20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


O spółkach akcyjnych
(Ustawa Nr 514-VI z dnia: 17-09-2008)
Ostatnie zmiany: 01-04-2012


Rozdz. IX Organ wykonawczy spółki akcyjnej (art. 58. Zasady działalności organu wykonawczego spółki akcyjnej) - Rozdz. XVII Postanowienia końcowe


ROZDZIAŁ IX. ORGAN WYKONAWCZY SPÓŁKI AKCYJNEJ

art. 58. Zasady działalności organu wykonawczego spółki akcyjnej

1. Organ wykonawczy spółki akcyjnej zajmuje się bieżącym kierowaniem działalności spółki.

Do uprawnień organu wykonawczego należy rozstrzyganie wszystkich spraw związanych z kierowaniem bieżącą działalności spółki, poza sprawami należącymi do wyłącznych kompetencji walnego zgromadzenia i rady nadzorczej.

2. Organ wykonawczy spółki akcyjnej podlega walnemu zgromadzeniu i radzie nadzorczej, organizuje wykonywanie ich uchwał.

Organ wykonawczy działa w imieniu spółki akcyjnej w granicach określonych w statucie spółki akcyjnej i prawem.

3. Organ wykonawczy spółki akcyjnej może być zespołowy (zarząd, dyrekcja) lub jednoosobowy (dyrektor, generalny dyrektor). (...)

art. 59. Zespołowy organ wykonawczy spółki akcyjnej

1. Ilościowy skład organu wykonawczego, porządek wyznaczania jego członków określa statut spółki.

Zasady zwoływania i przeprowadzania posiedzeń zespołowego organu wykonawczego określa statut lub regulamin o organie wykonawczym spółki akcyjnej.

2. Każdy członek zespołowego organu wykonawczego posiada prawo żądania przeprowadzenia posiedzenia zespołowego organu wykonawczego i wnoszenia spraw do porządku dziennego posiedzenia.

3. Członkowie rady nadzorczej, a także przedstawiciel związku zawodowego lub innego upoważnionego przez zespół pracowniczy organu, podpisującego umowę zespołową w imieniu zespołu pracowniczego, posiadają prawo uczestniczenia na posiedzeniach zespołowego organu wykonawczego.

W statucie prawo do uczestniczenia w posiedzeniach zespołowego organu wykonawczego może być udzielone innym osobom. (...)

art.60. Jednoosobowy organ wykonawczy

art.61. Zawieszenie uprawnień przewodniczącego oraz członków organu wykonawczego

1. Uprawnienia przewodniczącego zespołowego organu wykonawczego (osoby pełniącej uprawnienia jednoosobowego organu wykonawczego) zawieszane są na podstawie uchwały rady nadzorczej, w przypadku, gdy w statucie spółki akcyjnej sprawy te nie zaliczono do kompetencji walnego zgromadzenia.
Uprawnienia członka organu wykonawczego zawieszane są na podstawie uchwały rady nadzorczej, w przypadku, gdy w statucie spółki spraw tych nie zaliczono do kompetencji walnego zgromadzenia.

Podstawy zawieszenia uprawnień przewodniczącego i członka organu wykonawczego określa prawo, statut i umowa z nim.

2. W przypadku, gdy zgodnie ze statutem spółki wybór i zawieszenie uprawnień przewodniczącego zespołowego organu wykonawczego (osoby pełniącej uprawnienia jednoosobowego organu wykonawczego) zaliczono do kompetencji walnego zgromadzenia, rada nadzorcza posiada prawo do odsunięcia od wykonywania uprawnień przewodniczącego zespołowego organu wykonawczego (osoby pełniące uprawnienia jednoosobowego organu wykonawczego) do czasu rozstrzygnięcia przez walne zgromadzenie spraw o zawieszeniu jego uprawnień, z powodu czynności lub bezczynności, naruszającej prawa akcjonariuszy bądź samej spółki. (...)


ROZDZIAŁ X. OSOBY FUNKCYJNE ORGANÓW SPÓŁKI AKCYJNEJ


art. 62. Wymogi wobec osób funkcyjnych organów spółki akcyjnej

1. Osobami funkcyjnymi spółki akcyjnej nie mogą być narodowi deputowani Ukrainy, członkowie Gabinetu Ministrów Ukrainy, kierownicy centralnych i miejscowych organów władzy wykonawczej, organów miejscowego samorządu, wojskowi, osoby funkcyjne organów prokuratury, sądu, służby bezpieczeństwa, spraw wewnętrznych, państwowi funkcjonariusze, poza przypadkami, gdy pełnią zdania zarządzania prawami korporacyjnymi w imieniu państwa i reprezentują interesy państwa lub terytorialnej gromady w radzie nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki.
(pkt.1 ust.1 art. 62 wraz ze zmianami wniesionymi na podstawie Ustaw Nr 2435-VI ( 2435-17 ), z dnia 06.07.2010) (...)

art.63. Odpowiedzialność osób funkcyjnych organów spółki akcyjnej


ROZDZIAŁ XI. NABYCIE ZNACZNEGO PAKIETU I KONTROLNEGO PAKIETU AKCJI SPÓŁKI AKCYJNEJ


art.64. Nabycie znacznego pakietu akcji spółki

1. Osoba (osoby działające wspólnie) posiadająca zamiar nabycia akcji , które z uwzględnieniem ilości akcji do niej należących oraz do jej afilowanych osób stanowi 10 i więcej % prostych akcji spółki (dalej – znaczący pakiet akcji), zobowiązana jest w terminie nie przekraczającym 30 stu dni od dnia nabycia znaczącego pakietu akcji do złożenia spółce pisemnego zawiadomienia o swoim zamiarze i określenia go. (...)

art.65. Nabycie akcji spółki ze skutkami nabycia kontrolnego pakietu akcji

1. Osoba (osoby wspólnie działające), która nabyła 50 i więcej % prostych akcji spółki (dalej – kontrolny pakiet akcji), w terminie 20-stu dni od dnia nabycia kontrolnego pakietu akcji, zobowiązana jest do zaproponowania wszystkim akcjonariuszom nabycie od niej (nich) prostych akcji spółki, poza przypadkami nabycia kontrolnego pakietu akcji w procesie prywatyzacji.

Zaznaczona osoba (osoby działające wspólnie) przesyła do spółki publiczną nieodwołalną propozycję (ofertę) dla wszystkich akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji spółki nabycia akcji, na adres siedziby spółki, kierowaną imiennie na radę nadzorczą spółki lub organ wykonawczy (w przypadku, gdy w statucie spółki nie przewidziano utworzenia rady nadzorczej) oraz zawiadamia o tym Państwową Komisję ds. papierów wartościowych i rynku funduszy i każdą giełdę funduszy ( giełdy), w których spółka przeszła procedurę listingu.

Rada nadzorcza (lub organ wykonawczy spółki, w przypadku, gdy utworzenia rady nadzorczej nie przewidziano w statucie spółki) zobowiązane jest do przesłania zaznaczonej pisemnej propozycji do każdego akcjonariusza zgodnie z rejestrem akcjonariuszy spółki w terminie 10-ciu dni od dnia otrzymania odpowiednich dokumentów od osoby (osób działających wspólnie). (...)

ROZDZIAŁ XII. WYKUP I OBOWIĄZKOWY WYKUP PRZEZ SPÓŁKĘ AKCYJNĄ WYEMITOWANYCH PRZEZ NIĄ PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH


art.66. Wykup przez spółkę akcyjną wyemitowanych przez nią papierów wartościowych

art.67. Ograniczenia wykupu przez spółkę akcyjną akcji

1. Spółka akcyjna nie posiada prawa do podejmowania uchwał o wykupie akcji w
przypadku, gdy:

1) na dzień wykupu spółka akcyjna posiada zobowiązania o obowiązkowym wykupie akcji zgodnie z art. 68 niniejszej Ustawy;

2) spółka nie posiada płynności finansowej lub stanie się tak w związku z wykupem akcji;

3) własny kapitał spółki jest mniejszy niż kwota jej kapitału statutowego, kapitału rezerwowego oraz wysokość przewyższenia wartości likwidacyjnej uprzywilejowanych akcji ponad ich wartość nominalną lub stanie się mniejsza w związku z takim wykupem. (...)

art. 68. Obowiązkowy wykup przez spółkę akcyjną akcji na żądanie akcjonariuszy

1. Każdy akcjonariusz – właściciel prostych akcji spółki posiada prawo żądania dokonania obowiązkowego wykupu przez spółkę akcyjną przysługujących mu głosujących akcji, w przypadku, gdy zarejestrował się do udziału w walnym zgromadzeniu i głosował przeciwko podejmowaniu przez walne zgromadzenie uchwały o:

1) połączeniu, przyłączeniu, podziale, przekształceniu , wydzieleniu spółki, zmiany jej typu z publicznej na prywatną;

2) dokonaniu przez spółkę znacznej czynności prawnej;

3) zmianie wysokości kapitału statutowego. (...)

art.69. Porządek realizacji przez akcjonariuszy prawa żądania obowiązkowego wykupu przez spółkę akcyjną przysługujących im akcji

1. Cena wykupu akcji nie może być niższa niż ich wartość rynkowa.

Cena wykupu akcji obliczana jest ze stanem na dzień poprzedzający dzień opublikowania w określonym trybie porządku zawiadomienia o zwołaniu walnego zgromadzenia, na których została podjęta uchwała stanowiąca podstawę do żądania obowiązkowego wykupu akcji.

Rynkową wartość akcji określa się w trybie przewidzianym w art. 8 niniejszej Ustawy.

Umowę między spółką akcyjną a akcjonariuszem o obowiązkowym wykupie przez spółkę przysługujących mu akcji zawiera się w formie pisemnej.

2. W terminie 30 - tu dni po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały stanowiącej podstawę do żądania obowiązkowego wykupu akcji, akcjonariusz zamierzający realizować zaznaczone prawo dostarcza spółce pisemne żądanie.

W żądaniu akcjonariusza o obowiązkowym wykupie akcji mają być zaznaczone jego nazwisko (nazwa), miejsce zamieszkania (siedziba), ilość, typ i/lub klasa akcji, których obowiązkowego wykupu żąda. (...)

RODZIAŁ XIII. ZNACZNE CZYNNOŚCI PRAWNE I CZYNNOŚCI PRAWNE WOBEC DOKONANIA KTÓRYCH ISTNIEJE ZAINTERESOWANIE

art.70. Znaczna czynność prawna

1. Uchwały o dokonanie znacznej czynności prawnej, w przypadku, gdy rynkowa wartość majątku lub usług stanowiąca jej przedmiot stanowi od 10% do 25% wartości aktywów wg danych ostatniej rocznej sprawozdawczości finansowej spółki akcyjnej podejmowane są przez radę nadzorczą.

W statucie spółki akcyjnej mogą być określone dodatkowe kryteria zaliczania czynności prawnych do kategorii znacznych czynności prawnych.

W razie nie podjęcia przez radę nadzorczą uchwały o dokonanie znacznej czynności prawnej sprawy o dokonanie takiej czynności prawnej mogą być wnoszone na rozpoznanie przez walne zgromadzenie. (...)

art.71. Czynność prawna co do której dokonania istnieje zainteresowanie

1. Osobą , zainteresowaną w dokonaniu przez spółkę akcyjną czynności prawnej uważa się osobę funkcyjną organów spółki oraz jej afiliowaną (powiązaną) osobę (osoby), akcjonariusza który jednoosobowo lub wraz z afiliowanymi osobami posiada 25 i więcej % prostych akcji spółki w przypadku, gdy zaznaczona osoba (osoby – wraz lub oddzielnie) odpowiadają przynajmniej jednej z niżej podanych cech:

1) są stroną takiej czynności prawnej;

2) uczestniczy w czynności prawnej jako przedstawiciele lub pośrednik (poza przedstawicielstwem spółki przez osoby funkcyjne);

3) otrzymuje wynagrodzenie za dokonanie takiej czynności prawnej od spółki (osób funkcyjnych spółki) lub od osoby będącej stroną czynności prawnej;

4) w związku z taką czynnością prawną nabywa majątek, bądź jest zainteresowana w innych wynikach dokonania czynności prawnej;

5) jest afiliowaną (powiązaną) osobą osoby prawnej, będącą stroną czynności prawnej lub uczestniczy w czynności prawnej jako przedstawiciel, bądź pośrednik lub otrzymuje wynagrodzenie ze spółki, bądź od osoby będącej stroną czynności prawnej lub w związku z taką czynnością prawną nabywa majątek, bądź będzie korzystać z innych wyników wykonania czynności prawnej.

Osoba zainteresowana w dokonaniu czynności prawnej zobowiązana jest w terminie 3-ch dni roboczych od dnia powstania u niej zainteresowania do poinformowania organu którego jest członkiem, organu wykonawczego i rady nadzorczej o powstaniu u niej takiego zainteresowania. (...)

art.72. Skutki nieprzestrzegania regulacji co do zasad dokonania czynności prawnych wobec których występuje zainteresowanie

1. W przypadku nieprzestrzegania regulacji przewidzianych w art. 71 niniejszej Ustawy osoba zainteresowana w dokonaniu przez spółkę czynności prawnej ponosi odpowiedzialność wobec spółki w wysokości wyrządzonej spółce szkody.

Taka czynność prawna może być uznana przez sąd za nieważną, w przypadku, gdy osoba dokonująca czynności prawnej wiedziała lub powinna wiedzieć o nieprzestrzeganiu zaznaczonych regulacji. (...)

ROZDZIAŁ XIV. KONTROLA DZIAŁALNOŚCI FINANSOWO – GOSPODARCZEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

art. 73. Komisja rewizyjna (rewizor)

1. Do przeprowadzenia kontroli działalności finansowo – gospodarczej spółki akcyjnej walne zgromadzenie wybiera komisję rewizyjną (rewizora).

W spółkach akcyjnych z ilością akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji spółki do 100 osób wprowadza się stanowisko rewizora (lub wybiera komisję rewizyjną), a w spółkach z ilością akcjonariuszy – właścicieli prostych akcji spółki więcej niż 100 osób obowiązkowo wybierana jest komisja rewizyjna. (...)

art.74. Kontrola działalności finansowo – gospodarczej spółki akcyjnej z wyników roku finansowego

art.75. Audytor

1. Roczna sprawozdawczość finansowa publicznej spółki akcyjnej podlega obowiązkowej kontroli przez niezależnego audytora.

2. Osoby funkcyjne spółki zobowiązane są do zabezpieczenia dostępu niezależnego audytora do wszystkich dokumentów nieodzownych dla kontroli wyników działalności finansowo – gospodarczej spółki.

3. Niezależnym audytorem nie może być:

1) afiliowana osoba spółki;

2) afilowana osoba osoby funkcyjnej spółki;

3) osoba świadcząca usługi konsultacyjne spółce. (...)

art.76. Specjalna kontrola działalności finansowo – gospodarczej spółki akcyjnej


ROZDZIAŁ XV. PRZECHOWYWANIE DOKUMENTÓW SPÓŁKI AKCYJNEJ. INFORMACJA O SPÓŁCE


art.77. Przechowywanie dokumentów spółki akcyjnej

1. Spółka akcyjna zobowiązana jest do przechowywania:

1) statutu spółki, zmian do statutu, umowy założycielskiej, świadectwa rejestracji państwowej spółki;

2) regulaminów o walnym zgromadzeniu, radzie nadzorczej, organie wykonawczym oraz komisji rewizyjnej, inne dokumenty wewnętrzne i zmiany do nich;

3) regulaminy o każdej filii i każdym przedstawicielstwie spółki; (...)

art.78. Udzielanie informacji przez spółkę akcyjną

1. Spółka akcyjna zabezpiecza każdemu akcjonariuszowi dostęp do dokumentów określonych w ust.1 art. 77 niniejszej Ustawy, poza dokumentami ewidencji księgowej, które nie dotyczą znacznych czynności prawnych i czynności prawnych, w których dokonaniu istnieje zainteresowanie, w przypadku, gdy prawem nie przewidziano inaczej.

2. W terminie 10-ciu dni od dnia wpływu pisemnego żądania akcjonariusza sekretarz korporacyjny, a w razie jego braku – organ wykonawczy spółki akcyjnej zobowiązany jest do przekazania mu potwierdzonych kopii dokumentów przewidzianych w ust. 1 art. 77 niniejszej Ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych w ust.1 niniejszego art. (...)

ROZDZIAŁ XVI. WYDZIELENIE I ZAWIESZENIA SPÓŁKI AKCYJNEJ

art.79. Zawieszenie spółki akcyjnej

art. 80. Połączenie, przyłączenie, podział, wydzielenie, przekształcenie spółki
1. Połączenie, przyłączenie, podział, wydzielenie, przekształcenie spółki akcyjnej odbywa się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia , a w przypadkach przewidzianych prawem – na podstawie uchwały sądu lub odpowiednich organów władzy.

W przypadkach przewidzianych prawem, podział spółki akcyjnej lub wydzielenie z jej składu jednej, bądź kilku spółek akcyjnych odbywa się na podstawie uchwał odpowiednich państwowych organów lub na podstawie orzeczenia sądu. (...)

art.81. Umowa o połączeniu (przyłączeniu) spółek akcyjnych oraz plan podziału (wydzielenia, przekształcenia) spółki akcyjnej

1. Rada nadzorcza każdej spółki akcyjnej uczestniczącej w połączeniu, przyłączeniu, podziale, wydzieleniu lub przekształceniu, opracowuje warunki umowy o połączeniu (przyłączeniu) lub plan podziału (wydzielenia, przekształcenia), które powinny zawierać:

1) pełną nazwę i rekwizyty każdej spółki, uczestniczącej w połączeniu, przyłączeniu, podziale, wydzieleniu lub przekształceniu;

2) zasady i wskaźniki konwersji (zamiany) akcji oraz innych papierów wartościowych, a także kwoty możliwych wypłat pieniężnych dla akcjonariuszy; (...)

art.82. Ochrona praw kredytodawców przy połączeniu, przyłączeniu, podziale, wydzieleniu lub przekształceniu spółki akcyjnej

1. W terminie 30-stu dni od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o zawieszeniu spółki akcyjnej poprzez podział, przekształcenie, a także wydzielenie, w razie zawieszenia poprzez połączenie lub przyłączenie – od dnia podjęcia odpowiedniej uchwały przez walne zgromadzenie ostatniej ze spółek akcyjnych, uczestniczących w połączeniu lub przyłączeniu, spółka zobowiązana jest pisemnie powiadomić o tym kredytodawców spółki i opublikować w oficjalnym drukowanym organie zawiadomienia o podjętej uchwale.

Spółka publiczna zobowiązana jest również do powiadomienia o podjęciu takiej uchwały każdą giełdę funduszy, na której przeszła procedurę listingu. (...)

art.83. Połączenie spółek akcyjnych

1. Za połączenie spółek akcyjnych uważa się powstanie nowej spółki akcyjnej –następcy prawnego z przekazanej jej zgodnie z aktem przekazania wszystkich praw i obowiązków dwóch lub więcej spółek akcyjnych jednocześnie z ich zawieszeniem.

Spółka akcyjna może uczestniczyć w połączeniu wyłącznie z inną spółką akcyjną.

2. Rada nadzorcza każdej spółki akcyjnej uczestniczącej w połączeniu, poddaje na zatwierdzenie walnego zgromadzenia każdej spółki akcyjnej uczestniczącej w połączeniu, sprawy o zawieszenie spółki poprzez połączenie, zatwierdzenie umowy o połączeniu, statutu spółki, tworzonej w wyniku połączenia, zatwierdzenia aktu przekazania.

3. Utworzenie organów spółki akcyjnej – następcy prawnego odbywa się na wspólnym walnym zgromadzeniu spółek akcyjnych uczestniczących w połączeniu.

Zasady głosowania na wspólnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy mogą być określone w umowie o połączeniu spółek.

4. Nie podlegają konwersji akcje spółek zawieszanych w związku z połączeniem, które zostały wykupione przez spółkę – emitenta lub których właścicielem jest spółka uczestnicząca w połączeniu wraz ze spółką – emitentem. (...)

art. 84. Przyłączenie spółki akcyjnej


art.85. Podział spółki akcyjnej

1. Za podział spółki akcyjnej uważa się zawieszenie spółki akcyjnej z przekazaniem wszystkich jej praw i obowiązków więcej niż jednej nowej spółce akcyjnej – następcy prawnemu na podstawie bilansu podziału.

Spółka akcyjna może dzielić się wyłącznie na spółki akcyjne.

2. Rada nadzorcza zawieszanej poprzez podział spółki akcyjnej, wnosi do zatwierdzenia przez walne zgromadzenie akcjonariuszy sprawy o zawieszenie spółki poprzez podział, zasady i warunki podziału, stworzenie spółek – następców prawnych i zasady konwersji (zamiany) akcji zawieszanej spółki na akcje tworzonych spółek, zatwierdzenia bilansu podziału.

3. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zawieszanej poprzez podział spółki podejmuje uchwałę o zawieszeniu spółki poprzez podział, zatwierdzają porządek i warunki podziału, stworzenie nowych spółek, zasady konwersji akcji zawieszonej spółki na akcje tworzonych spółek, zatwierdza bilans podziału.

Walne zgromadzenie każdej utworzonej spółki akcyjnej podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu statutu i utworzeniu organów spółki. (...)

art.86. Wydzielenie spółki akcyjnej

1. Za wydzielenie spółki akcyjnej uważa się stworzenie jednej, bądź kilku spółek akcyjnych z przekazanej jej (im) zgodnie z bilansem podziału części praw i obowiązków spółki akcyjne,j z której dokonywane jest wydzielenie bez zawieszenia takiej spółki akcyjnej.

Ze spółki akcyjnej może być wydzielona wyłącznie spółka akcyjna.

2. Rada nadzorcza spółki akcyjnej, z której dokonuje się wydzielenia wnosi na zatwierdzenie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki sprawy o wydzielenie, zasady i warunki wydzielenia, stworzenia nowej spółki (spółek) , konwersji części akcji, z której dokonuje się wydzielenie na akcje tworzonej spółki (podział akcji stworzonej spółki wśród akcjonariuszy spółki, z której następuje wydzielenie, nabycie akcji tworzonej spółki przez samą spółkę z której dokonywane jest wydzielenie), zatwierdzenie bilansu podziału.  (...)

art.87. Przekształcenie spółki akcyjnej

art.88. Likwidacja spółki akcyjnej

art.89. Podział majątku likwidowanej spółki akcyjnej między kredytodawcami i akcjonariuszami


RODZIAŁ XVII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE I PRZEJŚCIOWE



Prezydent Ukrainy W. Juszczenko
m. Kijów 17 września 2008

Nr 514-VI



Poprzednia 
Powrót
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->