20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Co to umowa koncesji (25-02-2011)


Zasady zawierania umowy koncesji

Stosunki koncesyjne regulowane są m. in w Kodeksie Cywilnym Ukrainy, Kodeksie Gospodarczym Ukrainy, Ustawą Ukrainy " O koncesji" (dalej - ustawa), w Ustawie " O budowie i eksploatacji dróg ", postanowieniach Gabinetu Ministrów Ukrainy przyjętych w oparciu o ustawy, jak również w innych aktach normatywno - prawnych , w których ustawodawca określa prawa i obowiązki stron, lecz również przewiduje możliwość wykorzystania tego rodzaju stosunków prawnych.

W ustawie przewidziano, że koncesja - to przekazanie w celu zaspokojenia potrzeb społecznych przez upoważniony organ władzy wykonawczej, bądź organ samorządu terytorialnego na podstawie odpłatnej umowy koncesji oraz na czas określony osobie prawnej lub fizycznej (podmiotowi działalności przedsiębiorczej) praw do stworzenia (budowy) oraz (lub) zarządzania (eksploatacji) przedmiotu koncesji (terminowe odpłatne zarządzanie), pod warunkiem przejęcia przez podmiot działalności (koncesjonariusza) zobowiązań związanych ze stworzeniem (budową) i (lub) zarządem (eksploatacją) przedmiotu koncesji, odpowiedzialności majątkowej i ryzyka.

Umowa koncesji (umowa koncesyjna) -  to umowa zgodnie z którą upoważniony organ władzy wykonawczej, bądź organ samorządu terytorialnego (koncesjodawca)

przekazuje odpłatnie i na czas określony podmiotowi działalności przedsiębiorczej prawo do stworzenia (budowy) przedmiot koncesji, bądź istotnego jego ulepszenia oraz (lub) zarządzania (eksploatacji) w oparciu o niniejszą Ustawę w celu zaspokojenia potrzeb społecznych

Umowa koncesji posiada określone zasady jej zawierania.

Stroną umowy koncesji jest koncesjodawca i koncesjonariusz.

Koncesjodawcą jest upoważniony organ władzy wykonawczej, bądź organ samorządu terytorialnego, a koncesjonariuszem może być wyłącznie podmiot działalności przedsiębiorczej: osoby prawne oraz osoby fizyczne - przedsiębiorcy.

Warunek ten stawia umowę koncesji do szeregu umów przedsiębiorczych, jej wykorzystanie możliwe jest wyłącznie w obszarze przedsiębiorczości.

Wybór koncesjonariuszy ( art.2 Ustawy)  odbywa się przeważnie w drodze konkursu.

Zgodnie z warunkami umowy koncesji koncesjodawca przekazuje koncesjonariuszowi prawa , a ostatni przejmuje na siebie zobowiązanie stworzenia (budowy) oraz /lub zarządzania (eksploatacji) przedmiotu koncesji.

Cecha ta wskazuje różnicę między umową koncesji a umową najmu, dzierżawy oraz umową leasingu.

W najem (leasing finansowy, dzierżawę) właściciel przekazuje majątek nieodzowny najemcę (leasingobiorcy, dzierżawcy) , w tym również dla prowadzenia działalności przedsiębiorczej i innej działalności , i który został stworzony do chwili zawarcia umowy o jego wykorzystaniu.

Natomiast w koncesji przekazuje się prawo do stworzenia (budowy lub rozbudowy) majątku (przedmiotu koncesji) i dalszego jego wykorzystania (zarządu, eksploatacji) przez koncesjonariusza w celu otrzymania zysku.

Jednakże koncesja łączy cechy podwykonawstwa (np. wykonanie na własne ryzyko robót budowlano - drogowych na podstawie zadania koncesjodawcy) oraz najmu, dzierżawy, leasingu finansowego ( terminowe, odpłatne władanie i korzystanie z drogi.

Zgodnie z ust, 4 art.3 Ustawy w koncesję mogą być przekazywane następujące przedmioty państwowe , bądź komunalne:

- majątek przedsiębiorstw stanowiących całościowy kompleks majątkowy lub system całościowych kompleksów majątkowych zabezpieczających kompleksowe świadczenie usług dotyczących działalności przewidzianej w ust. 2 niniejszego art.;

- niezakończone budowle oraz restaurowane obiekty , które mogą być rozbudowane w celu ich wykorzystania na usługi społeczne określone w ust.2 niniejszego art.;

- specjalne zbudowane obiekty w oparciu o warunki umowy koncesyjnej na zaspokojenie potrzeb w obszarze działalności określonej w ust.2 niniejszego art..

Obiekty należące do państwa lub komunalne przekazane w koncesję nie podlegają prywatyzacji przez okres ważności umowy koncesyjnej.

Należy podkreślić, że majątek w koncesję można otrzymać wyłącznie po wygraniu konkursu koncesyjnego.

Koncesję przekazuje się na czas określony i sporządzana jest poprzez zawarcie odpowiedniej umowy.

Umowa koncesji zawierana jest na okres określony w umowie , który nie może być krótszy niż 10 lat oraz nie dłuższy niż 50 lat (art. 9 Ustawy).

Termin ważności umowy koncesyjnej może być zmieniony za porozumieniem stron w granicach określonych wyżej.

Szczegółowe warunki umowy koncesyjnej zawiera art.10 Ustawy.

M.in. Strony umowy, rodzaje działalności, zakres prac, usług, przedmiot koncesji ( skład i wartość majątku lub warunki techniczne i finansowe tworzenia przedmiotu koncesji), warunki przekazania gruntu , w przypadku gdy jest nieodzowny do prowadzenia działalności koncesyjnej, termin ważności umowy i in.  

W porozumieniu stron w umowie koncesyjnej mogą być zwarte inne warunki. Umowa obowiązuje przez cały okres jej ważności, w tym również w przypadku, gdy po jej zawarciu zmienione zostają przepisy pogarszające stanowisko koncesjonariusza.

W przypadku, gdy dla prowadzenia działalności koncesyjnej nieodzowny jest grunt, umowa dzierżawy gruntu dołączana jest do umowy koncesyjnej.

Po uzgodnieniu wszystkich istotnych warunków ze zwycięzcą konkursu koncesyjnego zawierana jest umowa koncesji.

Umowa koncesyjna powinna być zawierana w formie pisemnej.

Umowę uważa się za zawartą z chwilą osiągnięcia porozumienia we wszystkich punktach dotyczących warunków oraz podpisania jej przez strony.

Przekazanie przedmiotu koncesji odbywa się w terminach i na warunkach określonych w umowie koncesji.

Jednakże, przekazanie przedmiotu w koncesję nie jest równoznaczne z prawem własności  oraz nie zawiesza praw własności państwa , bądź  gromady.

Majątek stworzony w wyniku realizacji umowy koncesyjnej jest obiektem państwowym , bądź komunalnym.

W przypadku, gdy koncesjodawca w terminach i na warunkach określonych w umowie koncesyjnej nie przekaże przedmiotu koncesji, to koncesjonariusz posiada prawo żądania przekazania przedmiotu koncesji i pokrycia strat wyrządzonych zatrzymaniem przekazania lub żądania rozwiązania umowy koncesyjnej i pokrycia strat wyrządzonych mu niewykonaniem umowy koncesyjnej.

Umowy koncesji podlegają obowiązkowej rejestracji wg zasad przewidzianych w art. 14 Ustawy oraz Rozporządzeniem o rejestrze umów koncesyjnych, zatwierdzonych postanowieniem Gabinet Ministrów Ukrainy Nr 72, z dnia 18.01.2000.

Należy podkreślić, że fakt rejestracji , bądź jej braku nie wpływa na jej ważność, o ile taki zapis dokonany został w umowie obowiązującej od dnia osiągnięcia porozumienia we wszystkich istotnych warunkach i podpisania ją przez strony.

 

Departament Notariatu, monitoringu finansowego usług prawnych



Powrót Wszystkie Aktualności