04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Przedsiębiorstwo chce podarować pracownikowi mieszkanie (21-07-2011)


Przedsiębiorstwo chce podarować pracownikowi mieszkanie ujęte
w bilansie oraz wykorzystywane  w działalności. Czy taka transakcja podlega VAT?  
 

Odpowiedź : Zgodnie z ppkt. 14.1.185 pkt.,14.1 art.14 Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że dostawa towarów /usług obejmuje również bezpłatne przekazanie majątku innej osobie, dostawę bezpłatnych usług.

Zgodnie z pkt.185 art.185 przedmiotem opodatkowania są transakcje płatników podatków związane z dostawą towarów i usług których miejsce dostaw znajduje się na terytorium celnym Ukrainy (art.186 KPU).

W pkt. 189.1 art. 189  Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że w przypadku dostawy towarów/usług bez wynagrodzenia kwotę opodatkowania określa się w oparciu o faktyczną cenę transakcji , lecz nie niżej niż cena zwyczajna wyznaczona zgodnie z art.39 KPU.

Mając na uwadze jak wyżej, bezpłatne przekazanie majątku innej osobie stanowi przedmiot opodatkowania VAT i podlega VAT wg zasad ogólnych wg podstawowej stawki.

 

Odnośnie podatku dochodowego, to należy stosować ppkt. 14.1.13 i ppkt.14.1.202 pkt. 14.1 art.14 Rozdział I Kodeksu Podatkowego Ukrainy Nr 2755-VI, z dnia 02.12.2010.

 

Aby udzielić Państwu szczegółowej odpowiedzi dotyczącej powyższego przypadku, należy odpowiedzieć na pytanie czy pracownik, który otrzyma bezpłatnie mieszkanie jest założycielem czy też współzałożycielem przedsiębiorstwa.

 

Państwowa Administracja Podatkowa m.Kijów



Powrót Wszystkie Aktualności