20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Cywilny Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział III. Odrębne rodzaje zobowiązań - część 6 (Tytuł 68 art. 1000 - Tytuł 72 art. 1069)

Tytuł 68. Pełnomocnictwo

 

Artykuł 1000. Umowa pełnomocnictwa

1. W umowie pełnomocnictwa jedna strona (pełnomocnik) zobowiązuje się do dokonania w imieniu i na rzecz drugiej strony (...) określonej czynności prawnej. Czynność prawna dokonana przez pełnomocnika tworzy, zmienia, likwiduje prawa cywilne i obowiązki mocodawcy.

2. W umowie pełnomocnictwa mogą być określone wyłączne prawa dla pełnomocnika do dokonania w imieniu i na rzecz mocodawcy wszystkich lub część czynności prawnych przewidzianych w umowie. W umowie może być określony termin ważności takiego pełnomocnictwa i/lub obszar w granicach których jest ważne wyłączne prawo pełnomocnika.

 

Artykuł 1001. Termin umowy pełnomocnictwa

1. W umowie pełnomocnictwa może być określony termin w przeciągu którego pełnomocnik posiada prawo podejmować działania w imieniu mocodawcy.

 

Artykuł 1002. Prawo pełnomocnika do zapłaty

1. Pełnomocnik posiada prawo do zapłaty za wykonanie obowiązków wynikających z umowy pełnomocnictwa, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

2. W przypadku, gdy w umowie pełnomocnictwa nie określono wysokości zapłaty pełnomocnikowi lub porządku je wypłaty, wypłaty dokonuje się po wykonaniu pełnomocnictwa zgodnie z przyjętymi cenami na takie usługi.

 

Artykuł 1003. Treść pełnomocnictwa

1. W umowie pełnomocnictwa lub wydanego na podstawie umowy pełnomocnictwa określa się szczegółowo czynności prawne, które należące do wykonania przez pełnomocnika. Działania, które dokonać ma pełnomocnik mają być prawne, konkretne i wykonalne.

 

Artykuł 1004. Realizacja pełnomocnictwa

1. Pełnomocnik zobowiązany jest do wykonania czynności zgodnie z treścią udzielonego mu pełnomocnictwa. Pełnomocnik może odstąpić od treści pełnomocnictwa w przypadku, gdy wymagają tego interesy mocodawcy i pełnomocnik nie mógł wcześniej zapytać mocodawcy lub nie uzyska w rozsądnym terminie odpowiedzi na zapytanie. W tym przypadku pełnomocnik powinien powiadomić mocodawcę o odstąpieniu od treści pełnomocnictwa jak tylko będzie to możliwe.

2. Pełnomocnik, działający w charakterze komercyjnego przedstawiciela (art. 243 niniejszego Kodeksu), przez mocodawcę może być udzielone mu prawo do odstępowania w interesach mocodawcy od treści pełnomocnictwa bez uprzedniego zapytania o to. Przedstawiciel komercyjny powinien w rozsądnym terminie powiadomić mocodawcę o dopuszczeniu się od odstąpienia treści pełnomocnictwa, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 1005. Osobiste wykonanie umowy pełnomocnictwa

1. Pełnomocnik powinien wypełniać przekazane mu pełnomocnictwo osobiście.

Pełnomocnik posiada prawo do przekazania wykonywania pełnomocnictwa innej osobie (zastępcy), jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie lub w przypadku, gdy pełnomocnik został zmuszony okolicznościami w celu ochrony interesów mocodawcy.

Pełnomocnik, który przekazał wykonanie pełnomocnictwa zastępcy powinien niezwłocznie powiadomić o tym mocodawcę. W tym przypadku pełnomocnik odpowiada wyłącznie za wybór zastępcy.

2. Mocodawca posiada prawo w dowolnym czasie do odwołania zastępcy obranego przez pełnomocnika.

 

3. W przypadku gdy zastępca pełnomocnika został wymieniony w umowie pełnomocnictwa, pełnomocnik nie odpowiada za wybór zastępcy i za jego działania.

4. W przypadku, gdy w umowie pełnomocnictwa nie przewidziano możliwości wykonywania działań przez zastępcę lub taka możliwość została przewidziana, lecz zastępca nie został w umowie wymieniony, pełnomocnik odpowiada za wybór zastępcy.

 

Artykuł 1006. Obowiązki pełnomocnika

1. Pełnomocnik zobowiązany jest do:

1) powiadamiania mocodawcy o wszystkich informacjach dotyczących wykonania przez niego pełnomocnictwa;

2) po wykonaniu pełnomocnictwa lub w przypadku zerwania umowy pełnomocnictwa do chwili jej wykonania do bezzwłocznego zwrotu mocodawcy pełnomocnictwo, którego termin nie upłynął i przekazania spra-wozdania o wykonaniu pełnomocnictwa oraz przekazania dokumentów, jeżeli taka możliwość wymagana jest warunkami umowy i charakterem pełnomocnictwa.

3) niezwłocznie przekazać mocodawcy wszystko to co uzyskał w związku z wykonaniem pełnomocnictwa.

 

Artykuł 1007. Obowiązki mocodawcy

1. Mocodawca zobowiązany jest do wydania pełnomocnikowi pełnomocnictwo do wykonania czynności prawnych przewidzianych w umowie pełnomocnictwa.

2. Mocodawca, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej, zobowiązany jest do:

1) zabezpieczenia pełnomocnika w środki niezbędne do wykonania pełnomocnictwa;

2) rekompensaty kosztów związanych z wykonaniem pełnomocnictwa.

3. Mocodawca zobowiązany jest do bezzwłocznego przyjęcia od pełnomocnika wszystko co otrzymał w związku z wykonaniem pełnomocnictwa.

4. Mocodawca zobowiązany jest do wypłaty przysługującego pełnomocnikowi wynagrodzenia.

 

Artykuł 1008. Rozwiązanie umowy pełnomocnictwa

1. Umowa pełnomocnictwa ulega rozwiązaniu według ogólnych zasad rozwiązywania umów, a także w przypadku, gdy:

1) odmowy wykonywania umowy przez mocodawcę lub pełnomocnika;

2) uznania pełnomocnika lub mocodawcy za niezdolnego do czynności prawnych, ograniczenia jego zdolności do czynności cywilnych lub uznania za zaginionego bez wieści;

3) śmierci pełnomocnika lub mocodawcy.

2. Mocodawca lub pełnomocnik w dowolnym czasie posiadają prawo do odmowy wykonywania umowy pełnomocnictwa. Nie przyjęcie prawa do odmowy pełnomocnictwa jest nikczemne.

 

3. W przypadku, gdy pełnomocnikiem jest przedsiębiorcą, strona rozwiązująca umowę zobowiązana jest do powiadomienia drugiej strony w terminie nie przekraczającej 1 miesiąc do chwili jej zerwania, jeżeli w umowie nie przewidziano dłuższego terminu.

W przypadku likwidacji osoby prawnej będącej komercyjnym przedstawicielem, pełnomocnik posiada prawo do rozwiązania umowy pełnomocnictwa bez uprzedniego powiadamiania mocodawcy.

 

Artykuł 1009. Skutki rozwiązania umowy pełnomocnika

1. W przypadku, gdy umowa pełnomocnictwa została rozwiązana do tego czasu gdy pełnomocnictwo zostało wykonanie w całości przez pełnomocnika, mocodawca powinien pokryć pełnomocnikowi koszty związane z wykonaniem pełnomocnictwa, a w przypadku gdy pełnomocnikowi przysługuje wynagrodzenie – także do dokonania pełnomocnikowi wynagrodzenia proporcjonalnego do wykonanej pracy.

Niniejsze postanowienia nie stosuje do wykonania przez pełnomocnika pełnomocnictwa po tym, jak dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o rozwiązaniu umowy pełnomocnictwa.

2. Rozwiązanie umowy przez mocodawcę nie stanowi podstawy do pokrycia kosztów wyrządzonych pełnomocnikowi rozwiązaniem umowy, poza przypadkami rozwiązania umowy z pełnomocnikiem działającym w charakterze przedstawiciela komercyjnego.

3. Rozwiązanie umowy ze strony pełnomocnika nie stanowi podstawy do pokrycia szkód wyrządzonych mocodawcy na skutek zerwania umowy , poza przypadkami gdy zerwanie umowy ze strony pełnomocnika odbywa się na takich warunkach, gdy mocodawca został pozbawiony możliwości innego zabezpieczenia własnych interesów, a także, gdy pełnomocnik działał w charakterze przedstawiciela komercyjnego.

 

Artykuł 1010. Obowiązki spadkobiercy i likwidatora osoby prawnej – pełnomocnika

1. W przypadku śmierci pełnomocnika jego spadkobiercy powinni powiadomić mocodawcę o rozwiązaniu umowy pełnomocnictwa i podjąć działania niezbędne do ochrony majątku pełnomocnika, a zwłaszcza zabezpieczenia jego rzeczy, dokumentacji i przekazania ich mocodawcy.

2. W przypadku likwidacji osoby prawnej – pełnomocnika, likwidator powinien powiadomić mocodawcę o rozwiązaniu umowy pełnomocnictwa i podjąć działania niezbędne do ochrony majątku pełnomocnika, zabezpieczenia jego rzeczy , dokumentów oraz przekazani ich mocodawcy.

 
Tytuł 69. Komis
 

Artykuł 1011. Umowa komisu

1. W umowie komisu jedna strona (komisant) zobowiązuje się na podstawie pełnomocnictwa drugiej strony (komitenta) za odpłatnością do dokonania jednego lub kilku czynności prawnych we własnym imieniu, lecz na rzecz komitenta.

 

Artykuł 1012. Warunki umowy komisu

1. Umowa komisu może być zawarta na czas określony lub bez określania czasu, z określeniem lub bez określania obszaru jej wykonania, ze wskazaniem lub bez wskazania asortymentu towarów stanowiących przedmiot komisu.

2. Komitent może zostać zobowiązany do wstrzymania się od zawierania umów komisu z innymi osobami.

3. Istotnymi warunkami umowy komisowej na podstawie której komisant zobowiązuje się do sprzedaży lub zakupu majątku są warunki dotyczące majątku i jego ceny.

 

Artykuł 1013. Opłata komisowa

1. Komitent powinien wypłacić komisantowi wynagrodzenie w wysokości i według zasad określonych w umowie komisu.

2. W przypadku, gdy komisant powierzył wykonanie czynności prawnej osobie trzeciej, posiada prawo do dodatkowego wynagrodzenia.

3. W przypadku, gdy w umowie komisu wysokość wynagrodzenia nie została określona, wynagrodzenie wypłacane jest po wykonaniu umowy komisu biorąc pod uwagę zwyczajowo przyjęte ceny za taką usługę.

4. W przypadku, gdy umowa komisu nie została wykonana z przyczyn komitenta, komisant posiada prawo do wypłaty wynagrodzenia według ogólnie obowiązujących zasad.

5. W przypadku zerwania lub jednostronnej odmowy wykonania umowy komisu komisant posiada prawo do wynagrodzenia za faktycznie wykonane działania.

 

Artykuł 1014. Wykonanie umowy komisu

1. Komisant zobowiązany jest do dokonania czynności prawnych na warunkach najbardziej korzystnych dla komitenta i zgodnie z jego wskazówkami.

W przypadku, gdy umowie komisu takie wskazówki nie zostały zawarte, komisant zobowiązany jest do dokonania czynności prawnych zgodnych ze zwyczajami obrotu gospodarczego lub zwyczajowo stosowanych.

2. W przypadku, gdy komisant dokonał czynności prawnej na warunkach bardziej sprzyjających od określonych przez komitenta, dodatkowe wynagrodzenie przysługuje komitentowi.

 
Artykuł 1015. Subkomis

1. Za zgoda komitenta komisant posiada prawo do zawarcia umowy subkomisu z osobą trzecią (subkomisantem), pozostawiając odpowiedzialność za działania subkomisanta przed komitentem.

W umowie subkomisu komisant w stosunku do subkomisanta nabywa praw i obowiązków komitenta.

2. W wyjątkowych przypadkach, gdy tego wymagają interesy komitenta, komisant posiada prawo do zawarcia umowy subkomisu bez zgody komitenta.

3. Komitent nie posiada prawa bez zgody komisanta do wstępowania w stosunki z subkomisantem.

 

Artykuł 1016. Wykonanie umowy zawartego przez komitenta z osobą trzecią

1. Komitent zobowiązany jest do zabezpieczenia komisanta we wszystko co niezbędne do wykonania obowiązku w stosunku do osób trzecich.

2. W umowie zawartej z osoba trzecią , komisant nabywa praw nawet wówczas, gdy komitent był określony w umowie lub przyjął od osób trzecich wykonanie umowy.

3. Komisant nie odpowiada przed komitentem za nie wykonanie przez osobę trzecią umowy zawartej z nią na rzecz komitenta, poza przypadkami, gdy komisant był obecny przy wyborze tej osoby lub poręczył za wykonanie umowy (delkredere).

4. W przypadku naruszenia przez osobę trzecią umowy zawartej z nią przez komisanta, komisant zobowiązany jest do bezzwłocznego powiadomienia o tym komitenta, zebrania i zabezpieczenia niezbędnych dowodów. Komitent posiada prawo do żądania od komisanta odstąpienia prawa roszczenia w stosunku do tej osoby.

 

Artykuł 1017. Odstąpienie od wskazówek komitenta

1. Komisant posiada prawo do odstąpienia od wskazówek komitenta w przypadku, gdy tego wymagają interesy komitenta i komisanta nie mógł zapytać się komitenta lub nie otrzymał w rozsądnym terminie odpowiedzi na własne zapytanie. W tym przypadku komisant powinien powiadomić komitenta o dopusz-czeniu się odstąpienia od jego wskazówek jak tylko stanie się to możliwe.

2. Komisantowi będącemu przedsiębiorcą może być nadane prawo do odstępowania od wskazówek komitenta bez uprzedniego zapytania o to, lecz z obowiązkowym powiadomieniem komitenta o dopuszczeniu się odstąpienia.

3. Komisant , który sprzedał majątek za niższą cenę, powinien dokonać zapłaty różnicy komitentowi, jeżeli komisant nie udowodni, że nie posiadał możliwości sprzedaży majątku według uzgodnionej ceny, a jej sprzedaż za niższą cenę zapobiegła większym stratom.

W przypadku, gdy do odstąpienia od wskazówek komitenta wymagane było wystąpienie z uprzednim zapytaniem, komisant zobowiązany jest do udowodnienia, że nie był w stanie wcześniej zapytać komitenta lub otrzymać od niego w rozsądnym terminie odpowiedzi na złożone zapytanie.

4. W przypadku, gdy komisant nabył majątek za cenę wyższą od ceny uzgodnionej , komitent posiada prawo do jego nie przyjęcia, powiadamiając o tym komisanta w rozsądnym terminie po otrzymaniu od niego powiadomienia o tym zakupie.

W przypadku, gdy komitent nie prześle komisantowi powiadomienia o odmowie przyjęcia zakupionego dla niego majątku, uważa się za przyjęty przez komitenta.

 

5. W przypadku, gdy komisant przy zakupie majątku zapłacił różnicę w cenie, komitent nie posiada prawa do odmowy przyjęcia wykonania umowy.

 

Artykuł 1018. Prawo własności komitenta

1. Majątek nabyty przez komisanta na rzecz komitenta stanowi własność komitenta.

 

Artykuł 1019. Prawo komisanta do przetrzymania rzeczy

1. Komisant posiada prawo dla zabezpieczenia własnych roszczeń wynikających z umowy komisu do przetrzymania rzeczy , która ma być przekazana komitentowi.

2. W przypadku ogłoszenia komitenta za bankruta komisanta uważa się za otrzymującego zastaw przetrzymywanej przez niego rzeczy.

 

Artykuł 1020. Prawo komisanta na odliczenie ze środków pieniężnych przysługujących komi-tentowi

1. Komisant posiada prawo do odliczenia przysługującej mu zgodnie z umową sumy ze wszystkich środków pieniężnych uzyskanych przez niego dla komitenta, jeżeli inni kredytodawcy komitenta nie posiadają prawa pierwszeństwa do zaspokojenia własnych roszczeń ze środków należących do komitenta.

 

Artykuł 1021. Obowiązek komisanta do przechowywania majątku komitenta

1. Komisant odpowiada przed komitentem za utratę , braki lub uszkodzenia majątku komitenta.

2. W przypadku gdy w czasie przyjęcia majątku przekazywanego przez komitenta lub majątku który nadszedł dla komitenta zostaną wykryte braki lub uszkodzenia , a także w przypadku wyrządzenia szkody majątkowi komitenta, komisant powinien niezwłocznie powiadomić o tym komitenta i podjąć działania ochraniające jego prawa i obowiązki.

3. Komisant, który nie ubezpieczył majątku komitenta odpowiada za utratę, braki , uszkodzenia majątku komitenta, jeżeli był zobowiązany do ubezpieczenia majątku na rzecz komitenta zgodnie z umową lub zwyczajem obrotu gospodarczego.

 

Artykuł 1022. Sprawozdanie komisanta

1. Po dokonaniu czynności prawnej z pełnomocnictwa komitenta, komisant powinien przekazać komitentowi sprawozdanie i przekazać wszystko co przy wykonaniu umowy komisu uzyskał.

2. Komitent, posiadający uwagi dotyczące sprawozdania komisanta powinien powiadomić go w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania. W przypadku , taki sprzeciw nie nadejdzie, sprawozdanie uważa się za przyjęte.

 

Artykuł 1023. Przyjęcie przez komitenta wykonania umowy komisu

1. Komitent zobowiązany jest do:

1) przyjęcia od komisanta wszystko to co zostało należycie wykonane w oparciu o umowę komisu;

2) dokonać przeglądu majątku nabytego dla niego przez komisanta i niezwłocznie do powiadomienia komisanta o wykrytych w tym majątku brakach.

 

Artykuł 1024. Prawo komisanta do pokrycia kosztów poniesionych w związku w wykonywaniem umowy komisu

1. Komisant posiada prawo do pokrycia kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem własnych obowiązków wynikających z umowy komisu, a zwłaszcza on lub subkomisant podjął wszelkie środki do dokonania czynności prawnej , lecz nie mógł ich wykonać w związku okolicznościami od niego niezależnymi.

 

Artykuł 1025. Prawo komitenta do odmowy realizacji umowy komisu

1. Komitent posiada prawo do odmowy realizacji umowy komisu.

2. W przypadku, gdy umowę komisu zawarto bez określania terminu, komitent powinien powiadomić komisanta o odmowie realizacji umowy w terminie nie przekraczającym 30 dni.

3. W przypadku, gdy komitent odmówił realizacji umowy komisu powinien w terminie określonym w umowie, a w przypadku gdy taki termin nie został określony – niezwłocznie zadysponować własnym majątkiem znajdującym się u komisanta.

W przypadku nie wykonania przez komitenta tego obowiązku, komisant posiada prawo do przekazania majątku na przechowywanie na koszt komitenta lub do sprzedaży majątku za cenę najkorzystniejsza dla komitenta.

4. W przypadku odmowy komitenta od realizacji umowy komisu, komisant posiada prawo do pokrycia kosztów poniesionych przez niego w związku z wykonywaniem umowy.

 
Artykuł 1026. Prawo komisanta do odmowy realizacji umowy komisu

1. Komisant posiada prawo do odmowy realizacji umowy komisu wyłącznie wówczas gdy nie został określony termin w umowie. Komisant powinien zawiadomić komitenta o odmowie realizacji umowy w terminie nie przekraczającym 30 dni.

Komisant który zrezygnował z umowy komisu powinien podjąć działania niezbędne dla zabezpieczenia majątku komitenta.

2. W przypadku odmowy ze strony komisanta od realizacji umowy komisu komitent powinien zadysponować własnym majątkiem znajdującym się u komisanta w terminie 15 dni od dnia otrzymania powiadomienia o odmowie realizacji umowy komisu.

W przypadku nie wykonania przez komitenta tego obowiązku komisant posiada prawo do przekazania majątku na przechowanie na koszt komitenta lub do sprzedaży majątku za najkorzystniejszą cenę dla komitenta.

 

Artykuł 1027. Skutki śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej – komisanta

1. W przypadku śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej – komisanta umowa komisu ulega rozwiązaniu.

2. W przypadku, gdy osoba prawna – komisant uległa likwidacji i wyznacza się dla niej następcę prawnego, prawa i obowiązki komisanta przechodzą na następcę prawnego, jeżeli w terminie przewidzianym dla zgłoszeń wierzytelności przez kredytodawców, komitent nie powiadomił o odmowie realizacji umowy.

 

Artykuł 1028. Szczególne rodzaje komisu

1. Przepisami prawa mogą być określone rodzaje umowy komisu dotyczące wybranych rodzajów majątku.

 

Tytuł 70. Zarządzanie majątkiem

 

Artykuł 1029. Umowa zarządzania majątkiem

1. W umowie zarządu majątkiem jedna strona (ustanawiający zarząd) przekazuje drugiej stronie (zarządcy) na czas określony majątek w zarząd, a druga strona zobowiązuje się za odpłatnością do sprawowania we własnym imieniu zarządu tego majątku w interesie ustanawiającego zarząd lub wskazanej przez niego osoby (nabywca korzyści).

2. Umowa zarządu majątkiem może potwierdzać powstanie u zarządcy prawa powierzonej własności do otrzymania majątku w zarząd.

Przepisami prawa lub w umowie zarządu majątkiem mogą być przewidziane ograniczenia prawa powierzonej własności zarządcy.

(Artykuł 1029 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 980-IV (980-15) z dnia 19.06.2003)

 

Artykuł 1030. Przedmiot umowy o zarządzanie majątkiem

1. Przedmiotem umowy zarządu majątku może być przedsiębiorstwo jako całościowy kompleks majątkowy, rzecz nieruchoma, papiery wartościowe, prawa majątkowe i inny majątek.

2. Przedmiotem umowa zarządu nie mogą być środki pieniężne, poza przypadkami, gdy prawo do zarządu środkami pieniężnymi zostało bezpośrednio przewidziane przepisami prawa.

3. Majątek przekazany w zarząd, oddzielane jest od pozostałego majątku ustanawiającego zarząd i majątku zarządcy.

Majątek przekazany w zarząd wykazywany jest u zarządcy na odrębnym bilansie oraz prowadzona jest odrębna ewidencja.

Rozliczenia związane z zarządem majątku prowadzone są na odrębnym rachunku bankowym.

4. Majątek nabyty przez zarządcę w wyniku sprawowania zarządu majątku zalicza się do składników otrzymanego w zarząd majątku.

(Artykuł 1030 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 980-IV (980-15) z dnia 19.06.2003)

 

Artykuł 1031. Forma umowy o zarządzanie majątkiem

1. Umowę o zarząd majątkiem sporządza się w formie pisemnej.

2. Umowa o zarząd majątkiem nieruchomym podlega poświadczeniu notarialnemu i rejestracji państwowej.

 

Artykuł 1032. Ustanawiający zarząd

1. Ustanawiającym zarząd jest właściciel majątku.

2. W przypadku, gdy właścicielem majątku jest osoba fizyczna której miejsce pobytu jest nieznane lub uznano ją za zaginioną bez wieści, ustanawiającym zarząd jest organ opieki lub kurateli.

3. W przypadku, gdy właścicielem majątku jest osoba małoletnia lub osoba fizyczna uznana za niezdolna do czynności prawnych, ustanawiającym zarząd może być opiekun lub organ opieki lub kurateli.

4. W przypadku, gdy właścicielem majątku jest osoba niepełnoletnia, ustanawiającym zarząd jest ta osoba po uzyskaniu zgody rodziców (rodziców zastępczych) lub kuratora.

5. W przypadku, gdy właścicielem majątku jest osoba , której ograniczono zdolność do czynności prawnych, ustanawiającym zarząd jest jej opiekun/ kurator.

6. W przypadku przejścia prawa własności do majątku będącego przedmiotem umowy zarządu od ustanawiającego na inna osobę, umowa zarządu nie ulega rozwiązaniu, poza przypadkami, gdy prawo własności do majątku przechodzi w wyniku przeprowadzenia egzekucji.

 

Artykuł 1033. Zarządca

1. Zarządcą może być podmiot działalności przedsiębiorczej.

2. Zarządcą nie może zostać organ władzy państwowej , Autonomicznej Republiki Krym lub samorządu terytorialnego, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

3. Otrzymujący korzyści nie może być zarządcą.

4. Zarządca prowadzi działalność bez pełnomocnictwa.

5. Zarządca, jeżeli w umowie została przewidziana taka możliwość, jest zaufanym właścicielem tego majątku którym zarządza, korzysta i dysponuje zgodnie z przepisami prawa i umowy zarządu majątkiem.

Umowa o zarząd majątkiem nie skutkuje przejściem praw własności majątku przekazanego w zarząd na zarządcę.

(ust.5 art.   1033 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 3201-IV ( 3201-15 ), z dnia 15.12.2005 )

(Artykuł 1033 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 980-IV (980-15) z dnia 19.06.2003)

 

Artykuł 1034. Osoba nabywająca korzyści z majątku przekazanego w zarząd

1. Korzyści z majątku przekazanego w zarząd należą do ustanawiającego zarząd.

2. Ustanawiający zarząd może wskazać w umowie osobę, która posiada prawo do nabycia korzyści z majątku przekazanego w zarząd (nabywcę korzyści).

 

Artykuł 1035. Istotne warunki umowy o zarządzanie majątkiem

1. Istotnymi warunkami umowy o zarządzanie majątkiem jest:

1) wykaz majątku przekazanego w zarządzanie;

2) wysokość i forma zapłaty za zarządzanie majątkiem.

 

Artykuł 1036. Termin umowy o zarządzanie majątkiem

1. Termin zarządzania majątkiem określany jest w umowie o zarządzanie majątkiem.

W przypadku, gdy strony nie określą terminu umowy o zarządzanie majątkiem, umowę uważa się za zawartą na okres 5 lat.

2. W przypadku braku wniosku jednej ze stron o rozwiązaniu umowy lub zmianie umowy o zarządzanie majątkiem po zakończeniu jej terminu, umowę uważa się za przedłużoną na taki sam okres czasu i na takich samych warunkach.

 

Artykuł 1037. Prawa i obowiązki zarządcy

1. Zarządca zarządza majątkiem zgodnie z warunkami umowy.

Zarządca może wywłaszczać majątek przekazany mu w zarząd, zawierać umowy zastawu wyłącznie za zgodą ustanawiającego zarząd.

2. Zarządca posiada prawo do żądania usunięcia dowolnych naruszeń jego praw do majątku przekazanego w zarząd zgodnie z art. 396 niniejszego Kodeksu.

 

Artykuł 1038. Wykonywanie zarządu majątkiem

1. Zarządca zarządza majątkiem osobiście, poza przypadkami określonymi w artykule 1041 niniejszego Kodeksu.

2. Zarządca, podejmując działania faktyczne i prawne związane z zarządem majątku zobowiązany jest powiadomienia osoby z którymi dokonuje czynności prawnych, że jest zarządcą a nie właścicielem majątku.

3. W czynnościach prawnych dotyczących majątku przekazanego w zarząd dokonywanych w formie pisemnej, wskazuje się o tym, że zostały dokonane przez zarządcę. W przypadku braku takiej uwagi zarządca podejmuje zobowiązania w stosunku do osób trzecich osobiście.

 

Artykuł 1039. Przekazanie w zarząd majątku będącego przedmiotem umowy zastawu

1. Majątek stanowiący przedmiot umowy zastawu, może być przekazany w zarząd.

2. Ustanawiający zarząd zobowiązany jest do uprzedzenia zarządcy o tym, że majątek przekazywany w zarząd stanowi przedmiot umowy zastawu.

W przypadku, gdy ustanawiający zarząd nie uprzedził zarządcy i sam zarządca nie wiedział i nie mógł wiedzieć o tym, że majątek stanowi przedmiot zastawu , posiada prawo do żądania zerwania umowy oraz wypłaty przysługującego wynagrodzenia za okres zarządu tym majątkiem.

 

Artykuł 1040. Egzekucja z majątku przekazanego w zarząd na żądanie kredytodawcy ustanawiającego zarząd1

1. Egzekucja z majątku przekazanego w zarząd na żądanie kredytodawcy ustanawiającego zarząd jest niedopuszczalna, poza przypadkami uznania ustanawiającego za bankruta lub na żądanie otrzymującego zastaw na majątek będący przedmiotem umowy zastawu. W przypadku uznania ustanawiającego zarząd za bankruta, umowa zarządu tym majątkiem ulega rozwiązaniu, a majątek włączany jest do masy likwidacyjnej.

 

Artykuł 1041. Przekazanie prawa zarządu majątkiem innej osobie

1. Zarządca może upoważnić inne osoby (zastępcę) do dokonywania w jego imieniu działań niezbędnych do zarządu majątkiem, jeżeli w umowie zarządu została przewidziana taka możliwość lub wymagają tego interesy ustanawiającego zarząd lub otrzymującego korzyści w przypadku niemożliwości otrzymania w roz-sądnym terminie odpowiedniej wskazówki od ustanawiającego zarząd. Zarządca odpowiada za działania wybranego przez siebie zastępcę tak jak za własne.

 

Artykuł 1042. Prawo zarządcy do zapłaty

1. Zarządca posiada prawo do wynagrodzenia określonego w umowie, a także do pokrycia niezbędnych kosztów poniesionych przez niego w związku z zarządem majątkiem.

2. Zarządca majątkiem , jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie, posiada prawo do odliczenia przysługującej mu odpowiednio do ust. 1 niniejszego artykułu sumy pieniężnej bezpośrednio z dochodów uzyskanych z wykorzystywania majątku przekazanego w zarząd.

 

Artykuł 1043. Odpowiedzialność zarządcy

1. Zarządca który nie wykazał się w czasie zarządzania majątkiem należytej dbałości o interesy ustana-wiającego zarząd lub korzyści, zobowiązany jest do pokrycia ustanawiającemu zarząd wyrządzonych szkód, a otrzymującemu korzyści – nieuzyskanych korzyści.

Zarządca odpowiada za wyrządzone szkody , jeżeli nie udowodni, że powstały na wskutek siły wyższej, z winy działań ustanawiającego zarząd lub otrzymującego korzyści.

2. Zarządca ponosi odpowiedzialność materialną za długi powstałe w związku ze sprawowaniem przez niego zarządu, jeżeli wartość majątku przekazanego w zarząd jest niedostateczna do zaspokojenia roszczeń kredytodawców.

3. Odpowiedzialność zarządcy określona w ust. 2 niniejszego artykułu, następuje również w przypadku dokonania czynności prawnych przekraczających zakres udzielonych mu uprawnień lub określonych ograniczeń, pod warunkiem, że osoba trzecia biorąca udział w czynności prawnej udowodni , że nie wiedziała i nie mogła wiedzieć o przekroczeniu przez zarządcę uprawnień lub określonych ograniczeń. W tym przypadku ustana-wiający zarząd może żądać od zarządcy pokrycia wyrządzonych szkód.

 

Artykuł 1044. Rozwiązanie umowy o zarządzanie majątku

1. Umowa o zarządzanie majątkiem ulega rozwiązaniu w przypadku, gdy:

1) zagubienia majątku przekazanego w zarząd;

2) rozwiązania umowy na wniosek jednej ze stron w związku z zakończeniem jej terminu;

3) śmierci osoby fizycznej -otrzymującej korzyść lub likwidacji osoby prawnej - otrzymującej korzyść, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej;

4) odmowy otrzymującego korzyść od uzyskania korzyści wynikającej z umowy;

5) uznania zarządcy za niezdolnego do czynności prawnych, zaginionego bez wieści, ograniczenia zdolności do czynności prawnych lub śmierci.

6) odmowy od realizacji umowy przez zarządcę lub ustanawiającego zarząd na podstawie umowy zarządu majątkiem w związku z niemożliwością zarządcy do zarządu majątkiem;

7) odmowy ze strony ustanawiającego zarząd z innych przyczyn niż wymienione w pkt 6 niniejszego ust. pod warunkiem wypłaty zarządcy wynagrodzenia przewidzianego w umowie.

8) uznania osoby fizycznej – ustanawiającej zarząd za bankruta;

9) całościowego zawieszenia wykonywania przez strony umowy zarządu majątkiem;

10) terminowego zawieszenia zarządu majątkiem, jeżeli taka możliwość została przewidziana w tej umowie lub na podstawie orzeczenia sądu.

2. W przypadku odmowy wykonywania warunków umowy przez jedną ze stron, strona ta powinna powiadomić druga stronę w terminie 3 miesięcy do chwili zerwania umowy, jeżeli w umowie nie przewidziano innego terminu.

3. W przypadku zerwania umowy zarządu majątkiem, majątek przekazany w zarząd zwracany jest do ustanawiającego zarząd , jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

(Artykuł 1044 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 980-IV (980-15) z dnia 19.06.2003)

 

Artykuł 1045. Szczególne zarządzanie papierami wartościowymi

1. Szczególne zasady zarządzania papierami wartościowymi określane są przepisami prawa.

 

Tytuł 71. Pożyczka . Kredyt. Udział bankowy

 

§ 1. Pożyczka

 

Artykuł 1046. Umowa pożyczki

1. W umowie pożyczki jedna strona (pożyczkodawca) przekazuje na własność drugiej stronie (pożyczko-biorcy) środki pieniężne lub inne rzeczy, oznaczone cechami gatunku , a pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu pożyczkobiorcy takiej samej ilości pieniędzy (sumę pożyczki) lub taką samą ilość rzeczy tego samego gatunku i takiej samej jakości.

Umowa pożyczki jest zawarta z chwilą przekazania pieniędzy lub innych rzeczy określonych cechami gatunku.

 

Artykuł 1047. Forma umowy pożyczki

1. Umowę pożyczki zawiera się w formie pisemnej, jeżeli jej suma nie jest mniejsza niż 10-ciokrotna wysokość określona przepisami prawa wysokość nieopodatkowanego minimalnego dochodu obywatela, a w przypadku, gdy pożyczkodawcą jest osoba prawna niezależnie od wysokości kwoty.

2. Potwierdzeniem zawarcia umowy pożyczki i jej warunków może być przedstawiony wykaz pożyczającego lub inny dokument potwierdzający przekazanie przez pożyczkodawcę określonej sumy pieniędzy lub określonej ilości rzeczy.

 

Artykuł 1048. Procenty z umowy pożyczki

1. Pożyczkodawca posiada prawo do otrzymania od pożyczającego procentów od sumy pożyczki, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

Wysokość i zasady otrzymania procentów określane są w umowie. W przypadku, gdy w umowie nie określono wysokości % , ich wysokość określa się na poziomie obrotowej stawki Narodowego Banku Ukrainy.

W przypadku braku innego porozumienia miedzy stronami % wypłacane są każdego miesiąca do dnia zwrotu pożyczki.

2. Umowę pożyczki uważa się za bezprocentową w przypadku, gdy:

1) umowa pożyczki została zawarta między osobami fizycznymi na sumę nie przekraczającą 50 razy wysokość nieopodatkowanego minimalnego dochodu obywateli i nie jest związana z prowadzeniem działalności przedsiębiorczej przez chociażby jedną ze stron;

2) pożyczkobiorcy zostały przekazane rzeczy oznaczone cechami gatunku.

 

Artykuł 1049. Obowiązek pożyczającego do zwrotu pożyczki

1. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu pożyczkodawcy pożyczki (środki pieniężne w takiej samej sumy lub rzeczy określonej gatunkowymi cechami, w takiej samej ilości, takiego samego rodzaju i takiej samej jakości, przekazanych przez pożyczkodawcę) w terminie i według zasad określonych w umowie.

W przypadku, gdy w umowie nie został określony termin zwrotu pożyczki lub ten termin określony jest chwilą przedstawienia roszczenia, pożyczkę należy zwrócić przez pożyczkobiorcę w terminie 30 dni od dnia przedstawienia roszczenia przez pożyczkodawcę , jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

Pożyczka udzielona na podstawie umowy bezprocentowej pożyczki, może być zwrócona przez pożyczkobiorcę przed terminem , jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

3. Pożyczkę uważa się za zwróconą w chwili przekazania pożyczkodawcy rzeczy określonych cechami gatunku lub zaksięgowania pieniędzy na jego rachunku bankowym.

 

Artykuł 1050. Skutki naruszenia umowy pożyczki

1. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie zwróci pożyczki w terminie, zobowiązany jest do zapłaty sumy pieniędzy zgodnie z postanowieniami art. 625 niniejszego Kodeksu.

W przypadku, gdy pożyczkobiorca w terminie nie zwróci rzeczy określonych cechami gatunku, zobowiązany jest do zapłaty kary przewidzianej w art. 549-552 niniejszego Kodeksu, licząc od dnia upływu terminu zwrotu do dnia faktycznego zwrotu pożyczkodawcy , niezależnie od zapłaty % przysługujących na podstawie art. 1048 niniejszego Kodeksu.

2. W przypadku, gdy w umowie przewidziano obowiązek na pożyczającego do zwrotu pożyczki w częściach (rozłożenie na raty) to w przypadku przekroczenia zwrotu kolejnej części, pożyczkodawca posiada prawo do żądania przed terminem zwrotu części pożyczki pozostałej oraz zapłaty % przysługujących mu zgodnie z art. 1048 niniejszego Kodeksu.

 

Artykuł 1051. Zaskarżenie umowy pożyczki

1. Pożyczający posiada prawo do zaskarżenia umowy pożyczki na tej podstawie, że środki pieniężne lub rzeczy w rzeczywistości nie zostały przekazane przez pożyczkodawcę lub zostały przekazane w ilości mniejszej niż określono w umowie.

W przypadku, gdy umowa pożyczki zawarta zostanie w formie pisemnej , orzeczenie sądu nie może być oparte na zeznaniach świadków do potwierdzenia tego, że pieniądze lub rzeczy naprawdę nie zostały otrzymane przez pożyczkobiorcę od pożyczkodawcy lub były otrzymane w mniejszej ilości niż określono w umowie.

Niniejsze postanowienia nie stosuje się do przypadków, gdy umowa została zawarta pod wpływem kłamstwa, przymusu, złośliwego porozumienia przedstawiciela pożyczającego z pożyczkodawcą lub pod wpływem ciężkich okoliczności.

 

Artykuł 1052. Zabezpieczenie wykonania zobowiązania przez pożyczającego

1. W przypadku nie wykonania przez pożyczkobiorcę obowiązków określonych w umowie pożyczki dotyczących zabezpieczenia zwrotu pożyczki, a także w przypadku utraty zabezpieczenia wykonania zobo-wiązania lub pogorszenia jego warunków okolicznościami za które nie ponosi odpowiedzialności, pożyczkodawca posiada prawo do żądania od pożyczkobiorcy przedterminowego zwrotu pożyczki i zapłaty procentów przysługujących mu zgodnie z art. 1048 niniejszego Kodeksu, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 1053. Nowacja (przekazanie długu) w zobowiązanie pożyczki

1. Za porozumieniem stron dług powstały z umów kupna – sprzedaży, najmu majątku lub w wyniku innych okoliczności może zostać zamieniony zobowiązaniem pożyczkowym.

2. Zamiana długu zobowiązaniem pożyczkowym prowadzona jest z przestrzeganiem warunków o nowacji (przekazanie długu) i prowadzona jest w formie określonej dla umowy pożyczki (art. 1047 niniejszego Kodeksu).

 
§ 2. Kredyt
 

Artykuł 1054. Umowa kredytowa

1. W umowie kredytu bank lub inna instytucja finansowa (kredytodawca) zobowiązuje się do przekazania środków pieniężnych (kredytu) pożyczkobiorcy w wysokości i na warunkach określonych w umowie, a po-życzkobiorca zobowiązuje się do zwrotu kredytu oraz zapłaty procentów.

2. W stosunkach umowy kredytowej stosuje się postanowienia Paragrafu 1 niniejszego Tytułu, jeżeli w niniejszym Paragrafie nie przewidziano inaczej i nie wynika z istoty umowy kredytowej.

 
Artykuł 1055. Forma umowy kredytowej

1. Umowę kredytową zawiera się w formie pisemnej.

2. Umowa kredytowa zawarta z nie zachowaniem formy pisemnej jest niegodziwa.

 

Artykuł 1056. Odmowa przydzielenia lub uzyskania kredytu

1. Kredytodawca posiada prawo do odmowy udzielenia pożyczkobiorcy przewidzianego w umowie kredytu w części lub w całości w przypadku naruszenia procedury uznawania pożyczkobiorcy za bankruta lub w innych okolicznościach świadczących o tym, że udzielony pożyczkobiorcy kredyt nie zostanie w terminie zwrócony.

2. Pożyczkobiorca posiada prawo do odmowy otrzymania kredytu w części lub w pełnym zakresie powiadamiając o tym kredytodawcę do określonego w umowie terminie jego udzielenia, jeżeli w umowie lub przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

3. W przypadku naruszenia przez pożyczkobiorcę określonego w umowie kredytu obowiązku celowego wykorzystania kredytu kredytodawca posiada prawo do odmowy dalszego kredytowania pożyczkobiorcy.

Art.1056-1. Procenty z tytułu umowy kredytu

1. Wysokość procentów i zasady ich spłaty z tytułu umów określa się w umowie w zależności od ryzyka kredytowego, udzielonego zabezpieczenia, popytu i propozycji składanych na rynku kredytów, wysokość stawki obrotowej oraz innych wskaźników.

2. Określona w umowie wysokość % nie może być zwiększona przez bank w trybie jednostronnym.

3. Warunek umowy dotyczący prawa banku do zmiany wysokości % w trybie jednostronnym jest nikczemny.

(Kodeks uzupełniono o art. 1056-1 zgodnie z Ustawą Nr 661-VI ( 661-17 ) , z dnia 12.12.2008)

 

Artykuł 1057. Kredyt komercyjny

1. Umową, wykonanie której powiązane z przekazaniem na własność drugiej stronie środków pieniężnych lub rzeczy określonych cechami gatunku, może być przewidziane udzielenie kredytu w formie zaliczki, wstępnej zapłaty, odroczenia lub rozłożenia na raty opłaty za towar, prac lub usług (kredyt komercyjny), jeżeli prze-pisami prawa nie przewidziano inaczej.

2. W kredycie komercyjnym stosuje się postanowienia art. 1054-1056 niniejszego Kodeksu, jeżeli inaczej nie przewidziano postanowieniami o umowie na podstawie której powstało odpowiednie zobowiązanie i jest zgodne z istotą takiego zobowiązania.

 
 

§ 3. Lokata bankowa

 

Artykuł 1058. Umowa lokaty bankowego

1. W umowie lokaty bankowej ( depozytu) jedna strona bank, który przyjął od drugiej strony (wpłacającego) lub wpłynęła pieniężna suma (lokata) zobowiązuje się do wypłaty wpłacającemu taką sumę i procenty od niej lub dochód w innej formie i według trybu określonego w umowie.

2. Umowa lokaty bankowej, w której wpłacającym jest osoba fizyczna, jest umową publiczną (art. 633 niniejszego Kodeksu).

3. W stosunkach banku i wpłacającego rachunku na który została wniesiona wpłata, stosuje się postanowienia o umowie rachunku bankowego (Tytuł 72 niniejszego Kodeksu), jeżeli inaczej nie przewidziano w niniejszym Tytule lub nie wynika z istoty umowy lokaty bankowej.

 

Artykuł 1059. Forma umowy wkładu bankowego

1. Umowę lokaty bankowej sporządza się w formie pisemnej.

Pisemna formę umowy lokaty bankowej uważa się za zachowaną, jeżeli wniesienie sumy pieniężnej potwierdzono umową bankowego wkładu z wydaniem książeczki oszczędnościowej lub certyfikatu, bądź innego dokumentu odpowiadającego warunkom określonym postanowieniami przepisów prawa, innymi aktami normatywno-prawnymi w sferze działalności bankowej (zasady bankowości) i zwyczajami obrotu gospodarczego.

2. W przypadku nie zachowania formy pisemnej umowy wkładu bankowego umowę uważa się za niegodziwą.

 

Artykuł 1060. Rodzaje wkładów bankowych

1. Umowa bankowego wkładu zawierana jest na warunkach wydania wkładu na pierwsze żądanie (wkład na żądanie) lub na warunkach zwrotu wkładu po upływie określonego w umowie terminu (wkład terminowy).

W umowie może być przewidziane wniesienie sumy pieniężnej na innych warunkach jej zwrotu.

2. W umowie bankowego wkładu niezależnie od jego rodzaju bank zobowiązany jest do wydania wkładu lub jego części na pierwsze żądanie wpłacającego, poza wkładami wniesionymi przez osoby prawne na podstawie innych warunków zwrotu określonych w umowie.

Warunek umowy o odmowie prawa do otrzymania wkładu na pierwsze żądanie jest niegodziwa.

3. W przypadku, gdy zgodnie z umową bankowego wkładu, wkład zwraca się wpłacającemu na jego żądanie do chwili upływu terminu lub do nastąpienia innych okoliczności określonych w umowie, procenty od wkładu wypłaca się w wysokości % od wkładów na żądanie, jeżeli w umowie nie został przewidziany wyższy %.

4. W przypadku, gdy wpłacający nie żąda zwrotu sumy przed terminem wkładu z upływem terminu określonego w umowie bankowego wkładu lub zwrotu sumy wkładu wniesionego na innych warunkach zwrotu, po nastąpieniu określonych w umowie okoliczności umowę uważa się za przedłużoną na warunkach wkładu na żądanie, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 1061. Procenty od wkładu bankowego

1. Bank wypłaca wpłacającemu % na kwotę wkładu w wysokości określonej w umowie wkładu bankowego.

W przypadku, gdy w umowie nie została określona wysokość %, bank zobowiązany jest do wypłaty % w wysokości stawki obrotowej Narodowego Banku Ukrainy.

2. Bank posiada prawo do zmiany wysokości % wypłacanych od wkładów na żądanie, jeżeli inaczej nie przewidziano w umowie.

3. Określona w umowie wysokość % na wkłady terminowe lub od wkładów wniesionych na warunkach jego zwrotu w przypadku wystąpienia określonych w umowie okoliczności, nie może zostać jednostronnie zmniejszona przez bank, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

4. Warunek umowy dotyczący prawa banku do zmian wysokości % od terminowego wkładu w trybie jednostronnym jest nikczemny. 

(art. 1061 uzupełniono o ust. zgodnie z Ustawą Nr 661-VI ( 661-17 ) z dnia 12.12.2008) 

5. Procenty na wkład bankowy, naliczane są od dnia następnego od daty wpływu wkładu do banku do dnia poprzedzającego jego zwrot wpłacającemu lub spisania z rachunku z innych podstaw.

6. Procenty od wkładu bankowego wypłaca się wpłacającemu na jego żądanie z upływem każdego kwartału oddzielnie od każdej sumy wkładu, a nieodebrane w tym terminie % zwiększają sumę wkładu od której naliczane są %, jeżeli w umowie wkładu bankowego nie przewidziano inaczej.

W przypadku zwrotu wkładu wypłaca się wszystkie naliczone do tego momentu procenty.

 

Artykuł 1062. Wniesienie środków pieniężnych na rachunek udziałowca przez inna osobę

1. Na rachunek bankowego wkładu zalicza się środki pieniężne, które wpłynęły do banku na nazwisko wpłacającego od innej osoby, jeżeli w umowie wkładu bankowego nie przewidziano inaczej.

Przy czym uważa się, że wpłacający zgodził się na otrzymanie środków pieniężnych od innej osoby, udzielając jej niezbędnych informacji o rachunku

2. Środki przez pomyłkę zaliczone na rachunek wpłacającego, podlegają zwrotowi zgodnie z art. 388 niniejszego Kodeksu.

 

Artykuł 1063. Umowa wkładu bankowego na rzecz osoby trzeciej

1. Osoba fizyczna lub prawna może zawierać umowę wkładu bankowego (dokonać wpłaty) na rzecz osoby trzeciej.

Niniejsza osoba nabywa prawa wpłacającego z chwilą przedstawienia przez nią w stosunku do banku pierwszego żądania wynikającego z praw wpłacającego lub wyrażenia przez nią w inny sposób zamiaru skorzystania z takich zasad.

Do chwili nabycia przez osobę na rzecz której dokonano wpłaty praw wpłacającego prawa te przysługują osobie dokonującej wpłaty.

Określenie nazwiska osoby fizycznej (art. 28 niniejszego Kodeksu) lub nazwy osoby prawnej (art. 90 niniejszego Kodeksu) na rzecz której dokonano wpłaty jest istotnym warunkiem umowy wkładu bankowego.

2. W przypadku, gdy osoba na rzecz której dokonano wpłaty, odmówi jego przyjęcia, osoba która zawarła umowę wkładu bankowego na rzecz osoby trzeciej, posiada prawo do żądania zwrotu wpłaty lub do przeniesienia go na własne nazwisko.

 

Artykuł 1064. Książeczka oszczędnościowa

1. Zawarcie umowy bankowego wkładu z osoba fizyczną i dokonania wpłat środków pieniężnych na jej rachunek potwierdzana jest książeczką oszczędnościową.

W książeczce oszczędnościowej wskazuje się nazwę i siedzibie banku ( jego filii) , numer rachunku wkładów, a także wszystkie sumy pieniężne zaliczone na rachunku i wypłaty z rachunku, a także pozostałe środki na rachunku w momencie przedstawienia książeczki oszczędnościowej w banku.

2. Informacje o wkładzie wskazane w książeczce oszczędnościowej stanowią podstawę do rozliczeń wkładów między bankiem i wpłacającym.

3. Wydanie wkładu bankowego , wypłata % i wykonanie dyspozycji wpłacającego o przekazaniu środków pieniężnych z rachunku innej osobie dokonuje bank w przypadku przedstawienia książeczki oszczędno-ściowej.

W przypadku, gdy książeczkę utracono lub zniszczono bank na wniosek wpłacającego wydaje nową książeczkę oszczędnościową.

 

Artykuł 1065. Oszczędnościowy (depozytowy) certyfikat

1. Oszczędnościowy (depozyt) certyfikat potwierdza sumę wkładu dokonanego w banku i prawa wpłacającego (zarządcy certyfikatu) do otrzymania po upływie określonego terminu sumy wpłat i % określonych w certyfikacie w wydającym go banku.

2. W przypadku przed terminowego przedstawienia oszczędnościowego ( depozytowego) certyfikatu do wypłaty, wypłaca jest suma wkładu i % które wypłaca się od wkładu na żądanie, jeżeli w warunkach certyfikatu nie określono innej wysokości %.

 

Tytuł 72. Rachunek bankowy

 

Artykuł 1066. Umowa rachunku bankowego

1. W umowie rachunku bankowego bank zobowiązuje się do przyjęcia i zaliczenia na rachunku otwartym klientowi (zarządcy rachunku), wpływające środki pieniężne, wykonywania dyspozycji klienta o przeksię-gowaniu i wydanie odpowiednich sum z rachunku oraz prowadzenie innych operacji na rachunku.

2. Bank posiada prawo do wykorzystywania środków pieniężnych na rachunku klienta, gwarantując mu prawo do dysponowania bez przeszkód tymi środkami.

3. Bank nie posiada prawa do określania i kontroli kierunków wykorzystywania środków pieniężnych klienta i wyznaczać inne nie przewidziane w umowie lub przepisami prawa ograniczenia jego praw do dysponowania środkami pieniężnymi według własnego uznania.

4. Postanowienia niniejszego Tytułu stosuje się w innych instytucjach finansowych przy zawieraniu umów rachunku bankowego zgodnie z udzieloną im licencją, a także do stosowania w rachunkach koresponden-cyjnych i innych rachunków banków, jeżeli przepisami prawa nie przewidziano inaczej.

 
Artykuł 1067. Zawarcie umowy rachunku bankowego

1. Umowa rachunku bankowego do otwarcia klientowi lub określonej przez niego osobie zawierana jest na podstawie porozumienia stron.

2. Bank zobowiązany jest do zawarcia umowy rachunku bankowego z klientem, który zwróci się z propozycją otwarcia rachunku na warunkach ogłoszonych przez bank zgodnych z przepisami prawa oraz zasadami bankowymi.

Bank nie posiada prawa do odmowy otwarcia rachunku, dokonania odpowiednich operacji przewidzianych przepisami prawa, dokumentami założycielskimi banku oraz udzielonej licencji, poza przypadkami, gdy bank nie posiada możliwości przyjęcia do obsługi bankowej lub w przypadku , gdy taka odmowa dopuszczalna jest przepisami prawa lub zasadami bankowymi.

W przypadku bezpodstawnego uchylania się banku od zawarcia umowy rachunku bankowego, klient zgodnie z niniejszym Kodeksem posiada prawo do ochrony.

 

Artykuł 1068. Operacje z rachunku wykonywane przez bank

1. Bank zobowiązany jest do dokonywania dla klienta operacji przewidzianych dla rachunków danego rodzaju przepisami prawa, zasadami bankowymi i zwyczajami obrotu gospodarczego, jeżeli w umowie rachunku bankowego nie przewidziano inaczej.

2. Bank zobowiązany jest do zaliczenia środków pieniężnych przekazanych na rachunek klienta w dzień wpływu do banku zgodnie z odpowiednim dokumentem rozliczeniowym, jeżeli w umowie rachunku bankowego lub przepisami prawa nie przewidziano innego terminu.

3. Bank zobowiązany jest na dyspozycję klienta do wydania lub przeksięgowania z jego rachunku środków pieniężnych w dzień nadejścia do banku odpowiedniego dokumentu rozliczeniowego, jeżeli w umowie rachunku bankowego lub przepisami prawa nie przewidziano innego terminu.

4. Klient zobowiązany jest dokonania zapłaty za wykonanie przez bank operacji z rachunku klienta, jeżeli w umowie nie przewidziano inaczej.

 

Artykuł 1069. Kredytowanie rachunku

1. W przypadku ,gdy zgodnie z umową rachunku bankowego bank dokonuje płatności z rachunku klienta, bez względu na brak środków pieniężnych na jego rachunku ( kredytowanie rachunku), bank uważa się za taki, który udzielił klientowi kredytu na odpowiednią sumę



Poprzedni
Następny

.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->