20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy istnieją regulacje prawne (07-11-2011)


Czy istnieją regulacje prawne dotyczące rozliczeń walutowych?

Tak. M.in. Ustawa Ukrainy "O zasadach  rozliczeń  w walucie obcej" przewiduje, że wpływ waluty rezydentów w walucie obcej podlega zaliczeniu na ich rachunkach walutowych w upoważnionych bankach, w terminach wpłat należności określonych w kontraktach, lecz w terminie nie przekraczającym 180 dni kalendarzowych od dnia odprawy celnej eksportowanej produkcji, a w razie eksportu robót (usług) , praw własności intelektualnej - z chwilą podpisania aktu zdawczo - odbiorczego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac, usług, eksportu praw własności intelektualnej.

Przekroczenie zaznaczonego terminu wymaga opinii centralnego organu władzy wykonawczej ds. polityki gospodarczej. 

Transakcje importowe rezydentów prowadzone przez rezydentów na warunkach odroczenia dostawy w przypadku, gdy takie odroczenie przekracza 180 dni od chwili wpłaty zaliczki lub  wystawienia weksla na rzecz dostawcy importowanej produkcji (prac, usług), wymaga uzyskania opinii centralnego organu władzy wykonawczej ds. polityki gospodarczej.

Przy zastosowaniu rozliczeń dotyczących transakcji rezydentów w formie dokumentowej akredytywy , termin przewidziany wyżej obowiązuje z chwilą dokonania przez upoważniony bank płatności na rzecz nierezydenta.

Termin i warunki zakończenia importowej transakcji bez wwozu towaru na terytorium Ukrainy, określają zasady określone przez Gabinet Ministrów Ukrainy w uzgodnieniu z Narodowym Bankiem Ukrainy.

Narodowy Bank Ukrainy posiada prawo wprowadzania terminu, w okresie którego zakupiona przez rezydenta na międzybankowym rynku walut, waluta obca w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań przed nierezydentem ma być wykorzystana wg przeznaczenia oraz zasady jej sprzedaży w razie niezachowania przez rezydenta tego terminu.

Naruszenie przez rezydentów przewidzianych terminów powoduje nałożenie kary za każdy dzień przekroczenia w wysokości 0,3% kwoty nieotrzymanego wpływu (wartości niedostarczonego towaru) w walucie obcej, w przeliczeniu na hrywnę wg kursu NBU na dzień powstania zobowiązania.

Ogólna wysokość naliczonej kary nie może być wyższa od kwoty nieotrzymanego wpływu (wartości niedostarczonego towaru).

Prawo pobierania od rezydentów powyższej kary posiadają państwowe inspekcje podatkowe.

W razie naruszenia przez rezydentów terminów określonych przez Narodowy Bank Ukrainy, zgodnie z art.3 omawianej Ustawy, nabyta waluta podlega sprzedaży przez upoważniony bank, w terminie 5 - ciu dni roboczych na międzybankowym rynku walutowym Ukrainy.

Przy czym, dodatnia różnica , która może powstać z tytułu takiej transakcji , każdego kwartału wpłacana jest do Państwowego Budżetu Ukrainy, a ujemna kursowa różnica zaliczana jest do wyników działalności gospodarczej rezydenta.

Terminy wymienione wyżej mogą być przedłużone przez centralny organ władzy wykonawczej ds. polityki gospodarczej w razie wykonania przez rezydenta transakcji wynikających z umów kooperacji produkcyjnej, konsygnacji, kompleksowej budowy, dostaw z tytułu zamówień publicznych, obsługi gwarancyjnej, dostaw części wyrobów technicznych i towarów o specjalnym przeznaczeniu.

Zasady zaliczenia transakcji rezydentów do w/w i warunki wydania opinii dotyczących przedłużenia terminów określa Gabinet Ministrów Ukrainy.

Centralny organ władzy wykonawczej w terminie 5-ciu dni od dnia wydania opinii informuje Narodowy Bank Ukrainy i Państwową Administrację Podatkową Ukrainy o wydaniu takiej opinii.

Podstawa prawna : Ustawa Ukrainy O zasadach rozliczeń w walucie obcej Nr 185/94-вр, ostatnie zmiany  na dzień 11.02.2010



Powrót Wszystkie Aktualności