20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy i w jaki sposób można wyjść (24-07-2011)


 

Czy i jak można wyjść ze spółki z o.o?

Działalność spółek z o. o uregulowana jest m. in. w Kodeksie Cywilnym Ukrainy, Kodeksie Gospodarczym Ukrainy, w Ustawie Ukrainy "O spółkach gospodarczych" Nr 1576-XII, z dnia 19.09.1991 (wraz ze zmianami i uzupełnieniami), jak również w dokumentach założycielskich spółki.

W przypadku spółki z o.o - dokumentem założycielskim jest statut.

Rejestracja spółki nie stanowi większego problemu, natomiast błędy popełnione na etapie przygotowania dokumentów założycielskich stanowią w 98% przypadkach podstawę konfliktów i sporów zarówno między udziałowcami, jak również innymi organami powołanymi w spółce. Problemem (zwłaszcza dla obcokrajowców) jest zrozumienie obowiązującego na Ukrainie prawa.

W niniejszym artykule skupimy się na temacie, który w ostatnim czasie wywołuje u naszych czytelników szereg niejasności i wątpliwości. Można wyjść ze spółki czy też nie można?

Odpowiedź jest jednoznaczna - można. Pozostaje pytanie o procedury prawne z tym związane.

Zgodnie  z art.10 Ustawy "O spółkach gospodarczych", jednym z praw udziałowca spółki gospodarczej jest prawo wyjścia ze spółki w określonym trybie. Nikt nie może ograniczać prawa udziałowca do wyjścia ze spółki - w tym również zapisy w dokumentach założycielskich (statucie), uchwała walnego zgromadzenia,  zobowiązania wobec spółki czy też inne okoliczności.

Wyjście ze spółki możliwe jest również wówczas, gdy udziałowiec nie wniósł w całości wkładu.

Wyjście ze spółki jest wyłącznie decyzją udziałowca skutkującą zawieszeniem korporacyjnych stosunków prawnych między udziałowcem a spółką.

Zarówno ustawa jak również inne przepisy nie wprowadzają zasad realizacji przez udziałowca prawa do wyjścia. Dlatego też w celu uniknięcia sporów przed sądem należy je określić w dokumentach założycielskich spółki (w statucie spółki).

Motywy wyjścia ze spółki nie posiadają znaczenia prawnego.

Krok pierwszy

Udziałowiec, który podjął decyzję o wyjściu ze spółki pisemnie informuje o tym spółkę. W przypadku, gdy wychodzącym udziałowcem jest osoba fizyczna - wniosek o wyjściu ze spółki potwierdza notariusz.

W przypadku osób prawnych - wymagana jest uchwała upoważnionego organu. Uprawnienia organu do podejmowania uchwał należy potwierdzić. Potwierdzeniem mogą być dokumenty założycielskie udziałowca - osoby prawnej. Co do zasady podejmowanie uchwał o utworzeniu spółki, jak również dotyczących wyjścia ze spółki należy do kompetencji walnego zgromadzenia.

Prawo nie określa formy i treści wniosku. W praktyce wniosek o podjęciu decyzji wyjścia ze spółki przez udziałowca nie zawsze jest prawidłowo sformułowany. Istnieją przypadki, że organ rejestracyjny proponuje wzór wniosku, w którym zawarte są sformułowania niekoniecznie zgodne z intencją wnioskodawcy czy ustawodawcy np. "proszę o wyłączenie mnie ze składu udziałowców", "proszę o zwolnienie mnie z grona udziałowców", czy też "proszę o pozwolenie wyjścia ze spółki "itp.

Należy zwrócić uwagę, że prawo do wyjścia ze spółki - to jednostronne i bezwarunkowe prawo udziałowca ! W treści wniosku wystarczy wpisać "informuję o wyjściu ze składu udziałowców ".

Wniosek co do zasady udziałowiec składa osobiście. W treści można szczegółowo umieścić inną informację np. prośbę o wypłatę udziału w formie naturalnej (art.54 Ustawy Ukrainy " O spółkach gospodarczych)

Prośby o wydzielenie i wypłatę przysługującego udziału można nie zawierać, o ile podstawą do wydzielenia udziału z mocy prawa jest wyjście ze spółki, a nie osobista prośba udziałowca.

Udział ma być wypłacony przez spółkę niezależnie od woli udziałowca. Zdarzają się przypadki, gdy wychodzący ze spółki udziałowiec rezygnuje z własnego prawa do otrzymania udziału.

W tym przypadku obowiązkowo zaznacza o tym we wniosku. Odmowa udziałowca od udziału stanowi podstawę do pozostawienia go do dyspozycji spółki lub podziału wśród pozostających udziałowców czy też osób trzecich.

Wniosek o wyjściu ze spółki może być przesłany do spółki pocztą (wskazane jest za pokwitowaniem odbioru), przekazany spółce (osobom funkcyjnym) udziałowcom lub przez jego pełnomocnika osobiście z obowiązkową rejestracją w książce korespondencji przychodzącej )

Należy również jasno określić dzień wyjścia ze spółki, gdyż od tego dnia uważa się że udziałowiec wyszedł ze spółki o ile prawem w tym czasie nie jest przewidziano inaczej.

W przepisach szczegółowych, jak również w praktyce spotkać się można z różnymi interpretacjami .

Jedni uważają , że udziałowca uważa się za takiego który wyszedł ze spółki z chwilą złożenia wniosku o wyjściu , a inni, że z dniem rozpatrzenia przez walne zgromadzenie wniosku o wyjściu, jeszcze inni z chwilą rejestracji odpowiednich zmian w dokumentach założycielskich (w statucie).

Zgodnie z art.7 Ustawy "O spółkach gospodarczych" zmiany w dokumentach założycielskich spółki i wnoszone do rejestru państwowego podlegają państwowej rejestracji wg zasad przewidzianych dla rejestracji państwowej.

Wg analizy zasad przewidzianych dla rejestracji państwowej można wnioskować, że zmiany obowiązują z dniem ich rejestracji państwowej, wyjście ze spółki udziałowca jest zmianą składu założycieli, dlatego też skłaniam się do pozycji tych , którzy uważają , że udziałowca uważa się za takiego co wyszedł ze spółki z chwilą rejestracji zmian w statucie spółki.

Organ wykonawczy po otrzymaniu wniosku zwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie z porządkiem dziennym przewidującym zapoznanie się z wnioskiem udziałowca, dokonania wypłaty przysługującego udziału oraz rejestracji zmian w dokumentach założycielskich (statucie).

W praktyce można spotkać sytuację, gdy udziałowcy nie zwołują nadzwyczajnego walnego zgromadzenia co oznacza działanie na niekorzyść wychodzącego udziałowca (zwlekanie przeprowadzenia rozliczeń), co oznacza, że wnioskujący udziałowiec w dalszym ciągu jest  udziałowcem w spółce.

W przypadku zwlekania zwołania walnego zgromadzenia, udziałowiec powinien zwrócić się do sądu z żądaniem od spółki wniesienia zmian do dokumentów założycielskich związanych z jego wyjściem ze spółki

Rozliczenia

Przy wyjściu ze spółki udziałowiec otrzymuje wartość części majątku spółki proporcjonalną do jego udziału w funduszu statutowym.

Wypłata powinna być przeprowadzona po zatwierdzeniu sprawozdania za rok w którym udziałowiec wyszedł ze spółki, w terminie do 12 miesięcy od dnia wyjścia.

Na żądanie udziałowca oraz za zgodą spółki wkład może być zwrócony w formie naturalnej. Wychodzącemu udziałowcowi wypłacana  jest również część zysku otrzymanego przez spółkę w danym roku do czasu jego wyjścia.

Majątek przekazany przez udziałowca spółce w użytkowanie przez spółkę zwracany jest w formie naturalnej bez wynagrodzenia.

Niniejsze regulacje zawarte są w przepisach, dlatego też podlega bezwarunkowej wypłacie niezależnie od tego czy takie zapisy znajdują się w statucie spółki czy też nie.

Rozliczenia między udziałowcami, jak również wypłata udziałów to najczęściej spotykane spory między spółką i udziałowcem.

Za majątek rozumie się całość praw majątkowych i zobowiązań podmiotu prawa (aktywa i pasywa) , wszystkie rzeczy (indywidualnie określone, środki pieniężne, papiery wartościowe itp.), wszystkie rzeczy i prawa do roszczeń.

W czasie rozliczeń należy uwzględnić wartość wszystkich aktywów spółki zarówno obrotowych jak i nieobrotowych, w tym majątek znajdujący się w zastawie. Często powstaje pytanie czy przy określaniu wysokości udziału podlegającego wypłacie uwzględnia się również i zobowiązania spółki. Większość naukowców i praktyków uważa ,że tak.

Jednakże wysokość wypłaty dla byłego udziałowca może być wyższa od jego udziału w funduszu statutowym lub być mniejsza lub też może  wystąpić sytuacja, gdy takiej wypłaty nie będzie, o ile zobowiązania spółki przewyższają aktywa spółki.

Kolejnym problemem są rozliczenia w przypadku, gdy udziałowiec nie wniósł w pełnej wysokości własnego udziału do kapitału statutowego.

Prawo nie przewiduje tego przypadku. Jedynie co pozostaje, to wypłata w wysokości proporcjonalnej do wniesionego udziału.

Najbezpieczniej będzie, gdy powyższe przypadki zostaną zawarte w statucie spółki np. poprzez zapis dotyczący zmniejszenia wysokości wypłat proporcjonalnie do faktycznie zapłaconego udziału lub pozbawienia prawa do wypłaty udziału w razie niewniesienia udziału.

Poza udziałem w majątku spółki odchodzący udziałowiec posiada prawo do części zysku otrzymanego przez spółkę w danym roku do czasu jego wyjścia.
Część zysku określana jest z wyników bieżącego roku na podstawie danych bilansu rocznego.

Jak już wcześniej wspomniałam wypłata następuje w terminie 12 miesięcy od dnia wyjścia. W przypadku, gdy termin został przekroczony udziałowiec posiada prawo żądania wydzielenia własnego udziału w postępowaniu sądowym. Również w postępowaniu sądowym udziałowiec posiada prawo zaskarżenia wartości udziału podlegającego wypłacie w przypadku, gdy rozliczenia wartości udziału dokonano nierzetelnie czy też zaniżono jego wartość.

W statucie spółki można dokonać zapisów o odpowiedzialności spółki za nieterminowe rozliczenie udziałów w przypadku, wyjścia ze spółki udziałowca.

Termin przedawnienia dotyczących powyższych sporów wynosi 3 lata od dnia gdy osoba dowiedziała się lub mogła dowiedzieć się o naruszeniu jej praw. W przypadku roku przewidzianego prawem dla rozliczeń, ostatnim dniem przedawnienia będzie ostatni dzień upływu określonego terminu.

W ustawie przewidziano, że na żądanie udziałowca i za zgodą spółki wkład może być zwrócony w całości lub w części w formie naturalnej.

Regulacje ustawy określają zasady wypłaty wartości majątku przy wyjściu udziałowca ze spółki, lecz nie daje odpowiedzi co do terminów w których udziałowiec może zwrócić się z prośbą o wydzielenie udziałów czy też terminów otrzymania odpowiedzi na jego wniosek.

Dlatego też przyjmuje się, że prośba o wydzielenie udziału w naturze składana jest wraz z wnioskiem o wyjściu ze spółki. Wydzielenie udziału w naturze powinno być ujęte w porządku dziennym nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

Występujące kolizje prawne występujące w regulacjach prawnych dotyczących  korporacyjnych stosunków prawnych stanowią podstawę do rozpoczęcia sporów. Lepiej więc, aby założyciele na etapie przygotowywania dokumentów założycielskich, czy też przed ich podpisaniem zwracali szczególną uwagę na ich zapisy.



Powrót Wszystkie Aktualności