Przedsiębiorstwo zawarło umowę podwykonawstwa na montaż urządzeń.
Jak opodatkowana jest kwota zaliczki otrzymanej na wykonanie takiej umowy?
Odpowiedź:
Umowa podwykonawstwa może być zawierana na wytworzenie, obróbkę, przetwórstwo, remont rzeczy lub na wykonanie innej pracy z przekazaniem jej wyniku zamawiającemu (art. 837 Kodeksu Cywilnego Ukrainy).
Aktami prawnymi nie przewidziano szczególnych zasad dotyczących wyodrębniania w ewidencji podatkowej podatku dochodowego i VAT wartości operacji wykonywanych z tytułu umów podwykonawstwa.
Zgodnie z pkt.4.1 art. 4.3 Ustawy Ukrainy „ O opodatkowaniu dochodu przedsiębiorstw” Nr 283/97-BP z dnia 22.05.97 (wraz z późniejszymi zamianami i uzupełnieniami) , za dochód ogółem uważa się ogólna wartość dochodu płatnika podatku z tytułu wszystkich rodzajów działalności otrzymanego ( naliczonego) w przeciągu okresu sprawozdawczego w formie pieniężnej, materialnej lub niematerialnej zarówno na terytorium Ukrainy, jej kontynentalnym szlifie, wyłącznej ( morskiej) strefie ekonomicznej, jak i poza jej granicami.
Jednakże przedsiębiorstwo – wykonawca umowy podwykonawstwa przy otrzymaniu środków od zamawiającego na wykonanie robót wskazuje dochód ogółem wg „ zasady pierwszej czynności” , przewidzianej pkt. 11.3 art. 11 omawianej Ustawy.
Zgodnie z pkt. 3.1 art. 3 Ustawy Ukrainy „ O podatku VAT” Nr 168/97 – BP, z dnia 03.04.97 (wraz ze zmianami i uzupełnieniami) przedmiotem opodatkowania VAT są w szczególności operacje dostawy towarów i usług, których miejsce świadczenia (przekazania) znajduje się na terytorium celnym Ukrainy.
Jak określono w pkt. 7.3.1 art.7 powstanie zobowiązań podatkowych określa się wg pierwszej czynności lub dniem sporządzenia dokumentu potwierdzającego faktyczne wykonanie robót lub wg dnia zaliczenia środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych.
Jednakże, wykonawca prac(robót) z tytułu umowy podwykonawstwa powinien sporządzić specyfikację podatkową na wartość otrzymanej kwoty z tytułu zaliczki a następnie po faktycznym wykonaniu określonych robót na kwotę równą zaliczce oraz podpisać akt wykonania robót. Po wykonaniu prac nie wystawia się ponownie specyfikacji podatkowych.
Źródło: Wyjaśnienie Państwowej Administracji Podatkowej (17.10.2008)
![]() |
![]() |