20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czasowy wwóz (18-04-2013)


Reżim celny czasowego wwozu

1. Czasowy wwóz - reżim celny, zgodnie z którym, zagraniczne towary, środki transportu o przeznaczeniu handlowym wwożone są do konkretnych celów na obszar celny Ukrainy z warunkowym, całkowitym lub częściowym zwolnieniem z opodatkowania opłatami celnymi i bez zastosowania środków regulacji pozataryfowej zagranicznej działalności gospodarczej, i podlegające reeksportowi przed zakończeniem określonego terminu, bez jakichkolwiek zmian, z wyjątkiem zwyczajnego zużycia w wyniku ich użytkowania.

 art. 104. Warunki umieszczenia towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym w reżimie celnym czasowego wwozu

1. Reżim celny czasowego wwozu może być zastosowany wobec towarów przybywających na obszar celny Ukrainy i wobec towarów przechowywanych pod kontrolą celną [dozorem celnym], lub umieszczonych w innym reżimie celnym, przewidującym ich pobyt pod kontrolą [dozorem] celną.

2. Prawem Ukrainy w kwestiach postępowania celnego mogą być określone dokumenty, wykorzystywane do deklarowania towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym w reżimie celnym czasowego wwozu zamiast deklaracji celnej.

3. Organ celny dokonujący wypuszczenia towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym w reżimie celnym czasowego wwozu, powinien utwierdzić się co do możliwości identyfikacji tych towarów, środków transportu przy ich reeksporcie.

4. Dla identyfikacji towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym, umieszczanych w reżimie celnym czasowego wwozu, mogą być zastosowane środki przewidziane w ust. 2 i 3 art. 326 niniejszego Kodeksu.

Wskazane środki stosowane są przez organy celne tylko w tych przypadkach, gdy handlowe sposoby zabezpieczenia identyfikacji są niedostateczne.

5. Nie wymaga się stosowania środków zabezpieczenia identyfikacji do opakowania, palet i innych podobnych towarów, nieposiadających indywidualnych cech identyfikacyjnych.

6. Dla umieszczenia towarów w reżimie celnym czasowego wwozu, osoba odpowiedzialna za przestrzeganie reżimu celnego, powinna:

1) złożyć do organu celnego dokonującego wypuszczenia towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym w reżimie czasowego wwozu, dokumenty odnośnie takich towarów, środków transportu potwierdzające cel ich czasowego wwozu;

2) w przypadkach przewidzianych prawem, przekazać do organu celnego zobowiązanie do reeksportu towarów, środków transportu o przeznaczeniu handlowym, czasowo wwożonych, w terminie określonym przez organ celny;

3) złożyć do organu celnego zezwolenie odpowiedniego kompetentnego organu na czasowy wwóz towarów w przypadku, gdy takie zezwolenie przewidziano prawem;

4) uiścić należności celne zgodnie z art. 106 niniejszego Kodeksu lub zabezpieczyć wykonanie zobowiązania uiszczenia należności celnych zgodnie z Rozdziałem X niniejszego Kodeksu.

Towary, środki transportu, które mogą być umieszczone w reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym pełnym zwolnieniem z opodatkowania opłatami celnymi

1. W reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym całkowitym zwolnieniem z opodatkowania opłatami celnymi, umieszczane są wyłącznie towary, środki transportu o przeznaczeniu handlowym, wskazane w art. 189 niniejszego Kodeksu i w Załącznikach B. 1 - B. 9, C, D do Konwencji o czasowym wwozie (Stambuł, 1990)

[1] na warunkach przewidzianych w tych Załącznikach, a także statki powietrzne wwożone na obszar celny Ukrainy przez ukraińskie kampanie lotnicze, na podstawie umów leasingu operacyjnego.

2. W przypadku naruszenia warunków reżimu celnego czasowego wwozu, osoba odpowiedzialna za przestrzeganie reżimu, zobowiązana jest do zapłaty kwoty zobowiązania podatkowego oraz kary zgodnie z Kodeksem Podatkowym Ukrainy.

art. 106. Towary, które mogą być umieszczane w reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem z należności celnych

1. W reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem z należności celnych, zgodnie z regulacjami Załącznika E do Konwencji o czasowym wwozie (m. Stambuł, 1990) mogą być umieszczane towary (poza akcyzowymi) niewskazane w art. 105, 189 niniejszego Kodeksu, a także w Załącznikach B. 1 - B. 9, C, D do Konwencji o czasowym wwozie (m. Stambuł, 1990), lub takie, które nie odpowiadają wymogom wskazanych Załączników.

2. W przypadku czasowego wwozu towarów z warunkowym czasowym zwolnieniem od należności celnych, za każdy pełny lub niepełny miesiąc kalendarzowy, zadeklarowanego terminu przebywania na obszarze celnym Ukrainy, uiszcza się 3% kwoty należności celnych, które podlegałby zapłacie w przypadku wypuszczenia tych towarów do swobodnego obrotu na obszar celny Ukrainy, obliczonych na dzień umieszczenia ich w reżimie celnym czasowego wwozu.

3. Kwota należności celnych uiszczana jest przy umieszczeniu towarów w reżimie celnym czasowego wwozu i obliczana jest za określony przez organ celny okres ważności danego reżimu celnego.

4. Wg takich samych zasad uiszczane są należności celne w przypadku przedłużenia okresu czasowego wwozu wskazanych towarów, zgodnie z art. 108 niniejszego Kodeksu.

5. Łączna kwota należności celnych, podlegających spłacie za okres znajdowania się towarów w reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem od należności celnych, nie powinna przewyższyć kwoty, która podlegałaby spłacie w przypadku wypuszczenia tych towarów do swobodnego obrotu na obszarze celnym Ukrainy, obliczonej na dzień umieszczenia ich w reżimie celnym czasowego wwozu.

6. Kwota należności celnych uiszczona na podstawie warunkowego częściowego zwolnienia od należności celnych, nie podlega zwrotowi.

7. W przypadku wypuszczenia towarów umieszczonych w reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem od należności celnych, w swobodny obrót na obszarze celnym Ukrainy lub przekazania takich towarów w użytkowanie innej osobie, opłaty celne uiszczane są w wysokości przewidzianej prawem dla wwozu tych towarów na obszar celny Ukrainy, w reżimie celnym importu, z odliczeniem kwot już zapłaconych na podstawie warunkowego częściowego zwolnienia tych towarów od należności celnych.

Przy czym za okres, gdy stosowane było takie zwolnienie, podlega spłacie oprocentowanie od kwoty zobowiązań podatkowych, które podlegałoby spłacie w przypadku, gdyby wobec takich kwot udzielono rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych zgodnie z rozdziałem II Kodeksu Podatkowego Ukrainy.

8. Gabinet Ministrów Ukrainy może wprowadzić wykaz towarów, które nie mogą być umieszczone w reżimie celnym czasowego wwozu z warunkowym częściowym zwolnieniem od należności celnych.

Treść takiego wykazu przekazuje się do Depozytariusza Konwencji o czasowym wwozie (m. Stambuł, 1990).



[1] Konwencja dotycząca odprawy czasowej z dnia 26 czerwca 1990 r. (Konwencja stambulska).

Kodeks Celny Ukrainy

 



Powrót Wszystkie Aktualności