20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Zasady zawierania umów o pracę i porozumień (28-12-2010)


Zasady zawierania umów o pracę i porozumień

Pismo Ministerstwa Pracy Nr 208.06.186-10, z dnia 14.10.2010 "Dotyczy zasad zawierania umów o pracę i umów świadczenia usług

 

Ministerstwo zaznacza, że definicja "porozumienie pracownicze" i " umowa pracownicza" nie jest tym samym. Wykonanie prac, świadczenie usług przez osobę może być w oparciu o umowę o pracę, jak również na podstawie innych umów ,a  mianowicie na podstawie umów cywilnoprawnych ( porozumienia pracowniczego).

Umowa o pracę - to porozumienie między pracownikiem i właścicielem przedsiębiorstwa (upoważnionym przez niego organem, bądź osobą fizyczną), na podstawie której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonej w tym porozumieniu, z podporządkowaniem wewnętrznemu regulaminowi pracy, a właściciel przedsiębiorstwa (upoważniony przez niego organ, bądź osoba fizyczna) zobowiązuje się do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia ( w wysokości nie niższej niż określone przez państwo minimum )  i zabezpieczenia warunków pracy nieodzownych dla wykonania pracy przewidzianych prawem pracy, umową zespołową i porozumieniem stron.

Pracownik posiada prawo realizować własne zdolności do produktywnej i twórczej pracy poprzez zawarcie umowy o pracę w jednym lub kilku przedsiębiorstwach , w przypadku, gdy nie przewidziano inaczej ( tj. pracować w kilku przedsiębiorstwach).

Zawarcie umowy o pracę sporządzone jest nakazem, bądź rozporządzeniem właściciela (upoważnionego przez niego organu) o zaliczeniu pracownika do pracy. Przyjęcie do pracy odbywa się zgodnie ze strukturą etatów.

Przy zawieraniu "porozumienia pracy" (umowy cywilnoprawnej) powinny być przestrzegane wymogi prawa cywilnego, a nie prawa pracy.

Zgodnie z art.50 Kodeksu Ustaw o Pracy (dotyczy ciągłości czasu pracy) nie dotyczy osób z którymi zostało zawarte " porozumienie pracy" (umowa cywilnoprawna).

Zgodnie z Tytułem 63 Kodeksu Cywilnego Ukrainy zawierana jest dowolna umowa świadczenia usług w przypadku, gdy nie jest to sprzeczne co do istoty zobowiązania.

Zgodnie z umową świadczenia usług jedna strona (wykonawca)zobowiązuje się na podstawie zadania drugiej strony (zamawiającego) świadczenia usług, a zamawiający do zapłaty wykonawcy za określoną usługę, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie.

Prawo cywilne nie przewiduje ograniczeń co do ilości zawieranych umów cywilnoprawnych.



Powrót Wszystkie Aktualności