20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



ZASKARŻANIE DECYZJI, CZYNNOŚCI LUB BEZCZYNNOŚCI ORGANÓW DOCHODÓW I OPŁAT (13-12-2014)


art.24. Prawo do zaskarżania

1. Każda osoba posiada prawo zaskarżenia decyzji, czynności lub bezczynność organów dochodów i opłat, ich osób funkcyjnych i innych pracowników, w przypadku, gdy uważa, że decyzje, czynność lub bezczynność narusza ich prawa, swobodę, bądź interesy.

2.Przedmiotem zaskarżenia jest:

1) decyzja – odrębny akt, którym organy dochodów i opłat lub ich osoby funkcyjne podejmują decyzję w sprawach przewidzianych prawem Ukrainy dotyczących państwowej sprawy celnej, a także uznają skargi, wnioski, prośby konkretnych osób fizycznych, bądź prawnych lub odmawiają ich uznania;

2) czynności – postępowanie osób prawnych i innych  pracowników organów dochodów i opłat związane z wykonywaniem przez nich obowiązków powierzonych zgodnie z niniejszym Kodeksem oraz innymi aktami prawa Ukrainy;

3) bezczynność – niewykonanie przez organy dochodów i opłat, ich osoby funkcyjne i innych pracowników obowiązków powierzonych zgodnie z niniejszym Kodeksem i innymi aktami prawa Ukrainy lub nie podjęcie przez nich decyzji w sprawach zaliczonych do uprawnień w przeciągu terminu przewidzianego prawem.

3. Zasady niniejszego Tytułu stosowane są we wszystkich przypadkach zaskarżania decyzji, czynności lub bezczynności organów dochodów i opłat, ich osób funkcyjnych i innych pracowników, poza zaskarżaniem postanowień w sprawach o naruszenie zasad celnych i przypadków, gdy prawem wprowadzono inne zasady zaskarżania zaznaczonych decyzji, czynności, bądź bezczynności.

4. W przypadkach przewidzianych prawem ze skargami lub wnioskami o ochronę praw, swobód, bądź interesów innych osób prawo zwrócenia się do Upoważnionej Najwyższej Rady Ukrainy w sprawach człowieka, posiada prokurator, organy władzy państwowej, organy samorządu miejscowego, obywatele i przedsiębiorstwa.

5. Zaskarżenie zawiadomień – decyzji podatkowych organów dochodów i opłat odbywa się wg zasad przewidzianych w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

art.25. Zasady zaskarżania decyzji, czynności lub bezczynności organów dochodów i opłat, ich osób funkcyjnych i innych pracowników do osób funkcyjnych  i organów wyższej instancji

1. Osobami funkcyjnymi wyższej instancji w stosunku do osób funkcyjnych i innych pracowników organów dochodów i opłat są  kierownicy tych organów.

2.Organami wyższej instancji są:

1) w sprawach dotyczących punktów celnych – urzędy celne, których jednostkami strukturalnymi są te punkty celne;

2) w sprawach dotyczących urzędów celnych, specjalistycznych organów celnych, organizacji celnych – centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej;

3. Skarga na decyzję, czynność lub bezczynność osoby funkcyjnej lub innego pracownika organu dochodów i opłat (w tym na zastępcę kierownika) składana jest do kierownika tego organu, organizacji.

4. Skarga na decyzję, czynność lub bezczynność kierownika punktu celnego składana jest do urzędu celnego, którego jednostką strukturalną jest ten punkt celny.

5. Skarga na decyzję, czynność lub bezczynność kierownika urzędu celnego, specjalistycznego organu dochodów i opłat, organizacji celnej składana jest do centralnego organu władzy wykonawczej zabezpieczającego tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej.

7.Wykonanie zaskarżanej decyzji może być wstrzymane w całości, bądź w określonej części przez osobę funkcyjną lub organ rozpatrujący skargę.

Osoba funkcyjna lub organ rozpatrujący skargę zobowiązany jest do przekazania osobie skarżącej w należyty sposób uzasadnionej pisemnej odpowiedzi, w terminie określonym prawem.

Wykonanie zaskarżanego zawiadomienia – decyzji podatkowej odbywa się wg zasad przewidzianych w Kodeksie Podatkowym Ukrainy.

art.26. Wymogi dotyczące formy i treści skarg, terminy ich składania, zasady i terminy ich rozpatrzenia

1.Wymogi dotyczące formy i treści skarg składanych przez obywateli, terminy ich składania, zasady i terminy ich rozpatrzenia, a także odpowiedzialność za bezprawne czynności związane ze złożeniem i rozpatrywanie skarg określa Ustawa Ukrainy „ O skargach obywateli”.

 2. Skarga przedsiębiorstwa powinna zawierać wszystkie nieodzowne dane dotyczące przedsiębiorstwa i być podpisana przez kierownika zaznaczonego przedsiębiorstwa lub osobę pełniącą jego obowiązki.

W przypadku, gdy inaczej nie przewidziano prawem, skargi przedsiębiorstw składane i rozpatrywane są wg takiego samego trybu i zasad co skargi obywateli.

3.Skarga powinna zawierać konkretną informację dotyczącą przedmiotu zaskarżania i być w należyty sposób uzasadniona.

W przypadku, gdy osoba przy składaniu skargi nie może złożyć odpowiednich dowodów, dowody takie mogą być dostarczone później, lecz w granicach terminu przewidzianego w ustawie dla rozpatrywania skarg.

art.27.  Szczegóły uznania skarg na decyzje, czynności lub bezczynność organów dochodów i opłat lub ich osób funkcyjnych

1.W przypadku, gdy uznanie skargi na decyzje, czynności lub bezczynność organów dochodów i opłat lub osób funkcyjnych związane jest z wypłatą sum pieniężnych, ich wypłata odbywa się z państwowego budżetu przez organ obsługujący środki skarbu państwa, na podstawie decyzji sądu, organu, bądź osoby funkcyjnej uznającej skargę w całości  lub w części wg zasad przewidzianych prawem.

 

art.28. Kontrola podstaw  prawnych i uzasadnień decyzji, czynności lub bezczynności organów dochodów i opłat lub ich osób funkcyjnych w trybie kontroli

1. Centralny organ władzy wykonawczej zabezpieczający tworzenie i realizację państwowej polityki podatkowej i celnej posiada prawo w trybie kontroli działalności podporządkowanych organów dochodów i opłat lub ich osób funkcyjnych skasować lub zmienić ich bezprawne decyzje, a także podjąć przewidziane prawem środki za wydanie bezprawnych decyzji, za czynności lub bezczynność zaznaczonych organów lub osób.

art.29. Zaskarżanie decyzji, czynności lub bezczynności organów dochodów i opłat lub osób funkcyjnych w trybie postępowania sądowego

1. Decyzje, czynności lub bezczynność organów dochodów i opłat lub ich osób funkcyjnych mogą być zaskarżone bezpośrednio do sądu, w trybie przewidzianym prawem.

2.W przypadku, gdy decyzje, czynności lub bezczynność organu dochodów i opłat lub jego osób funkcyjnych jednocześnie zaskarżane są do organu (osoby funkcyjnej) wyższej instancji i do sądu, sąd wszczyna postępowanie w sprawie, rozpatrywanie skargi przez organ (osobę funkcyjną) wyższej instancji podlega zawieszeniu.

art.30.Odpowiedzialność organów dochodów i opłat, ich osób funkcyjnych i innych pracowników

1. Osoby funkcyjne i inni pracownicy organów dochodów i opłat, podejmujący bezprawną decyzję, jak również, którzy dokonali bezprawnej czynności lub dopuścili się do bezczynności, w tym również w osobistych celach dla korzyści lub na rzecz osób trzecich ponoszą odpowiedzialność karną, administracyjną, dyscyplinarną i inną przewidzianą prawem.

2. Szkoda wyrządzona osobom i ich majątkowi bezprawną decyzją, czynnością lub bezczynnością organów dochodów i opłat lub ich osób funkcyjnych, bądź innych pracowników w czasie wykonywania przez nich obowiązków służbowych (pracowniczych), pokrywana jest przez te organy, organizacje wg zasad przewidzianych prawem.



Powrót Wszystkie Aktualności