Czy stałe przedstawicielstwo nierezydenta może zostać samodzielnym płatnikiem VAT na Ukrainie?
Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 1.2 art.1 Ustawy Ukrainy 168 dowolna osoba może zostać płatnikiem podatku VAT niezależnie od tego czy jest rezydentem czy nierezydentem.
Płatnikiem może być podmiot działalności przedsiębiorczej, w tym przedsiębiorstwo z inwestycją zagraniczną, niezależnie od formy i czasu wniesienia tych inwestycji, inna osoba prawna nie będąca podmiotem działalności przedsiębiorczej, osoba fizyczna (obywatel, cudzoziemiec i osoba bez obywatelstwa) prowadząca działalność zaliczaną zgodnie z prawem do przedsiębiorczej lub importująca towary na terytorium celne Ukrainy, przedstawicielstwo nierezydenta nie posiadające statusu osoby prawnej.
Do celów podatkowych dwie i więcej osoby prowadzące wspólną działalność bez tworzenia osoby prawnej uważa się za odrębną osobę w granicach takiej działalności.
Przedstawicielstwo nierezydenta nie posiadające statusu osoby prawnej podlega obowiązkowej rejestracji w charakterze płatnika VAT zgodnie z pkt. 2.3 art. 2 Ustawy 168 w przypadku, gdy: ogólna wartość dostaw towarów (usług) w tym również wykorzystywanie lokalnej lub globalnej sieci komputerowej podlega opodatkowaniu, naliczona (zapłacona, przekazana) takiej osobie lub na rzecz zobowiązań osób trzecich, sprzedaż w przeciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych przewyższa 300000 hrywien (bez VAT) - osoba dostarczająca towary (usługi) na terytorium celne Ukrainy z wykorzystaniem globalnej lub lokalnej sieci komputerowej, przy czym osoba -nierezydent może prowadzić taką działalność tylko poprzez własne przedstawicielstwo zarejestrowane na Ukrainie.
Zgodnie z pkt. 9.4 art. 9 Ustawy 168 w przypadku, gdy płatnik podatku uważa za celowe dobrowolnie dokonać rejestracji w charakterze płatnika podatku i odpowiada regulacjom pkt. 2.2 art. 2 Ustawy, to taka rejestracja dokonywana jest na jego wniosek.