20-03-2022
.....................................

Pomoc prawna

dla obywateli Ukrainy oraz...


14-03-2022
.....................................

Nowy początek

Nowa siedziba nowe otwarcie


04-06-2019
.....................................

Bank nie wypłaci gotówki

bez dokumentów potwierdzających...


30-05-2019
.....................................

Spółki z o.o. na Ukrainie

Od 17 czerwca 2018 roku obowiązuje...


15-05-2019
.....................................

Nowa siedziba

Szanowni Państwo Uprzejmie...


21-02-2019
.....................................

Zmiana strony w zobowiązaniu

nie zmienia zasad obliczania i biegu...




Aktualności




Login
Hasło

Przypomnij hasło | Rejestracja



Czy założyciel może być (10-04-2013)


Czy założyciel może być powołany na dyrektora i nie pobierać wynagrodzenia?

W praktyce istnieje taka możliwość, lecz należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów a mianowicie.

Po pierwsze - urząd skarbowy kwalifikuje stosunki między osobą prawną a fizyczną wykonującą zadania dyrektora za faktyczny stosunek pracy.

W związku z powyższym istnieją podstawy do naliczenia osobie prawnej zobowiązań podatkowych (podatek dochodowy od osób fizycznych) z zastosowaniem sankcji karnych i grzywny.

Za podstawę do naliczeń co do zasady stosuje się minimalną wysokość wynagrodzenia,

dodatkowo naliczona zostanie kara za niezłożenie lub nieprawidłowe złożenie rozliczeń podatkowych wg wzoru Nr 1-ДФ.

Problem powstaje również przy otrzymaniu certyfikowanego klucza cyfrowego podpisu elektronicznego.

Wykaz dokumentów wymaganych do uzyskania klucza zawiera m.in. obowiązek potwierdzenia pełnomocnictw wnioskodawcy - kierownika (kopia nakazu o wyznaczeniu na stanowisko itp.).

W tym przypadku płatnik otrzyma odmowę wydania klucza ze względu na brak powyższego nakazu.

Po drugie: bez sporządzenia stosunków pracy z dyrektorem inspektor pracy sporządzi akt o wykroczeniu administracyjnym zgodnie z art.41 Kodeksu Ukrainy o wykroczeniach administracyjnych.

Kary w wysokości od 510 do 1700 hrywien na podstawie sporządzonego aktu nakłada wyłącznie sąd.

Ale, protokół w tym przypadku sporządzać i podpisywać będzie również dyrektor.

Po trzecie: prawo Ukrainy przewiduje, że właściciel (udziałowiec spółki) posiada prawo zarządzania spółką, nie zaznacza przy tym, że formą takiego udziału może być wyłącznie walne zgromadzenie udziałowców.

Zgodnie z ust.2 art.65 Kodeksu Gospodarczego Ukrainy właściciel posiada prawo zarządzania przedsiębiorstwem bezpośrednio lub poprzez upoważniony przez niego organ.

Po czwarte: zasady zarządzenia przedsiębiorstwem przez właściciela (udziałowca) bez umowy o pracę wyjaśnia Ministerstwo Polityki Społecznej. W piśmie Nr 113/13/84-12, z dnia 07.02.12 wyjaśnia, że w okresie, gdy przedsiębiorstwo nie prowadzi działalności gospodarczej, sposoby wynagrodzenia właściciela (udziałowca) mogą być wskazane w dokumentach założycielskich.

tj. Ministerstwo nie odrzuca możliwości regulacji stosunków między przedsiębiorstwem a właścicielem (założycielem) nie posiadających statusu pracowniczych.

Za wykonywanie zadań związanych z kierowaniem przedsiębiorstwem właściciel może otrzymać wynagrodzenie jak również może z niego zrezygnować.

Jednocześnie sądy zajmowały stanowiska, że organ podatkowy bezzasadnie nakłada kary za brak umów z dyrektorem (m.in. Sprawa Nr 2a-1870/1072/1, z dnia 26.03.2012 Sumski Okręgowy Sąd Administracyjny).

Jednak wszystko zależy od  prawidłowego sporządzenia kompletu dokumentów.

W przypadku, gdy założyciel zostanie włączony do struktury etatów jako osoba obejmująca stanowisko dyrektora i/lub do książki zatrudnienia zostanie wniesiony zapis o objęciu odpowiedniego stanowiska , brak wypłaty wynagrodzenia będzie bezwarunkowym naruszeniem prawa pracy.

W tym przypadku organy podatkowe mają prawo doliczyć zobowiązania podatkowe oraz zastosować karę na podstawie pkt.119.2 Kodeksu Podatkowego Ukrainy.

Jak w takim przypadku, wyjść z sytuacji?

Walne zgromadzenie podejmuje uchwałę o nałożeniu na jednego z założycieli (który wyraża zgodę odrębnym pismem) zadań związanych z kierowaniem przedsiębiorstwem bez wynagrodzenia. Uchwałę sporządza się w formie protokołu walnego zgromadzenia.

Dodatkowo należy ująć zdanie o nadaniu jednemu z założycieli prawa do reprezentacji interesów przedsiębiorstwa w stosunkach z osobami trzecimi i prowadzenia działalności w jego imieniu bez pełnomocnictw, w tym również do podpisywania umów.

Należy unikać stwierdzeń, które mogą być uznane za stosunki prawy jak np. "wyznaczyć z grona założycieli na stanowisko dyrektora".

W przypadku, gdy założycielem spółki jest jedna osoba prawna i/lub fizyczna wystarczy, że walne zgromadzenie podejmie uchwałę jednoosobowo  o wykonywaniu przez założyciela obowiązków dyrektora.

Można również ująć zapis, że założyciel obejmuje stanowisko dyrektora do czasu powołania nowego dyrektora niebędącego założycielem oraz pobierającego wynagrodzenie.

Kolejnym etapem będzie złożenie do Centrum Zatrudnienia sprawozdania o posiadanym wakacie na stanowisku dyrektora wg wzoru Nr 3-ПН, zatwierdzonego nakazem Ministerstwa Pracy Nr 420, z dnia 19.12.05 .

Statut spółki również posiadać zapis o możliwości wykonywania przez założyciela obowiązków dyrektora.

O tym, że zadania dyrektora wykonuje jeden z założycieli należy poinformować rejestratora państwowego.

W tym celu należy sporządzić kartę rejestracyjną o wniesieniu zmian do informacji o osobie prawnej zawartej w Państwowym Rejestrze Osób Prawnych i Fizycznych - Przedsiębiorców (wzór Nr 4, zatwierdzony nakazem Ministerstwa Sprawiedliwości Nr 3178/5, z dnia 14.10.11) dotyczących osób posiadających prawo prowadzenia działalności w imieniu osoby prawnej bez pełnomocnictw.

W terminie 10-ciu dni po wniesieniu zmian w informacjach dotyczących osoby prawnej należy złożyć wniosek wg wzoru Nr 1 - ОПП, z adnotacją "Zmiany" dotyczące osób odpowiedzialnych za prowadzenie ewidencji księgowej i/lub podatkowej osoby prawnej.

Powyższe działania mają na celu wykazanie, że założyciel czasowo zarządza przedsiębiorstwem i nie łączą go stosunki pracy z własnym przedsiębiorstwem.

Uwaga : W przypadku, gdy założyciel jest obcokrajowcem to przed objęciem stanowiska dyrektora lub innego odpłatnego stanowiska zobowiązany jest do otrzymania numeru identyfikacji podatkowej, zezwolenia na czasowy pobyt oraz zezwolenia na podjęcie pracy na Ukrainie. 



Powrót Wszystkie Aktualności