20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zajęcie administracyjne cz.2 (18-11-2013)


IV. Zasady zastosowania zajęcia administracyjnego  majątku

4.1. Kierownik organu dochodów i opłat (jego zastępca) przy wyjawieniu jednej z okoliczności przewidzianych w Rozdziale III niniejszych Zasad oraz na podstawie wniosku o zastosowanie zajęcia administracyjnego (Załącznik 1)  podejmuje decyzję o zastosowanie zajęcia administracyjnego  majątku płatnika podatków (Załącznik 2).

4.2. Uzasadnienie zajęcia majątku decyzją kierownika (jego zastępcy) organu dochodów i opłat potwierdza sąd w terminie 96 godzin.

W takim przypadku decyzja kierownika (jego zastępcy) organu dochodów i opłat składana jest do sądu, w terminie 24 godzin od momentu ustalenia okoliczności uzasadniających złożenie wniosku do sądu.

Termin przewidziany w niniejszym pkt. nie obejmuje godzin przypadających na dni wolne i świąteczne.

4.3. Decyzja o zastosowaniu zajęcia na majątku płatnika podatków przesyłana jest listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub wręczana jest osobiście za pokwitowaniem:

1) płatnikowi podatków z żądaniem czasowego zakazu przekazywania tego majątku;

2) innym osobom we władaniu, dyspozycji lub w użytkowaniu , których znajduje się majątek takiego płatnika podatków, z żądaniem czasowego zakazu jego przekazywania.

V. Funkcje wykonawcy decyzji

5.1. Funkcje wykonawcy decyzji o zajęciu majątku płatnika podatków przekazuje się podatkowemu kierującemu lub innemu pracownikowi organu dochodów i opłat, wyznaczonego przez jego kierownika (zastępcę).

5.2. Wykonawca decyzji o zajęciu:

- przesyła decyzję o zajęciu majątku w trybie przewidzianym w pkt. 4.3 Rozdział IV niniejszych Zasad;

- organizuje opis majątku płatnika podatków.

5.3. Opis majątku płatnika podatków odbywa się w obecności innych osób, bądź ich przedstawicieli , a także świadków.

W razie nieobecności osób funkcyjnych płatnika podatków lub ich przedstawicieli opis majątku dokonywany jest w obecności świadków.

W razie potrzeby do dokonania opisu majątku zatrudnia się rzeczoznawcę.

Świadkiem nie mogą być pracownicy organów dochodów i opłat lub sprawiedliwości, a także inne osoby, których udział w charakterze świadka jest ograniczony Ustawą Ukrainy "O postępowaniu wykonawczym".

5.4. Przedstawicielom płatnika podatków, którego majątek podlega zajęciu administracyjnemu wyjaśniane są ich prawa i obowiązki.

5.5. Podczas opisu majątku płatnika podatków osoby jego przeprowadzające zobowiązane są przedstawić osobom funkcyjnym takiego płatnika podatków lub jego przedstawicielom odpowiednią decyzję o nałożeniu zajęcia administracyjnego, a także dokumenty świadczące o ich pełnomocnictwach do przeprowadzenia takiego opisu.

 

5.6. W wyniku przeprowadzenia opisu majątku płatnika podatków sporządzany jest protokół o zastosowaniu zajęcia administracyjnego (Załącznik Nr 3), zawierający opis i wykaz zajmowanego majątku, z zaznaczeniem nazwy, ilości, wagi, indywidualnych cech, wartość określoną przez rzeczoznawcę (w razie jego powołania).

Zaznaczone protokoły rejestrowane są w książce rejestracji protokołów o zastosowaniu zajęcia administracyjnego majątku płatnika podatków (Załącznik 4).

5.7. Cały majątek podlegający opisowi przedstawiany jest osobom funkcyjnym płatnika podatków lub ich przedstawicielom i świadkom, a w razie braku osób funkcyjnych lub ich przedstawicieli - ich świadkom do przeglądu.

5.8. Osoba funkcyjna organu dochodów i opłat wykonująca decyzję o zajęciu administracyjnym majątku płatnika podatków określa zasady jego przechowywania i ochrony.

5.9. Wykonanie działań przewidzianych w pkt. 5.3 - 5.7 niniejszego Rozdziału, w czasie od 20:00 do 9:00 rano dnia następnego jest niedopuszczalne.

VI. Szczegóły zastosowania zajęcia przy czasowym zatrzymaniu majątku

6.1. Zajęcie majątku może być również zastosowane wobec towarów wytwarzanych, przechowywanych, przemieszczanych lub odsprzedawanych z naruszeniem zasad przewidzianych prawem celnym Ukrainy, bądź prawem dotyczących opodatkowania podatkiem akcyzowym, oraz towarów, w tym również wartości walutowych sprzedawanych z naruszeniem zasad przewidzianych prawem, w przypadku, gdy nie ustalono ich właściciela.

6.2. Osoby funkcyjne organów dochodów i opłat lub innych organów sprawiedliwości zgodnie z ich pełnomocnictwami czasowo zatrzymują majątek sporządzając protokół wg wzoru zatwierdzonego postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 1239, z dnia 20 grudnia 2010 "O zatwierdzeniu wzoru protokołu czasowego zatrzymania majątku".

6.3. Protokół sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, który:

- przesyłany jest do kierownika organu dochodów i opłat na obszarze którego przeprowadzono zatrzymania majątku;

-  wręcza się osobie, której odebrano majątek.

6.4. Kierownik jednostki organ sprawiedliwości, której podporządkowana jest osoba funkcyjna sporządzająca protokół czasowego zatrzymania majątku, zobowiązany jest bezzwłocznie poinformować ( telefonicznie, faksem lub osobiście) kierownika organu dochodów i opłat (jego zastępcę) na obszarze dokonania zatrzymania.

6.5. Na podstawie informacji zaznaczonych w protokole, kierownik organu dochodów i opłat (jego zastępca) podejmuje decyzję o administracyjnym zajęciu majątku w oparciu o Kodeks Podatkowy Ukrainy (Załącznik 5) lub odmawia podjęcia takiej decyzji.

6.6. Decyzja o nałożeniu zajęcia majątku powinna być podjęta do 24 godzin dnia roboczego następującego po dniu sporządzenia protokołu czasowego zatrzymania majątku, lecz gdy zgodnie z prawem Ukrainy organ dochodów i opłat kończy pracę wcześniej, to taki termin kończy się z czasem zakończenia pracy.  

6.7. W przypadku, gdy decyzja o zajęcie majątku nie została podjęta w przeciągu zaznaczonego terminu, majątek uważa się za zwolniony z procedury czasowego zatrzymania, a osoby funkcyjne ,które utrudniają zwolnienie, ponoszą odpowiedzialność przewidzianą prawem. Przy czym, zwolnienie czasowego zatrzymania majątku nie wymaga dokumentowego sporządzenia.

6.8. Przy nakładaniu zajęcia na majątek w przypadkach przewidzianych w pkt.6.1 niniejszego Rozdziału, decyzja kierownika organu dochodów i opłat (jego zastępcy) bezzwłocznie wręczana jest osobie (osobom wskazanym w pkt.4.3 Rozdział IV niniejszych Zasad), zaznaczonej  w protokole o czasowym zatrzymaniu majątku bez wykonania regulacji pkt. 4.3 Rozdział IV niniejszych Zasad.

6.9. W przypadku, gdy siedziba osób zaznaczonych w protokole czasowego zatrzymania majątku nie jest znana lub gdy majątek został zatrzymany, a osób stanowiących ich własność lub posiadających inne prawa do majątku nie zostały wykryte, decyzja o zajęciu majątku podejmowana jest przez kierownika organu dochodów i opłat (jego zastępcę) bez wręczania jej osobom zaznaczonym w pkt.4.3 Rozdział IV niniejszych Zasad.

6.10. Sporządzone przez osoby funkcyjne protokoły o czasowym zatrzymaniu majątku rejestrowane są w książce rejestracji protokołów o czasowym zatrzymaniu majątku ( Załącznik Nr 6) odpowiedniego organu dochodów i opłat, na obszarze, gdzie dokonano takiego zatrzymania.



Powrót Wszystkie Aktualności