20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy obcokrajowiec (nierezydent) (15-01-2012)


Czy obcokrajowiec (nierezydent) posiadający prawo podjęcia pracy na Ukrainie, na stanowisku dyrektora może podjąć decyzję o nienaliczaniu mu wynagrodzenia?

 

Stanowisko dyrektora przewiduje wykonywanie zadań pracy, prawo o pracy zobowiązuje do zawarcia umowyo pracę z takim pracownikiem (jak również z innymi pracownikami).  Na podstawie umowy o pracę oparte są stosunki pracownika (dyrektora) z osobą prawną.

Zgodnie z art. 31 Kodeksu Ustaw o Pracę za umowę o pracy uważa się porozumienie między pracownikiem i właścicielem przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważnionego przez niego organu, bądź osobą fizyczną, na podstawie, której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy przewidzianej w tej umowie, podlegając wewnętrznemu regulaminowi pracy, a właściciel przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji lub upoważniony przez niego organ, bądź osoba fizyczna zobowiązuje się wypłaty pracownikowi wynagrodzenia i zabezpieczenia warunków pracy, nieodzownych do wykonania pracy przewidzianej prawem pracy, w umowie zespołowej i porozumieniem stron.

Prawo nie przewiduje wymogu, dotyczącego obowiązkowej wypłaty pracownikowi, który dobrowolnie z niej rezygnuje, lecz sam fakt istnienia stosunków pracy (sporządzony umową o pracę) między pracownikiem i przedsiębiorstwem zobowiązuje ostatniego do wypłaty wynagrodzenia.

Prawo nie dopuszcza możliwości niezapłacenia za pracę faktycznie wykonywaną, natomiast zobowiązuje właściciela do zapłaty za pracę.

Odmowa ze strony pracownika (jak również posiadanie innych źródeł dochodów) w żaden sposób nie wpływa na obowiązek pracodawcy.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy założyciel i kierownik (dyrektor) jest tą samą osobą (pod warunkiem, że nie prowadzi działalności gospodarczej).

 

Dyrektor może być zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin pracy.

Wynagrodzenie w tych przypadkach wypłacane jest proporcjonalnie do odpracowanego czasu pracy lub w zależności od  wydajności (inaczej niż w skrócony czas pracy).

Niepełny wymiar godzin może być w formie:

a)niepełnego dnia roboczego (tj. zmniejszenie ilość godzin);

b)niepełnego tygodnia pracy (przy którym zachowana jest normalna ciągłość dnia roboczego, lecz nie zmniejsza ilości dni roboczych w tygodniu)

oraz

c) połączenia niepełnego dnia pracy i niepełnego dnia tygodnia (np. 4 godzin dzienne przy 3  - ch dniach roboczych w tygodniu).

Stosując powyższe metody można zmniejszyć wynagrodzenie dyrektora (pracownika) do symbolicznego.



Powrót Wszystkie Aktualności