20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Pod jakim warunkiem wstrzymuje się wykonanie zobowiązań podatkowych (29-09-2009)


Pod jakim warunkiem wstrzymuje się wykonanie zobowiązań podatkowych oraz kończy procedurę zaskarżenia administracyjnego?


Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 5.2.3 pkt. 5.2 art. 5 Ustawy Ukrainy “O trybie zgłaszania zobowiązań wobec budżetów i państwowych funduszy celowychNr 3181-III z dnia 21 grudnia 2000 (z zmianami i uzupełnieniami) określono, że zawiadomienie o zaskarżeniu decyzji organu kontrolującego przez płatnika podatku, dostarczone w terminie, wstrzymuje realizację zobowiązań podatkowych płatnika podatków, określonych w zawiadomieniu podatkowym, od dnia dostarczenia takiego zawiadomienia do organu kontrolującego do dnia zakończenia procedury zaskarżenia administracyjnego. W ciągu oznaczonego terminu, podatków które zostały zaskarżane, płatnik nie płaci, a sumę zobowiązania podatkowego, która jest zaskarżana, uważa się za nieuzgodnioną.

Zgodnie z ppkt. 5.2.4 pkt. 5.2 art. 5 niniejszej Ustawy za dzień zakończenia procedury zaskarżenia administracyjnego uważa się dzień uzgodnienia zobowiązania podatkowego płatnika podatku. Przy zwróceniu się płatnika podatku do sądu z powództwem o uznanie decyzji organu kontrolującego za nieważną, zobowiązanie podatkowe uważa się za nieuzgodnione do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd i podjęcia odpowiedniej decyzji.

Wszczęcie postępowania karnego na jakichkolwiek podstawach odnośnie płatnika podatków bądz jego funkcjonariuszy nie może być podstawą do wstrzymania postępowania w sprawie lub pozostawienia bez rozpatrzenia skargi (powództwa) takiego płatnika podatków, wzywanego do sądu w granicach procedury uzgodnienia apelacyjnego.

Płatnik podatków ma prawo z uwzględnieniem terminów przedawnienia zaskarżyć do sądu decyzję organu kontrolującego o naliczeniu zobowiązania podatkowego, w jakimkolwiek momencie po otrzymaniu odpowiedniego zawiadomienia podatkowego. W tym przypadku zaznaczona decyzja organu kontrolującego nie podlega zaskarżeniu administracyjnemu.

W części 3 oraz 5 art. 254 Kodeksu Sądownictwa Administracyjnego Ukrainy Nr 2747-IV, z dnia 6 lipca 2005 przewidziano, że w razie złożenia skargi apelacyjnej, orzeczenie sądowe, jeśli nie zostało skasowane, nabiera mocy prawnej po zakończeniu apelacyjnego rozpatrzenia sprawy.

Postanowienie bądź uchwała Sądu Apelacyjnego czy instancji kasacyjnej dotycząca skutków kontroli, postanowieniem Sądu Najwyższego Ukrainy nabiera mocy prawnej w momencie jej ogłoszenia.

Płatnik podatków jest zobowiązany zawiadomić na piśmie organ kontrolujący o zaskarżeniu sądowym jego decyzji.



Powrót Wszystkie Aktualności