20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy dopuszczalne jest odstąpienie roszczeń (29-01-2012)


Czy dopuszczalne jest odstąpienie roszczeń i przeniesienie długu niezależnie od istniejących umów, bądź zobowiązań między rezydentami, a także między rezydentami i nierezydentami?


Odpowiedź: Odstąpienie roszczeń przy operacjach eksport, import w obszarze działalności zagranicznej jest (nie) dopuszczalne.

Zgodnie z art.512-516 Kodeksu Cywilnego Ukrainy, wierzyciel w zobowiązaniu może być zamieniony inną osobą w związku z przekazaniem przez niego własnych praw innej osobie za  czynność prawną (odstąpienie prawa roszczeń).

Czynność prawna dotycząca zamiany wierzyciela w zobowiązaniu dokonywana jest w takiej samej formie, co i czynność prawna na podstawie której powstało zobowiązanie, którego prawo roszczenia przekazywane jest nowemu wierzycielowi.

Na nowego wierzyciela przechodzą prawa pierwszego wierzyciela w zobowiązaniu w zakresie i na warunkach istniejących na czas przejścia tych praw, w przypadku, gdy inaczej nie przewidziano w umowie lub prawem.

W przypadku, gdy zgodnie z zawartą umową kupna-sprzedaży w obszarze zagranicznym, rezydent eksportuje (importuje) produkcję na warunkach odroczonej płatności (odroczonych dostaw), to operacja taka podlega regulacjom Ustawy Ukrainy O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej.

W razie zawarcia umowy odstąpienia długu między dwoma rezydentami Ukrainy, prawo wierzyciela przechodzi na innego rezydenta, i wpływ w walucie wpłynie nie do właściciela eksportowanej produkcji, a do innej osoby, to jest to sprzeczne z regulacjami Ustawy Ukrainy Nr 185/94-BP, z dnia 23.09.1994 " O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej".
W ten sposób, odstąpienie roszczeń między rezydentami przy operacjach eksport-import w obszarze zagranicznym jest niedopuszczalne.

Zasady przekazania długu regulowane są m.in w art. 520-524 Kodeksu Cywilnego Ukrainy.

Dłużnik w zobowiązaniu może być zamieniony inną osobą (przekazanie długu) wyłącznie po uzyskaniu zgody wierzyciela.

Skutkami przekazania długu jest odejście pierwotnego dłużnika z zobowiązania, wstąpienie do zobowiązania nowego dłużnika i zachowanie w całości treści zobowiązania przy zmianie podmiotowego jego składu.

Przy czym, przekazanie długu możliwe jest wyłącznie za zgodą wierzyciela.

W przypadku zmiany dłużnika - nierezydenta przez innego nierezydenta wpływ walutowy (towar) wpłynie do eksportera (importera) produkcji, lecz od innego nierezydenta.

Przy czym, regulacje O zasadach dokonywania rozliczeń w walucie obcej nie zostaną naruszone.

Poza tym, w przypadku zawarcia umowy przeniesienia długu między dwoma nierezydentami za granicą (pod warunkiem braku innego porozumienia stron w samej umowie), nie stosuje się prawa materialnego Ukrainy.

Państwowa Administracja Podatkowa

 



Powrót Wszystkie Aktualności