20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Beznadziejne zobowiązanie (13-07-2012)


Beznadziejne zobowiązanie

W jakim okresie sprawozdawczym płatnik podatku - dłużnika powinien zaliczyć do dochodów kwotę zobowiązania, w przypadku, gdy wierzyciela postanowieniem sądu uznano za bankruta?

Zgodnie z pkt. 135.1 art. 135 Kodeksu Podatkowego , dochody zaliczane przy obliczaniu przedmiotu opodatkowania zalicza się do dochodów okresu sprawozdawczego wg określonego na podstawie pkt.135.2 i składa się z dochodów uzyskanych z działalności operacyjnej ( pkt. 135.4) oraz innych dochodów ( pkt.135.5) , poza dochodami przewidzianymi w pkt.135.3 i art. 136 .

Do innych dochodów zgodnie z ppkt. 135.5.4 pkt.135.5 art. 135 Kodeksu Podatkowego zalicza się beznadziejne zobowiązanie.

Przy czym, dniem otrzymania innych dochodów uważa się dzień ich powstania zgodnie z regulacjami (standardami) ewidencji księgowej, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w Rozdziale III Kodeksu Podatkowego ( pkt. 137.16 art. 137).

W pkt. 5 " Zobowiązania" przewidziano, że w przypadku, gdy na dzień bilansu wcześniej wskazane zobowiązanie nie podlega pokryciu, to jego kwotę włącza się do składników dochodu okresu sprawozdawczego.

W ppkt. 14.1.11 pkt. 14.1 art.14 Kodeksu Podatkowego przewidziano, że beznadziejnym zobowiązaniem jest zobowiązanie podmiotów gospodarowania uznanych za bankruta wg zasad przewidzianych prawem lub zawieszonych osób prawnych w związku z ich likwidacją.

Zgodnie z art. 22 Ustawy Nr 2343 w przypadkach przewidzianych w Ustawie, sąd gospodarczy podejmuje postanowienie o uznanie dłużnika za bankruta i otwiera procedurę likwidacyjną ( Ustawa O odnowieniu płynności finansowej dłużnika lub uznaniu go za bankruta)

W postanowieniu uznania dłużnika za bankruta , sąd gospodarczy otwiera procedurę likwidacyjną, wyznacza likwidatora wg zasad przewidzianych dla wyznaczenia kierującego sanacją ( art.24 Ustawy Nr 2343).

Likwidator z dniem wyznaczenia w ramach posiadanych pełnomocnictw przedstawia osobom trzecim roszczenia dotyczące zwrotu zobowiązań bankrutowi ( art.25 Ustawy).

W przypadku, gdy z bilansu likwidacyjnego po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli nie pozostaje majątku, sąd gospodarczy podejmuje uchwałę o likwidacji osoby prawnej - bankruta.

Kopia uchwały kierowana jest do organu, który dokonał rejestracji państwowej osoby prawnej - bankruta i organów państwowej statystyki do wyłączenia osoby prawnej z Jedynego Państwowego Rejestru Przedsiębiorstw i Organizacji Ukrainy, a także do właściciela ( organu upoważnionego do zarządzania majątkiem), organu państwowej służby podatkowej w siedzibie bankruta ( art.32 Ustawy Nr 2343).

Jednakże, podjęcie przez sąd postanowienia o uznanie dłużnika za bankruta nie stanowi podstawy do uznania beznadziejnego zobowiązania osób trzecich. Likwidator może przedstawiać roszczenia w związku ze zwrotem środków bankrutowi.

Zobowiązanie osób trzecich wobec osoby prawnej - bankruta będzie uznane za beznadziejne w przypadku, gdy takie zobowiązanie pozostaje niepokryte na dzień likwidacji bankruta.

Kwoty beznadziejnego zobowiązania zalicza się do składników dochodów w okresie sprawozdawczym, w którym przeprowadzono likwidację podmiotu gospodarowania - wierzyciela.

Biuletyn służby podatkowej, 01.06.2012

Nr 21



Powrót Wszystkie Aktualności