04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....
Aktualności
Login
Hasło

Przypomnij hasło | RejestracjaOdpowiedzialność karna (13-01-2014)


Odpowiedzialność karna za wrogie przejęcie przedsiębiorstwa

Nowa ustawa przewiduje pozbawienie wolności do lat 3 za bezprawne przejęcie akcji przedsiębiorstw poprzez podrobienie dokumentów. Karze podlega również podanie nieprawdziwych danych do dokumentów rejestracyjnych.

Prezydent Ukrainy podpisał Ustawę "O wniesieniu zmian do wybranych aktów prawnych Ukrainy dotyczących udoskonalenia regulacji prawnej działalności osób prawnych i fizycznych -przedsiębiorców" Nr 642-VII.

Zmiany wniesiono do Kodeksu Karnego, Karno-procesowego, Wykroczeń administracyjnych , Gospodarczego oraz Procesowo - Gospodarczego, ustaw " O spółkach gospodarczych, O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców oraz w innych  ustaw.

I tak Kodeks Karny Ukrainy uzupełniono o nowy art. 2051 , gdzie przewidziano odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji do dokumentów podawanych do rejestracji państwowej osoby prawnej lub fizycznej - przedsiębiorcy w formie grzywny w wysokości od 500 do 1000 nieopodatkowanego minimum dochodów ( 8500 - 17 000 hrywien) lub aresztu od 3 do 6 miesięcy lub pozbawienia wolności do lat 2.

Za ponowne dokonanie tych samych czynności lub w zmowie grupy osób lub przez osobę funkcyjną kara wynosi od 1000 do 2000 nieopodatkowanych minimum wynagrodzenia (17000 -32000 hrywien) lub ograniczenie wolności od 3 do 5 lat z możliwym pozbawieniem praw zajmowania określonych stanowisk przez okres 3 lat.

 

Za bezprawne zajęcie majątku przedsiębiorstw, w tym udziałów, akcji poprzez dokonanie czynności prawnych z wykorzystaniem podrobionych lub skradzionych dokumentów, pieczątek, stempli podlega karze prac naprawczych do lat 2 lub ograniczenia wolności do lat 3.

W razie ponownego dokonania takich naruszeń lub dokonania ich przez grupę osób przewidziano karę pozbawienia wolności od 3 do lat 5.

Ustawa przewiduje surowe kary za bezprawne zajęcie majątku, w przypadku, gdy takie czynności dokona osoba funkcyjna lub w przypadku , gdy spowodowały ciężkie skutki. W takim przypadku przewidziano pozbawienie wolności od lat 5 do 10 z zakazem obejmowania określonych stanowisk, bądź zajmowania się określoną działalnością do lat 3 z konfiskatą majątku.Powrót Wszystkie Aktualności