20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


O spółkach akcyjnych
(Ustawa Nr 514-VI z dnia: 17-09-2008)
Ostatnie zmiany: 01-04-2012


Rozdz. VI Dywidendy spółki akcyjnej(art. 30 Zasady wypłat dywidend) - Rozdz. VIII Rada nadzorcza spółki akcyjnej (art.55. Posiedzenia rady nadzorczej)


ROZDZIAŁ VI. DYWIDENDY SPÓŁKI AKCYJNEJ

art. 30. Zasady wypłat dywidend

1. Dywidenda – część czystego zysku spółki akcyjnej wypłacanej akcjonariuszowi z rozliczeń na jedną przysługującej mu akcji określonego typu i/lub klasy.

Za akcję jednego typu i klasy nalicza się jednakową wysokość dywidend.

Spółka wypłaca dywidendy wyłącznie w środkach pieniężnych.

Dywidendy wypłaca się od akcji, których sprawozdanie o wynikach emisji zarejestrowano w trybie przewidzianym prawem. (...)

art.31. Ograniczenia do wypłat dywidend

1. Spółka akcyjna nie posiada prawa do podejmowania uchwał o wypłacie dywidend i przeprowadzania wypłat dywidend za proste akcje w przypadku, gdy:

1) sprawozdanie o wynikach emisji akcji nie zostało zarejestrowane w trybie przewidzianym prawem;

2) własny kapitał spółki jest mniejszy niż kwota jej kapitału statutowego, kapitału rezerwowego i wysokości przekroczenia likwidacyjnej wartości uprzywilejowanych akcji ponad ich wartość nominalną.  (...)

ROZDZIAŁ VII. WALNE ZGROMADZENIE SPÓŁKI AKCYJNEJ


art. 32. Walne zgromadzenie spółki akcyjnej

1. Walne zgromadzenie jest wyższym organem spółki akcyjnej.

2. Spółka akcyjna zobowiązana jest każdego roku do zwoływania walnego
zgromadzenia (rocznego walnego zgromadzenia). (...)

art.33. Kompetencje walnego zgromadzenia


art.34. Prawo do udziału w walnym zgromadzeniu


art.35. Zawiadamianie o przeprowadzeniu walnego zgromadzenia

1. Pisemne zawiadomienie o przeprowadzeniu walnego zgromadzenia spółki akcyjnej oraz jego porządek dzienny przesyła się każdemu akcjonariuszowi zaznaczonemu w wykazie akcjonariuszy sporządzonym w trybie określonym prawem o depozytowym systemie Ukrainy, na dzień określony przez radę nadzorczą, a w razie zwoływania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia na żądanie akcjonariuszy, w przypadkach przewidzianych w ust. 6 art. 47 niniejszej Ustawy – akcjonariuszom, którzy tego żądają.

Określona data nie może przekroczyć dnia podjęcia uchwały o przeprowadzeniu walnego zgromadzenia i nie może być określona wcześniej niż na 60 dni przed dniem przeprowadzenia walnego zgromadzenia.  (...)

art.36. Dokumenty przekazywane akcjonariuszom oraz dokumenty z którymi akcjonariusze mogą się zapoznać w czasie przygotowań do walnego zgromadzenia


1. Od dnia przesłania zawiadomienia do dnia przeprowadzenia walnego zgromadzenia spółka akcyjna powinna udzielić akcjonariuszom możliwość zapoznania się z dokumentami nieodzownymi do podjęcia uchwał w sprawach porządku dziennego w siedzibie spółki w dni robocze, czasie roboczym i w dostępnym miejscu, a w dzień przeprowadzenia walnego zgromadzenia – również w miejscu ich przeprowadzania.

W zawiadomieniu o przeprowadzeniu walnego zgromadzenia wskazuje się konkretnie określone miejsce dla zapoznania się (numer pokoju, biura itp.) oraz osobę funkcyjną spółki odpowiedzialnej za porządek zapoznawania akcjonariuszy z dokumentami. (...)

art. 37. Porządek dzienny walnego zgromadzenia


art. 38. Propozycje do porządku dziennego walnego zgromadzenia

1. Każdy akcjonariusz posiada prawo wnoszenia propozycji co do spraw włączonych do porządku dziennego walnego zgromadzenia spółki akcyjnej, a także co do nowych kandydatów do składu organów spółki, których ilość nie może przekroczyć ilościowego składu każdego z organów.

Propozycje wnoszone są w terminie nie przekraczającym 20 –stu dni przed przeprowadzeniem walnego zgromadzenia.

2. Propozycja do porządku dziennego walnego zgromadzenia spółki akcyjnej wnoszona jest w formie pisemnej z zaznaczeniem nazwiska ( nazwy) akcjonariusza, wnoszącego, ilość, typ i/ lub klasę przysługujących mu akcji, treść propozycji w sprawie i/lub projektu uchwały, a także ilości, typu i/lub klasy akcji należących do kandydata którego proponuje się przez tego akcjonariusza do składu organów spółki. (...)

art. 39. Przedstawicielstwo akcjonariuszy

1. Przedstawicielem akcjonariusza na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej może być osoba fizyczna lub upoważniona osoba osoby prawnej, a także upoważniona osoba państwa, bądź terytorialnej gromady.

Osoby funkcyjne organów spółki oraz ich afiliowane osoby nie mogą być przedstawicielami innych akcjonariuszy spółki na walnym zgromadzeniu. (...)

art.40. Porządek przeprowadzania walnego zgromadzenia

1. Porządek przeprowadzania walnego zgromadzenia spółki akcyjnej określa jej statut, a w razie gdy nie został określony w statucie – uchwałą walnego zgromadzenia.

Walnym zgromadzeniem kieruje przewodniczący rady nadzorczej, członek rady nadzorczej, bądź inna osoba upoważniona przez radę nadzorczą w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w statucie.  (...)

art.41. Kworum walnego zgromadzenia

art.42. Porządek podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie
1. Jedna głosująca akcja nadaje akcjonariuszowi jeden głos do rozstrzygania w każdej ze spraw poddanych pod głosowanie przez walne zgromadzenie spółki akcyjnej, poza przeprowadzaniem skumulowanego głosowania.

2. Prawo głosu na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej posiadają akcjonariusze – właściciele prostych akcji spółki, a w przypadkach przewidzianych w art. 26 – również akcjonariusze – właściciele uprzywilejowanych akcji spółki posiadający akcje na dzień sporządzania wykazu akcjonariuszy posiadający prawo do udziału w walnym zgromadzeniu.  (...)

art.43. Sposób głosowania

1. Głosowanie na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej w sprawach porządku dziennego może być prowadzone z wykorzystaniem biuletynów do głosowania.

W spółce, w której dokonano publicznej emisji akcji, głosowanie w sprawach porządku dziennego walnego zgromadzenia prowadzone jest wyłącznie z wykorzystaniem biuletynów do głosowania.

W spółce z ilością akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji spółki ponad 100 głosowanie w sprawach porządku dziennego walnego zgromadzenia prowadzi się wyłącznie z wykorzystaniem biuletynów do głosowania.
Przy głosowaniu w sprawach określonych w art. 68 niniejszej Ustawy wykorzystanie biuletynów jest obowiązkowe. (...)

art.44. Komisja licząca


art.45. Protokół podsumowujący głosowania


1. Z wyników głosowania sporządzany jest protokół podpisywany przez wszystkich członków komisji liczącej spółki akcyjnej uczestniczących w podliczaniu głosów.

W razie przekazania uprawnień komisji liczącej rejestratorowi lub depozytariuszowi protokół podsumowujący głosowanie podpisuje przedstawiciel rejestratora lub depozytariusza. (...)

art.46. Protokół walnego zgromadzenia

1. Protokół walnego zgromadzenia spółki akcyjnej sporządza się w terminie 10-ciu dni od dnia zamknięcia walnego zgromadzenia i podsumowuje się przez kierującego i sekretarza walnego zgromadzenia.

2. Do protokołu walnego zgromadzenia spółki akcyjnej umieszcza się
następujące informacje:

1) dzień, czas i miejsce przeprowadzenia walnego zgromadzenia;

2) dzień sporządzenia wykazu akcjonariuszy posiadających prawo do udziału w walnym zgromadzeniu;

3) ogólna ilość osób włączonych do wykazu akcjonariuszy posiadających prawo do udziału w walnym zgromadzeniu; (...)

art.47. Nadzwyczajne walne zgromadzenie

1. Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki akcyjnej zwoływane jest przez radę nadzorczą:

1) z własnej inicjatywy;

2) na żądanie organu wykonawczego – w przypadku naruszenia postępowania o uznanie spółki za bankruta lub konieczności dokonania znacznej czynności prawnej;

3) na żądanie komisji rewizyjnej (rewizora);

4) na żądanie akcjonariuszy (akcjonariusza), którzy na dzień złożenia żądania łącznie są właścicielami 10 i więcej % prostych akcji spółki;

5) w innych przypadkach przewidzianych prawem lub w statucie spółki.

Żądanie o zwołanie nadzwyczajne walne zgromadzenie składa się w formie pisemnej do organu wykonawczego na adres siedziby spółki akcyjnej z zaznaczeniem organu lub nazwisk (nazwy) akcjonariuszy żądających zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, podstaw do zwołania i porządek dzienny. (...)

art.48. Walne zgromadzenie akcjonariuszy w formie zaocznego głosowania

art. 49. Szczególne zasady przeprowadzania walnego zgromadzenia spółki składającej się z jednej osoby

1. W przypadku, gdy spółka akcyjna składa się z jednej osoby, wobec takiej spółki nie stosuje się regulacji art. 33 – 48 niniejszej Ustawy co do trybu zwoływania i przeprowadzania walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.

2. Uprawnienia walnego zgromadzenia spółki przewidziane w art. 33 niniejszej Ustawy, a także dokumentami wewnętrznymi spółki realizowane są przez akcjonariusza jednoosobowo. (...)

art. 50. Zaskarżanie uchwał walnego zgromadzenia


ROZDZIAŁ VIII. RADA NADZORCZA SPÓŁKI AKCYJNEJ


art.51. Stworzenie rady nadzorczej spółki akcyjnej

1. Rada nadzorcza spółki akcyjnej jest organem, chroniącym prawa akcjonariuszy spółki w granicach kompetencji określonych w statucie oraz w niniejszej Ustawie, kontroluje i reguluje działalność organu wykonawczego.

2. W spółkach akcyjnych z ilością akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji 10 osób i więcej utworzenie rady nadzorczej jest obowiązkowe. (...)

art.52. Kompetencja rady nadzorczej

1. Do kompetencji rady nadzorczej należy rozstrzyganie spraw przewidzianych w niniejszej Ustawie, statucie, a także przekazanych przez walne zgromadzenie do rozpoznawania przez radę nadzorczą. (...)


art.53. Wybór członków rady nadzorczej

1. Członkowie rady nadzorczej spółki akcyjnej wybierani są z grona osób fizycznych posiadających pełną zdolność do czynności prawnych.

Akcjonariusz może posiadać nieograniczoną ilość przedstawicieli w radzie nadzorczej.

Zasady działalności przedstawicieli akcjonariusza w radzie nadzorczej określa sam akcjonariusz.

Walne zgromadzenie spółki może określać zależność członkostwa w radzie nadzorczej od ilości akcji posiadanych przez akcjonariusza.

2. Uprawnienia członka rady nadzorczej obowiązują z chwilą ich zatwierdzenia uchwałą walnego zgromadzenia.

3. Wybór członków rady nadzorczej publicznej spółki odbywa się wyłącznie poprzez skumulowane głosowanie.

Wybór członków rady nadzorczej prywatnej spółki akcyjnej odbywa się wg zasady proporcjonalności reprezentacji w jej składzie przedstawicieli akcjonariuszy zgodnie z ilością przysługujących akcjonariuszom głosujących akcji lub poprzez skumulowane głosowanie.

Konkretny sposób wyboru członków rady nadzorczej prywatnej spółki akcyjnej określa jej statut.

4. Jedna i ta sama osoba może być wybierana do składu rady nadzorczej nie jeden raz.

5. Członek rady nadzorczej nie może być jednocześnie członkiem organu wykonawczego i/lub członkiem komisji rewizyjnej (rewizorem) tej spółki.

6. Ilościowy skład rady nadzorczej określa walne zgromadzenie. (...)

art.54. Przewodniczący rady nadzorczej


art.55. Posiedzenia rady nadzorczej

1. Posiedzenia rady nadzorczej zwoływane są z inicjatywy przewodniczącego rady nadzorczej lub na żądanie członka rady nadzorczej.

Posiedzenia rady nadzorczej również zwołuje się na żądanie komisji rewizyjnej, organu wykonawczego, bądź jej członka, innych osób określonych w statucie spółki akcyjnej, uczestniczących w posiedzeniu rady nadzorczej.

Na żądanie rady nadzorczej w jej posiedzeniu lub w rozpoznawaniu wybranych spraw porządku dziennego posiedzenia uczestniczą członkowie organu wykonawczego oraz inne określone przez nich osoby w trybie określonym w regulaminie o radzie nadzorczej.

Posiedzenia rady nadzorczej odbywają się w razie konieczności z częstotliwością określoną w statucie, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.

Statut lub regulamin o radzie nadzorczej spółki akcyjnej może przewidywać zasady podejmowania przez radę nadzorczą uchwały poprzez przeprowadzenie zaocznego głosowania (ankietowania).

W posiedzeniu rady nadzorczej na jej zaproszenie z prawem głosu doradczego mogą uczestniczyć przedstawiciele związku zawodowego lub innego upoważnionego przez zespół pracowniczy organu, który podpisał umowę zespołową (pracowniczą) w imieniu zespołu pracowniczego.

2. Posiedzenia rady nadzorczej uważa się za prawomocne w przypadku, gdy w nim uczestniczy nie mniej niż połowa jej składu.

W statucie lub w regulaminie o radzie nadzorczej spółki może być przewidziana większa ilość członków rady nadzorczej nieodzowna dla określania jej posiedzeń za prawomocne.

3. Na żądanie rady nadzorczej w jej posiedzeniu uczestniczą członkowie organu wykonawczego. (...)



Poprzednia 
Powrót
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->