20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja


Kodeks Gospodarczy Ukrainy
(Ustawa z dnia: 16-01-2003)
Ostatnie zmiany: 11-10-2013


Rozdział III. Majątkowa podstawa gospodarowania(art: 133-172)

art. 133. Podstawy prawne majątku podmiotów gospodarowania

1. Podstawę prawną majątku podmiotów gospodarowania, w oparciu o który prowadzona jest działalność gospodarcza, stanowi prawo własności oraz inne prawa rzeczowe – prawo do gospodarczego zarządzania, prawo do operatywnego zarządzania.

Działalność gospodarcza może być prowadzona również na podstawie innych praw rzeczowych (prawo do dysponowania, prawo do użytkowania, itp.) przewidzianych w Kodeksie Cywilnym Ukrainy (435-15).

(ust 1 art. 133 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2424-IV (2424-15) z dnia 04.02.2005)

2. Majątek podmiotów gospodarowania może być zgromadzony w oparciu o inne prawa zawarte w warunkach umowy z właścicielem majątku.

(ust. 3 art. 133 skreślono na podstawie Ustawy Nr 2424-IV (2424-15) z dnia 04.02.2005)

4. Państwo zapewnia jednakową ochronę praw majątkowych wszystkim podmiotom gospodarowania.

art. 134. Prawo własności – podstawowe prawo rzeczowe w dziedzinach  gospodarowania

1. Podmiot gospodarowania prowadzący działalność gospodarczą w oparciu o prawo własności, według własnego uznania, jednoosobowo lub wspólnie z innymi podmiotami, dysponuje i korzysta należącym do niego (nich) majątkiem, w tym również posiada prawo do przekazywania majątku innym podmiotom do użytkowania na prawie własności, prawie do gospodarczego zarządzania, bądź też prawie do operatywnego zarządzania lub w oparciu o inne formy prawno-majątkowe przewidziane postanowieniami niniejszym Kodeksu.

2. Majątek wykorzystywany w działalności gospodarczej może być wspólną własnością dwóch lub więcej właścicieli.

3. Postanowieniami niniejszego Kodeksu, odrębnymi przepisami prawa, określa się system prawny własności oraz formy prawne sprzedaży praw własności w dziedzinie gospodarowania.

art. 135. Uprawnienia organizacyjno-założycielskie właściciela

1. Właściciel majątku posiada prawo jednoosobowo lub wspólnie z innymi właścicielami, w oparciu o należący do niego (do nich) majątek do tworzenia organizacji gospodarczych lub do prowadzenia działalności gospodarczej w innych formach organizacyjno-prawnych gospodarowania, zgodnych z przepisami prawa, według własnego uznania, określania celu oraz przedmiotu działalności gospodarczej, struktury organizacyjnej tworzonego przez siebie podmiotu gospodarowania, składu oraz uprawnień organów zarządzania, zasad wykorzystywania majątku oraz do określania innych zagadnień związanych z zarządzaniem działalnością podmiotu gospodarowania, a także do podejmowania decyzji o zakończeniu działalności gospodarczej, w oparciu o przepisy prawa, założonych przez siebie podmiotów gospodarowania.

2. Zgodnie z postanowieniami niniejszego Kodeksu oraz innymi przepisami prawa, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, właściciel posiada prawo osobiście lub poprzez upoważnione przez niego organy, do zakładania organizacji gospodarczych, zapewniając sobie przysługujący mu na prawie własności majątek, prawo do gospodarczego zarządzania, a dla prowadzenia niekomercyjnej działalności gospodarczej – zgodnie z prawem do operatywnego zarządzania, określania celu i przedmiotu działalności takich organizacji, składu oraz uprawnień ich organów zarządzania, zasad podejmowania przez nich decyzji, składników oraz zasad dysponowania majątkiem, określania innych zasad gospodarowania zawartych w dokumentach założycielskich organizacji gospodarczej, zatwierdzonych przez właściciela (upoważnionego przez niego organ), a także do bezpośredniego prowadzenia działalności lub poprzez upoważnione przez niego organy, w granicach określonych ustawą, wprowadzania innych regulacji dotyczących założonej organizacji oraz prowadzonej działalności.

3. Zgodnie z  postanowieniami niniejszego Kodeksu oraz innymi przepisami prawa, właściciel posiada prawo do dochodzenia uprawnień organizacyjno-założycielskich, również  w oparciu o przysługujące mu prawa korporacyjne.

4. Na wniosek właściciela (upoważniony przez niego organ) przedsiębiorstwa państwowe i komunalne mogą zostać połączone w przewidziane niniejszym Kodeksie, państwowe (komunalne) zrzeszenia gospodarcze.

art. 136. Prawo do gospodarczego zarządzania

1. Prawo do gospodarczego zarządzania, jest prawem rzeczowym podmiotu prowadzącego działalność przedsiębiorczą, zarządzającego, użytkującego oraz dysponującego majątkiem zgromadzonym przez właściciela (uprawnionego przez niego organu) z uwzględnieniem ograniczeń prawnego dysponowania, dotyczących niektórych rodzajów majątku w stosunku do którego wymagane jest uzyskanie zgody właściciela w przypadkach przewidzianych niniejszym Kodeksem oraz innymi Ustawami.

2. Właściciel majątku na prawie do gospodarczego zarządzania ze strony podmiotu przedsiębiorczości, bezpośrednio kontroluje użytkowanie oraz gromadzenie należącego do niego majątku lub poprzez upoważniony przez niego organ, nie ingerując w operatywno-gospodarczą działalność przedsiębiorstwa.

3. W ochronie praw do gospodarczego zarządzania stosuje się regulacje przepisów prawa określonych dla ochrony praw własności. Podmiot przedsiębiorczości, prowadzący działalność gospodarczą na podstawie prawa do gospodarczego zarządzania posiada prawo do ochrony własnych praw majątkowych również ze strony właściciela.

art. 137. Prawo do operatywnego zarządzania

1. W niniejszym Kodeksie, prawem do operatywnego zarządzania, określa się rzeczowe prawo podmiotu gospodarowania, użytkującego i dysponującego majątkiem zgromadzonym przez właściciela (upoważniony przez niego organ) w celu prowadzenia niekomercyjnej działalności gospodarczej w granicach określonych niniejszym Kodeksie oraz innymi przepisami prawa, a także właściciela majątku (upoważnionego przez niego organu).

2. Właściciel majątku, zgromadzonego na prawie do operatywnego zarządzania przez podmiot gospodarowania, sprawuje bezpośrednią kontrolę wykorzystania oraz gromadzenia przekazanego w operatywny zarząd majątku lub poprzez upoważniony przez niego organ oraz posiada prawo do wycofania z podmiotu gospodarowania nadmiernego majątku, a także majątku niewykorzystywanego, bądź majątku wykorzystywanego niezgodnie z przeznaczeniem.

3. Prawo do operatywnego zarządzania chronione jest odpowiednio ustawami o ochronie praw własności.

(art. 138 wykluczono na podstawie Ustawy Nr 2424-IV (2424-15) z dnia  04.02.2005)

art. 139. Majątek w  dziedzinach gospodarowania

1. W niniejszym Kodeksie, majątkiem określa się połączenie rzeczy i innych wartości (łącznie z aktywami niematerialnymi) o określonej wartości, wytwarzanym lub wykorzystywanym w działalności podmiotu gospodarowania oraz uwidoczniony w bilansie lub w innej formie ewidencji majątku tych podmiotów, zgodnie z przepisami prawa.

2. W zależności od formy gospodarczej nabyty majątek w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, wartości majątkowe zalicza się do podstawowych składników, środków obrotowych, zapasów, towarów.

3. Podstawowymi funduszami o przeznaczeniu produkcyjnym i nieprodukcyjnym[1] są: budynki, maszyny, urządzenia, aparatura, instrumenty, inwentarz produkcyjny i wyposażenie, inwentarz gospodarczy i inny majątek trwały zaliczony do funduszy podstawowych, zgodnie z przepisami prawa.

4. Środkami obrotowymi[2] są: surowce, paliwa, materiały, przedmioty o znikomej wartości i szybko zużywalne, inny majątek o przeznaczeniu produkcyjnym i nieprodukcyjnym, zaliczony do środków obrotowych, zgodnie z przepisami prawa.

5. Kosztami w składzie majątku podmiotów gospodarowania[3] są środki pieniężne w walucie krajowej i zagranicznej, przeznaczone do regulowania stosunków towarowych tych podmiotów z innymi podmiotami, a także regulowania stosunków finansowych, zgodnie z przepisami prawa.

6. Towarami w składzie majątku podmiotów gospodarowania[4] określa się wytworzoną produkcję (zapasy towarowe), wykonane prace oraz usługi.

7. Szczególnym rodzajem majątku podmiotu gospodarowania są papiery wartościowe.

art. 140. Źródła tworzenia majątku podmiotu gospodarowania

1. Źródłami majątku podmiotu gospodarowania są:

- udziały/wkłady pieniężne i materialnie założycieli;

- dochody ze sprzedaży produkcji (robót, usług);

- dochody od papierów wartościowych;

- wkłady kapitałowe oraz dotacje z budżetów;

- wpływy ze sprzedaży (najmu/dzierżawy) własnych obiektów majątkowych (kompleksów), nabycie majątku innych podmiotów;

- kredyty bankowe oraz od innych kredytodawców;

- bezpłatne przekazywanie, dobrowolne wpłaty, darowizny od organizacji i osób fizycznych;

- inne źródła zgodne z przepisami prawa.

2. Prawne źródła majątku podmiotu gospodarowania wprowadzane są zgodnie z postanowieniami niniejszego Kodeksu oraz innymi przepisami prawa, z uwzględnieniem rodzaju majątku wymienionego w artykule 139 niniejszego Kodeksu.

art. 141.  Regulacje prawne dotyczące majątku państwowego w sferze gospodarowania

1. Do majątku państwowego w sferze gospodarowania należą całościowe kompleksy majątkowe państwowych przedsiębiorstw lub ich jednostek strukturalnych, majątek nieruchomy, inny indywidualnie wyodrębniony majątek państwowych przedsiębiorstw, akcje (części, udziały) państwa w majątku podmiotów gospodarowania różnych form własności, a także majątek zgromadzony w państwowych jednostkach i organizacjach w celu prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej oraz majątek przekazany przez jednostki samorządowe, organizacje lub przekazany w dzierżawę do bezpłatnego użytkowania, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Państwo, poprzez upoważnione organy władzy państwowej sprawuje nadzór właścicielski również w zakresie przedmiotów prawa własności narodu ukraińskiego, wymienionych w ust. 1 art. 148 niniejszego Kodeksu.

2. Przedmiotami własności państwowej, zgodnie z przepisami prawa, rozporządza Gabinet Ministrów Ukrainy, a na podstawie jego pełnomocnictw - centralne oraz terytorialne organy władzy wykonawczej. W przypadkach przewidzianych przepisami prawa, nadzór nad państwowym majątkiem sprawują także inne podmioty.

3. Gabinet Ministrów Ukrainy określa (wprowadza listy) majątek państwowy, przekazywany bezpłatnie na własność odpowiednim gromadom terytorialnym (własność komunalna). Przekazanie przedmiotów o przeznaczeniu gospodarczym z własności państwowej na własność komunalną, prowadzi się wg trybu określonego przepisami prawa.

4. Nie mogą być przedmiotami przekazania z własności państwowej na własność komunalną przedsiębiorstwa prowadzące działalność, którą mogą prowadzić wyłącznie państwowe przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje.

5. Rodzaj majątku, który może stanowić wyłącznie własność państwową oraz którego przekazanie niepaństwowym podmiotom gospodarowania jest niedopuszczalne, a także dodatkowe ograniczenia dotyczące dysponowania niektórymi rodzajami majątku należącego do odrębnych funduszy przedsiębiorstw państwowych, jednostek, instytucji i organizacji, określają przepisy prawa.

6. Sprzedaż dla podmiotów gospodarowania państwowego majątku należącego do podstawowych funduszy odbywa się wg zasad określonych przez Gabinet Ministrów Ukrainy. Sprzedaż dla podmiotów gospodarowania majątku państwowego należącego do funduszy podstawowych odbywa się wyłącznie wg zasad konkursowych.
(art. 141 uzupełniono o ust. 6 na podstawie Ustawy Nr 549-V (549-16) z dnia 09.01.2007)

art. 142. Zysk (dochód) podmiotu gospodarowania

1. Zysk (dochód) podmiotu gospodarowania[5] jest wskaźnikiem wyników finansowych z działalności gospodarczej, będący pomniejszeniem kwoty dochodu ogółem podmiotu gospodarowania za określony okres o kwotę kosztów ogółem oraz kwotę odliczeń amortyzacyjnych.

2. Składniki dochodów ogółem oraz kosztów ogółem podmiotów gospodarowania, określane są przepisami prawa. Przepisami prawa do celów podatkowych mogą zostać wprowadzone specjalne zasady określania dochodów przedmiotu opodatkowania.

3. Zasady wykorzystania zysku (dochodu) podmiotu gospodarowania określa właściciel (właściciele) lub upoważniony przez niego organ na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz dokumentów założycielskich. Zasady wykorzystania zysku przedsiębiorstw państwowych oraz spółek gospodarczych w funduszach statutowych których więcej niż 50% akcji (części, paji) należy do państwa określa art. 75 niniejszego Kodeksu.

(pkt. 3 art. 142 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2505-IV (2505-15) z dnia 25.03.2005)

4. Państwo może wpływać na wybór przez podmioty gospodarowania kierunków oraz na wielkość wykorzystywania zysków (dochodu) poprzez wprowadzanie norm, podatków, ulg podatkowych i sankcji gospodarczych, zgodnie z przepisami prawa.

art. 143. Papiery wartościowe częścią majątku podmiotu gospodarowania

1. Podmiot gospodarowania posiada prawo do emisji własnych papierów wartościowych, sprzedaży obywatelom oraz osobom prawnym, a także do nabycia papierów wartościowych innych podmiotów. Rodzaje papierów wartościowych, warunki i zasady ich emisji, sprzedaży, nabycia przez podmiot gospodarowania, określają postanowienia niniejszego Kodeksu oraz inne  przepisy prawa.

art. 144. Podstawy praw majątkowych oraz obowiązków podmiotu gospodarowania

1. Prawa majątkowe i obowiązki podmiotu gospodarowania mogą wynikać:

- z umów przewidzianych przepisami prawa, a także z umów nie uregulowanych przepisami prawa, ale takich które nie są z nimi sprzeczne;

- z aktów organów władzy państwowej, samorządu terytorialnego, ich osób funkcyjnych, w przypadkach przewidzianych przepisami prawa;

- w wyniku stworzenia i nabycia majątku zgodnie z przepisami prawa;

- na skutek wyrządzenia szkód innej osobie, nabycie lub gromadzenie majątku z rachunku innej osoby bez dostatecznych do tego podstaw;

- w związku z nieprzestrzeganiem przepisów prawa dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej;

- w innych okolicznościach zgodnie z którymi, przepisy prawa przewidują powstanie praw majątkowych oraz obowiązków majątkowych dla podmiotów gospodarowania.

2. Prawo do majątku, podlegającego rejestracji państwowej powstaje z dniem rejestracji tego majątku lub odpowiednich praw z nim związanych, jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej.

art. 145. Stan majątkowy oraz ewidencja majątku podmiotu gospodarowania

1. Stanem majątkowym podmiotu gospodarowania określa się połączenie przysługujących mu praw majątkowych oraz obowiązków majątkowych, wykazanych w ewidencji księgowej z działalności gospodarczej, zgodnie z zasadami określonymi przepisami prawa.

2. Zmiana stanu prawnego majątku podmiotu gospodarowania dokonywana jest na podstawie decyzji właściciela (właścicieli) majątku, w sposób przewidziany w niniejszym Kodeksie oraz zgodnie z nim innymi przepisami prawa poza przypadkami, gdy taka zmiana jest przepisami prawa zabroniona.

3. Stan prawny majątku podmiotu gospodarowania utworzonego w oparciu o własność państwową (komunalną) może zostać zmieniony w wyniku prywatyzacji majątku państwowego (komunalnego) przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami prawa.

4. Stan prawny majątku podmiotu gospodarowania, utworzonego w oparciu o własność państwową (komunalną) może zostać zmieniony w wyniku przekazania w dzierżawę całego kompleksu przedsiębiorstwa lub obiektu majątkowego jego jednostki strukturalnej.

5. Przepisami prawa mogą zostać określone inne podstawy zmiany stanu prawnego majątku podmiotu gospodarowania.

6. Podmioty gospodarowania zobowiązane są na podstawie danych z ewidencji księgowej do sporządzania sprawozdań finansowych, wg form przewidzianych przepisami prawa, przeprowadzania inwentaryzacji własnego majątku w celu zabezpieczenia prawidłowości oraz wiarygodności ewidencji księgowej i sprawozdawczości, sporządzania sprawozdań finansowych, zgodnie z przepisami prawa oraz dokumentami założycielskimi.

art. 146. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i komunalnych

1. Cały majątek państwowego (komunalnego) przedsiębiorstwa lub jego wyodrębnionej jednostki stanowiącej część majątku, wydzielony w samodzielne przedsiębiorstwa, a także obiekty o niezakończonej budowie oraz akcje (części, paje) należący do państwa w majątku innych podmiotów gospodarowania, może zostać wywłaszczony na rzecz obywatela bądź niepaństwowej osoby prawnej oraz prywatyzowany przez te osoby, zgodnie z przepisami prawa.

2. Prywatyzacja państwowych (komunalnych) przedsiębiorstw odbywa się  zgodnie z państwowym programem prywatyzacji, określającym cele, priorytety oraz warunki prywatyzacji w trybie określonym przepisami prawa.

3. Prywatyzacja państwowych (komunalnych) przedsiębiorstw, bądź ich majątku prowadzona jest poprzez:

- kupno – sprzedaż obiektów prywatyzacji na aukcji, w drodze konkursu, innymi sposobami, przewidującymi konkurencję wśród kupujących;

- kompleksowy wykup obiektów majątkowych państwowego (komunalnego) przedsiębiorstwa, przekazanego w dzierżawę, w przypadkach i trybie przewidzianym przepisami prawa;

- wykupienie majątku przedsiębiorstwa państwowego (komunalnego) w innych przypadkach przewidzianych przepisami prawa.

4. Każdy obywatel Ukrainy posiada prawo do nabycia majątku państwowego w procesie prywatyzacji, według trybu określonego przepisami prawa.

5. Ogólne zasady oraz tryb przeprowadzania prywatyzacji państwowych (komunalnych) przedsiębiorstw lub ich majątku określony jest odrębnymi przepisami prawa.

6. W wybranych branżach gospodarki narodowej, przepisami prawa mogą zostać określone zasady prywatyzacji majątku państwowych przedsiębiorstw.

7. W procesie prywatyzacji państwowego (komunalnego) przedsiębiorstwa prawa pracowników przedsiębiorstw prywatyzowanych gwarantowane są przepisami prawa.

art. 147. Gwarancje oraz ochrona praw majątkowych podmiotów gospodarowania

1. Prawa majątkowe podmiotów gospodarowania chronione są przepisami prawa.

2. Konfiskata majątku podmiotu gospodarowania przez państwo dopuszczalna jest wyłącznie w przypadkach, na podstawie oraz według trybu przewidzianego przepisami prawa.

3. Straty wyrządzone podmiotowi gospodarowania w wyniku naruszenia jego praw majątkowych przez obywateli bądź osoby prawne, a także organy władzy państwowej, bądź samorząd terytorialny, naprawiane są zgodnie z przepisami prawa.

4. Prawo własności, inne prawa majątkowe podmiotu gospodarowania chronione są w sposób wymieniony w art. 20 niniejszego Kodeksu.

TYTUŁ 15 WYKORZYSTANIE ZASOBÓW NATURALNYCH W DZIEDZINACH GOSPODAROWANIA

art. 148. Podstawy prawne wykorzystywania zasobów naturalnych w dziedzinach gospodarowania

1. Zgodnie z Konstytucją Ukrainy (254k/96-RN) własność ziemi, jej złóż, powietrze atmosferyczne, zasoby wodne i inne zasoby naturalne, znajdujące się w granicach terytorium Ukrainy, zasoby naturalne w kontynentalnym klifie wyłącznej (morskiej) strefy ekonomicznej, stanowią przedmioty prawa własności narodu ukraińskiego. W imieniu narodu, prawo właściciela wykonuje organ władzy państwowej, samorządu terytorialnego w granicach określonych Konstytucją Ukrainy (254k/96-RN).

2. Każdy obywatel posiada prawo do korzystania z naturalnych obiektów prawa własności narodu ukraińskiego, zgodnie z przepisami prawa.

3. Ziemia jest podstawowym bogactwem narodowym, znajdującą się pod szczególną ochroną państwa. Gwarantowane jest prawo własności ziemi. Prawo to nabywane jest oraz realizowane przez obywateli, osoby prawne oraz państwo, zgodnie z postanowieniami Kodeksu Ziemskiego Ukrainy (2768-14) oraz innymi przepisami prawa.

4. Zasady prawne wykorzystywania wyodrębnionych zasobów naturalnych (ziemi, wód, lasów, złóż, powietrza atmosferycznego, świata zwierząt) określane są przepisami prawa.

5. Zasoby naturalne mogą być przekazywane podmiotom gospodarowania do wykorzystywania lub nabycia na własność wyłącznie w przypadkach oraz trybie przewidzianym przepisami prawa.

art. 149. Wykorzystywanie zasobów przyrody przez podmioty gospodarowania

1. Podmioty gospodarowania wykorzystują zasoby naturalne w działalności gospodarczej według specjalnych lub ogólnych zasad korzystania z dóbr zasobów naturalnych, zgodnie z postanowieniami niniejszego Kodeksu oraz innymi przepisami prawa.

2. Gabinet Ministrów Ukrainy zabezpiecza państwowy obrót zasobami naturalnymi należącymi do państwa, znajdującymi się w zarządzie Autonomicznej Republiki Krym oraz będących własnością komunalną, które mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej.

art. 150. Użytkowanie zasobów naturalnych na prawie własności

1. Podmiotom gospodarowania może być przekazana na własność ziemia z zamkniętymi ujęciami wodnymi, działki leśne, z ogólnie rozszerzonym użytkowaniem złóż znajdujących się w niej, w tym również obywatelom do prowadzenia gospodarstwa rolnego (farmerskiego), a także przedsiębiorstwom rolnym – do prowadzenia działalności gospodarczej.

(ust. 1 art. 150 wraz ze zmianami na podstawie Ustawy Nr 2454-IV (2454-15) z dnia 03.03.2005)

2. Zasady przekazania ziemi na własność określane są wyłącznie z uwzględnieniem konieczności określenia gwarancji efektywnego użytkowania przez podmioty gospodarowania ziemi, zapobiegania wykorzystania ziemi w sposób oraz doprowadzający do jej degradacji (marnotrawienia) niegospodarny.



[1] podstawowe fundusze o przeznaczeniu produkcyjnym i nieprodukcyjnym - budynki, maszyny, urządzenia, aparatura, instrumenty, inwentarz produkcyjny i wyposażenie, inwentarz gospodarczy i inny majątek trwały, zaliczony do funduszy podstawowych, zgodnie z przepisami prawa

[2] środki obrotowe - surowce, paliwo, materiały, przedmioty małowartościowe i szybko zużywalne, inny majątek o przeznaczeniu produkcyjnym i nieprodukcyjnym, zaliczony do środków obrotowych,  zgodnie z przepisami prawa

[3] koszty w składzie majątku podmiotów gospodarowania -  środki pieniężne w walucie narodowej i zagranicznej, przeznaczone do regulowania stosunków

Poprzedni

Następny

Ustawy powiązane

Nazwa Opis
O państwowej rejestracji osób prawnych i fizycznych - przedsiębiorców
(Ustawa Nr 755 - IV z dnia: 15-05-2003)
Ostatnie zmiany: 01-06-2012
Niniejsza Ustawa reguluje stosunki wynikające w czasie rejestracji państwowej osób prawnych, a także osób fizycznych – przedsiębiorców.
O zasadach regulowania zobowiązań wobec budżetów i państwowych funduszy celowych przez płatników podatków
(Ustawa Nr 2181-III z dnia: 21-12-2000)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa jest szczególną Ustawą dotyczącą opodatkowania, która określa zasady spłaty zobowiązań osób prawnych lub fizycznych wobec budżetów oraz państwowych funduszy celowych, podatków i opłat (obowiązkowych płatności)
O spółkach akcyjnych
(Ustawa Nr 514-VI z dnia: 17-09-2008)
Ostatnie zmiany: 01-04-2012
Niniejsza Ustawa określa zasady tworzenia, działalności, zawieszenia, wydzielenia spółek akcyjnych, ich status prawny, prawa i obowiązki akcjonariuszy.
O spółkach gospodarczych
(Ustawa Nr 1576-XII z dnia: 19-03-1991)
Ostatnie zmiany: 20-04-2010
Planowana zmiana: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa pojęcia oraz rodzaje spółek gospodarczych, zasady ich tworzenia, działalności, a także prawa i obowiązki ich uczestników i założycieli.
O działalności inwestycyjnej
(Ustawa 1576-XII z dnia: 18-09-1991)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa ogólne prawne, ekonomiczne i socjalne warunki działalności inwestycyjnej na terytorium Ukrainy.
O zasadach inwestowania zagranicznego
(Ustawa Nr 93/96-RN z dnia: 11-03-1996)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa procedury inwestowania zagranicznego na terytorium Ukrainy wychodząc z celów, kierunków i postanowień przepisów prawa Ukrainy.
O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie zagranicznej
(Ustawa Nr 185/94-RN z dnia: 23-09-1994)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie zagranicznej
O leasingu finansowym
(Ustawa Nr 723/97-BP z dnia: 16-12-1997)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa określa ogólne zasady prawne oraz ekonomiczne leasingu finansowego.
O potwierdzaniu zgodności
(Ustawa Nr 2406-III z dnia: 17-05-2001)
Ostatnie zmiany: 01-01-2012
Niniejsza Ustawa reguluje stosunki w procesie potwierdzania zgodności produkcji, systemu jakości, systemu zarządzania jakością, systemu ekologicznego zarządzania, personelu z wymogami określonymi prawem Ukrainy i dotyczy wszystkich producentów
O zasadach państwowej rejestracji inwestycji zagranicznych
(Ustawa Nr 928 z dnia: 07-08-1996)
Ostatnie zmiany: 07-08-1996
O zatwierdzeniu Regulaminu Zasad rejestracji państwowej inwestycji zagranicznych (wraz ze zmianami na podstawie Postanowień Gabinetu Ministrów Ukrainy Nr 158 (158-2002-п) z dnia 15.02.2002 Nr 627 (627-2004-п) z dnia 12.05.2004)
.....................................

Sklep internetowy

Sklep internetowy
.....................................


Ambasada RP w Kijowie


.....................................


Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy


.....................................


Państwowa Komisja ds.Papierów Wartościowych i Rynku Funduszy


.....................................


Państwowy Tarnopolski Uniwersytet Medyczny


.....................................



.....................................

-->