Czy państwowa służba podatkowa posiada prawo stosowania zajęcia administracyjnego wobec płatnika podatku posiadającego zobowiązania podatkowe w przypadku sprzedaży aktywów za granicę?
Odpowiedź: Zgodnie z ppkt. 9.1.1 pkt.9.1 art.9 Ustawy Nr 2181-III zajęcie administracyjne aktywów płatnika podatków jest wyłącznym sposobem zabezpieczenia możliwości pokrycia jego zobowiązań podatkowych.
W ppkt. 9.1.2 pkt. 9.1 art.9 Ustawy przewidziano w jakich przypadkach służba podatkowa może stosować zajęcie administracyjne aktywów.
Zajęcie aktywów może być zastosowane w przypadku, gdy okaże się, że płatnik nie zarejestrował się w charakterze płatnika podatków w organie służby podatkowej w przypadku, gdy z mocy prawa taka rejestracja jest obowiązkowa lub gdy płatnik podatku który otrzymał zawiadomienie podatkowe lub posiadający zobowiązanie podatkowe dokonuje wywozu aktywów poza granicę Ukrainy, ukrywa ich lub przekazuje innym osobom.
tj. zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku posiadania przez płatnika podatku zobowiązań podatkowych wobec takiego płatnika może być zastosowane zajęcie administracyjne jego aktywów w razie sprzedaży ich za granicę niezależnie od sposobu rozliczeń.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że w obowiązującym prawie nie przewidziano żadnych wyjątków. Organy podatkowe posiadają prawo zastosowania zajęcia administracyjnego i objęcia aktywów zastawem podatkowym.
Państwowa Inspekcja Podatkowa m.Kijowa
![]() |
![]() |