20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czasowy wwóz (10-07-2013)


W 2008 roku przy czasowym wwozie sprzętu został opłacony podatek VAT oraz cło wwozowe.

Czy istnieje możliwość zwrotu powyższych opłat przy jego wywozie ?

 

Odpowiedź na powyższe pytania zawarta jest w Kodeksie Podatkowym Ukrainy,

w Kodeksie Celnym Ukrainy oraz w Konwencji czasowego wwozu.

I. Opłaty celne

Zgodnie z art. 103 Kodeksu Celnego Ukrainy za czasowy wwóz uważa się procedurę celną zgodnie, z którą zagraniczne towary, środki transportu o przeznaczeniu handlowym wwożone są do konkretnych celów na obszar celny Ukrainy, pod warunkowym całkowitym lub częściowym zwolnieniem z opodatkowania opłatami celnymi i bez zastosowania środków pozataryfowej regulacji działalności zagranicznej oraz podlegają reeksportowi przed zakończeniem określonego terminu bez jakichkolwiek zmian, poza zwyczajnym zużyciem w wyniku ich użytkowania.

W ppkt. 206.7.2. Kodeksu Podatkowego Ukrainy przewidziano, że umowne częściowe zwolnienie z opodatkowania stosuje się do towarów i wg zasad przewidzianych w art. 106 Kodeksu Celnego Ukrainy.

Towary, które mogą być umieszczone w procedurze czasowego wwozu z  warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania z opłat celnych (art.106 KCU).

W procedurze czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania opłat celnych, zgodnie z regulacjami Załącznika E do Konwencji czasowego wwozu (m. Stambuł, 1990) mogą być umieszczane towary (poza akcyzowymi) nie zaznaczone w art.105, 189 niniejszego Kodeksu, a także w załącznikach B.1 - B.9, C, D do Konwencji czasowego wwozu lub takie, które nie odpowiadają warunkom przewidzianym w Załącznikach.

Na podstawie tego, przedsiębiorstwo uzyskuje ulgi dotyczące wwozu sprzętu w procedurze celnej czasowego wwozu towarów z warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania opłat celnych.

W razie czasowego wwozu towarów z warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania z opłat celnych za każdy pełny lub niepełny miesiąc kalendarzowy zgłoszonego terminu pobytu na obszarze celnym Ukrainy, opłaca się 3% kwoty opłat celnych, która podlegałaby wniesieniu w razie wypuszczenia tych towarów do obrotu na obszarze Ukrainy, obliczonej na dzień umieszczenia ich w procedurze celnej czasowego wwozu ( pkt.2 art.106 Kodeksu Celnego Ukrainy).

Suma opłat celnych wnoszona jest przy umieszczeniu towarów w procedurze celnej czasowego wwozu oraz obliczana jest za określony przez organ celny termin ważności procedury celnej.

Wg takich zasad  wnoszone są opłaty celne w razie przedłużenia terminu czasowego wwozu zaznaczonych towarów zgodnie z art. 108 Kodeksu Celnego.

Ogólna kwota opłat celnych podlegająca opłacie za czas pobytu towarów w procedurze celnej czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem z opodatkowania z opłat celnych nie powinna być wyższa od sumy, która podlegałaby wniesieniu w razie wypuszczenia tych towarów do wolnego obrotu na obszarze celnym Ukrainy, obliczonej na dzień umieszczenia ich w procedurze czasowego wwozu.

Suma opłat celnych wniesiona na podstawie umownego częściowego zwolnienia z opodatkowania z opłat celnych nie podlega zwrotowi (pkt. 6 art. 106 Kodeksu Celnego Ukrainy).

W piśmie Nr 11.1/2-15/13523-ЕП, z dnia 27.09.2011 Państwowa Służba Celna Ukrainy przekazała wyjaśnienie do regulacji kodeksu w części dotyczącej wniesienia cła wwozowego ( importowego) przy czasowym wwozie towarów.

cło wwozowe (importowe):

- przy czasowym wwozie towarów wymienionych w art. 117, 119 i 206 Kodeksu Celnego Ukrainy oraz w Załącznikach B.1 -B.9, C i D do Konwencji czasowego wwozu, cło wwozowe ( importowe) nie jest opłacane na podstawie art. 23 Ustawy Ukrainy " O jedynej taryfie celnej" oraz art.2 powyższej Konwencji;

- czasowy wwóz na obszar celny Ukrainy innych towarów odbywa się poprzez wniesienie cła wg stawek obowiązujących na dzień złożenia deklaracji celnej.

Uwzględniając fakt, że sprzęt nie zalicza się do w/w art., dlatego też przedsiębiorstwo powinno zapłacić na dzień złożenia deklaracji celnej cło wwozowe wg stawki obowiązującej na dzień wwozu.

Zwrot zapłaconego cła wydaje się niemożliwy o ile:

- po pierwsze w chwili wwozu sprzętu na terytorium Ukrainy obowiązywała Jedyna Taryfa Celna, która określała, że towary oraz inne przedmioty czasowo wwożone na obszar celny Ukrainy i przeznaczone do zwrotnego wywozu w określonym terminie w niezmienionym stanie lub odremontowane, a także towary oraz inne przedmioty czasowo wywożone poza obszar celny Ukrainy oraz przeznaczone do zwrotnego wwozu w określonym terminie i niezmienionym stanie przepuszcza się przez granicę Ukrainy bez opłaty cła.

Terminy umownego bezcłowego wwozu oraz wywozu określa Kodeks Celny Ukrainy (art.23).

Cło zapłacone za towary wwiezione na obszar celny Ukrainy do składania, montażu, przetworzenia lub obróbki ze zwrotnym wywozem w terminie roku, może być w całości lub w części zwrócone właścicielowi przy ich wywozie poza granicę Ukrainy oraz po przedstawieniu świadectwa wykorzystania tych towarów w celach przewidzianych w art. 24 Ustawy.

- po drugie, terminy przedawnienia dla ubiegania się o zwrot zapłaconych opłat celnych upływają w 2011 - 2012  tj. 3 lata.

- po trzecie, gdy sprzęt wywożony jest na podstawie obowiązującego Kodeksu Celnego, to zasady wywozu towarów, opłat, zwrotu opłat celnych, ulg podatkowych regulowane jest obowiązującym prawem Ukrainy, a mianowicie w  Kodeksie Celnym Ukrainy w redakcji na dzień wywozu.

O ile termin procedury celnej czasowego wwozu został przedłużony, to w sprawach zwrotu opłat celnych oraz zasad wywozu /wwozu sprzętu obowiązuje nowy Kodeks Celny.

II. Podatek VAT

 

Zgodnie z art.206.7 Kodeksu Podatkowego Ukrainy do operacji wwozu towarów na obszar celny Ukrainy w procedurze czasowego wwozu, stosuje się umowne pełne zwolnienie z opodatkowania lub umowne częściowe zwolnienie z opodatkowania, pod warunkiem przestrzegania warunków i ograniczeń przewidzianych w Tytule 18 KCU:

- umowne pełne zwolnienie z opodatkowania stosuje się do towarów oraz w trybie określonym w art.105 KCU ( ppkt.206.7.1 art. 206).

- umowne częściowe zwolnienie z opodatkowania stosuje się do towarów oraz w trybie określonym w art.106 KCU.

Zapłacone kwoty podatku wliczane są przez płatnika podatku do składników kredytu podatkowego w okresie sprawozdawczym (podatkowym), w którym został zapłacony podatek ( ppkt. 206.7.2 art.206 Kodeksu Podatkowego Ukrainy).

Reasumując:

Przedsiębiorstwo posiada prawo włączenia sumy VAT zapłaconej przy wwozie sprzętu na obszar Ukrainy do składników kredytu podatkowego (podlegającego zwrotowi), a w razie powstania zobowiązania spłaty VAT posiada prawo korekty kredytu podatkowego oraz podatkowego zobowiązania w spłacie VAT, na podstawie art.192 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.

Opłaty celne przy wywozie sprzętu, który znajdował się w procedurze czasowego wwozu pod umownym częściowym zwolnieniem z opodatkowania opłat celnych nie podlegają zwrotowi na podstawie pkt.6 art.106 Kodeksu Celnego Ukrainy.

Zasady zwrotu zapłaconego cła cztery lata temu, obowiązujący Kodeks Celny Ukrainy nie przewiduje.



Powrót Wszystkie Aktualności