20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Rejestracja płatnika VAT (06-10-2011)


Wymogi dotyczące obowiązkowej rejestracji osoby jako płatnika podatku VAT regulowane są w art. 181 Rozdziału V. Kodeksu Podatkowego Ukrainy

Zgodnie z pkt. 181.1 art.181 Rozdział V. Kodeksu  obowiązkowej rejestracji  płatnika VAT podlega osoba, u której ogólna wartość dostaw towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z rozdziałem V Kodeksu, w tym naliczona (zapłacona) takiej osobie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych łącznie przewyższa 300 tys. hrywien (bez VAT).


(patrz Pismo Państwowej Administracji Podatkowej Nr 4021/7/16-1417, z dnia 14.02.2011)

 

tj. w trybie obowiązku płatnikiem podatku VAT posiada prawo zostać tylko osoba( w tym nowoutworzona, poza osobą która jest płatnikiem jedynego podatku) , która w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych od dokonania transakcji dostaw towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z rozdziałem V Kodeksu była  naliczona (zapłacona) kwota przewyższająca 300 tys. hrywien (bez uwzględnienia podatku VAT).

W celu potwierdzenia wykonania wymogów pkt. 181.1 art.181 Kodeksu, w terminach przewidzianych w pkt.183.2 art.183 Kodeksu, osoba która rejestruje się w charakterze płatnika VAT w trybie obowiązkowym wraz z wnioskiem  rejestracyjnym składa do organów państwowej służby podatkowej we własnej siedzibie,  wyciąg o stanie i dynamice rachunku, potwierdzony podpisem i pieczątką banku, w którym osobie otwarto rachunek na który naliczona (wpłacona) kwota jest wyższa niż 300 tys. hrywien (bez VAT) zgodnie z wymogiem pkt.181.1 art.181 Kodeksu.
Brak u osoby, rejestrującej się w charakterze płatnika VAT w trybie obowiązkowym, wyciągu o stanie i dynamice rachunku, podpisanego podpisem i pieczątką banku potwierdzającym naliczenie (wpłatę) na rachunek tej osoby kwoty wyższej od 300 tys. hrywien (bez VAT) skutkuje odmową rejestracji takiej osoby jako płatnika VAT, automatycznie stawiając  podejrzenie niewykonania wymogów art.181 Kodeksu.
Odpowiednio, Świadectwo o rejestracji płatnika VAT wydane osobie bez posiadania ogólnej kwoty z tytułu dokonania transakcji  związanych z dostawą towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z Rozdziałem V Kodeksu, w tym z wykorzystaniem lokalnej i globalnej sieci komputerowej, naliczonej (zapłaconej) takiej osobie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych , łącznie przewyższa 300 tys. hrywien (bez VAT) stanowi podstawę do anulowania takiej osobie Świadectwa płatnika VAT, o ile jest to sprzeczne z wymogami art.181 Kodeksu.

Poza tym, w celu niedopuszczenia tendencji nieprawidłowego wykonania regulacji pkt.181.1 art.181 Kodeksu, poprzez zaliczenie środków otrzymanych na podstawie przedpłat za towary/usługi i następnie zwrotu dokonanych przedpłat do środków otrzymanych przez osobę z tytułu dokonania transakcji związanych z dostawą towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z Rozdziałem V Kodeksu, w tym również z wykorzystaniem lokalnej lub globalnej sieci komputerowej, naliczonych (zapłaconych) takiej osobie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych w kwocie  ponad 300 tys.  hrywien (bez VAT) co daje osobie prawo do obowiązkowej rejestracji płatnika VAT, Państwowa Administracja Podatkowa uważa za celowe wyjaśnić jak niżej:

Zgodnie z regulacjami pkt.181.1 art.181 Kodeksu, osoba podlega rejestracji w charakterze płatnika VAT w trybie obowiązkowym tylko w przypadku otrzymania w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych środków w kwocie wyższej niż 300 tys. hrywien (bez VAT) z tytułu prowadzenia transakcji dostaw towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z rozdziałem V Kodeksu.


Zgodnie z pkt.14.1.191 art.14 Kodeksu za dostawę towarów uważa się dowolne przekazanie prawa dysponowania towarami jako właściciela, w tym również sprzedaż, wymianę, bądź darowiznę takiego  towaru, a także  dostawę towarów na podstawie decyzji sądu.


Zgodnie z pkt. 14.1.185 art.14 Kodeksu za dostawę usług uważa  się  dowolną transakcję nie będącą dostawą towarów, bądź inną operację przekazania prawa do przedmiotów prawa własności intelektualnej i inne niematerialne aktywa, bądź przekazania innych majątkowych praw wobec takich przedmiotów praw własności intelektualnej, a także świadczenie usług wykorzystywanych w procesie dokonania określonej czynności lub prowadzenia określonej działalności.


Mając na uwadze jak wyżej do tworzenia podstaw prawnych obowiązkowej rejestracji osoby w charakterze płatnika VAT zgodnie z  regulacjami pkt.181.1 art.181 Kodeksu,  za transakcję dostaw towarów/usług podlegających opodatkowaniu zgodnie z rozdziałem V Kodeksu, bierze się pod uwagę tylko transakcje których dokonanie posiada skutek przekazania osobie prawa dysponowania takimi towarami jako właściciela, w tym również sprzedaż, wymianę, bądź darowiznę takiego towaru, a także przekazanie prawa do przedmiotów prawa własności intelektualnej i inne niematerialne aktywa i świadczenie usług wykorzystywanych w procesie dokonywania określonych czynności lub prowadzonej działalności.

 
O ile otrzymanie przez osobę przedpłaty za towary/usługi  a następnie zwrot takiej przedpłaty nie posiada skutku przekazania prawa dysponowania takimi towarami jako właściciela, w tym również sprzedaż, wymiana, bądź darowizna takiego towaru, przejście prawa do przedmiotów prawa własności intelektualnej i inne niematerialne aktywa i nie można jej wykorzystać w procesie dokonania określonej czynności lub prowadzenia określonej działalności w związku z zawieszeniem stosunków prawnych powstałych z tytułu przedpłaty - dana transakcja/operacja nie może być traktowana za operację dostaw towarów/usług, a także nie daje osobie prawa do rejestracji w charakterze płatnika VAT, w trybie obowiązkowym zgodnie z regulacjami pkt.181.1 art. 181 Kodeksu.


W związku ze zmianami wniesionymi do art. 182 Kodeksu Podatkowego Ukrainy Ustawą Nr 3609-VI, z dnia 07.07. 2011 na liczne pytania obywateli dotyczące jednoznacznego traktowania regulacji niniejszego Kodeksu, Państwowa Administracja Ukrainy wyjaśnia jak niżej:
Zgodnie z ust.2 pkt.182.1 art.182 Kodeksu płatnikiem podatku VAT w trybie dobrowolności może być zarejestrowana osoba, której kapitał statutowy lub wartość bilansowa aktywów (podstawowych zasobów, niematerialnych aktywów , zapasów) przewyższa 300 tys. hrywien i która nie jest płatnikiem podatku zgodnie z pkt.181.1 art.181 niniejszego Kodeksu, niezależnie od posiadania dokonanych przez nią opodatkowanych transakcji i wielkości dostaw towarów/usług dla innych płatników podatków.

Tworzenie kapitału statutowego osoby prawnej jest podstawowym majątkowym obowiązkiem udziałowców spółek przedsiębiorczych, których wykonanie uzależnia nabycie przez udziałowców praw korporacyjnych.

 

O ile tworzenie kapitału statutowego osoby prawnej świadczy o minimalnej wartości czystych aktywów spółki, stanowiących ekonomiczny warunek udziału majątkowego osoby prawnej w obrocie cywilnym oraz gwarancję interesów jej wierzycieli, to rejestracja osoby w charakterze płatnika VAT w trybie dobrowolności zgodnie  z ust.2 pkt.182.1 art.182 niniejszego Kodeksu, możliwa jest wyłącznie pod warunkiem spłaty kapitału statutowego w wysokości powyżej 300 tys. hrywien do czasu dobrowolnej rejestracji w charakterze płatnika VAT.

 
Wniesienie pieniędzy do kapitału statutowego osoby prawnej zgodnie z ust.2 art.52 Ustawy Ukrainy "O spółkach gospodarczych" potwierdza się dokumentami wydanymi przez placówkę banku.

tj. jedynym dokumentem potwierdzającym pełną spłatę wkładu w formie środków finansowych, pozwalającym takiej osobie na dokonanie rejestracji płatnika VAT w trybie dobrowolnym jest wyciąg z banku potwierdzony podpisem i pieczątką banku.

 

W przypadku tworzenia kapitału statutowego majątkiem , dobrowolna rejestracja osoby w charakterze płatnika VAT zgodnie z ust. 2 pkt.182.1 art. 182 niniejszego Kodeksu, możliwa jest tylko po pełnym przekazaniu wniesionego majątku  do bilansu przedsiębiorstwa w wysokości powyżej 300 tys. hrywien, pod warunkiem posiadania aktu przyjęcia - przekazania takiego majątku.


Poza tym, przy dobrowolnej rejestracji osoby w charakterze płatnika VAT, należy uwzględnić jak niżej:


Opodatkowanie dochodów otrzymanych przez obywateli regulowane są w Rozdziale IV "Podatek dochodowy od osób fizycznych" niniejszego Kodeksu, zgodnie z którym do ogólnego miesięcznego (rocznego) opodatkowanego dochodu płatnika podatku zalicza się zysk inwestycyjny z tytułu prowadzenia przez płatnika podatku transakcji z papierami wartościowymi, derywatywami i prawami korporacyjnymi, wypuszczonych w innych formach niż papiery wartościowe, poza dochodem z tytułu transakcji określonymi w ppkt. 165.1.2 i 165.140 pkt. 165.1 art.165 niniejszego Kodeksu.


Zgodnie z pkt. 14.1.81 art.14 Kodeksu, inwestycje - to operacje gospodarcze przewidujące nabycie podstawowych zasobów, niematerialnych aktywów, praw korporacyjnych i/lub papierów wartościowych w zamian za środki finansowe lub majątek.

Transakcje gospodarcze związane z włączeniem podstawowych funduszy i aktywów niematerialnych do funduszu statutowego osoby prawnej porównuje się do nabycia przez nią funduszy podstawowych.

 

Zgodnie z art.12 Ustawy Ukrainy Nr 1576, z dnia 18 września 1991 "O spółkach gospodarczych" spółka jest właścicielem majątku m. in. przekazanego jej przez założycieli i uczestników na własność.

Zgodnie z art.715 i art.716 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, każda ze stron umowy barteru jest sprzedawcą tego towaru, który przekazuje w zamian i kupującym towar, który otrzymuje w zamian.

Do umowy barteru stosuje się ogólne regulacje o kupnie-sprzedaży.
Inwestowanie przez osobę fizyczną do funduszu statutowego spółki gospodarczej przysługującego jej na prawie własności majątku ruchomego (majątku, innego niż nieruchomość (w tym wyposażenie) jest z jej strony  przekazaniem takiego majątku.

Opodatkowanie dochodu inwestycyjnego odbywa się zgodnie z pkt. 170.2 art.170 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.

Wniesienie przez płatnika podatku środków lub majątku do kapitału statutowego osoby prawnej - rezydenta  w zamian za emitowane  przez nią prawa korporacyjne  uważa się za nabycie aktywu inwestycyjnego, a jednocześnie przedsiębiorstwo, które w zamian za wniesienie do jego funduszu statutowego majątku ruchomego udziela osobie fizycznej prawa korporacyjnego , występuje w danym przypadku w charakterze agenta podatkowego co do wartości takiego majątku tj. zobowiązane jest do naliczenia, poboru i spłaty podatku przewidzianego w rozdziale IV niniejszego Kodeksu do budżetu w imieniu i na koszt osoby fizycznej z dochodów wypłacanych takiej osobie, prowadzenia ewidencji podatkowej, składania do organów podatkowych sprawozdań i ponoszenia odpowiedzialności za naruszenie przez niego regulacji prawnych wg zasad przewidzianych w art.18 i rozdziale IV Kodeksu Podatkowego Ukrainy.


Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. reorganizacji Państwowej Administracji Podatkowej

 



Powrót Wszystkie Aktualności