20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Cywilny Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział III. Odrębne rodzaje zobowiązań - część 4 (art. 865 - Tytuł 65 art. 930)

2) przekazywania wykonawcy niezbędnych do wykonania robót informacji;

§ 2. Wykonawstwo bytowe
 
Artykuł 865. Umowa o wykonanie prac bytowych

1. W umowie wykonania prac bytowych wykonawca prowadzący działalność przedsiębiorczą zobowiązuje się do wykonania na zlecenie osoby fizycznej ( zamawiającego) określonej pracy do zaspokojenia bytowych i innych osobistych potrzeb, a zamawiający zobowiązuje się do jej przyjęcia i zapłaty za wykonana pracę.

 
2. Umowa o wykonanie prac bytowych jest umową publiczną.

3. W stosunkach w umowie wykonawstwa bytowego nie uregulowanego niniejszym Kodeksem zastosowanie mają przepisy prawa o ochronie praw konsumentów.

 
Artykuł 866. Forma umowy o wykonanie prac bytowych

1. Umowę o wykonanie prac bytowych uważa się za zawartą w należytej formie, jeżeli wykonawca wydał zamawiającemu dowód lub inny dokument potwierdzający zawarcie umowy.

Brak u zamawiającego tego dokumentu nie pozbawia go prawa do powoływania świadków do potwierdzenia faktu zawarcia umowy lub jej warunków.

 
Artykuł 867. Gwarancje praw zamawiającego

1. Wykonawca nie posiada prawa do proponowania zamawiającemu włączenia do umowy wykonania bytowego dodatkowych odpłatnych prac lub usług. W przypadku naruszenia tego warunku zamawiający posiada prawo do odmowy zapłaty odpowiednich prac lub usług.

2. Zamawiający w dowolnym czasie posiada prawo do chwili zdania prac zrezygnować z umowy wykonawstwa bytowego, uiściwszy wykonawcy część określonej ceny pracy, proporcjonalnej do wykonanej pracy, faktycznie wykonanej do chwili powiadomienia o rezygnacji z umowy i do pokrycia kosztów poniesionych do tej chwili w celu wykonania umowy, jeżeli nie zostały zaliczone do części ceny pracy podlegającej opłacie. Warunki umowy pozbawiające zamawiającego tego prawa są nikczemne.

 

Artykuł 868. Udzielenie zamawiającemu informacji o pracach

1. Wykonawca zobowiązany jest chwili zawarcia umowy o wykonanie prac bytowych do udzielenia zamawiającemu niezbędnej i rzetelnej informacji o proponowanej pracy, jej rodzaju i szczegółów, ceny i formy zapłaty za pracę, a także powiadomienia zamawiającego na jego życzenie innych informacji dotyczącej umowy.

Wykonawca zobowiązany jest do wskazania zamawiającemu konkretnej osoby, która będzie wykonywać pracę , jeżeli charakter pracy tego wymaga.

 
Artykuł 869. Publiczna oferta pracy

1. W reklamie i innych ofertach dotyczących prac wykonywanych w ramach umowy bytowego wykonawstwa stosuje się postanowienia art. 641 niniejszego Kodeksu.

2. W czasie zdania prac zamawiającemu wykonawca zobowiązany jest do powiadomienia go o warunkach które należy niezbędnie przestrzegać do efektywnego i bezpiecznego wykorzystania wytworzonej lub przetworzonej rzeczy lub innego wykonania pracy, a także o możliwych dla zamawiającego lub innych osób skutkach nieprzestrzegania odpowiednich warunków.

3. Zamawiający posiada prawo do żądania zerwania umowy wykonawstwa bytowego i pokrycia kosztów, jeżeli na wskutek niepełnej lub nierzetelnej informacji otrzymanej od wykonawcy, została zawarta umowa na wykonanie prac które nie posiadają tych właściwości które brał pod uwagę zamawiający.

 

Artykuł 870. Wykonanie prac na podstawie umowy podwykonawstwa bytowego z materiału zamawiającego

1. W umowie bytowego wykonawstwa wykonawca wykonuje pracę z własnego materiału, a na życzenie zamawiającego – z jego materiału.

2. W przypadku, gdy prace wykonuje się z materiału wykonawcy, wartość materiału opłaca zamawiający częściowo lub w pełnym zakresie w uzgodnieniu między stronami z ostatecznym rozliczeniem w czasie otrzymania przez zamawiającego wykonana przez wykonawcę pracy. 

W przypadkach przewidzianych w umowie, materiał może być dostarczony przez wykonawcę na kredyt (z przedłużonym terminem płatności).

Przyszła zmiana ceny materiału przekazanego w kredycie nie prowadzi do dopłat, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 871. Wykonanie prac na podstawie umowy podwykonawstwa bytowego z materiału zamawiającego

1. W przypadku, gdy pracę wykonuje się z materiału zamawiającego w dowodzie lub innym wydawanym dokumencie przez wykonawcę przy zawarciu umowy wykonawstwa wskazuje się dokładną nazwę materiału, jego ilość i wycenę dokonana w uzgodnieniu między stronami. 

 

Artykuł 872. Prawa zamawiającego w przypadku istotnego naruszenia przez podwykonawcę umowy podwykonawstwa bytowego

1. W przypadku, gdy ze strony wykonawcy zostały popełnione istotne odstępstwa od warunków umowy wykonawstwa bytowego lub inne istotne wady w pracy wykonanej z materiału zamawiającego , zamawiający według własnego uznania posiada prawo :

1) wytworzenia innej rzeczy z materiału takiej samej jakości;

 
2) zerwania umowy i pokrycia szkód.

2. W przypadku wykrycia innych odstępstw od warunków umowy lub innych wad w pracy, zamawiający posiada prawo według własnego uznania do żądania bezpłatnego usunięcia tych wad w rozumnym terminie lub pokrycia kosztów związanych z usunięciem wad, bądź odpowiedniego zmniejszenia zapłaty.

3. Żądanie bezpłatnego usunięcia wad pracy wykonanej na podstawie umowy wykonawstwa bytowego mogące stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia zamawiającego i innych osób może być przed-stawiona przez zamawiającego lub jego następcę prawnego w okresie 10 lat od chwili przyjęcia prac, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano dłuższego okresu czasu .

Żądanie takie może być przedstawione niezależnie od tego kiedy zostały wykryte braki w tym również przy wykryciu ich po zakończeniu okresu gwarancyjnego.

W przypadku nie wykonania tego warunku zamawiający posiada prawo w terminie tego okresu do żądania zwrotu części zapłaconej za prace ceny lub pokrycia kosztów związanych z usunięciem wad.

 

Artykuł 873. Wysokość opłaty za umowę bytowego wykonawstwa

1. Wartość prac wykonanych w oparciu o umowę wykonawstwa bytowego określa się porozumieniem stron , jeżeli inaczej nie przewidziano w określonym porządku wykazem cen, cennikami , taryfami itp.

2. Pracę opłaca zamawiający po jej ostatecznym przekazaniu przez wykonawcę. Za zgodą zamawiającego praca może być przez niego zapłacona przy zawarciu umowy bytowego wykonawstwa poprzez wydanie zaliczki lub w pełnym zakresie.

 
Artykuł 874. Skutki prawne nie zgłoszenia przez zamawiającego otrzymania prac

1. W przypadku nie zgłoszenia przez zamawiającego po odebraniu wykonanej pracy lub innego uchylania się przez zamawiającego od jej przyjęcia wykonawca posiada prawo pisemnie uprzedzić zamawiającego po upływie 2 miesięcy od dnia takiego uprzedzenia do sprzedaży przedmiotu umowy wykonawstwa bytowej w rozumnej cenie, a sumę uzyskaną ze sprzedaży z uwzględnieniem wszystkich należnych wykonawcy należności do wniesienia w depozyt notariusza na nazwisko zamawiającego.

2. Wykonawca posiada prawo w przypadkach określonych w ust. 1 niniejszego artykułu, zamiast sprzedaży przedmiotu umowy wykonawstwa bytowego do jego przetrzymania lub żądania odszkodowania.

 
§ 3. Wykonawstwo budowlane
 
Artykuł 875. Umowa wykonawstwa budowlanego

1. W umowie wykonawstwa budowlanego wykonawca zobowiązuje się do pobudowania i zdania w określonym terminie obiekt lub wykonać inne prace budowlane zgodnie z dokumentacją projektowo-kosztorysową, a zamawiający zobowiązuje się do przekazania wykonawcy frontu robót, zatwierdzoną dokumentację projektowo-kosztorysową, jeżeli taki obowiązek nie został przekazany na wykonawcę, przyjęcia obiektu lub zakończenia robót budowlanych i zapłaty za nie.

2. Umowa budowlanego wykonawstwa zawierana jest na przeprowadzenie nowej budowy, kapitalnego remontu, rekonstrukcji (przebudowy technicznej) przedsiębiorstw, zabudowań (zwłaszcza budynków mie-szkalnych) , wiat, robót montażowych i innych robót związanych z położeniem obiektu.

3. W umowie wykonawstwa budowlanego stosuje się regulacje niniejszego Kodeksu, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

 
Artykuł 876. Prawo własności do obiektu budowy

1.Właścicielem obiektu budowlanego lub wyników innych robót budowlanych jest zamawiający w przypadku, gdy w umowie nie przewidziano inaczej.

(ust.1 art. 876 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 3201-IV ( 3201-15 ) z dnia 15.12.2005)

 
Artykuł 877. Dokumentacja kosztorysowo-projektowa

1. Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia budowy i powiązanych znią robót budowlanych zgodnie z dokumentacją projektową określającą zakres i spis robót i inne warunki dotyczące robót i kosztorysu określającego cenę robót.

Wykonawca zobowiązany jest do wykonania wszystkich robót ujętych w dokumentacji projektowej i kosztorysie (projektowo-kosztorysowej dokumentacji), jeżeli w umowie wykonawstwa budowlanego nie przewidziano inaczej.

2. W umowie wykonawstwa budowlanego należy określić skład i treść dokumentacji kosztorysowo- projektowej, a także która ze stron i w jakim terminie zobowiązana jest do dostarczenia odpowiedniej dokumentacji.

3. Wykonawca który w trakcie prac wykrył nie uwzględnione roboty budowlane nie uwzględnione w do-kumentacji projektowej i w związku z czym powstała konieczność do wykonania dodatkowych robót i zwiększenia kosztorysu zobowiązany jest do powiadomienia o tym zamawiającego.

3. W przypadku nie otrzymania od zamawiającego w rozumnym terminie odpowiedzi na powiadomienie, wykonawca zobowiązany jest wstrzymać odpowiednie prace z odniesieniem kosztów wyrządzonych tym wstrzymaniem na zamawiającego. Zamawiającego zwalnia się od pokrycia tych kosztów, jeżeli udowodni, że prowadzenie dodatkowych robót nie jest konieczne.

4. W przypadku, gdy wykonawca nie wykonał obowiązku określonej w ust. 1 niniejszego artykułu pozba-wiony jest prawa do żądania od zamawiającego opłaty za wykonane dodatkowe roboty i prawa do pokrycia wyrządzonych ich kosztów, jeżeli nie udowodni że jego podjęte działania były niezbędne w interesie zamawiającego, a zwłaszcza w związku z tym że wstrzymanie robót mogłoby doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia obiektu budowy.

 

Artykuł 878. Wniesienie zmian do dokumentacji kosztorysowo-projektowej

1. Zamawiający posiada prawo do wnoszenia zmian w dokumentacji projektowo-kosztorysowej do chwili rozpoczęcia robót lub w czasie ich wykonywania pod warunkiem, że dodatkowe roboty powodują zmiany wartości nie przekraczających 10 % ceny kosztorysowej i nie zmieniają charakteru robót określonych w umowie.

2. Wniesienie do dokumentacji projektowo-kosztorysowej zmian wymagających dodatkowych robót których wartość przekracza 10% określonej w kosztorysie ceny, dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą wykonawcy. W tym przypadku wykonawca posiada prawo do zerwania umowy i wypłaty poniesionych kosztów.

 

Artykuł 879. Zabezpieczenie budowy i zapłata za roboty

1. Zabezpieczeniem techniczno-materialnym budowy zajmuje się wykonawca, jeżeli w umowie wykonawstwa budowlanego nie określono inaczej.

W umowie zamawiający może być zobowiązany do sprzyjania wykonawcy w zabezpieczenie budowy w wodociągi, energię itp., a także świadczenie innych usług.

2. Wykonawca zobowiązany do zabezpieczenia materialno-technicznego budowy ponosi ryzyko niemożliwości wykorzystania dostarczonego przez niego materiału (detali, konstrukcji) lub urządzeń bez pogorszenia ja-kości robót.

3. W przypadku niemożliwości wykorzystania materiału (detali, konstrukcji) lub urządzeń dostarczonych przez zamawiającego bez pogorszenia jakości wykonywanych robót wykonawca posiada prawo do zerwania umowy i żądania od zamawiającego zapłaty ceny robót proporcjonalnej do jej wykonanej części, a także do pokrycia kosztów nie pokrytych tą sumą.

4. Opłata robót prowadzona jest po przyjęciu przez zamawiającego zbudowanego obiektu (wykonanych robót) jeżeli inne zasady rozliczeń nie przewidziano za porozumieniem stron.

5. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia obiektu budowy na wskutek siły wyższej do upływu określonego w umowie wykonawstwa terminu zdania obiektu, a także w przypadku niemożliwości zakończenia budowy (robót budowlanych) z innych przyczyn nie zależnych od zamawiającego, wykonawca nie posiada prawo do żądania od zamawiającego opłaty za roboty lub wypłaty kosztów, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

6. W razie konieczności konserwacji budynku z przyczyn niezależnych od stron zamawiający zobowiązany jest do zapłaty wykonawcy do chwili konserwacji roboty i pokryć mu koszty związane z konserwacją.

 

Artykuł 880. Ryzyko przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia obiektu

1. Przeniesienie ryzyka przypadkowego zniszczenia lub uszkodzenia obiektu budowy na zamawiającego lub podwykonawcę do chwili przyjęcia jej przez zamawiającego określa się zgodnie z postanowieniami Ustawy poza przypadkami, gdy spowodowane były okolicznościami zależnymi od zamawiającego.

( ust. 1 art. 880 w redakcji Ustawy Nr 3201-IV ( 3201-15 ) z dnia15.12.2005 )

 

Artykuł 881. Ubezpieczenie obiektu budowy

( Nazwa art. 881 w redakcji Ustawy Nr 3201-IV ( 3201-15 ) z dnia 15.12.2005 )

1. Ubezpieczenia obiektu budowy lub całościowego kompleksu prac dokonuje podwykonawca lub zamawiający zgodnie z prawem.

( ust. 1 części 1 art. 881 w redakcji Ustawy Nr 3201-IV ( 3201-15 ) z dnia 15.12.2005 )

 

Strona zobowiązana do ubezpieczenia przekazuje drugiej stronie w trybie przewidzianym w umowie dowody zawarcia umowy ubezpieczenia łącznie z informacją o ubezpieczycielu , wysokości kwoty ubezpieczenia i ubezpieczonego ryzyka.

2. Wady robót lub wykorzystanego w pracach materiału powstałe z winy wykonawcy (lub podwykonawcy), usuwane są na koszt wykonawcy.

3. Zamawiający posiada prawo w celu przeprowadzenia kontroli i nadzoru i podjęcia we własnym imieniu odpowiednich decyzji do zwarcia umowy o udzieleniu takich rodzajów usług z organizacją specjalistyczną lub ze specjalistą.

W tym przypadku w umowie podwykowanwstwa budowlnego określa się zadania i uprawnienia takiego specjalisty.

 
Artykuł 882. Przekazanie i przyjęcie robót

1. Zamawiający który uzyskał zawiadomienie od wykonawcy o gotowości do przekazania robót wykonanych na podstawie umowy o wykonawstwie budowlanym lub jeżeli nie przewidziano w umowie – etapu robót, zobowiązany jest do niezwłocznego rozpoczęcia ich przyjęcia.

2. Zamawiający organizuje i dokonuje przyjęcia robót na koszt własny, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej. W przyjęciu robót biorą udział przedstawiciele organów władzy państwowej i samorządu terytorialnego w przypadkach określonych przepisami prawa lub innymi aktami normatywno-prawnymi.

3. Zamawiający który wcześniej dokonał odbioru poszczególnych etapów robót, ponosi ryzyko ich zniszczenia lub uszkodzenia nie z winy wykonawcy, w tym również i w przypadkach, gdy w umowie wykonawstwa budowlanego przewidziano wykonanie robót na ryzyko wykonawcy.

4. Przekazanie robót przez wykonawcę i przyjęcie ich przez zamawiającego sporządza się aktem podpisanym przez obie strony. W przypadku odmowy podpisania aktu przez jedną ze stron, w akcie dokonuje się o tym adnotację a akt podpisuje strona druga.

Akt podpisany przez jedną stronę może być uznany przez sąd za nieważny wyłącznie w przypadku, gdy motywem odmowy strony drugiej od podpisania aktu jest uznana przez sąd motywacja.

5. Przyjęcie robót może być przeprowadzone po wstępnych próbach, jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie wykonawstwa budowlanego lub wynika z charakteru robót. W tym przypadku przyjęcie robót może być dokonane wyłącznie w przypadku pozytywnego wyniku wykonanych prób.

6. Zamawiający posiada prawo do odmowy przyjęcia robót w przypadku wykrycia wad wykluczających możliwość wykorzystywania obiektu w celach wskazanych w umowie i nie mogą być usunięte przez wykonawcę , zamawiającego lub osoby trzecie.

 
Artykuł 883. Odpowiedzialność wykonawcy

1. Wykonawca odpowiada za wady zabudowanego obiektu, przekroczenie terminu jego oddania zamawiającemu i za inne naruszenia umowy (za nie osiągnięcie założeń projektu, wskaźników itp.), jeżeli nie udowodni za te naruszenia powstały nie z jego winy.

2. Za nie wykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków przewidzianych w umowie wykonawstwa budowlanego wykonawca płaci karę w wysokości przewidzianej w umowie lub przepisami prawa oraz wypłaca szkody w pełnym zakresie.

3. Sumy kar (odsetek) zapłaconych przez wykonawcę za naruszenie terminów wykonania poszczególnych robót, zwracane są wykonawcy w przypadku zakończenia wszystkich robót w ostatecznym terminie określonym w umowie.

 

Artykuł 884. Gwarancje jakości w umowie budowlanego wykonawstwa

1. Wykonawca gwarantuje osiągnięcie obiektu budowlanego określonych w dokumentacji projektowo – kosztorysowej wskaźników i możliwości eksploatacji obiektu zgodnie z umową w okresie terminu gwarancyjnego, jeżeli inaczej w umowie wykonawstwa budowlanego nie przewidziano inaczej.

Okres gwarancyjny wynosi 10 lat od dnia przyjęcia obiektu przez zamawiającego, jeżeli dłuższy okres gwarancyjny nie został przewidziany w umowie lub przepisami prawa.

2. Wykonawca odpowiada za defekty wykryte w granicach okresu gwarancyjnego, jeżeli nie udowodni że wynikły na wskutek naturalnego zużycia obiektu lub jego części, nieprawidłowej jego eksploatacji lub nieprawidłowej instrukcji jego eksploatacji opracowanej przez samego zamawiającego lub zatrudnionymi przez niego innymi osobami, nienależytego remontu obiektu wykonanego przez samego zamawiającego lub zatrudnionymi przez niego osobami trzecimi.

3. Okres gwarancyjny ulega przedłużeniu o okres w przeciągu którego obiekt nie mógł być eksploatowany na wskutek wad powstałych z winy wykonawcy.

4. W przypadku wykrycia w okresie gwarancyjnym wad zamawiający powinien zgłosić je wykonawcy w rozumnym terminie po ich wykryciu.

5. W umowie wykonawstwa budowlanego może być przewidziane prawo zamawiającego do zapłaty przewidzianej w umowie części ceny robót, określonej w kosztorysie po zakończeniu terminu gwarancyjnego.

 
Artykuł 885. Usunięcie braków na koszt zamawiającego

1. W umowie wykonawstwa budowlanego może być przewidziany obowiązek wykonawcy do usuwania na żądanie zamawiającego i na koszt własny wad za które wykonawca nie odpowiada.

Wykonawca posiada prawo do odmowy wykonania tego obowiązku jeżeli usunięcie wad nie jest związane bezpośrednio z przedmiotem umowy lub nie może być przeprowadzone przez wykonawcę z przyczyn od niego niezależnych.

 
Artykuł 886. Odpowiedzialność zamawiającego

1. W przypadku nie wykonania lub nienależytego wykonania przez zamawiającego obowiązków przewidzianych w umowie wykonawstwa budowlanego , zamawiający uiszcza wykonawcy karę określoną w umowie lub przepisami prawa oraz pokryć poniesione koszty w pełnej wysokości, jeżeli nie udowodni że naruszenia umowy spowodowane były nie z jego winy.

 
 
§ 4. Wykonawstwo prac projektowych i poszukiwawczych
 
Artykuł 887. Umowa wykonawstwa prac projektowych i poszukiwawczych

1. W umowie wykonawstwa na wykonanie robót projektowych i poszukiwawczych, wykonawca zobowiązuje się do opracowania na zlecenie zamawiającego projektu lub innej dokumentacji technicznej i/lub wykonania robót poszukiwawczych, a zamawiający zobowiązuje się do ich przyjęcia i zapłaty.

2. W umowie wykonawstwa na wykonanie prac projektowych i poszukiwawczych stosuje się postanowienia niniejszego Kodeksu, jeżeli inaczej nie przewidziano przepisami prawa.

 

Artykuł 888. Wyjściowe dane do przeprowadzenia prac projektowych i poszukiwawczych

1. W umowie wykonawstwa o wykonanie prac projektowych i poszukiwawczych zamawiający zobowiązany jest przekazania wykonawcy zlecenia na projektowanie, a także inne wyjściowe dane niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Zadania projektowe mogą być przygotowane przez wykonawcę z upoważnienia zamawiającego.

W tym przypadku zadanie staje się obowiązkiem dla stron z chwilą zatwierdzenia przez zamawiającego.

2. Wykonawca zobowiązany jest do przestrzegania warunków zawartych w zadaniach i innych wyjściowych danych do projektowania i wykonania robót poszukiwawczych oraz posiada prawo do odstąpienia od ich wykonania wyłącznie za zgoda zamawiającego.

 
Artykuł 889. Obowiązki zamawiającego

1. Zamawiający zobowiązany jest, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej do wykonania robót projektowych i poszukiwawczych, do:

1) zapłaty wykonawcy określona cenę po zakończeniu wszystkich robót, bądź zapłaty ich części po zakończeniu poszczególnych etapów robót lub w innym porządku określonym w umowie lub przepisami prawa;

2) wykorzystywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej uzyskanej od wykonawcy wyłącznie do celów określonych w umowie, nie przekazywania dokumentacji innym osobom i nie rozgłaszania informacji zawartej w niej bez zgody wykonawcy;

3) świadczenia usług wykonawcy w wykonaniu robót projektowych i poszukiwawczych w zakresie i według warunków określonych w umowie;

4) uczestniczenia z wykonawcą w uzgadnianiu gotowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej z upoważnionymi organami władzy państwowej i samorządu terytorialnymi;

5) pokrywania wykonawcy dodatkowych kosztów związanych ze zmianą wyjściowych danych do przepro-wadzenia robót projektowych i poszukiwawczych na wskutek okoliczności nie zależnych od wykonawcy;

6) powoływać wykonawcę do udziału w sprawie skierowanej do zamawiającego przez inną osobę w związku z wadami złożonej dokumentacji projektowej lub wykonanych prac poszukiwawczych.

 

Artykuł 890. Obowiązki wykonawcy

 

1. Wykonawca zobowiązany jest do:

1) wykonywania robót zgodnie z wyjściowymi danymi do prowadzenia projektowania i zgodnie z umową;

2) uzgadniania gotowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej z zamawiającym, a w razie konieczności – także z upoważnionymi organami władzy państwowej i samorządu terytorialnego;

3) przekazania zamawiającemu gotowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wyników robót poszukiwawczych;

4) nie przekazywania bez zgody zamawiającego dokumentacji projektowo-kosztorysowej innym osobom;

5) gwarantowania zamawiającemu prawa do utrudniania innym osobom lub ograniczania wykonywania robót na podstawie przygotowanej na podstawie umowy dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

 

Artykuł 891. Odpowiedzialność wykonawcy za braki w dokumentacji i pracach

1. Wykonawca odpowiada za wady w dokumentacji projektowo-kosztorysowej i robót poszukiwawczych, uwzględniając wady wykryte w trakcie budowy, a także w procesie eksploatacji obiektu stworzonego na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wyników robót poszukiwawczych.

2. W przypadku wykrycia wad w dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub w robotach poszukiwawczych wykonawca na żądanie zamawiającego zobowiązany jest do bezpłatnego przerobienia dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub przeprowadzenia dodatkowych koniecznych prac poszukiwawczych, a także do pokrycia wyrządzonych szkód, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

Tytuł 62. Wykonywanie prac naukowo-badawczych lub doświadczalno-konstrukcyjnych i technologicznych

 

Artykuł 892. Umowa na wykonanie prac naukowo-badawczych lub doświadczalno-konstrukcyjnych i technologicznych

1. W umowie wykonania prac naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych wykonawca zobowiązuje się do wykonania na zlecenie zamawiającego badań naukowych, opracowań wzoru nowego wyrobu i dokumentacji konstruktorskiej do niego, nową technologię itp., a zamawiający zobowiązuje się do przyjęcia wykonanej pracy i do jej zapłaty.

Umowa może zawierać cały cykl przeprowadzenia badań naukowych, opracowania i wytworzenia wzorów lub jego poszczególnych etapów.

 
Artykuł 893. Wykonanie prac

1. Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia doświadczeń naukowych osobiście, jeżeli w umowie na wykonanie naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót nie przewidziano inaczej.

Wykonawca posiada prawo do zatrudniania do wykonania naukowo-badawczych robót inne osoby wyłącznie za zgodą zamawiającego.

Wykonawca posiada prawo do zatrudniania innych osób (podwykonawców) do wykonania robót doświadczalno-konstrukcyjnych i technologicznych, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 894. Przekazanie, przyjęcie i zapłata za prace

1. Wykonawca zobowiązany jest do przekazania, a zamawiający do przyjęcia i zapłaty w całości zakończonych robót naukowo-doświadczalnych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych.

W umowie może być przewidziane przyjęcie i opłata poszczególnych etapów robót lub inny sposób zapłaty.

2. Opłata za wykonanie naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych robót i technologicznych określana jest w umowie, może być zmniejszona przez zamawiającego w zależności od faktycznego uzyskania wyników w porównaniu z rezultatami przewidzianymi w umowie, jeżeli nie jest zależne od zamawiającego, a możliwość takiego zmniejszenia i jego granicy zostały przewidziane porozumieniem stron.

 

Artykuł 895. Poufność informacji o umowie

1. Wykonawca i zamawiający zobowiązany jest do zabezpieczenia poufności informacji dotyczących przedmiotu umowy wykonania naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót, przebiegu ich wykonania i uzyskania wyników, jeżeli inaczej nie przewidziano w umowie. Zakres informacji zaliczanych do poufnych określa się w umowie.

 

Artykuł 896. Prawa stron do wyników prac

1. Zamawiający w umowie na wykonanie naukowo-badawczych, badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót posiada prawo do wykorzystywania przekazanych mu wyników robót w granicach i na warunkach określonych przepisami prawa.

2. Wykonawca posiada prawo do wykorzystywania otrzymanych wyników robót również dla siebie, jeżeli inaczej nie przewidziano w umowie.

W umowie może być przewidziane prawo wykonawcy do przekazywania wyników robót innym osobom.

 

Artykuł 897. Obowiązki wykonawcy

1. Wykonawca w umowie na wykonanie naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót zobowiązany jest do:

1) wykonywania robót zgodnie z uzgodnieniem z zamawiającym programu (wskaźników techniczno – ekonomicznych) lub tematyki i przekazania zamawiającemu wyników w terminie określonym w umowie;

2) przestrzegania warunków związanych z ochroną praw własności intelektualnej;

3) wstrzymywania się od publikacji bez zgody zamawiającego wyników robót naukowo-technicznych uzyskanych na wskutek wykonania robót;

4) podejmowania przedsięwzięć chroniących otrzymanych wyników wykonanych robót podlegających ochronie prawnej i informowaniu o tym zamawiającego;

5) własnymi siłami i na własny koszt usuwania dopuszczenia z jego winy wad w dokumentacji technicznej mogących przyczynić się do wystąpienia wad wskaźników techniczno-ekonomicznych przewidzianych w zadaniu technicznym zamawiającego lub w umowie;

6) bezzwłocznego informowania zamawiającego o wykryciu niemożliwości uzyskania oczekiwanych wyników lub niecelowości przedłużania roboty.

 

Artykuł 898. Obowiązki zamawiającego

1. Zamawiający w umowie na wykonanie naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót zobowiązany jest do:

 1) wydania wykonawcy zadań technicznych i uzgodnienia z nim programu (wskaźników ekonomicznych) lub tematyki robót;

3) przyjęcia wykonanej roboty i dokonania za nią zapłaty.

 

Artykuł 899. Skutki niemożliwości osiągnięcia wyniku

1. W przypadku, gdy w trakcie robót naukowo-badawczych okaże się niemożliwością osiągnięcie wyników na wskutek okoliczności nie zależnych od wykonawcy, zamawiający zobowiązany jest do zapłaty robót wykonanych do chwili wykrycia niemożliwości uzyskania wyników przewidzianych w umowie, lecz nie wyższych od części ceny za roboty określone w umowie.

2. W przypadku, gdy w trakcie wykonania robót doświadczalno-konstrukcyjnych i technologicznych okazało się niemożliwe osiągnięcie wyników na wskutek okoliczności powstałych nie z winy wykonawcy, zamawiający zobowiązany jest do pokrycia kosztów wykonawcy.

 

Artykuł 900. Odpowiedzialność wykonawcy za nieprzestrzeganie umowy

1. Wykonawca odpowiada przed zamawiającym za nieprzestrzeganie umowy wykonania naukowo-badawczych lub badawczo-konstrukcyjnych i technologicznych robót, jeżeli udowodni że naruszenie umowy stało się nie jego winy.

2. Wykonawca zobowiązany jest do pokrycia zamawiającemu realnych kosztów w granicach ceny robót, w których wykryto wady jeżeli w umowie określono że podlegają zwrotowi w granicach ogólnej ceny robót przewidzianej w umowie.

Nieosiągnięty zysk podlega zwrotowi w przypadkach określonych przepisami prawa.

 
 

Tytuł 63. Usługi. Ogólne postanowienia

 

Artykuł 901. Umowa o świadczenie usług

1. W umowie o świadczeniu usług jedna strona (wykonawca) zobowiązuje się na zlecenie drugiej strony (zamawiającego) do świadczenia usług która zużywana jest w procesie określonego działania lub wykonania określonej działalności, a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wykonawcy wymienionej usługi, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

2. Postanowienia niniejszego Tytułu mogą być zastosowane we wszystkich umowach dotyczących świad-czenia usług, jeżeli są zgodne z istotą zobowiązania.

 

Artykuł 902. Realizacja umowy o świadczeniu usług

1. Wykonawca powinien wykonać usługę osobiście.

2. W przypadkach określonych w umowie, wykonawca posiada prawo do zlecenia wykonania usługi innej osobie odpowiadając w całości za naruszenie umowy przed zamawiającym.

 

Artykuł 903. Opłata za umowę za świadczenie usług

1. W przypadku, gdy wykonanie usługi przewidziano za odpłatnością, zamawiający zobowiązuje się do zapłaty w wysokości, w terminie i według zasad określonych w umowie.

2. W przypadku niemożliwości wykonania umowy wykonania usługi powstałych nie winy wykonawcy, zamawiający zobowiązany jest do wypłaty wykonawcy rozumną zapłatę. W przypadku niemożliwości wykonania umowy z winy zamawiającego, zobowiązany jest do wypłaty wykonawcy zapłaty w pełnej wysokości, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 904. Pokrycie wykonawcy faktycznych kosztów związanych z umową bezpłatnego świadczenia usług

1. W umowie o bezpłatnym wykonaniu usługi zamawiający zobowiązany jest do pokrycia wykonawcy wszyst-kich faktycznych kosztów niezbędnych do wykonania umowy.

2. Postanowienia ust. 1 niniejszego artykułu stosuje się również w przypadku gdy niemożliwość wykonania umowy o bezpłatnej usłudze powstała z winy zamawiającego lub w wyniku siły wyższej.

 

Artykuł 905. Termin umowy o świadczenie usług

1. Termin w umowie wykonania usługi określa się za porozumieniem stron, jeżeli przepisami prawa lub innymi aktami normatywno-prawnymi nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 906. Odpowiedzialność wykonawcy za naruszenie umowy o świadczenie usług

1. Koszty wyrządzone zamawiającemu na wskutek nie wykonania lub nienależytego wykonania umowy o wykonanie usługi za odpłatnością podlegają wypłacie przez wykonawcę, w przypadku wyjawienia jego winy w pełnej wysokości, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

Wykonawca prowadzący działalność przedsiębiorczą nie przestrzegający umowy o wykonaniu usług za odpłatnością, odpowiada za te naruszenia, jeżeli nie udowodni że należyte wykonanie okazało się niemożliwe na wskutek siły wyższej, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

2. Szkody wyrządzone nie wykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy o bezpłatnym wykonaniu usługi podlegają pokryciu przez wykonawcę w wysokości nie przekraczającej 2 nieopodatkowanych minimum dochodów, jeżeli w umowie inna wysokość odpowiedzialności wykonawcy nie została przewidziana.

 

Artykuł 907. Zerwanie umowy o świadczenie usług

1. Umowa o wykonaniu usług może być zerwana w tym również poprzez jednostronne zerwanie umowy, według trybu i na podstawach określonych postanowieniami niniejszego Kodeksu , innymi przepisami prawa lub porozumieniem stron.

Tryb i skutki zerwania umowy o wykonanie usług określa się porozumieniem stron lub przepisami prawa.

 

Tytuł 64. Przewozy

 

Artykuł 908. Ogólne postanowienia o przewozach

1. Przewozy bagaży, pasażerów, ładunków , poczty wykonuje się na podstawie umowy o przewozie.

2. Ogólne warunki przewozów określa niniejszy Kodeks, inne przepisy prawa, kodeksami transportowymi (statutami), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydawanymi zgodnie z nimi.

Warunki przewozu ładunków, pasażerów i bagaży poszczególnymi rodzajami transportu, a także odpowiedzialność stron dotycząca tych przewozów określana jest w umowie, jeżeli w postanowieniach niniejszego Kodeksu, innymi przepisami prawa, kodeksami transportowymi (statutami), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydawanymi zgodnie z nimi nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 909. Umowa przewozu ładunku

1. W umowie przewozu ładunku jedna strona ( przewoźnik) zobowiązuje się do dostarczenia przekazanego mu przez drugą stronę (odprawiającego) ładunku do punktu przeznaczenia i do wydania go osobie posia-dającej prawo do odbioru (odbiorcy), a odprawiający zobowiązuje się do zapłaty za przewóz ładunku określonej zapłaty.

2. Umowa przewozu ładunku zawierana jest w formie pisemnej.

3. Zawarcie umowy przewozu potwierdzane jest poprzez złożenie listu przewozowego (konosamentu, dokumentu przewozowego lub innego dokumentu ) określonego kodeksami transportowymi (statutami).

4. Przepisami prawa może być przewidziane szczególne zasady zawierania i wykonywania umów przewozu ładunków.

 

Artykuł 910. Umowa przewozu pasażerów i bagaży

1. W umowie przewozu pasażerów jedna strona ( przewoźnik) zobowiązuje się do przewozu drugiej strony (pasażera) do punktu przeznaczenia , a w przypadku zdania bagażu również do dostawy bagażu do punktu przeznaczenia i wydania go osobie posiadającej prawo do otrzymania bagażu, a pasażer zobowiązuje się do określonej za przejazd opłaty, a w przypadku zdania bagażu – także za jego przewóz.

2. Zawarcie umowy przewozu pasażera i bagażu potwierdza się odpowiednim biletem i kwitem bagażowym , których formę określa się zgodnie kodeksami transportowymi ( statutami).

 

Artykuł 911. Prawa pasażera

1. Pasażer posiada prawo do:

1) otrzymania miejsca w środku transportu zgodnie z nabytym biletem;

2) przewozu ze sobą bezpłatnie jedno dziecko w wieku do lat 6 bez prawa do zajęcia odrębnego miejsca;

3) zakupu dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat biletów ulgowych;

4) przewożenia ze sobą bezpłatnie ręczny bagaż w granicach norm określonych w kodeksach transportowych (statutami);

5) zrobienia nie więcej niż 1 postoju w drodze z przedłużeniem terminu ważności dokumentów przewozowych ( biletu) nie więcej niż 10 dób, a w przypadku choroby – na okres choroby.

6) zrezygnować z przejazdu , zwrócić bilet i otrzymać z powrotem w całości lub w części wartość biletu – w zależności od terminu zdania biletu zgodnie z zasadami określonymi w kodeksach transportowych (statutami);

7) otrzymania pełnej i aktualnej informacji o czasie i miejscu odjazdu środka transportu ze wskazaniem w dokumencie transportowym (bilecie) trasy.

2. Pasażer może posiadać inne prawa określone niniejszym Kodeksem, innymi przepisami prawa , kodeksami transportowymi (statutami), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydawanymi zgodnie z nimi.

 

Artykuł 912. Umowa czarterowa (frachtowa).

1. W umowie czarteru (frachtu) jedna strona ( frachtowiec) zobowiązuje się do wydania drugiej stronie (frachtującemu) za odpłatnością całość lub część miejsc w jednym bądź kilku środkach transportu na jeden lub kilka rejsów do przewozu ładunków, pasażerów, bagaży, poczty lub w innym celu , jeżeli jest to zgodne z przepisami prawa i aktami normatywno-prawnymi.

2. Zasady zawierania umowy czarterowej (frachtu), a także forma tej umowy określona jest w kodeksach transportowych (statutami).

 

Artykuł 913. Przewozy w bezpośredniej mieszanej łączności

1. Przewozy ładunków, pasażerów, bagaży, poczty mogą odbywać się kilkoma rodzajami transportu na podstawie jednego dokumentu transportowego ( bezpośrednie połączenia mieszane).

2. Stosunki organizacji, przedsiębiorstw transportu dokonujące przewozów bezpośrednich połączeń mieszanych określają porozumienia zawarte między nimi.

 

Artykuł 914. Umowa długoterminowa

1. Przewoźnik i właściciel (zarządca) ładunku w razie konieczności wykonywania systematycznych przewozów mogą zawierać umowy długoterminowe.

2. W umowie długoterminowej przewoźnik zobowiązuje się w określonym terminie do przyjmowania, a właściciel (zarządca) ładunku – przekazywania w celu przewozu ładunki w określonej wielkości. W umowie długoterminowej przewozu ładunków określane są wielkości, terminu i inne warunki przekazania zasobów transportowych i przekazywania ładunków do przewozu, zasady rozliczeń, a także inne warunki przewozu.

 

Artykuł 915. Przewozy transportem ogólnego użytku

1. Przewozy wykonywane przez osobę prawną uważa się za przewozy transportem ogólnego użytku, jeżeli z przepisów prawa, innych aktów normatywno-prawnych lub licencji wydanej tej organizacji wynika, że ona zajmuje się przewozem ładunków, pasażerów, bagaży , poczty na życzenie dowolnej osoby.

2. Umowa przewozu transportem ogólnego użytku jest umową publiczną.

 

Artykuł 916. Opłata przewozowa

1. Za przewozy ładunków, pasażerów, bagaży, poczty pobierana jest opłata przewozowa w wysokości określonej porozumieniem stron, jeżeli przepisami prawa lub w innym akcie normatywno-prawnym nie przewidziano inaczej. W przypadku, gdy wysokość opłaty przewozowej nie został określona, pobierana jest opłata w rozumnej wysokości.

2. Opłata za przewozy ładunku, pasażerów, bagaży, poczty wykonywana przez transport ogólnego użytku określa się porozumieniem stron, jeżeli nie została określona taryfami zatwierdzonymi według określonego trybu.

Ulgowe warunki przewozu ładunków, pasażerów, bagaży, poczty transportem ogólnego użytku mogą być określone przez organizację, przedsiębiorstwo transportowe na ich koszt lub na koszt odpowiedniego budżetu w przypadkach określonych przepisami prawa i innymi aktami normatywno-prawnymi.

3. Praca i usługi wykonywane na żądanie właściciela (zarządcy) ładunku i nie przewidziane w taryfach opłacana jest dodatkowo za porozumienie stron.

4. Przewoźnik posiada prawo do przetrzymania przekazanego mu do przewozu ładunku w celu zabezpieczenia zapłaty przewozowej i innych należności, jeżeli przepisami prawa, innymi aktami normatywno- prawnymi lub z istoty zobowiązania nie wynika inaczej.

 

Artykuł 917. Oddanie do dyspozycji środka transportu i zgłoszenie ładunku do przewozu

1. Przewoźnik zobowiązany jest do dostarczenia środka transportu do załadunku w terminie określonym w umowie.

Odprawiający ładunek posiada prawo do nie przyjęcia dostarczonego mu środka transportu, jeżeli jest nieprzydatny do przewozu tego ładunku.

2. Odprawiający powinien dostarczyć w określonym terminie ładunek, podlegający przewozowi w należytym opakowaniu . Ładunek zgodnie z określonymi wymogami musi być również oznaczony.

3. Przewoźnik posiada prawo do odmowy przyjęcia ładunku dostarczonego w opakowaniu nieodpowiadającym określonym wymogom, a także w przypadku braku lub nienależytego oznakowania ładunku.

 

Artykuł 918. Załadunek i wyładunek

1. Załadowanie (wyładunek) ładunku prowadzony jest przez organizację , przedsiębiorstwo transportowe lub przekazującego (odbiorcę) według trybu określonego w umowie z zachowaniem warunków określonych w kodeksach transportowych (statutach), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydanymi zgodnie z nimi.

2. Załadunek (wyładunek) ładunku prowadzony przez odprawiającego (odbiorcę) ładunku, prowadzony jest w terminach określonych w umowie, jeżeli takie terminy nie zostały określone kodeksami transportowymi (statutami), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydanymi zgodnie z nimi.

 
Artykuł 919. Termin dostawy ładunku, pasażera, bagażu, poczty

1. Przewoźnik zobowiązany jest do dostawy ładunku , pasażera, bagażu, poczty do punktu przeznaczenia w terminie określonym w umowie, jeżeli inny termin nie został określony w kodeksach transportowych (statutach), innymi aktami normatywno-prawnymi i zasadami wydanymi zgodnie z nimi, a w przypadku braku takich terminów – w rozumnym terminie.

2. Ładunek nie wydany odbiorcy na jego żądanie w przeciągu 30 dni po upływie terminu jego dostawy, jeżeli dłuższy termin nie został przewidziany w umowie, kodeksami transportowymi (statutami) uważa się za utracony.

Odbiorca ładunku powinien przyjąć ładunek dostarczony po upływie wymienionych wyżej

terminów, i zwrócić sumę wypłaconą mu przez przewoźnika za utratę ładunku, jeżeli w umowie lub kodeksami transportowymi (statutami) nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 920. Odpowiedzialność za zobowiązania wynikające z umowy przewozu

1. W przypadku naruszenia zobowiązań wynikających z umowy przewozu , strony ponoszą odpowiedzialność określoną porozumieniem stron, jeżeli inaczej nie przewidziano niniejszym Kodeksie, innymi przepisami prawa, kodeksami transportowymi (statutami).

 

Artykuł 921. Odpowiedzialność przewoźnika za nie przekazanie środka transportu i odpowiedzialność nadawcy za niewykorzystanie dostarczonego środka transportu

1. Przewoźnik za nie dostarczenie środka transportu do przewozu ładunku, nadawca za nie przekazanie ładunku lub niewykorzystanie dostarczonego środka transportu z innych przyczyn ponoszą odpowiedzialność określona w umowie , jeżeli inaczej nie przewidziano w kodeksach transportowych (statutami).

2. Przewoźnik i nadawca ładunku zwalnia się od odpowiedzialności jeżeli nie przekazanie środka transportu lub nie wykorzystanie dostarczonego środka transportu wynikło nie z ich winy, a zwłaszcza w przypadku wstrzymania (ograniczenia) przewozu ładunków w określonych kierunkach określonych w przypadkach i trybie przewidzianych w kodeksach transportowych (statutami).

 

Artykuł 922. Odpowiedzialność przewoźnika za zatrzymanie odprawy pasażerów i naruszenie terminu dowozu pasażera do punktu przeznaczenia

1. Za zatrzymanie odprawy środka transportu przewożącego pasażerów lub opóźnienia w przybyciu takiego środka transportu do punktu przeznaczenia, przewoźnik opłaca pasażerom karę w wysokości określone porozumieniem stron, kodeksami transportowymi (statutami), jeżeli przewoźnik nie udowodni, że te naruszenia nie powstały w wyniku działania siły wyższej, usunięcia niesprawności środka transportu zagraża-jącego życiu lub zdrowiu pasażerów lub innych okoliczności nie zależnych od przewoźnika.

2. W przypadku rezygnacji ze strony pasażerów z przewozu z przyczyn zatrzymania odprawy środka transportu, przewoźnik zobowiązany jest do zwrotu pasażerowi opłaty za przejazd.

3. W przypadku, gdy przejazd pasażera z punktu przesiadki nie odbył się na wskutek opóźnienia środka transportu, który dostarczył go do tego punktu, przewoźnik zobowiązany jest do wypłaty pasażerowi wyrządzonych szkód.

 

Artykuł 923. Odpowiedzialność przewoźnika za opóźnienie dostawy ładunku

1. W przypadku opóźnienia dostawy ładunku przewoźnik zobowiązany jest do pokrycia drugiej stronie szkód wyrządzonych przekroczeniem terminu przewozu, jeżeli inne formy odpowiedzialności nie zostały przewidziane w umowie, kodeksami transportowymi (statutami).

 

Artykuł 924. Odpowiedzialność przewoźnika za szkody, braki, zepsucie lub uszkodzenie ładunku, bagażu, poczty

1. Przewoźnik odpowiada za zabezpieczenie ładunku, bagażu, poczty z chwilą przyjęcia ich do przewozu i do chwili wydania odbiorcy, jeżeli nie udowodni , że strata, braki, zepsucie lub uszkodzenie bagażu, ładunku, poczty spowodowane były okolicznościami których przewoźnik nie mógł zapobiec lub których usunięcie od niego nie zależało.

2. Przewoźnik odpowiada za stratę, brak, zepsucie lub uszkodzenie przyjętych do przewozu ładunków, bagaży, poczty w wysokości faktycznej szkody, jeżeli nie udowodni, że stało się to nie jego winy.

 

Artykuł 925. Przedstawianie roszczeń i pozwów wynikających z umowy przewozu

1. W celu przedstawienia przewoźnikowi pozwu wynikającego z umowy przewozu ładunku, poczty, możliwe jest dostarczenie mu roszczenia w trybie określonym w Ustawie ,kodeksami transportowymi (statutami).

(ust 1 art. 925 wraz ze zmianami na podstawie ustawy nr 2705-IV (2705-15) z dnia 23.06.2005r.)

2. Pozew przeciwko przewoźnikowi może być złożony przez nadawcę ładunku lub jego odbiorcę w przypadku pełnej lub częściowej odmowy ze strony przewoźnika zaspokojenia roszczenia lub w terminie 1 miesiąca nie otrzymania od przewoźnika odpowiedzi.

3. W roszczeniach wynikających z umowy przewozu bagaży, poczty stosuje się przedawnienie 1 roku od chwili określonej w kodeksach transportowych (statutach).

 

Artykuł 926. Pozew dotyczący przewozu w połączeniu zagranicznym

1. Przedawnienie roszczeń, tryb przedstawiania pozwów w sporach dotyczących przewozów w połączeniach zagranicznych określane są w umowach międzynarodowych Ukrainy, kodeksami transportowymi (statutami).

 

Artykuł 927. Ubezpieczenie ładunków, pasażerów i bagaży

1. Ubezpieczenia bagaży, pasażerów i ładunków prowadzone zgodnie z przepisami prawa.

 

Artykuł 928. Odpowiedzialność przewoźnika za szkody wyrządzone kalectwem, innym uszko-dzeniem zdrowia lub śmiercią pasażera

1. Odpowiedzialność przewoźnika za szkody wyrządzone kalectwem, innym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią pasażera, określa się zgodnie z Tytułem 82 niniejszego Kodeksu, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano odpowiedzialności przewoźnika bez winy.

 

Tytuł 65. Transportowa spedycja

 

Artykuł 929. Umowa spedycji transportowej

1. W umowie spedycji transportowej jedna strona (spedytor) zobowiązuje się za odpłatności i na rachunek drugiej strony (klienta) do wykonania lub zorganizowania wykonywania określonych w umowie usług związanych z przewozem ładunku.

W umowie spedycji transportowej może być przewidziany obowiązek dla spedytora do zorganizowania przewozów ładunków transportem i trasą, przez wybranego spedytora lub klienta, zobowiązania spedytora do zawarcia w imieniu własnym lub w imieniu klienta umów o przewozy ładunku, zabezpieczenia odprawy i odbioru ładunku, a także inne zobowiązania związane z przewozem.

W umowie spedycji transportowej może być przewidziane wykonanie dodatkowych usług niezbędnych do dostawy ładunku (kontrola ilości i stanu ładunku, jego załadunek i wyładunek, opłata cła, należności i kosztów poniesionych przez klienta, magazynowania ładunku do chwili dostarczenia do punktu przezna-czenia, uzyskania niezbędnych do eksportu i importu dokumentów, wykonanie formalności celnych itp.).

2. Postanowienia niniejszego Tytułu dotyczą również przypadków gdy obowiązki spedytora wykonuje przewoźnik.

3. Warunki umowy spedycji transportowej określane są za porozumieniem stron, jeżeli przepisami prawa, innymi aktami normatywno-prawnymi nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 930. Forma umowy spedycji transportowej

1. Umowę spedycji transportowej zawiera się w formie pis



Poprzedni
Następny

.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->