę i siedzibę, wysokość oraz zasady tworzenia kapitału statutowego (składanego), zasady podziału dochodów i strat, skład i uprawnienia organów spółki oraz zasady podejmowania przez nich uchwał łącznie z listą spraw, w których wymagana jest kwalifikowana większość głosów, zasady wnoszenia zmian do dokumentów założycielskich oraz zasady reorganizacji i likwidacji spółki.

Dokumenty założycielskie powinny zawierać również informacje przewidziane w art. 37, 51, 65, 67 i 76 niniejszej Ustawy.

Brak w dokumentach założycielskich określonych informacji stanowi podstawę odmowy rejestracji państwowej spółki.

W dokumentach założycielskich spółki mogą być zawarte inne regulacje zgodne z prawem Ukrainy.

Spółka gospodarcza może być utworzona i prowadzić działalność w trybie określonym prawem na podstawie modelowego statutu.

W przypadku, gdy spółka gospodarcza tworzona jest i prowadzić będzie działalność na podstawie modelowego statutu, w uchwale o jej założeniu podpisanej przez wszystkich założycieli zaznacza się rodzaj spółki, jej nazwę, siedzibę, przedmiot oraz cel działalności, skład założycieli oraz uczestników, wysokość kapitału statutowego (złożonego), wysokość udziałów każdego z uczestników, zasady wnoszenia przez nich udziałów, a także informację o prowadzeniu działalności na podstawie modelowego statutu.

Spółkę uznaje się za utworzoną na czas nieokreślony w przypadku, gdy w dokumentach założycielskich spółki nie określono terminu jej działalności.

Państwowa rejestracja spółki

Spółka nabywa prawa osoby prawnej z dniem jej rejestracji państwowej.

Rejestracja państwowa spółki odbywa się w trybie przewidzianym prawem dla rejestracji państwowej osób prawnych.

Spółki prowadzące działalność bankową podlegają rejestracji przez Narodowy Bank Ukrainy, w trybie określonym w Ustawie „O bankach i działalności bankowej”.

Państwowa rejestracja zmian w dokumentach założycielskich spółki

Zmiany powstałe w dokumentach założycielskich spółki oraz wnoszone do Ujednoliconego Rejestru Państwowego Osób Prawnych i Osób Fizycznych -Przedsiębiorców, podlegają rejestracji państwowej w oparciu o zasady przewidziane dla państwowej rejestracji spółki.

Spółka zobowiązana jest w terminie 5 - ciu dni od dnia powstania zmian, do powiadomienia organu rejestracyjnego o powstałych zmianach w dokumentach założycielskich w celu wniesienia odpowiednich zmian w rejestrze państwowym.

Podstawa prawna Ustawa Ukrainy O spółkach gospodarczych - stan prawny na dzień 27.08.2011