20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Sp. z o. o. zawarła z nierezydentem umowę barteru na dostawę usług. (10-05-2010)


Sp. z o. o. zawarła z nierezydentem umowę barteru na dostawę usług. Za wykonaną pracę przedsiębiorstwo otrzymało od nierezydenta towar. Czy Spółka powinna zawiadomić inspekcję podatkową o fakcie dokonania eksportu usług zgodnie z umową?

Odpowiedź: Ustawa Ukrainy Nr 351-XIV „O regulowaniu operacji wymiany towarów (barter) w działalności zagranicznej” z dnia 23.12.1998 (wraz ze zmianami oraz uzupełnieniami, dalej– Ustawa) reguluje zasady dokonania operacji barterowych w działalności zagranicznej.

Zgodnie z art. 1 Ustawy za wymianę towarów (barter) w działalności zagranicznej, uznaje się eksport-import, przeprowadzony zgodnie z umową barterową bądź umową o mieszanej formie płatności, w której częściowa zapłata za eksport (import) towarów przewidziana jest w naturze, na zasadzie równej wg wartości wymiany towarami, robotami, usługami w dowolnym połączeniu, nie przewiduje natomiast zapłaty gotówką lub przelewem bankowym.

Zgodnie z pkt. 4 art. 3 Ustawy podmiot działalności zagranicznej który dokonał eksportu bądź importu robót, usług wg mowy barterowej, jest zobowiązany w ciągu 5 dni roboczych od dnia podpisania aktu, bądź innego dokumentu potwierdzającego wykonanie robót, bądź świadczenia usług, zawiadomić organ państwowej służby podatkowej w którym jest zarejestrowany, o fakcie dokonania eksportu towarów (robót, usług).

W przypadku nie złożenia, bądź złożenia nie w terminie takiej informacji do organu państwowej służby podatkowej, nalicza się karę w wysokości 1 % wartości towarów (robót, usług) eksportowanych, za każdy dzień opóźnienia. Ogólna kwota naliczonej kary nie może przekraczać wartości eksportowanych towarów (robót, usług)

 

Państwowa Administracja Podatkowa m. Kijów

 



Powrót Wszystkie Aktualności