20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Sanacja dłużnika przed wszczęciem (09-02-2012)


Sanacja dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość

1. Dłużnik lub wierzyciel posiada prawo wnioskować procedurę sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie.
Ugoda między dłużnikiem i wierzycielem (wierzycielami) dotycząca przeprowadzenia sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość może być zawarta zarówno przed jak i po powstaniu wierzytelności dłużnika.
Sanacja dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość może być przewidziana czynność prawna (umową) na podstawie której powstało zobowiązanie pieniężne dłużnika.
2. Procedura sanacji dłużnika o wszczęcie postępowania w sprawie o upadłość może być wprowadzona przy istnieniu:
odpowiedniego pisemnego porozumienia właściciela majątku (organu upoważnionego do zarządu majątkiem) dłużnika;
odpowiedniego pisemnego porozumienia wierzycieli, których ogólna wysokość przewyższa 50% wierzytelności wierzyciela dłużnika, zgodnie z danymi jego ewidencji księgowej;
Planu sanacji, który powinien być pisemnie uzgodniony z wszystkimi zabezpieczonymi wierzycielami i uchwalony przez zgromadzenie wierzycieli dłużnika.
3. Plan sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość może zawierać warunki przewidziane w ust. 1 i 2 art.29 i ust. 4 art. 79 niniejszej Ustawy.
Warunki planu sanacji dotyczące roszczeń wierzycieli nie uczestniczących w głosowaniu lub głosujących przeciwko uchwaleniu planu sanacji dłużnika powinny być nie gorsze niż warunki zaspokojenia roszczeń wierzycieli głosujących za uchwaleniem planu sanacji.
Plan sanacji może przewidywać podział wierzycieli uczestniczących w sanacji na , na kategorie wg rodzaju roszczeń i posiadania (braku) zabezpieczenia takich wierzycieli.
Warunki planu sanacji można wprowadzać różne zasady zaspokojenia roszczeń dla wierzycieli różnych kategorii.
Warunki planu sanacji, a także moratorium na zaspokojenie roszczeń wierzycieli dotyczą roszczeń wszystkich wierzycieli powstałych przed zatwierdzeniem planu sanacji dłużnika, przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość.
Plan sanacji może przewidywać wyznaczenie kierującego sanacją. Zasady wyznaczenia, pełnomocnictwa kierującego sanacją określane są w plane sanacji.
4. Zgromadzenie zwoływane jest przez dłużnika poprzez pisemne powiadomienie wszystkich wierzycieli, wg danych ewidencji księgowej dłużnika.
Dłużnik powinien umieścić ogłoszenie o zgromadzeniu wierzycieli, na stronie internetowej państwowego organu ds. upadłości i Wyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy.
Zasady przeprowadzania zgromadzenia wierzycieli, określane są w Regulaminie zasad przeprowadzania sanacji przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość.
5. Dłużnik lub przedstawiciel wierzycieli upoważniony przez zgromadzenie wierzycieli, w terminie 5 - ciu dni od dnia uchwalenia przez wierzycieli planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, powinien złożyć do sądu gospodarczego, w siedzibie dłużnika wniosek o jego zatwierdzenie.
Do wniosku o zatwierdzenie takiego planu sanacji dołącza się:
plan sanacji;
protokół posiedzenia zgromadzenia wierzycieli, na którym przyjęto uchwałę o uchwaleniu planu sanacji;
spis wierzycieli z zaznaczeniem ich nazwy, adresu pocztowego, kody identyfikacji (numer) i kwoty zobowiązań;
Pisemny sprzeciw wierzycieli nieuczestniczących w głosowaniu, bądź głosujących przeciwko uchwaleniu planu sanacji w przypadku ich istnienia.
Na wniosek o zatwierdzenie planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, pobierana jest opłata sądowa.
6. W przeciągu  5 - ciu dni od dnia otrzymania wniosku o zatwierdzenie planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, sąd gospodarczy podejmuje uchwałę o przyjęciu wniosku o zatwierdzenie planu sanacji do rozpoznania, w której zaznacza się czas i miejsce posiedzenia sądowego.
Kopia uchwały przesyłana jest dłużnikowi i wszystkim wierzycielom wskazanych we wniosku.
Uchwała przyjęcia do rozpoznania wniosku o zatwierdzenie planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postęowania w sprawie o upadłość nie podlega zaskarżeniu.
7. Zawiadomienie o przyjęciu do rozpatrzenia wniosku o zatwierdzeniu planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, publikowane jest na oficjalnej stronie interentowej Wyższego Sądu Gosodarczego Ukrainy.
Zawiadomienie ma zawierać: nazwę dłużnika i jego kod identyfikacyjny, numer sprawy, nazwę sądu gospodarczego w postępowaniu, którego znajduje się sprawa, a także dzień pierwszego posiedzenia sądowego w sprawie.
8. Sąd gospodarczy powinien rozpatrzyć wniosek o zatwierdzenie planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, w terminie miesiąca od dnia przyjęcia odpowiedniego wniosku do rozpatrzenia.
Sąd gospodarczy zobowiązany jest przesłuchać każdego obecnego na zgromadzeniu wierzycieli sprzeciwiającego się przyjęcia planu sanacji, nawet wówczas, gdy na posiedzeniu zgromadzenia wierzycieli wierzyciel głosował za uchwaleniem sanacji.
Sąd gospodarczy podejmuje uchwałę odmawiającą zatwierdzenia planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, w przypadku, gdy:
przy przyjęciu planu sanacji dopuszczono się naruszenia prawa wpływając na wynik głosowania zgromadzenia wierzycieli;
wierzyciel, który nie uczestniczył w głosowaniu lub głosował przeciwko przyjęciu planu sanacji, udowodni, że w przypadku likwidacji dlużnika wg zasad przewidzianych w niniejszej Ustawie, jego roszczenia byłyby zaspokojone w wysokości przewyższającej wysokość roszczeń, które byłyby zaspakojone zgodnie  z warunkami planu sanacji;
brak jest pisemnego uzgodnienia planu sanacji przez wszystkich zabezpieczonych wierzycieli;
dłużnik przekazał nieprawdziwe dane dotyczące zobowiązań wierzycieli.
W innych przypadkach, sąd gospodarczy podejmuje uchwałę zatwierdzającą plan sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość i wprowadza moratorium na zaspokajanie roszczeń wierzycieli.
Moratorium dotyczy roszczeń wierzycieli powstałych przed zatwierdzeniem planu sanacji.
Podjęcie uchwały odmawiającej zatwierdzenie planu sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość, nie stanowi przeszkód do ponownego uchwalenia takiego planu przez zgromadzenie wierzycieli, zgodnie z reguacjami obowiązującego prawa i zwrócenia się dłużnika do sądu z wnioskiem o jego zatwierdzenie.
9. Termin ważności procedury sanacji dłużnika przed wszczęciem postępowania w sprawie o upadłość nie może być dłuższy niż 12 miesięcy od dnia zatwierdzenia przez sąd odpowiedniego planu sanacji.
W terminie ważności tej procedury nie może być wszczęta sprawa o upadłość dłużnika na jego wniosek lub na wniosek dowolnego z wierzycieli.

Ustawa Ukrainy O odnowieniu płynności finansowej dłużnika lub uznaniu go za bankruta

 



Powrót Wszystkie Aktualności