20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Na jaki dzień określa się dochód ogółem przedsiębiorstwa (13-07-2010)


Na jaki dzień określa się dochód ogółem przedsiębiorstwa podczas eksportu towarów: wg dnia sporządzenia deklaracji podatkowej czy wg dnia dostarczenia towarów spedytorowi?

Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 11.3.1 pkt. 11.3 art. 11 Ustawy Nr 334/94-RN „O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” z dnia 28.12.1994 (wraz ze zmianami i uzupełnieniami) za datę zwiększenia dochodu ogółem uważa się datę, która przypada na okres podatkowy w przeciągu którego odbyła się jedna z niniejszych czynności:

- data zaliczenia środków od kupującego (zamawiającego) na rachunku bankowym płatnika podatku jako zapłaty za sprzedane towary (prace, usługi), w przypadku sprzedaży towarów (prac, usług) za gotówkę

– albo data ich zaksięgowania w kasie płatnika podatku, a w przypadku jej braku – data zainkasowania gotówki w placówce bankowej obsługującej płatnika podatku;

- albo data wyładunku towarów, a dla prac (usług) – data faktycznego przekazania wyników prac (usług) płatnikowi podatku.

Zgodnie z pkt. 1.31. art. 1 Ustawy za sprzedaż towarów rozumie się – dowolne operacje prowadzone w oparciu o umowę kupna – sprzedaży, barteru, dostaw lub inne umowy cywilnoprawne przewidujące przekazanie praw własności na takie towary za odpłatnością lub rekompensatą niezależnie od terminów ich udzielenia, a także operacje bezpłatnego przekazania towarów.

Za sprzedaż nie uważa się operacji przekazania towarów na podstawie umów komisu, przechowania (odpowiedzialnego przechowywania), pełnomocnictw, innych umów cywilnoprawnych nie przewidujących przekazania praw własności na takie towary.

Zgodnie z art. 334 Kodeksu Cywilnego Ukrainy Nr 435-IV z dnia 16.01.2003r. (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami):

1. Prawo własności nabywcy majątku na podstawie umowy powstaje z chwilą przekazania majątku, jeżeli w umowie lub postanowieniami przepisów prawa nie przewidziano inaczej,

2. Za przekazanie majątku uważa się wręczenie go nabywcy lub przewoźnikowi, organizacji łączności itp. do odprawy, przesyłki do nabywcy, majątku wywłaszczonego bez zobowiązania jego zwrotu.

Do przekazania majątku należy również przekazanie listu przewozowego lub innego dokumentu towarowo-dyspozycyjnego na majątek.

 

Państwowa Administracja Podatkowa m.Kijów


Powrót Wszystkie Aktualności