20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Stosowanie umów (07-02-2011)


Na prośbę  czytelników przedstawiamy wyciąg z Kodeksu Podatkowego Ukrainy dotyczący zasad stosowania umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jednocześnie informujemy, że przedstawiony wyciąg  nie jest tekstem ostatecznym. Korekta  tłumaczenia wciąż trwa (ok.800 stron!).

 

TYTUŁ 10. STOSOWANIE UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH ORAZ POKRYWANIE DŁUGU PODATKOWEGO NA WNIOSEK KOMPETENTNYCH ORGANÓW PAŃSTW OBCYCH

art.103. Zasady stosowania umowy międzynarodowej Ukrainy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczącego całościowego lub częściowego zwolnienia od opodatkowania dochodów nierezydentów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy

103.1. Zastosowanie zasad umowy międzynarodowej Ukrainy odbywa się poprzez zwolnienie od opodatkowania dochodów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy, zmniejszenie stawki podatku lub poprzez zwrot różnicy zapłaconej kwoty podatku i kwotą, którą nierezydent powinien zapłacić zgodnie z umową międzynarodową Ukrainy.

 

103.2. Osoba (agent podatkowy) posiada prawo samodzielnie zastosować zwolnienie od opodatkowania lub zmniejszyć stawkę podatku przewidzianego w odpowiedniej umowie międzynarodowej Ukrainy przy wypłacie dochodu nierezydentowi w przypadku, gdy taki nierezydent jest beneficjentem (faktycznym) otrzymującym dochody i jest rezydentem państwa z którym zawarto międzynarodową umowę Ukrainy.

 

Zastosowanie umowy międzynarodowej Ukrainy w części dotyczącej zwolnienia od opodatkowania lub zastosowania obniżonej stawki podatku jest dozwolone wyłącznie pod warunkiem złożenia przez nierezydenta osobie (agentowi podatkowemu) dokumentu potwierdzającego status rezydencji podatkowej zgodnie z regulacjami przewidzianymi w pkt. 103.4 niniejszego art.

 

103.3. Beneficjentem (faktycznym) otrzymującym (właścicielem) dochodu do zastosowania obniżonej stawki podatku zgodnie z zasadami umowy międzynarodowej Ukrainy do dywidend, procentów, honorariów, wynagrodzeń itp. nierezydenta, otrzymanych ze źródeł na Ukrainie, uważa się osobę posiadającą prawo do otrzymania takich dochodów.

 

Przy czym, beneficjentem (faktycznym) otrzymującym (właścicielem) dochodu nie może być osoba prawna lub fizyczna nawet wówczas, gdy taka osoba posiada prawo do otrzymania dochodu, lecz jest agentem, nominalnym otrzymującym (nominalnym) właścicielem lub jest wyłącznie pośrednikiem co do takiego dochodu.

 

103.4. Podstawą do zwolnienia (zmniejszenia) od opodatkowania dochodów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy jest złożenie przez nierezydenta z uwzględnieniem szczegółów przewidzianych w pkt. 103.5 i 103.6 niniejszego art., osobie (agentowi podatkowemu) wypłacającej mu dochody, zaświadczenia (lub notarialnie potwierdzonej kopii) potwierdzającego, fakt, że nierezydent jest rezydentem państwa z którym zawarta jest umowa międzynarodowa Ukrainy (dalej - zaświadczenie), a także innych dokumentów w przypadku, gdy tak przewidziano w umowie międzynarodowej Ukrainy.

 

103.5. Zaświadczenie wydawane jest przez kompetentny (upoważniony) organ odpowiedniego państwa, określony w umowie międzynarodowej Ukrainy, wg wzoru zatwierdzonego zgodnie prawem odpowiedniego państwa i powinno być w należyty sposób zalegalizowane, przetłumaczone zgodnie z prawem Ukrainy.

 

103.6. W razie potrzeby zaświadczenie takie może być wymagane od nierezydenta przez osobę wypłacającą mu dochody lub organ państwowej służby podatkowej przy rozpatrywaniu spraw związanych ze zwrotem kwot nadwyżki zapłaconych zobowiązań pieniężnych na inny dzień niż dzień wypłaty dochodów.

 

W razie potrzeby osoba wypłacająca dochody nierezydentowi może zwrócić się do organu państwowej służby podatkowej w swojej siedzibie (miejscu zamieszkania) o skierowanie przez centralny organ państwowej służby podatkowej zapytania do odpowiedniego kompetentnego organu państwa z którym zawarto umowę międzynarodową Ukrainy o potwierdzenie zaznaczonych w zaświadczeniu informacji.

 

103.7. Przy dokonywaniu przez banki oraz instytucje finansowe Ukrainy transakcji z zagranicznymi bankami związanych z wypłatą %, nie jest wymagane potwierdzenie faktu, że taki bank zagraniczny jest rezydentem państwa z którym zawarto umowę międzynarodową Ukrainy w przypadku, gdy potwierdzony jest wyciągiem z międzynarodowego katalogu "International Bank Identifier Code" (wydanie S.W.I.F.T., Belgium International Organization for Standardization, Switzerland).

 

103.8. Osoba wypłacająca dochody nierezydentowi w roku sprawozdawczym (podatkowym), w przypadku złożenia przez nierezydenta zaświadczenia z informacją za poprzedni sprawozdawczy okres podatkowy (rok) może zastosować zasady umowy międzynarodowej Ukrainy, w szczególności co do zwolnienia (zmniejszenia) opodatkowania, w sprawozdawczym ( podatkowym) roku z otrzymaniem zaświadczenia po zakończeniu roku sprawozdawczego (podatkowego).

 

103.9. Osoba, która wypłaca nierezydentowi dochody zobowiązana jest w razie dokonania w sprawozdawczym okresie (kwartale) wypłat nierezydentowi dochodów ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy do złożenia do organu państwowej służby podatkowej w miejscu własnej siedziby (miejscu zamieszkania) sprawozdania o wypłaconych dochodach, pobranych i przekazanych do budżetu podatków od dochodów nierezydentów, w terminach i wg wzoru określonego przez centralny organ państwowej służby podatkowej.

 

103.10. W przypadku niezłożenia przez nierezydenta zaświadczenia zgodnie z pkt. 103.4 niniejszego art. dochody nierezydenta ze źródeł ich pochodzenia z Ukrainy podlegają opodatkowaniu zgodnie z prawem Ukrainy dotyczącego opodatkowania.

 

103.11. W przypadku, gdy nierezydent uważa, że z jego dochodów zostało pobrana kwota podatku wyższa niż kwota należna do zapłaty zgodnie z zasadami umowy międzynarodowej Ukrainy, rozpatrzenie spraw o zwrot różnicy odbywa się na podstawie złożonego wniosku o zwrot do organu państwowej służby podatkowej w siedzibie (miejscu zamieszkania) osoby wypłacającej dochody nierezydentowi oraz pobierającej od dochodów podatek .

 

Wymagane dokumenty składa nierezydent lub osoba funkcyjna (upoważniona), która powinna potwierdzić własne pełnomocnictwa zgodnie z prawem Ukrainy.

 

103.2. Organ państwowej służby podatkowej sprawdza zgodność danych zaznaczonych we wniosku oraz w potwierdzonych dokumentach z faktycznymi danymi oraz odpowiednią umowę międzynarodową Ukrainy, a także fakt przekazania do budżetu odpowiednich kwot podatku przez osobę wypłacającą dochody nierezydentowi.

 

W razie potwierdzenia faktu otrzymania nadwyżki podatku organ państwowej służby podatkowej podejmuje decyzję o zwrocie odpowiedniej kwoty nierezydentowi, której kopię przekazuje osobie przy wypłacie dochodów nierezydentowi pobierającej podatek oraz nierezydentowi (upoważnionej osobie).

 

Opinia o zwrocie kwot nadwyżki zapłaconego podatku przesyłana jest do odpowiedniego organu Państwowego Skarbu Ukrainy.

 

W przypadku odmowy zwrotu kwoty podatku organ państwowej służby podatkowej zobowiązany jest do przekazania nierezydentowi (upoważnionej osobie) uzasadnionej odpowiedzi.

 

103.13. Organ Państwowego Skarbu Ukrainy na podstawie opinii organu państwowej służby podatkowej, przekazuje środki w wysokości określonej w opinii na rachunek osoby która pobrała podatek w nadmiarze od dochodów nierezydenta.

 

103. 14. Osoba wypłacająca dochody nierezydentowi zwraca mu różnicę pomiędzy kwotą podatku pobranego, a kwotą należnego do spłaty zgodnie z umową międzynarodową Ukrainy, po otrzymaniu kopii decyzji organu państwowej służby podatkowej o zwrocie kwoty nadwyżki zapłaconych zobowiązań pieniężnych lub po zaliczeniu środków z odpowiedniego organu Państwowego Skarbu Ukrainy.

 

Środki, które zgodnie z decyzją organu państwowej służby podatkowej powinny być zwrócone osobie, która w nadmiarze pobrała podatek dochodowy od dochodów nierezydenta mogą być zaliczone na spłatę innych zobowiązań podatkowych takiej osoby na podstawie jej pisemnego wniosku, który składany jest przy rozpatrywaniu wniosku nierezydenta o zwrot nadwyżki pobranego podatku.

 

W tym przypadku opinia o zwrocie nadwyżki zapłaconego podatku do odpowiedniego organu Państwowego Skarbu Państwa Ukrainy nie jest przesyłana.

 

art.104. Zasady udzielania pomocy egzekucji długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych

 

104.1. Udzielenie pomocy egzekucji długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych z umów międzynarodowych Ukrainy, odbywa się wg zasad przewidzianych w niniejszym Kodeksie z uwzględnieniem określonych w niniejszym art. zasad.

 

104.2. Organ kontroli po otrzymaniu dokumentu obcego państwa na podstawie którego odbywa się egzekucja kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych, w terminie 30 - stu dni określa zgodność takiego dokumentu z umowami międzynarodowymi Ukrainy.

 

W razie niezgodności takiego dokumentu zwracany jest do kompetentnego organu obcego państwa.

 

W przypadku, gdy zaznaczony dokument uznano za taki, który odpowiada międzynarodowym umowom Ukrainy, organ kontroli przesyła płatnikowi podatków zawiadomienie podatkowe w międzynarodowych stosunkach prawnych wg zasad przewidzianych w art.42 niniejszego Kodeksu.

 

104.3. Dług podatkowy w międzynarodowych stosunkach prawnych przekazywany jest w hrywni wg oficjalnego kursu hrywny do waluty obcej określonego przez Narodowy Bank Ukrainy, na dzień przesłania takiemu płatnikowi podatków zawiadomienia podatkowego.

 

art.105. Uzgodnienie kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych

 

105.1. W przypadku, gdy płatnik podatków uważa, że dług podatkowy w międzynarodowych stosunkach wyznaczony przez organ kontroli na podstawie dokumentu obcego państwa na podstawie którego dokonuje się egzekucji długu podatkowego nie odpowiada rzeczywistości, to taki płatnik podatków posiada prawo, w terminie 10 - ciu dni kalendarzowych następujących po dniu otrzymania zawiadomienia podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych o uznanie długu podatkowego do złożenia poprzez organ kontroli do kompetentnego organu obcego państwa skargi o ponowne rozpatrzenie takiej decyzji.

 

105.2. W czasie zaskarżenia kwoty zobowiązania pieniężnego w międzynarodowych stosunkach prawnych zobowiązanie takie nie może być długiem podatkowym do chwili otrzymania od kompetentnego organu obcego państwa ostatecznego dokumentu o naliczeniu długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych.

 

Dokument taki przesyłany jest przez organ kontroli płatnikowi podatków wraz z zawiadomieniem podatkowym w międzynarodowych stosunkach prawnych, w trybie przewidzianym w art. 58 niniejszego Kodeksu.

 

Powiadomienie w międzynarodowych stosunkach prawnych nie podlega zaskarżeniu administracyjnym.

 

105.3. Nie stosuje się regulacji art.56 niniejszego Kodeksu do rozpatrywania wniosków płatników podatków dotyczących decyzji kompetentnego organu obcego państwa .

 

art.106. Odwołanie zawiadomień podatkowych w międzynarodowych stosunkach prawnych lub roszczeń podatkowych

 

106.1. Zawiadomienie podatkowe w międzynarodowych stosunkach prawnych lub roszczenia podatkowe uważa się za odwołane w przypadku, gdy kompetentny organ obcego państwa skasuje lub zmieni dokument obcego państwa na podstawie którego odbywa się egzekucja kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych.

 

Takie zawiadomienie podatkowe w międzynarodowych stosunkach prawnych lub roszczenia podatkowe uważa się za odwołane z dniem otrzymania przez organ kontroli, dokumentu kompetentnego organu obcego państwa, decyzji o skasowaniu lub zmianie wcześniej naliczonej kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych, który powstał w obcym państwie.

 

art.107. Środki dotyczące egzekucji kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych

 

107.1. Organ państwowej służby podatkowej samodzielnie przelicza na hrywnę kwotę długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych i przeprowadza działania egzekucyjne kwot długu podatkowego płatnika podatków, w terminie nie przekraczającym 1095 dni następujących po ostatnim dniu granicznego terminu spłaty podatku i opłat w obcym państwie, zaznaczonego w dokumencie kompetentnego organu obcego państwa, na podstawie którego odbywa się egzekucja kwoty długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych.

 

Maksymalny termin egzekucji długu podatkowego w międzynarodowych stosunkach prawnych określany jest zgodnie z pkt. 102.4 art. 102 niniejszego Kodeksu w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie międzynarodowej.

 
 


Powrót Wszystkie Aktualności