20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Cywilny Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział I. Przepisy podstawowe (Tytuł I art. 1 - Tytuł III art. 23 )

Tytuł 5. Osoba fizyczna – przedsiębiorca

art. 50. Prawo do prowadzenia działalności przedsiębiorczej przez osobę fizyczną

1. Osoba fizyczna z pełną zdolnością cywilną do czynności prawnych posiada prawo do prowadzenia działalności przedsiębiorczej zgodnie z przepisami prawa.

Konstytucja Ukrainy (254к/96-RN) oraz przepisy prawa określają ograniczenia praw osoby fizycznej do prowadzenia działalności przedsiębiorczej.

2. Osoba fizyczna realizuje własne prawo do działalności przedsiębiorczej pod warunkiem przeprowadzenia jej rejestracji państwowej, w trybie określonym prawem.

Informacja o rejestracji państwowej osób fizycznych - przedsiębiorców jest ogólnie dostępna.

3. W przypadku, gdy osoba rozpoczęła działalność przedsiębiorczą bez rejestracji państwowej zawierając określone umowy nie posiada prawa do zaskarżenia tych umów w związku z tym, że nie jest przedsiębiorcą.

art. 51. Zastosowanie w działalności przedsiębiorczej osób fizycznych aktów normatywno-prawnych regulujących działalność przedsiębiorczą osób prawnych

1. W działalności przedsiębiorczej osób fizycznych stosuje się akty normatywno-prawne, regulujące działalność przedsiębiorczą osób prawnych w przypadku, gdy przepisami prawa nie przewidziano inaczej lub nie wynika to z istoty stosunków.

art. 52. Odpowiedzialność cywilnoprawna osoby fizycznej – przedsiębiorcy

1. Osoba fizyczna – przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorczej całym posiadanym majątkiem, poza majątkiem z którego zgodnie z przepisami prawa nie może być przeprowadzona egzekucja.

2. Zamężna osoba fizyczna – przedsiębiorca, odpowiada za zobowiązania związane z działalnością przedsiębiorczą całym majątkiem osobistym i częścią do prawa wspólnej własności małżonka przysługującej przy podziale majątku.

art. 53. Bankructwo osoby fizycznej – przedsiębiorcy

1. Osoba fizyczna, która utraciła możliwość zaspokojenia wierzytelności kredytodawców (wierzycieli) w związku z prowadzeniem działalności przedsiębiorczej może zostać uznana za bankruta, w trybie określonym prawem.

art. 54. Zarządzanie majątkiem wykorzystywanym w działalności przedsiębiorczej przez organ opieki i kurateli

1. W przypadku, gdy osoba fizyczna – przedsiębiorca została uznana za zaginioną, niezdolną do czynności prawnych, bądź jej zdolność cywilna do czynności prawnych została ograniczona lub właścicielem majątku wykorzystywanego w działalności przedsiębiorczej została osoba niepełnoletnia, bądź małoletnia, organ opieki i kurateli może wyznaczyć zarząd nad tym majątkiem.

Organ opieki i kurateli zawiera z zarządcą umowę o zarząd majątkiem.

2. Przy realizacji uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem zarządca działa we własnym imieniu w interesie osoby będącej właścicielem majątku.

3. W umowie o zarząd majątkiem określane są prawa i obowiązki zarządcy.

Organ opieki i kurateli sprawuje kontrolę nad działalnością zarządcy majątku zgodnie z zasadami kontroli działalności opiekuna i kuratora.

4. Umowa o zarządzanie majątkiem staje się nieważna w przypadku, gdy znikneły okoliczności na podstawie których została zawarta.

Tytuł 6. Opieka i kuratela

art. 55. Zadania opieki i kurateli

1. Opiekę i kuratelę wyznacza się w celu zagwarantowania osobistych niemajątkowych i majątkowych praw i interesów osób małoletnich, niepełnoletnich, a także osób pełnoletnich, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie realizować własnych praw i wykonywać swoich obowiązków.

 

art. 56. Organ opieki i kurateli

(art. 56 w części uprawnień miejscowych administracji państwowych wchodzi w życie jednocześnie z Ustawą Ukrainy „O wniesieniu zmian do art. 23 Ustawy Ukrainy „O miejscowe administracje państwowe” odnośnie uprawnień miejscowych administracji państwowych w stosunku określenia opieki i kurateli nad osobami niepełnoletnimi – patrz. pkt. 2 Ustawy Nr 2825-VI (2825-17) z dnia 21.12.2010)

1. Organami opieki i kurateli są rejonowe, rejonowe w miastach Kijów i Sewastopol administracje państwowe, organu wykonawcze miejskich, rejonowych w miastach, wieskich, gminych urzędach.

2. Prawa oraz obowiązki organów, na które nałożono obowiązek sprawowania opieki i kurateli dotyczące zabezpieczania praw i interesów osób fizycznych wymagających opieki i kurateli, określają postanowienia przepisów prawa i inne akty normatywno-prawne.

(art. 56 w redakcji Ustawy Nr 2825-VI (2825-17) z dnia 21.12.2010)

art. 57. Obowiązek powiadamiania o osobach fizycznych potrzebujących opieki i kurateli

1. Osoba, której wiadomo o osobie fizycznej potrzebującej opieki i kurateli zobowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia organów opieki i kurateli.

art. 58. Osoby fizyczne objęte opieką

1. Osobom małoletnim sierot bądź pozbawionych opieki rodziców oraz osobom fizycznym uznanych za niezdolnych do czynności prawnych przyznaje się opiekę.

(ust. 1 art. 58 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2825-VI (2825-17) z dnia 21.12.2010)

art. 59. Osoby fizyczne objęte kuratelą

1. Kuratelę przyznaje się osobom niepełnoletnim sierotom bądź pozbawionym opieki rodzicielskiej i osobom fizycznym, których zdolność do czynności prawnych została ograniczona.

(ust. 1 art. 59 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2825-VI (2825-17) z dnia 21.12.2010)

 

 

art. 60. Objęcie opieką i kuratelą na podstawie orzeczenia sądu

1. Sąd wyznacza opiekę nad osobą fizyczną w przypadku uznania jej za niezdolną do czynności prawnych i wyznacza opiekuna na wniosek organu opieki i kurateli.

2. Sąd wyznacza kuratelę nad osobą fizyczną w przypadku ograniczenia jej zdolności cywilnych do czynności prawnych i wyznacza kuratora na wniosek organu opieki i kurateli.

3. Sąd wyznacza opiekę dla osoby małoletniej w przypadku, gdy w czasie rozpatrywania sprawy zostanie udowodnione, że została pozbawiona opieki rodzicielskiej i wyznacza opiekuna na wniosek organu opieki i kurateli.

4. Sąd wyznacza kuratelę nad osobą niepełnoletnią w przypadku, gdy w czasie rozpatrywania sprawy zostanie udowodnione, że została pozbawiona opieki rodzicielskiej oraz wyznacza kuratora na wniosek organu opieki i kurateli.

(art. 60 w redakcji ustawy Nr 2450-IV (2450-15), z dnia 03.03.2005)

art. 61. Wyznaczenie opieki i kurateli przez organ opieki i kurateli

1. Organ opieki i kurateli wyznacza opiekę dla osoby małoletniej oraz kuratele dla osoby niepełnoletniej, poza przypadkami określonymi w ust. 1 i 2 art. 60 niniejszego Kodeksu.

art. 62. Miejsce wyznaczenia opieki lub kurateli

1. Opiekę lub kuratelę wyznacza się w miejscu zamieszkania osoby fizycznej wymagającej opieki lub kurateli bądź w miejscu zamieszkania opiekuna bądź kuratora.

art. 63. Wyznaczenie opiekuna lub kuratora

1. Opiekuna lub kuratora wyznacza organ opieki i kurateli poza przypadkami określonymi w art. 60 niniejszego Kodeksu.

2. Opiekunem lub kuratorem może zostać wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność cywilną do czynności prawnych.

3. Osoba fizyczna może być wyznaczona na opiekuna lub kuratora wyłącznie na jej pisemny wniosek.

4. Opiekuna lub kuratora wyznacza się przeważnie spośród osób będących w stosunkach rodzinnych z podopiecznym uwzględniając osobiste stosunki między nimi, możliwości osoby do sprawowania obowiązków opiekuna, bądź kuratora.

Przy wyznaczaniu opiekuna dla osoby małoletniej lub kuratora dla osoby niepełnoletniej uwzględnia się życzenia podopiecznego.

5. Dla osoby fizycznej może być wyznaczony jeden lub kilku opiekunów, bądź kuratorów.

(art. 63 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2450-IV (2450-15), z dnia 03.03.2005)

art. 64. Osoba fizyczna nie mogąca sprawować funkcji opiekuna lub kuratora

1. Opiekunem lub kuratorem nie może zostać osoba fizyczna, która:

1) została pozbawiona praw rodzicielskich w przypadku, gdy te prawa nie zostały odnowione;

2) której postępowanie i interesy są sprzeczne z interesami osoby fizycznej wymagającej opieki lub kurateli.

art. 65. Opieka lub kuratela nad osobą fizyczną dla której nie wyznaczono opiekuna lub kuratora

1. Do czasu określenia opieki lub kurateli oraz wyznaczenia opiekuna lub kuratora dla osoby fizycznej, opiekę lub kuratelę sprawuje odpowiedni organ opieki lub kurateli.

art. 66. Opieka lub kuratela nad osobą fizyczną przebywającą w zakładzie specjalnym

1. W przypadku, gdy osoba fizyczna przebywa w zakładzie naukowym, ochrony zdrowia lub zakładzie opieki społecznej, nie posiada opieki lub kurateli lub nie wyznaczono jej opiekuna, bądź kuratora, opiekę lub kuratelę sprawuje odpowiedni zakład.

art. 67. Prawa i obowiązki opiekuna

1. Opiekun zobowiązany jest do dbania o podopiecznego, tworzenia podstawowych warunków bytowych, zabezpieczenia opieki i leczenia.

Opiekun osoby małoletniej zobowiązany jest do dbania o jej wychowanie, naukę i rozwój.

2. Opiekun posiada prawo do żądania zwrócenia podopiecznego od osób przetrzymujących go bez podstaw prawnych.

3. Opiekun podejmuje czyny prawne w imieniu i w interesie podopiecznego.

4. Opiekun zobowiązany jest do podejmowania działań chroniących prawa i interesy cywilne podopiecznego.

art. 68. Czynności prawne których nie może dokonywać opiekun

1. Opiekun, jego małżonka, małżonek i bliski krewny (rodzice, dzieci, bracia, siostry) nie mogą zawierać z podopiecznymi umów poza przekazaniem majątku podopiecznemu na własność na podstawie umowy darowizny lub bezpłatne użytkowanie na podstawie umowy pożyczki.

2. Opiekun nie może dokonywać darowizn w imieniu podopiecznego, a także podejmować zobowiązań poręczenia w jego imieniu.

art. 69. Prawa i obowiązki kuratora

1. Kurator osoby niepełnoletniej zobowiązany jest do dbania o stworzenie jej niezbędnych warunków bytowych, wychowanie, kształcenie i rozwój.

Kurator osoby fizycznej z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych zobowiązany jest do dbania o jej leczenie, stworzenie niezbędnych warunków bytowych.

2. Kurator udziela zgody na dokonanie przez podopiecznego czynności prawnych, zgodnie z art. 32 i 37 niniejszego Kodeksu.

3. Poprzedni

Następny

.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->