Czy do kredytu podatkowego wlicza się wydatki na sprzęt, który został nabyty na zasadzie leasingu?
Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 7.4.1 pkt. 7 art. 7 Ustawy „O podatku od wartości dodanej” kredyt podatkowy okresu sprawozdawczego określa się od umownej (kontraktowej) wartości towarów (usług), lecz nie wyższej niż poziom cen zwyczajnych w przypadku, gdy cena umowna na takie towary (usługi) różni się o więcej niż 20% od ceny zwyczajnej na takie towary (usługi) oraz zawiera wartość podatków naliczonych (spłaconych) przez płatnika podatku wg stawki określonej w pkt.6.1 art.6 i art. 8 -1 niniejszej Ustawy, w przeciągu takiego okresu sprawozdawczego w związku z nabyciem środków trwałych, w tym: przy ich imporcie w celu dalszego wykorzystania w produkcji i/lub dostawie towarów (usług) dla opodatkowanych operacji, w granicach działalności gospodarczej płatnika podatku.
Uwzględniając to, że świadczenie usług leasingu sprzętu jest operacją opodatkowaną w granicach działalności gospodarczej płatnika podatku, to suma podatku VAT, naliczona (zapłacona)
podczas nabycia sprzętu w celu przekazania go w leasing, może być wliczona do kredytu podatkowego w trybie ogólnym.
Należy pamiętać, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania VAT na usługi leasingu, należy działać wg pkt. 4.1 art. 4 Ustawy, zgodnie z którym podstawę opodatkowania operacji związanych z świadczeniem usług określa się wychodząc od ich wartości umownej (kontraktowej), określonej w oparciu o wolne ceny, lecz nie mniejszej niż cena zwyczajna.
Państwowa Administracja Podatkowa miasta Kijów
![]() |
![]() |