04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...


09-02-2019
.....................................

Nowy rok nowe przepisy

Nowa ustawa o spółkach z o.o. i z...


08-08-2018
.....................................

Dyrektor odpowiada za długi spółki

Nowa Ustawa o spółkach z o.o....
Aktualności
Login
Hasło

Przypomnij hasło | RejestracjaPrzekazanie majątku w leasing (19-12-2011)


Przekazanie majątku w leasing operacyjny (dzierżawę) kwota płatności leasingowych (dzierżawnych) podlega VAT

Zgodnie z ppkt.196.1.2 art.196 rozdział V Kodeksu Podatkowego Ukrainy nie podlega opodatkowaniu:

-przekazanie majątku na przechowanie (odpowiedzialne przechowanie), a także w leasing (dzierżawę), poza leasingiem finansowym;

-zwrot majątku z przechowania (odpowiedzialnego przechowania) właścicielowi, a także majątku wcześniej przekazanego w leasing (dzierżawę) leasingodawcy, poza przekazanego w leasing finansowy;

Jednakże przekazanie majątku w leasing operacyjny (dzierżawę), a także zwrot takiego majątku jego właścicielowi nie stanowi przedmiotu VAT.

Zgodnie z ppkt. 14.1.185 art.14 rozdział I KPU za dostawę usług uważa się dowolną operację nie będącą dostawą towarów, bądź inną operację związaną z przekazaniem prawa na obiekty praw własności intelektualnej oraz inne niematerialne aktywa, bądź przekazanie innych praw majątkowych dotyczących takich obiektów praw własności intelektualnej, a także świadczenie usług wykorzystywanych w procesie dokonania określonej czynności lub prowadzenia określonej działalności.

Zgodnie z art. 283 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy Nr 436-IV, z dnia 16.01.2003 w umowie dzierżawy jedna strona przekazuje drugiej stronie za odpłatnością na czas określony w użytkowanie majątek w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

W pkt. 185.1 art.185 rozdział V KPU przewidziano, że opodatkowaniu podlegają operacje płatników podatków związane z dostawą usług, których miejsce dostaw znajduje się na terytorium celnym Ukrainy.

Mając na uwadze jak wyżej, przy dokonaniu przez płatnika VAT operacji związanych z przekazaniem majątku w leasing operacyjny (dzierżawę) opodatkowaniu VAT podlega wartość przekazanych usług w granicach umowy leasingu (dzierżawy), tj. kwota płatności leasingowych (dzierżawnych) - wg zasad ogólnych i stawki podstawowej.

Swatiwska Rejonowa  Państwowa Inspekcja PodatkowaPowrót Wszystkie Aktualności