20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Z życia wzięte (25-11-2014)


Z życie wzięte  czyli kolejna sprawa w sądzie gospodarczym

Spółka z o.o. dostarczyła towar, za który nie otrzymała zapłaty. Kontrahent z Ukrainy osoba fizyczna – przedsiębiorca od XI. 2013 roku nie zapłaciła za dostarczony i odebrany towar.

W uchwale sąd wyjaśnia:

Po zbadaniu materiałów sprawy i wysłuchaniu przedstawicieli stron, sąd uznał w całości pozew uzasadniając jak niżej:

Zgodnie z art. 11 Kodeksu Cywilnego Ukrainy jedną z podstaw powstania cywilnych praw i obowiązków są umowy oraz inne czynności prawne.

Zgodnie z art. 174 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy jedną z podstaw powstania zobowiązań gospodarczych jest umowa gospodarcza oraz inne porozumienia przewidziane prawem, a także porozumienia nie przewidziane prawem, lecz takie, które są z nim zgodne.

Zgodnie z art.627 Kodeksu Cywilnego Ukrainy strony swobodnie zawierają umowy, wybierają kontrahenta i określają warunki umowy, z uwzględnieniem regulacji niniejszego Kodeksu, innych aktów prawa cywilnego, zwyczajów obrotu biznesowego, warunków rozumności i sprawiedliwości.

Zgodnie z regulacjami art. 629 Kodeksu Cywilnego Ukrainy umowa jest obowiązkowa do wykonania przez strony.

W umowie dostawy sprzedający (dostawca), prowadzący działalność przedsiębiorczą zobowiązuje się do przekazania w określonym terminie (terminach) towar na własność kupującego w celu wykorzystania go w działalności gospodarczej lub w innych celach niezwiązanych z osobistym, rodzinnym, domowym lub podobnym wykorzystaniem, a kupujący zobowiązuje się do przyjęcia towaru i dokonania zapłaty określonej kwoty.

Do umowy dostawy stosuje się ogólne regulacje dotyczące kupna – sprzedaży w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie, prawem lub nie wynika tak z charakteru stosunków stron (art. 712  Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

Zgodnie z art.655 Kodeksu Cywilnego Ukrainy w umowie kupna – sprzedaży jedna strona (sprzedający) przekazuje lub zobowiązuje się do przekazania majątek (towar) na własność drugiej strony (kupującemu) , a kupujący przyjmuje lub zobowiązuje się do przyjęcia majątku (towaru) i zapłacić za niego określoną kwotę.

Poza tym, zgodnie z art. 638 Kodeksu Cywilnego Ukrainy umowa jest zawarta w przypadku, gdy strony w należytej formie osiągnęły zgodę we wszystkich istotnych warunkach umowy.

Umowa zawierana jest poprzez propozycję jednej strony do zawarcia umowy (oferty) i przyjęcie propozycji (akceptacja) przez drugą stronę.

Zgodnie z art. 642 ust.2 Kodeksu Cywilnego Ukrainy w przypadku, gdy osoba otrzymała propozycję zawarcia umowy, w granicach terminy dla odpowiedzi dokonała czyn zgodnie ze wskazanymi w propozycji warunkami umowy (wyładowała towar, świadczyła usługi, wykonała pracę, zapłaciła odpowiednią kwotę pieniędzy itp.) potwierdzając życzenie do zawarcia  umowy, to czynność ta jest przyjęciem propozycji (oferty).

Zgodnie z ust.1 art. 181 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy dopuszcza się zawarcie umów gospodarczych w sposób uproszczony tj. poprzez wymianę pism, telegramów, itp., a także poprzez potwierdzenie przyjęcia do wykonania zamówienia, w przypadku, gdy prawem nie wprowadzono specjalne wymogi dotyczące formy i zasad zawierania danego rodzaju umów.

Fakt kupna – sprzedaży w/w towaru na ogólną kwotę _______ PLN, co stanowi równowartość __ hrywien został potwierdzony następującymi dokumentami:

- pismo z urzędu celnego Nr, z dnia;

- certyfikaty pochodzenia Nr , z dnia;

- rachunek – faktura Nr , z dnia

- międzynarodowym listem przewozowym z dnia;

- deklaracją celną państwa odprawy Nr____, z dnia

Odbiorca nie zgłaszał roszczeń co do jakości i ilości nabytego towaru .Brak jest dowodu zapłaty. Brak jest odpowiedzi na pozew przez pozwanego.

Zgodnie z art.183 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy zobowiązanie powinno być wykonane w należyty sposób zgodnie z prawem, innymi aktami prawnymi, umową, a w przypadku braku konkretnych warunków dotyczących wykonania zobowiązań – zgodnie z wymogami w określonych warunkach zwyczajowo przyjętych.

Analogicznie zgodnie z art. 526 Kodeksu Cywilnego Ukrainy zobowiązanie ma być wykonane w należyty sposób zgodnie z warunkami umowy  i warunkami przewidzianymi w niniejszym Kodeksie, innych aktów prawa cywilnego, a w przypadku braku takich warunków i żądań – zgodnie ze zwyczajami obrotu biznesowego lub innych warunków zwyczajowo przyjętych.

Zgodnie z art. 610 Kodeksu Cywilnego Ukrainy za naruszenie zobowiązania uważa się niewykonanie lub wykonanie z naruszeniem warunków określonych w treści zobowiązania (nienależyte wykonanie).

Art.525 Kodeksu Cywilnego Ukrainy przewidziano, że jednostronne odrzucenie zobowiązania lub jednostronna zmiana jego warunków jest niedopuszczalna w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie lub prawem.

Zgodnie z art. 530 Kodeksu Cywilnego Ukrainy w przypadku, gdy w zobowiązaniu wskazany jest termin jego wykonania, to podlega wykonaniu w tym czasie (terminie).

Mając na uwadze jak wyżej wskazane regulacje Kodeksu Cywilnego Ukrainy i Kodeksu Gospodarczego Ukrainy, sąd uznał roszczenie powoda o ściągnięcie z pozwanego ___ długu podstawowego, potwierdzone materiałami sprawy, nie został sprostowany i podlega zaspokojeniu. 

W trybie art. 43 Kodeksu Postępowania Gospodarczego Ukrainy sprawy w sądach gospodarczych strony i inne osoby uczestniczące w sprawie uzasadniają własne roszczenia i wnoszą sprzeciw wobec dowodów przekazanych do sądu.

W trybie art.33 Kodeksu Postępowania Gospodarczego , każda strona powinna udowodnić te okoliczności, na które powołuje się jako podstawa własnych roszczeń i sprzeciwów.

Zgodnie z ust.2 art. 34 Kodeksu Postępowania Gospodarczego Ukrainy okoliczności sprawy, które zgodnie z prawem powinny być potwierdzone określonymi zasobami/środkami  dowodowymi, nie mogą być potwierdzone innym środkiem (zasobem) dowodowym.

Zgodnie z art.43 Kodeksu Postępowania Gospodarczego Ukrainy, sąd ocenia dowody wg własnego wewnętrznego przekonania, opartego na wszechstronnym, całościowym i obiektywnym rozpatrzeniu w procesie sądowym wszystkich okoliczności sprawy w całości kierując się prawem.

Z uwagi na w/w regulacje ustawy procesowej i jak wskazują materiały sprawy, pozwany nie sprostował dowodów pozwu, nie złożył do sądu należytych i dopuszczonych dowodów świadczących o innych okolicznościach niż, te, które zostały badanie w wyniku posiedzeń sądowych.

 

Kierując się art. 43,33,34,43,49,75,82-85, 115, 116 Kodeksu Postępowania Gospodarczego Ukrainy sąd – postanowił

1. Pozew uznać w całości.

Sprawa Nr 914/2292/14, z dnia 05.11.2014



Powrót Wszystkie Aktualności