04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....
Aktualności
Login
Hasło

Przypomnij hasło | RejestracjaOgraniczenie rozliczeń w gotówce (12-06-2013)


   

Ograniczenie rozliczeń w gotówce

Narodowy Bank Ukrainy w dniu 06.06.2013 roku przyjął postanowienie o wprowadzeniu od 1 września 2013 roku maksymalnej kwoty rozliczeń w gotówce.

Zgodnie z postanowieniem NBU, graniczna kwota rozliczeń w gotówce w przeciągu dnia między przedsiębiorstwami (przedsiębiorcami) wynosić będzie 10 000 hrywien, rozliczenie gotówkowe między osobą fizyczną i przedsiębiorstwem (przedsiębiorcą) za towary (roboty, usługi) nie może przewyższyć 150 000 hrywien. Poza tym, osoby fizyczne z tytułu umów kupna-sprzedaży , podlegających potwierdzeniu przez notariusza, mogą rozliczać się w gotówce w wysokości nieprzekraczającej 150 000 hrywien.

Osoby fizyczne posiadają prawo przeprowadzać rozliczenia powyżej 150 000 hrywien poprzez przekazanie środków na bieżące rachunki, w tym w depozyt notariusza, na odrębny bieżący rachunek w walucie krajowej.

Zmianie podlegają zasady prowadzenia operacji kasowych w walucie krajowej Ukrainy.

W przypadku, gdy gotówkowe płatności między przedsiębiorstwami (przedsiębiorcami) i/lub przedsiębiorstwami (przedsiębiorcami) i osobami fizycznymi w przeciągu jednego dnia lub na podstawie kilku dokumentów płatniczych przewyższają graniczną kwotę, to odbywają się wyłącznie w formie bezgotówkowej poprzez banki lub pozabankowe instytucje finansowe , które wg określonych prawem zasad uzyskały licencje na przekaz środków bez otwierania rachunku. Ilość przedsiębiorstw (przedsiębiorców) i osób fizycznych, z którymi mogą być prowadzone rozliczenia w przeciągu dnia nie  są ograniczone.

Narodowy Bank Ukrainy

 

 

Uchwała Zarządu Narodowego Banku Ukrainy wejdzie w życie po rejestracji postanowienia w Ministerstwie Sprawiedliwości.Powrót Wszystkie Aktualności